Tour 2026: Voorbeschouwing etappe 15 – Wie stopt Pogacar in eerste Alpenrit?
foto: Fotopersburo Cor Vos
zaterdag 18 juli 2026 om 19:00 Volg in Google

Tour 2026: Voorbeschouwing etappe 15 – Wie stopt Pogacar in eerste Alpenrit?

Na een zware rit door de Vogezen moeten de klassementsrenners in de vijftiende etappe opnieuw aan de bak. Het peloton trekt namelijk meteen door de Alpen in voor een rit waarin vooral de finale spektakel belooft. De stijgingspercentages lopen geregeld in de dubbele cijfers, dus verstoppen kan niet meer. Kan iemand het Pogacar nog moeilijk maken of wint hij direct zijn vijfde etappe deze Tour de France? Wielerflits blikt vooruit!

Parcours

In de vijftiende etappe van de Tour de France krijgen de renners nog maar eens een zware bergrit voorgeschoteld. Onderweg moeten er bijna 5.000 hoogtemeters worden afgewerkt, waardoor dit misschien wel dé dag voor het algemeen klassement gaat worden.

De etappe begint zondag nog in Champagnole in de Jura. Vanuit het pittoreske dorpje – er is veel groen te vinden aan de Ain – moet er vrijwel meteen worden geklommen. De renners moeten meteen de Mont Rivel op, die liefst 22 kilometer lang is maar een gemiddeld stijgingspercentage van slechts 2,1% heeft. Na deze klim volgt een korte afdaling tot de Côte de Doppes (15,2 km à 3,6%). Ook deze klim is heel lang, maar heeft weer een laag stijgingspercentage.

Hierna volgt een afdaling van zo’n 50 kilometer en wat korte klimmetjes, tot op zo’n 60 kilometer van de meet. Met de Col la de Croitesse (7,6 km à 8,8%) wordt dan de eerste echt serieuze col aangedaan, waarna er nog een kilometer of vijftig tot de meet is.

In de finale wacht met het Plateau de Solaison (11,3 km à 9,1%) een beest van een slotklim. Deze klim, die enkele weken geleden ook al in de Dauphiné werd gedaan, hakt er meteen in met stijgingspercentages boven de 10%. Daarna schommelen de percentages tussen de 8 en 10% tot de top.

Etappe 15
Start: 13:10 (FR flag Champagnole)
Finish: 17:41 - 18:11 (FR flag Plateau de Solaison)

Klassementen


Favorieten

In tegenstelling tot de Vogezenrit van zaterdag, waarin het eigenlijk de hele etappe klimmen geblazen was, zit het venijn hem in de Alpenrit met name in de staart. Voor de Col de la Croisette, die de finale inluidt, liggen eigenlijk nauwelijks benoemenswaardige hindernissen, wat de etappe makkelijk te controleren maakt voor de ploegen van klassementsrenners die hun zinnen hebben gezet op de ritzege. Bovendien kan de voorsprong van de vluchters op een slotklim als Plateau de Solaison als sneeuw voor zon verdwijnen als de favorieten in het peloton aanzetten.

Als de klassementsmannen om de ritzege gaan strijden, is er eigenlijk maar één echte favoriet: geletruidrager Tadej Pogacar. De Sloveen is bergop nagenoeg onklopbaar, zo demonstreerde hij in de Pyreneeënrit naar Gavarnie-Gèdre en de etappe door het Centraal Massief naar Le Lioran. Zijn ploeg UAE Emirates XRG deinsde er in voorgaande etappes dan ook niet voor terug om met hun krachten te smijten, vaak om Pogacar aan de zege te helpen, of soms gewoon omdat ze er zin in hadden.

