Voorbeschouwing: X2O Trofee Hamme 2024 – Nys versus Iserbyt, Brand tegen Alvarado
Foto: Cor Vos
zondag 17 november 2024 om 13:15

Voorbeschouwing: X2O Trofee Hamme 2024 – Nys versus Iserbyt, Brand tegen Alvarado

De cross in Hammme moet je niet meer halverwege februari, maar wel plots in de novembermaand zoeken. Daarom ditmaal geen titelverdedigers Mathieu van der Poel en Fem van Empel aan de start, maar wel een hele rist mooie namen die voor een spannende strijd moeten zorgen in de Wase gemeente. WielerFlits blikt vooruit.

Historie


Vorig jaar



Parcours

Het parcours van de X2O Badkamers Trofee-manche in Hamme is zo goed als hetzelfde als vorig jaar. De start ligt dus nog steeds met zicht op de Miraburg, bekend uit de iconische Vlaamse film ‘Mira of de teleurgang van de Waterhoek’ uit 1971, met Jan Decleir en Willeke Van Amelrooy in de hoofdrollen.

Net voor deze brug draaien de crossers het veld in, waarna er meteen een technische passage door het bikepark van Hamme zal volgen. Maar dat traject is wel lichtjes gewijzigd.

Na enkele passages rondom de vijver gaat het dan richting de eerste passage van de materiaalpost. Het traject mag in algemeen gezien worden als een traditioneel parcours met passages over bosgrond, balkjes en een stuk weide tussen twee vijvers. Klein detail: de grote vijver wordt nu ook langs de linkerkant aangesneden.

Daarna gaat het naar Sporthal Meulenbroek, waar meerdere publiekstenten uit de grond zijn gestampt. De toeschouwers worden er getrakteerd op een bochtige passage, waardoor de renners en rensters lang daar blijven. Na een lus rondom deze vijver slingert het parcours de renners naar de tweede passage van de materiaalzone, waarna het parcours kort gekruist wordt.

Aan de zuidkant van het water keren de renners vervolgens terug naar de startlocatie op de Hamveer. Daar vinden we dan de opvolgers voor Mathieu van der Poel en Fem van Empel.


Programma en info

Locatie
Industriepark Zwaarveld, 9220 Hamme

Publieksinformatie
Tickets zijn hier online te koop voor 16 euro per stuk in de voorverkoop. Kinderen tot 12 jaar mogen gratis naar binnen.

Praktische info
Website organisatie
Deelnemers mannen
Deelnemers vrouwen


Favorieten mannen

Eén ding is zeker: zowel bij de mannen als bij de vrouwen zullen we een andere winnaar krijgen dan vorig jaar. De Flandriencross ziet Mathieu van der Poel passen omdat hij überhaupt nog niet weet of hij wel gaat crossen, maar dat kan de spanning alleen maar ten goede komen. Van der Poel was op het technische parcours van Hamme zeer dominant, maar we zien wel iemand die dat nummertje kan overdoen.

Thibau Nys heeft de smaak goed te pakken – foto: Cor Vos

Europees kampioen Thibau Nys beschikt immers over eenzelfde grote motor, waar hij afgelopen zomer met een indrukwekkende wegcampagne aan heeft gewerkt. Op zich is Hamme ook wel een fijn parcours om alleen te rijden. Zo blijf je uit het gewriemel voor de technische zones, en kan je gewoon je eigen cross rijden. Nys is daar sterk genoeg voor en lijkt steeds meer te domineren. Sinds het EK rijdt hij rond op een wolk en wil hij liefst zo veel mogelijk blijven winnen. De kopman van Baloise Trek Lions werkt wel zijn eerste dubbele weekend van het crossseizoen af, iets wat hij bewust niet te vaak doet om zo fris mogelijk te blijven.

Zijn ploegmaat Lars van der Haar pikt daarentegen zowat alles mee. Op zijn 33e is daar wel wat voor te zeggen. Van der Haar begon bovendien sterk aan het seizoen met drie overwinningen, maar ziet zich de laatste crossen gepasseerd worden door enkele jongere renners. Zaterdag in Merksplas was hij redelijk onzichtbaar, maar werd de Woudenberger wel derde.

Dan hebben we het in de eerste plaats over seizoensrevelatie Niels Vandeputte, die de top 4-plaatsen blijft opstapelen maar in Merkplas ‘slechts zesde werd’, Jente Michels en Joran Wyseure. Maar ook Felipe Orts blijft week na week verbazen. Of het nu op snelle omlopen zoals Pontevedra of zware parcoursen zoals in Niel is: de Spaanse kampioen staat er.

Wanneer valt alles in de juiste plooi voor Eli Iserbyt? – foto: Cor Vos

En dan hebben we de drie beste crossers van de voorbije jaren nog niet genoemd. Eli Iserbyt en Michael Vanthourenhout wachten nog steeds op enkele extra procentjes om Pauwels Sauzen-Bingoal die eerste grote zege van het seizoen te schenken. Terwijl Laurens Sweeck afgelopen weekend in Niel eindelijk weer zijn benen van weleer terugvond. Hij bevestigde dat zaterdag met winst in Merksplas. De top wordt alleen maar breder, maar juist dat zorgt voor fijne crossen.

