‘Gendarmerie moest Jan-Willem van Schip van fiets sleuren na diskwalificatie’
Jan-Willem van Schip is zondag door de Franse politie van de fiets gehaald na zijn diskwalificatie in de slotrit van de Ronde de l’Oise 2026. De renner van Azérion / Villa Valkenburg weigerde de koers te verlaten nadat de wedstrijdjury hem diskwalificeerde, omdat hij een bidon onder zijn shirt en op zijn borst had. Volgens Van Schip overtrad hij zelf geen regels.
De Franse krant Ouest France schrijft dat de 31-jarige Nederlander de instructies van de officials niet wilde opvolgen. In een geluidsbestand horen we de Italiaanse wedstrijdcommissaris Rosella Bonfanti zeggen: “Nummer 31 (het rugnummer van Van Schip in de ronde, red.) weigert de koers te verlaten, ondanks een diskwalificatie. Hij zal gestopt worden door de gendarmerie (Franse politie, red.).”
De Franse krant schrijft dat de gendarmerie vervolgens ingreep. Zijn ploeg bevestigt dat aan Wielerflits. Van Schip werd volgens Ouest France tot stilstand gebracht en naar de grond gewerkt. Op social media circuleren daar beelden van rond. Volgens het juryrapport werd de Nederlander gediskwalificeerd omdat hij niet-conforme kledij droeg. Daarvoor kreeg hij ook een boete, net als voor het niet opvolgen van de instructies van de wedstrijdjury.
Dit bericht op Instagram bekijken
Historie met diskwalificaties
Volgens het officiële communiqué van de ronde betrof de diskwalificatie een inbreuk op UCI-regel 2.12.007, wat betekent ‘non compliant clothing’. Maar Van Schip zelf kreeg te horen dat hij uit koers werd gehaald omdat hij een bidon in zijn shirt (weliswaar aan de kant van zijn buik) had gestoken. Dat laatste wordt door UCI-regel 1.3.032 ook formeel verboden.
Van Schip heeft wel een voorgeschiedenis met diskwalificaties. Het overkwam hem ook al in de Tour of Hellas vorige maand, toen vanwege zijn positie op de fiets. Aan het einde van vorig seizoen in de Tour of Holland moest Van Schip naar huis omdat zijn fiets niet reglementair was.
Moeilijk om een geloofwaardig slachtoffer te spelen als je de feiten zelf nooit eerlijk, volledig of genuanceerd weergeeft.
Zal ook wel n flinke douw krijgen van de UCI nu.