Paul Seixas vloert Florian Lipowitz en voltooit hattrick in Ronde van het Baskenland
Paul Seixas heeft na een enerverende dag koersen in de Ronde van het Baskenland de vijfde etappe gewonnen. De coureur van Decathlon CMA CGM voltooide in Eibar zijn hattrick door Florian Lipowitz in een sprint met twee te vloeren.
De rit van en naar Eibar is inmiddels een klassieker in Itzulia. Met zware klimmen als de Krabelin (5 kilometer aan 9,4%), Trabakua (3,4 kilometer aan 6,8%) en Izua (3,6 kilometer aan 9,9%) beloofde de etappe een spektakel te worden, zoals we al vaker in het verleden hebben gezien.

In de openingsfase van de wedstrijd kreeg een grote groep een vrijbrief van het peloton. In de vlucht van de dag zagen we liefst 33 renners, waarvan Steven Kruijswijk, Tijmen Graat, Menno Huising, Mauri Vansevenant, Ben Healy, Kevin Vauquelin, Marc Soler, Christian Scaroni en Alex Aranburu de belangrijkste namen waren. De kopgroep kreeg al snel vijf minuten van het peloton en leek dus onderling te mogen gaan uitmaken wie er met de dagzege aan de haal ging.
Dat was buiten de samenwerking in de kopgroep én Paul Seixas gerekend. In de groep van 33 werd niet altijd even hard doorgereden, waardoor Kruijswijk met nog meer dan honderd kilometer te gaan aan een solo begon. De Nederlander werd na een twintigtal kilometer vergezeld door Baptiste Veistrofer, maar ondertussen had het peloton ook flink de gashendel opengetrokken in aanloop naar de Krabelin op iets minder dan tachtig kilometer van de aankomst.

Kruijswijk in de aanval – foto: Fotopersburo Cor Vos
Op deze klim zagen we hoe Florian Lipowitz de gashendel opentrok. De Duitser werd echter gecounterd door Seixas, Vauquelin en Baudin, terwijl ook mannen als Healy en Soler hun karretje nog konden aanhaken vanuit de vroege vlucht. Even later zouden er nog een renner of twintig de aansluiting weer maken met de mannen vooraan – en konden de renners even op adem komen. We zagen in deze periode nog een aanval van Vauquelin, maar die hield niet al te lang vol.
Seixas en Lipowitz strijden om ritzege
Richting de finale van de wedstrijd probeerden Healy – wie anders – en Soler het nog een keer. De twee reden bijna een minuut voorsprong bij elkaar op weg naar Izua, maar daar werden ze teruggepakt en gingen de klassementsrenners definitief los. Op deze klim rammelde Seixas de groep der favorieten uit elkaar en waren alleen Primoz Roglic, Lipowitz en Javier Romo in staat om te volgen. Romo zou even later ten val komen tegen het achterwiel van Lipowitz, terwijl Roglic moest lossen na een nieuwe aanval van Seixas
Lipowitz en Seixas zouden vervolgens met zijn tweeën naar de streep rijden. In een sprint met twee trok de jonge Fransman vervolgens opnieuw aan het langste eind. Aan een eindzege in de Ronde van het Baskenland lijkt nu niemand meer te twijfelen.
19 años. CERO COMPLEJOS.
Paul Seixas logra el triplete en Eibar ante Lipowitz e hipoteca la general de la #itzulia2026 a solo un día de la final, con el mal tiempo como gran rival.
📺 El sábado, el desenlace en Eurosport y @StreamMaxES. pic.twitter.com/4WuRg9JlRb
— Eurosport.es (@Eurosport_ES) April 10, 2026
Itzulia Basque Country (2.UWT)
Etappe 5: Eibar → Eibar (176.39 km)
| Rank | Renner | Tijd |
|---|---|---|
| 1 | 04:30:02 | |
| 2 | " | |
| 3 | + 01:03 | |
| 4 | + 01:11 | |
| 5 | " | |
| 6 | " | |
| 7 | " | |
| 8 | " | |
| 9 | " | |
| 10 | " |
Valt denk ik wel mee. Roglic en Lipo fietsen hierna alleen nog Romandië samen. Lipo wil denk ik eerder het kopmanschap naar een andere renner bij RB uitstralen. Je weet wel… Die Vlaming.
Ben ook wel benieuwd wat hij kan in de grote kassei voorjaarsklassiekers. Met een tweede plek in de Strade verwacht ik dat hij daar ook wel raad mee weet.
Die jongen zal op deze manier een lijst 2e en 3e plekken (AK en etappes) opbouwen waar een paard de hik van krijgt. In Salzburg moeten ze zich toch ook wel achter de oren beginnen te krabben. Remco kun je qua AK al lichtjes een streep doorheen trekken en Primoz… Tja… Vraag me af of hij zich nog kan opladen voor de Vuelta nu duidelijk begint te worden dat hij ook al moeite heeft om de subtop voor te blijven.
Geen wapens om etappes te winnen, wel wapens om heel hoog in klassementen te eindigen. Wie weet op dit moment wel de meest constante grote ronde renner achter de grote 1+1.
Waar Seixas staat, daar heb ik nog geen idee van. Wat hij laat zien is hoe dan ook indrukwekkend.
Mede daarom denk ik dat ze uitstekend samen in 1 team passen zonder gezeik. Remco valt aan & vliegt rond, Florian volgt. Niet voor elkaar laten rijden, hoeft niet.
Remco mag gerust lekker frivool zijn maar Lipo is prioriteit tijdens de grote rondes. Remco gaat waarschijnlijk meer een vrije rol krijgen, dus knechten indien noodzakelijk en aanvallen tijdens de (heuvelachtige) vrijbuiter etappes. Remco kan prima knechten voor Lipo (Catalonië) dus dat is al een zorg minder voor RB.
Rijden zowel Lipowitz als Roglic ook Luik en Amstel?
Jij weet net zo goed als ik hoe een ronde dan in elkaar moet vallen, en dat type ‘in elkaar vallen’ is van lang vervlogen tijden met TT’s die een compleet departement doorkruisten.
Haal die druk ervan af bij Remco en transformeer hem tot Flandrien. De TT’s zal hij sowieso nog wel even blijven domineren. Die combi is al mooi en veeleisend genoeg. Snap niet waarom het zonodig meer moet zijn.
Je ziet dus meer renners die heel jong al top waren, maar eigenlijk ook relatief gezien minder groeimarge meer kenden. Dat is in de huidige tijd nu eenmaal zo.