Favorieten volgens WielerFlits
*** Thibau Nys
** Eli Iserbyt, Laurens Sweeck
* Lars van der Haar, Niels Vandeputte, Felipe Orts

Deelnemers mannen (Cyclingflash)


Favorieten vrouwen

Zoek dus ook niet naar wereldkampioene Fem van Empel, die in januari nog kipkap maakte van de tegenstand. Zij is nog toe aan haar verdiende rustperiode, waardoor haar concurrentes nu maar beter alle kansen grijpen. Niet dat Van Empel bij haar terugkeer in de cross meteen weer alles zal winnen, maar je kiest als Lucinda Brand of Ceylin del Carmen Alvarado maar beter het zekere voor het onzekere.

Lucinda Brand leidt in de X2O Trofee – foto: Cor Vos

Die twee namen zijn ook onze topfavorieten in Hamme. Omdat Alvarado de Koppenbergcross links liet liggen ten voordele van een frisse start op het EK in Pontevedra, heeft Lucinda Brand een aanzienlijke voorsprong in het klassement van de X2O Badkamers Trofee. Als ze in crossen als deze degelijk blijft presteren, dan kan ze tegen het einde van de kerstperiode dat klassement misschien al binnen hebben. De vele rechte stroken op het parcours lijken alvast iets waar de Nederlandse kampioene zeer blij mee is.

Ceylin del Carmen Alvarado lijkt het dan weer te moeten hebben van de technische zones, zoals het bikepark en de passages door het bos, alleen liggen die voornamelijk in het begin van het rondje. Wél heeft ze het voordeel dat ze, mocht Brand haar niet kunnen losrijden, een uitstekende laatste ronde in de benen heeft. Deze twee dames die samen de slotronde ingaan, lijkt ons dan ook het droomscenario. Zo close was het zaterdag ook in Merksplas.

De Italiaanse kampioene Sara Casasola is degene die voorlopig het dichtste in de buurt van die twee wereldtoppers komt. Haar transfer naar Crelan-Corendon heeft Casasola duidelijk geen windeieren gelegd, want op de eerste cross van het seizoen in Beringen na viel ze nog geen enkele keer uit de top 4. De constante zelf dus, maar wat zou een uitschieter haar eens gegund zijn.

Sara Casasola is de constante zelve – foto: Cor Vos

Voor de anderen verwachten we een strijd om de dichte ereplaatsen, maar niet per sé voor de overwinning. Denk dan aan namen uit België zoals Laura Verdonschot en Marion Norbert-Riberolle, maar ook nog meer sterke vrouwen uit Nederland, in de personen van Inge van der Heijden, Annemarie Worst en Aniek van Alphen. Ook de Britse Zoe Backstedt doet mee.

Favorieten volgens WielerFlits
*** Lucinda Brand
** Ceylin del Carmen Alvarado, Sara Casasola
* Laura Verdonschot, Inge van der Heijden, Annemarie Worst

Deelnemers vrouwen (Cyclingflash)


Weer en TV

Na enkele droge dagen, zal er zondag neerslag neerdwarrelen in en rond Hamme. Het blijft beperkt tot 4 mm die voornamelijk in de voormiddag zal vallen, volgens Weeronline. In de namiddag komt de zon alsnog gedeeltelijk door de wolken, maar de temperatuur klimt nooit hoger dan 9 graden Celsius. De wind blaast aan 3 Beaufort vanuit het westen.

De X2O Trofee van Hamme is vanaf 13.30 uur live te volgen via Sporza, op de VRT. De wedstrijd is uiteraard ook te zien via Eurosport 1. Verder kan je de cross ook bekijken via de online kanalen van HBO Max/Discovery+. Voor meer informatie kan je altijd terecht in onze tv-gids ‘Wielrennen op TV’.

RIDE Magazine
8 Reacties
17-11-2024 08:20
Eén oplossing ...ter plaatse gaan kijken dan zie je alles !!!
17-11-2024 12:07
Hebben we het over de eeuwige discussies over het gelijktrekken van salarissen bij de mannen en vrouwen en nu lees ik de voorkeuren voor u23 bij mannen ten opzichte van de vrouwen professionals!!!

Ieder zijn mening uiteraard. Ik zie veel liever de vrouwencross.
17-11-2024 00:01
Zo is het maar net. Liever Ceylin en Laura dan Kay De Bruyckere en Aaron Dockx.
15-11-2024 10:42
Hamme is geen Wase gemeente.
16-11-2024 18:40
Ik zie dat hier in het neven programma een aparte cross voor mannen beloften is. Het zou mijn voorkeur hebben als dat het geval is om die twee wedstrijden om te draaien en de beloften cross op TV te brengen i.p.v. de vrouwen
    16-11-2024 19:48
    Ik vermoed toch dat de meeste kijkers liever de elite vrouwen zien dan de beloften mannen.
    16-11-2024 20:22
    Of beiden arie ?
    17-11-2024 07:54
    Dat gaat natuurlijk nooit gebeuren in een tijd waarin de vrouwen steeds beter worden en het uitzenden van vrouwen sporten commercieel ook steeds interessanter wordt. Van mij mogen ze de u23 ook uitzenden, maar de vrouwen wedstrijd staat wat mij betreft toch hoger aangeschreven dan de u23 mannen.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine