Soudal Quick-Step 2024: Druk op Alaphilippe en Asgreen veel groter dan bij Remco Evenepoel
foto: Cor Vos
Youri IJnsen
woensdag 7 februari 2024 om 19:30

Soudal Quick-Step 2024: Druk op Alaphilippe en Asgreen veel groter dan bij Remco Evenepoel

Overzicht Het WK veldrijden zit erop en de eerste wegkoersen zijn al afgewerkt. Het is stilaan uitkijken naar het Belgische Openingsweekend eind februari. In de tussenliggende weken licht WielerFlits elke dag een WorldTeam uit in de serie Wielerploegen 2024. Dat doen we aan de hand van de UCI Team Ranking van 2023, die we van boven naar beneden afwerken in volgorde. Vandaag is het de beurt aan Soudal Quick-Step, de derde van vorig jaar.

Transfers Soudal Quick-Step 2024


Doelstellingen Soudal Quick-Step 2024

Vroeger werd de ploeg van Patrick Lefevere geroemd vanwege het sterke collectief met enkele ferme kleppers daarboven. Denk bijvoorbeeld aan Tom Boonen in de klassiekers en Mark Cavendish of Marcel Kittel in hun hoogtijdagen in de sprints. Tegenwoordig is de Belgische ploeg afhankelijk van vooral één renner: Remco Evenepoel. Hij was vorig jaar in zijn eentje bijna goed voor een derde van de UCI-punten (ruim 5600 van de ruim 18.700).

Wat dat betreft nog een bijzonder vaststelling. Na Evenepoel was het Andrea Bagioli die de meeste UCI-punten sprokkelde. Dat waren er precies 1860, ruim 4000 (!) minder dan Evenepoel. Zonder de Belgische kopman had The Wolfpack de top-10 van de UCI Team Ranking niet eens gehaald. Daar bovenop: van de vijftien best scorende Quick-Steppers in 2024, is meer dan de helft (acht) vertrokken. Het seizoen 2024 is voor Lefevere dan ook een spannende.

Dat heeft vooral met de financiën te maken. Er vertrokken in totaal twaalf renners, waarvan de meesten wat duurdere mannen van de tweede lijn waren. Uitzondering daarop was sprintkopman Fabio Jakobsen. Daarvoor in de plaats kwamen maar liefst acht eerstejaarsprofs. Op een selectie van 28 renners maakt dat meer dan een kwart van Soudal Quick-Step geen WorldTour-ervaring heeft. Voordeel: het zullen niet de dikste acht contracten zijn.

Lefevere betaalt met andere woorden zijn prijs voor het investeren in klimknechten rondom Evenepoel. Die kwam er in de persoon van Mikel Landa. De 34-jarige Bask heeft zich ruimschoots bewezen in de grootste rondes en is misschien wel de missing link voor de Belgische ex-wereldkampioen. REV maakt komend seizoen zijn debuut in de Tour de France, waar hij een ritzege ambieert. Ploegbaas Lefevere rekent ook op een goed klassement.

De Tour gaat voor Evenepoel een ontdekkingstocht zijn, maar Jonas Vingegaard, Primož Roglič en Tadej Pogačar rekenen hem wel gelijk als concurrent voor het eindklassement. De Belg richt zich verder op wedstrijden als Parijs-Nice, de Ronde van het Baskenland, het Ardense heuveldrieluik, het Critérium du Dauphiné en na de Tour ook op de Olympische Spelen en het WK in Zwitserland. Sinds 2019 bewees hij dat Lefevere altijd op hem kan rekenen.

Druk op de voorjaarskern
Dat Evenepoel voor het eerst de Amstel Gold Race doet en ook pas voor de tweede keer de Waalse Pijl, heeft alles te maken met het feit dat de druk op Luik-Bastenaken-Luik de voorbije twee jaar immens was. Toen moest de jongeling immers de meubelen redden voor een faliekant mislukt voorjaar. Maar net als de voorbije twee jaren is Lefevere er opnieuw niet in geslaagd om door te selecteren in zijn voorjaarskern.

Die bestaat namelijk nog altijd uit Julian Alaphilippe, Kasper Asgreen en Yves Lampaert. Beter doen dan de laatste twee jaar is geen moeilijke opgave, anderzijds is het ook zo dat je niet twee keer wegkomt met pech en ziekte. Lefevere stipte het aan het begin van dit jaar ook al aan: voor de Fransman en de Deen is het een heel belangrijk seizoen. Ze móeten scoren. De reden? Beiden hebben een aflopend contract en zullen zich in de kijker moeten fietsen.

De vier kopmannen van de ploeg – foto: © Soudal Quick-Step / Getty Images

De flamboyante ploegbaas lijkt niet voornemens die verbintenissen blind te verlengen. Hij wil prestaties zien. Asgreen (28) heeft wellicht een beetje meer krediet, omdat hij vorig jaar met een ritzege een magere Tour van Soudal Quick-Step goedmaakte. Anderzijds kan de Deen ook niet blijven teren op een zevende plek in de Ronde van Vlaanderen vorig jaar en een zesde en derde stek in de Amstel en Strade Bianche een jaar voordien.

Alaphilippe (31) heeft op zijn beurt niet veel meer laten zien sinds zijn laatste wereldtitel in 2021. Valpartijen en ziektes ten spijt, heeft Lefevere hem vorig jaar al een paar keer onder druk gezet. De Fransman gooit het dit jaar over een andere boeg. Hij rijdt onder meer Omloop Het Nieuwsblad en de Ronde van Vlaanderen. Daarna volgt de Giro d’Italia en geen Tour de France. De ploeg is overtuigd dat hij kan meedoen in de finales, maar is hij niet al ingehaald?

Ook Lampaert mag er een schepje bovenop doen in het voorjaar, al betaalt Lefevere hem niet zo vorstelijk als dat hij dat bij Alaphilippe en Asgreen doet. Nieuwkomer Gianni Moscon doet het met nog veel minder, maar een prestatiecontract van één jaar moet opnieuw zijn grote potentieel losmaken. Als iemand dat kan, is dat Lefevere. En dan is er nog Tim Merlier, dé sprintkopman dit jaar. Hij kan in Gent-Wevelgem de druk verlichten met een zege. In welke grote ronde hij dat ook zou kunnen doen, is overigens nog niet duidelijk

Verjongingskuur
Als gezegd zijn er dit seizoen liefst acht eerstejaarsprofs. Behoudens Ayco Bastiaens (27), waren dat vorig jaar allemaal nog beloften. Paul Magnier boekte op Mallorca al meteen zijn eerste profzege en ook William Junior Lecerf baarde in de AlUla Tour opzien door naar een tweede plek achter Simon Yates te fietsen. Klimmer Antoine Huby en klassiekerrenners Gil Gelders, Pepijn Reinderink en Warre Vangheluwe moeten zich nog bewijzen.

Magnier wint, Lamperti (links) was derde op Mallorca – foto: Cor Vos

Dat geldt niet voor Luke Lamperti. De 21-jarige Amerikaan staat te boek als een echt toptalent. De jongeling is bijzonder snel aan de meet, maar heeft ook inhoud. Door het vertrek van Fabio Jakobsen én Ethan Vernon, is Lamperti plots tweede sprinter achter Merlier. Zijn Franse ploegmaat Magnier heeft ook een sterk eindschot, maar de Amerikaan is intrinsiek sneller dan de ex-mountainbiker. Van Lamperti gaan we nog veel horen.

Het is voor Lefevere wel te hopen dat de jonge mannen snel doorbreken. Door het afscheid van mannen als Bagioli, Rémi Cavagna, Mauro Schmid en Vernon zijn er wel een aantal jongens uit de tweede lijn vertrokken die hadden kunnen doorbreken. De enige die in datzelfde rijtje past binnen Soudal Quick-Step, is op dit moment Ilan Van Wilder. Hij krijgt kansen in de UAE Tour, de Ronde van Catalonië en de Ronde van Romandië. In de Tour knecht hij normaal voor Evenepoel.


Selectie Soudal Quick-Step 2024


RIDE Magazine
29 Reacties
07-02-2024 09:19
Als we alleen naar de kop van dit artikel kijken dan is dat natuurlijk niet waar. Stel Asgreen en Flip rijden geen deuk in een pakje boter, dan genereert dat wel aandacht, maar blijft alles wel rustig. Stel Evenepoel rijdt als een natte krant rond.........de wereld zal te klein zijn.
    07-02-2024 10:05
    Vooral de WF-wereld, Marik
    07-02-2024 11:25
    Dat vermoed ik niet Rik.
    07-02-2024 13:01
    dat lijkt me niet nee, op z'n minst heel België
    07-02-2024 14:26
    Dat zien jullie om één of andere reden compleet verkeerd. Alsof de media of de supporters Evenepoel gaan neersabelen wanneer hij niet zou slagen. Totaal onjuist. Dat idee is in jullie brein ontsproten en wordt hier als een mantra herhaald, hoe vaker hoe liever, lijkt het wel. Hoe zou dat komen?
    07-02-2024 15:53
    Ik vermoed dat de druk van binnen de ploeg uit, op hen groter zal zijn.
    Zij zijn ook grootverdieners maar hun laatste vette vis is al van 2021 geleden. Ook al was 2023 niet het beste jaar voor Evenepoel, hij won een monument, werd wereldkampioen tijdrijden, won 5 ritten in een grote ronde, de Classica, ritten in Catalonië, Zwitserland etc, klassement van UAE Tour. Asgreen en Alaphilippe wonnen samen 1 rit in de Tour en de Dauphiné.
07-02-2024 08:47
Kunnen alleen maar meevallen dit jaar. REVKET gaat carte blanche naar de tour, niemand verwacht nog wat van Asgreen en/of Flip (lulverhaal dat druk, zijn gewoon outsiders niks meer of minder). Hele media etc denken dat het einde verhaal is etc. Paar leuke meevallers en zeges en er komt weer een goedgevulde sponsor de hoek om banjeren.
    07-02-2024 10:12
    Idd dat denk ik ook. Vanuit de underdog positie is het veel makkelijker om resultaten te rijden als je niet 1 vd rijkste ploegen bent.
    07-02-2024 15:56
    Druk van uit de ploeg. Zo moeilijk is dat toch niet te begrijpen. Alaphilippe verdient quasi evenveel als Evenepoel maar brengt al jaren niets meer.
07-02-2024 07:57
Kleine vermelding voor Vansevenant had nog een leuke toevoeging geweest. Kwam toch sterk binnen bij de profs, begon vorig seizoen zéér sterk maar viel dan terug door pech. Als die z’n niveau terug vindt moet die leuke uitslagen kunnen rijden van de aard van Bagioli vorig jaar.
    07-02-2024 13:04
    Misschien uitslagen in de lijn van Bagioli, hoewel die beter finished, maar is wel het maximale
07-02-2024 10:37
Persoonlijk ben ik een stuk minder positief. Er zijn een aantal zeer belangrijke schakels vertrokken die niet meteen qua prestaties in de vorm van uitslagen belangrijk zijn, maar wel in een team. Je levert met Morkov, Declerq en Devenyns een brok aan ervaring en ondersteuning in die in een team en op de achtergrond ontzettend belangrijk zijn. Als je ziet wat er terugkomt dan kan je dat moeilijk het gevoel geven dat het allemaal wel goed komt.

Een ongeleid projectiel in de vorm van Moscon, een brok ervaring met Landa, maar in hoeverre dat een ideale knecht is, is de vraag. Heeft daar in het verleden altijd lastig mee gehad en vooral voor eigen rekening gereden. Daarnaast een blik aan jongeren zonder WT ervaring. Allemaal waarschijnlijk met eigen dromen en ambities. De balans is is zoek denk ik en het komt allemaal neer op Evenepoel.
    07-02-2024 11:15
    Daarentegen is Lefevere wel een meester in het tijdig afscheid nemen en de drie genoemde renners zijn gemiddeld ruim 37 jaar oud. Dat houdt gewoon een keer op.
    07-02-2024 16:44
    Het voorjaar kan niet echt slechter dan dat van 2023 dus waarom niet wat meer inzetten op jong talent..
    En dat er nu maar 1 sprinter is gaat volgens mij ook beter werken, geen compromissen meer en scoren waar je kan met Merlier.
07-02-2024 09:03
Zit toch best wel wat jong talent in dit team. In deze tijden van vroeg doorbreken interessant, en de kans bestaat toch wel dat 1 van die jongeren zich al kan laten gelden in het WT-circuit komend seizoen. Denk dat ze van een aantal oudere 'grote namen' ook wel op tijd afscheid hebben genomen.

Daarnaast staat Evenepoel toch garant voor topprestaties, dus behoudens tegenslag mag je die wel verwachten en heeft QS dus 1 van die top-5 om de ploeg te dragen.

Verder ben ik benieuwd naar de klassiekers. Het is inderdaad meer vanuit de underdogrol geworden, en het is na 2 off-seizoenen toch wel tijd om links of rechts nog eens te scoren in het Vlaamse voorjaar. Zoals in het artikel staat: Asgreen en Alaphilippe beiden einde contract, dus die mag je supergemotiveerd verwachten. Met Merlier hebben ze dan nog een rappe man die altijd wel zijn zeges pakt en ben ook wel benieuwd wat er nog uit Moscon valt te halen.

Zal een belangrijk jaar worden voor de ploeg. Valt het allemaal goed mee en kan Evenepoel zich verder ontwikkelen als ronderenner, kunnen ze weer vertrokken zijn voor jaren. Maar ontstaat er onmin (met Evenepoel), kan het na de fusieperikelen van afgelopen winter zomaar einde verhaal zijn voor de ploeg zoals die nu bestaat.
07-02-2024 10:16
Lefevere heeft afgelopen jaar slim doorgeselecteerd door relatief dure mannen te laten vertrekken, die geen grote koersen gaan winnen voor de ploeg. Daarbij was het vertrek van Jakobsen ook logisch, want die had geen garanties meer op een plekje in de Tourploeg. Met de ervaren Landa en veel jong talent is er prima ingekocht en ik verwacht dat de ploeg het zeker niet minder gaat doen dan vorig jaar. Wanneer ze dan voor het volgende seizoen verlost zijn van de peperdure Alaphilippe (en mogelijk Asgreen) komt er weer meer budget vrij om de Vlaamse kern te versterken.
07-02-2024 13:27
Ik blijf het toch maar een vreemde evolutie vinden. 20 jaar lang was dit de absolute topploeg voor de voorjaarsklassiekers. Maar met de romance tussen Lefevre en Evenepoel moet de hele ploeg omgevormd worden tot klassementsploeg. Er wordt niet geinvesteerd in klassieke renners, en voor Alaphilippe en Asgreen is het gewoon nog contract uitdoen, en dan weg ermee.

..maar als Evenepoel het niet waarmaakt in de Tour, of langdurig geblesseerd raakt (kijk bijv. naar Bernal), wat dan? Gaan ze dan een nieuwe ronderenner aankopen? Ze leggen wel al hun eieren in 1 mandje, en de ploeg is ondertussen zijn identiteit wat kwijt.

Ik hoop van harte dat het ze lukt met Evenepoel, maar vind het, als Belg, toch wat jammer dat we hun als sterke voorjaarsploeg kwijt zijn.
    07-02-2024 14:14
    Dat is zo’n vreemde reflex om het niet-presteren van mannen als Alaphilippe en Asgreen (maar bv. ook Sénéchal en andere Ballerini’s) te wijten aan Evenepoel. Zijn ze geïntimideerd of zo door Evenepoel dat ze er al 2 jaar veel minder van bakken?

    Realiteit staat hier in het artikel:
    [quote] Wat dat betreft nog een bijzonder vaststelling. Na Evenepoel was het Andrea Bagioli die de meeste UCI-punten sprokkelde. Dat waren er precies 1860, ruim 4000 (!) minder dan Evenepoel. [/quote]
    Zonder Evenepoel was de ploeg al lang totaal weggezakt. En dat is niet door een compleet andere focus, want ze hadden gewoon nog steeds heel wat klassieke renners aan boord, maar die presteren al een tijd niet meer.

    En aangezien Van Aert, Van der Poel en Pogacar al vastlagen bij andere teams nog voor Evenepoel bij de ploeg kwam, hadden ze ook zonder Remco in de ploeg wellicht niet veel klassiekers meer kunnen winnen. Maar dan hadden ze het ook zonder al zijn grote zeges moeten stellen en waren ze ergens in de lage middenmoot terecht gekomen.

    Je kan de enige renner die wel nog topprestaties levert toch niet afrekenen op het falen van de klassieke kern? Realiteit is dat er een 3-tal bovenuit steekt in de klassiekers en SQS er daar geen van heeft kunnen binnenhalen. Pogacar zijn ze kwijtgespeeld toen Matxin naar UAE trok, VDP wilde niet komen en Van Aert hebben ze niet geprobeerd toen die nog bij Nuyens onder contract lag.
    07-02-2024 14:32
    Ik, als Belg, ben blij dat Lefevere die ommezwaai heeft gemaakt van klassieke ploeg naar een rondeploeg, louter en alleen omwille van, en met als enige kopman, Evenepoel. Chapeau! Hij is al 30 jaar lang de beste, feit.
    07-02-2024 14:46
    Een reden om Evenepoel (en Lefevre) in een slecht daglicht te stellen, is snel gevonden, Mooie Sjors. Dat weet jij ook, maar je blijft vriendelijk, en countert al die non-redenen met terechte tegenargumenten. Ik ben onder de indruk van je geduld. :-)
    07-02-2024 19:59
    Heb het ook al gezegd, maar idd hoe is het de schuld van REV dat de klassieke kern iets minder presteert?
    Voorlopig is denk ik de staf nog hetzelfde ( en zullen ze ook wel hun stages etc mogen doen), dus daar zie ik niet veel verandering in als vroeger.

    In 2021 (slechts 3 seizoenen geleden) wint Quickstep de E3 en Ronde v.Vl met Asgreen (dan 26j), het WK en waalse Pijl met Alaphilippe (29j) en Omloop met Ballerini (27j). Ze zijn 2de in LBL en Strade met Alaphilippe, 2de in E3 met Senechal (28j) en 2de in Lombardije met Masnada (28j).
    Tevens rijdt Lampaert een stabiel voorjaar met top-15 plaatsen en uitschieter in Roubaix en Dwars d.Vl (top-5).

    Geen enkel van die renners is dan 'oud' of op de terugweg en niets dat dan zou denken dat deze renners maar weinig finales meer zullen rijden in de volgende 2 seizoenen. Velen krijgen dan ook terecht een contractverlenging.

    Als we kijken naar mogelijk versterkingen laatste 2j.
    VdPoel, Van Aert en Pogacar hebben lopend (zeer duur) contract bij hun ploeg.
    Van Baarle en Laporte zijn naar Jumbo gegaan ( zeker Van Baarle is ook dure vogel).
    Kung, Pidcock en Pedersen hebben hun contract verlengd in deze periode. Allen als enige (klassieke) kopman in hun ploeg en zullen wel goed contract hebben (zeker pidcock).

    Dan zie ik niet direct in welke renners een versterking zouden geweest zijn voor deze ploeg die ook betaalbaar zouden zijn.
07-02-2024 10:05
Slim gezien natuurlijk die neo-profs. Kleine contracten en een heel jaar een excuus om naar te verwijzen als het niet goed loopt (ze zijn nog zo jong meneer).
    08-02-2024 13:14
    Ze zijn ook nog zo jong maar hebben toch al een paar mooi prestaties neergezet en wees maar gerust dat er nog gaan volgen
07-02-2024 11:41
SQS heeft een paar mooie talenten vastgelegd waar op termijn het nodige van mag worden verwacht. Dit jaar al in de wat kleinere koersen, denk ik, maar in het grote werk zal het toch vooral weer grotendeels op Evenepoel neerkomen om zeges te boeken, met verder Asgreen, Merlier, Van Wilder en hopelijk Alaphilippe die een steentje kunnen bijdragen. Moscon heeft het talent, maar is een flinke gok. Landa als klimknecht zou niet direct mijn keuze zijn geweest, maar goede klimondersteuning stond geloof ik niet echt te trappelen om bij SQS te tekenen.
07-02-2024 08:10
Ook benieuwd naar de verdere ontwikkeling van Warlop.
07-02-2024 08:27
Gaat leuk om te volgen worden. Waarschijnlijk het jaar van de laatste wolfjes die vertrekken, waaronder rem nadat het weer niet is gelukt in de grote ronden (ahja, die etappe in de tour komt er wel). En wat blijft er over voor 25? Precies!
    07-02-2024 12:58
    Vertel nu eens wat jouw persoonlijke trauma met de ploeg en of PL is. Want die pure haat en hoop dat ze ten onder gaan is echt tenenkrommend. Het kan niet anders dan dat PL persoonlijk is komen kotsen in jouw warme bedje, of dat je een gesjeesde oud renner of verzorger bent of zo
07-02-2024 11:55
Altijd maar het mes op de keel houden werkt ook niet bevorderlijk ongeacht het loon dat ze krijgen, we kunnen ze best eerst een paar koersen de kans geven om te laten zien tot wat ze in staat zijn en dan kan je alsnog de druk opvoeren. Ik hoop alleszins dat Asgreen en Alaphilippe nog eens een leuk voorjaar rijden waarin ze er in de meeste finales bij zijn, winnen is echter nog een stap verder maar daar moeten die twee nog toe in staat zijn me dunkt.
08-02-2024 12:49
Echt flauwekul die kop.

Reacties zijn gesloten.