Tadej Pogacar – foto: Fotopersburo Cor Vos

Bovendien kan zijn ploeg ook nog rekenen op Isaac Del Toro. In de zesde rit probeerde Pogacar de Mexicaan al op sleeptouw te nemen, maar Del Toro kon het wiel van zijn kopman niet houden. Op een steile slotklim als Plateau de Solaison zal een dergelijke tactische move nog moeilijker uit te voeren zijn, dus de zege schenken aan Del Toro, zoals we in Barcelona zagen, zal vrijwel onmogelijk worden. Bovendien kende de 22-jarige renner al slechte momenten bergop. Of weet hij de nodige motivatie te putten uit zijn overwinning op de klim in de Tour Auvergne-Rhône Alpes?

Van Pogacars concurrenten is Jonas Vingegaard de man die nog enigszins in zijn spoor kan blijven. De laatste keer dat de Deen zijn rivaal op een dergelijke aankomst bergop wist te kloppen, ligt echter alweer een tijdje achter ons. Zijn kans op de ritzege is dus klein, maar als runner-up is de renner van Visma | Lease a Bike nog altijd de voornaamste kandidaat. Vingegaard heeft in ieder geval één voordeel ten opzichte van Pogacar, want in 2022 won hij al eens op Plateau de Solaison in het Critérium de Dauphiné. Hij weet dus ook hoe het is om de beklimming in koers te bedwingen.

Jonas Vingegaard – foto: Fotopersburo Cor Vos

Bij Red Bull-BORA-hansgrohe delen Remco Evenepoel en Florian Lipowitz nog altijd het kopmanschap. Evenepoel heeft het deze Tour op langere beklimmingen lastig, maar maakte wel indruk op explosievere aankomsten, bijvoorbeeld in de rit naar Le Lioran. Voor de Belg is de relatief makkelijke aanloop dus in het voordeel, maar met 11 kilometer aan negen procent zullen de klimcapaciteiten van Evenepoel flink op de proef worden gesteld.

Waar Evenepoel nog wat grillig oogt, lijkt zijn ploeggenoot Lipowitz de personificatie van het woord ‘degelijkheid’. De Duitser handhaaft zich voortdurend tussen de best of the rest. Ver achter Pogacar, maar toch. Bovendien komen we met de lange beklimmingen in de Alpen pas echt op zijn terrein. Hoewel hij misschien de explosiviteit mist om mee te dingen naar de ritzege, schrijven we Lipowitz zeker op voor en plek bij de eerste drie.

Remco Evenepoel – foto: Fotopersburo Cor Vos

De Fransen zullen hun hoop in deze etappe wederom gevestigd hebben op Paul Seixas. De debutant houdt zich tot nu toe knap staande tussen de wereldtop. De vraag is hoe de pas 19-jarige klimmer bijna twee weken koers heeft verwerkt en of dit zijn weerslag gaat hebben op zijn prestaties. Vooralsnog hoort Seixas echter gewoon bij de beste vijf klimmers deze Tour, dus kunnen we niet om de renner van Decathlon CMA CGM heen. En als we de Vogezenrit als maatstaf mogen nemen, is hij ook bepaald nog niet aan het verslechteren.

Ook noteren we de naam van Juan Ayuso. De Spanjaard rijdt tot nu toe een meer dan degelijke Tour, hoewel we hem nog maar weinig echt in beeld hebben gezien. Voor een talent, Ayuso is nog altijd maar 23, van zijn statuur misschien wel te weinig. Maar dat kan ook aan de overmacht van anderen liggen. Wellicht laat hij in de eerste Alpenrit meer van zich horen. Zijn ploeg Lidl-Trek heeft met Mattias Skjelmose nog een goede klimmer in de gelederen, al heeft hij nog een groter wonder nodig om te winnen.

Richard Carapaz – foto: Fotopersburo Cor Vos

Verder willen we een scenario waarin de vluchters het halen niet helemaal uitsluiten. In dat geval lijkt Richard Carapaz de te kloppen man. De Ecuadoraan liet zich al meerdere keren gelden met zijn agressieve koersstijl, maar werd daar tot op heden niet voor beloond. Onder de renners die ver genoeg in het klassement staan, lijkt hij met afstand de beste klimmer. Op een slotklim als deze moet Carapaz die kwaliteiten kunnen verzilveren. Zijn ploeg EF Education-EasyPost heeft met Alex Baudin nog een paard om op te wedden.

Andere klimmers die het vanuit de vlucht af kunnen maken zijn Valentin Paret-Peintre (Soudal Quick-Step), Harold Tejada (XDS Astana), Ben O’Connor (Jayco AlUla), Tobias Halland Johannessen (Uno-X Mobility), Jordan Jegat (TotalEnergies), Thymen Arensman, Egan Bernal en Kévin Vauquelin (Netcompany INEOS). En mag Tom Pidcock weer een lekker dagje jojoën of is het nu wel een keer klaar met de Brit?

Ook is het niet uit te sluiten dat klassementsploegen hun helpers wat meer vrijheid gaan geven vanwege de suprematie van Pogacar. In de voorgaande ritten zagen we al dat ploegen als Red Bull-BORA-hansgrohe, Visma en zelfs UAE één of meerdere renners meehadden in de vroege vlucht. In dat geval zijn Davide Piganzoli (Visma | Lease a Bike), Jai Hindley (Red Bull-BORA-hansgrohe) en Adam Yates (UAE Emirates XRG) nog renners om in de gaten te houden.


Weer en TV

In startplaats Champagnole wordt het zondag zomers, maar met de warmte valt het met temperaturen van 25 graden goed mee. Er wordt volop zon verwacht en de wind waait met een kracht van 3 Beaufort uit het noordnoordwesten. Met neerslag hoeven de renners in principe geen rekening te houden. Als het peloton de Alpen intrekt wordt het nog wat koeler, met slechts 20 graden rond de finish.

Morgen

FR flagTour de France
Etappe 15 • Men Elite
13:00
Eurosport 1
NL flagBE flag
13:00
HBO Max
NL flagBE flag
13:00
NOS online
NL flag
13:00
NPO1
NL flagBE flag
13:30
VRT1
BE flagNL flag

Voorspelgame


Schrijf je in voor onze dagelijkse Tour-nieuwsbrief

Met deze dagelijkse Tour-nieuwsbrief van Wielerflits ben je helemaal op de hoogte voor jouw koersdag. Het is een korte preview, met een vooruitblik op het parcours, de favorieten voor die dag en we delen het belangrijkste nieuws. Op die manier ben je tussen 6 en 7 uur 's ochtends (op de camping, op het strand of thuis op de zetel) helemaal klaar voor jouw Tour-dag!

Voor de zomervakantie
5 Reacties
Alternatieve titel: 'Wie krijgt er heel misschien een cadeau van Pogacar?"
19:43
Op eerste gezicht lijkt deze voor Pogi. Maar ik zie ook de vlucht een heel eind komen, omdat de ploeg toch niet zo oppermachtig is gebleken. Als de andere ploegen nog iets willen proberen om Pogi te isoleren, dan op de berg van de eerst cat al aangaan. Kans dat Pogi er lachend achteraan rijdt, erop en overheen gaat, maar kan weleens een verkeerde keuze maken als geen teamgenoten meer zijn.
    20:32
    Ik waardeer je poging om ons te laten geloven dat we morgen nog wel eens een verrassing kunnen krijgen, maar dat gaat natuurlijk niet gebeuren. Pogi gaat gewoon voor nummer 26...

    Overigens hoeven de andere teams helemaal geen moeite te doen om hem te isoleren. Dat doet hij zelf wel door er keihard vandoor te gaan
20:44
Typisch eentje voor Meintjes die er op kousenvoeten tussenuit muist vanuit de vroege vlucht.
20:51
De vraag is niet of Pogi kàn winnen, maar of hij wìl winnen. Want als hij dat wil, doet het dat gewoon. Zo simpel is het.

Verder is het een vrij slechte sterrenverdeling. De mannen met 3 en 2 sterren maken geen enkele kans op dit ritwinst. Pogi 4 sterren en een zwikkie vluchters 1 ster.

Om te reageren moet je ingelogd zijn.