Voorbeschouwing: Superprestige Gullegem 2026 – Open strijd verwacht zonder Van der Poel en Pogacar
foto: Fotopersburo Cor Vos
zaterdag 3 januari 2026 om 13:35

Voorbeschouwing: Superprestige Gullegem 2026 – Open strijd verwacht zonder Van der Poel en Pogacar

Zaterdag staat de Superprestige-cross in Gullegem weer op het menu. Zonder Mathieu van der Poel of Wout van Aert aan de startlijn heeft de organisatie geprobeerd om Tadej Pogacar naar Gullegem te lokken, maar ook kwam hij niet. Toch kan de organisator bij zowel de mannen als de vrouwen een mooie cross verwachten. WielerFlits blikt vooruit.

Historie


Vorig jaar


Parcours

Gullegem is in hoofdzaak een typisch West-Vlaamse weidecross, halverwege onderbroken door een kunstmatige zandbak. Voorlopig nog geen parcours om een hoofdprijs mee in de wacht te slepen, maar in de toekomst hopen de organisatoren er wel werk van te maken om de omloop verder te verfraaien. Het parcours situeert zich echter in ‘parkgebied’ en in dergelijke zones kan je niet zomaar hier en daar een extra heuveltje inplanten. Daar zijn vergunningen voor nodig.

Het parcours bevat twee horizontale bruggen over de Heulebeek, een brug met trappen en een brug zonder trappen, balkjes, een zandbak, een wasbord, een heuvel en een hellingszone. Afhankelijk van de weersomstandigheden kan het een zware moddercross worden met enkele loopstroken, maar daar ziet het voorlopig niet naar uit. Het wordt namelijk zo goed als droog.

De start en de finish bevinden zich op Europalaan en de Heulestraat te Gullegem.


Website organisatie

In de voorverkoop kosten tickets voor de Superprestige Diegem €16,50. Op de dag zelf aan de kassa kost een ticket €18,50. Kinderen geboren na 2013 mogen gratis naar binnen.


Favorieten

Mannen 

Bij de mannen zien we geen Thibau Nys, Tibor Del Grosso, Mathieu van der Poel of Wout van Aert aan het vertrek. Maar voor het koersverloop hoeft dat helemaal niet zo erg te zijn. Qua niveau staat namelijk een aantal renners aan het vertrek dat dicht bij elkaar zit. Joran Wyseure heeft de afgelopen weken misschien enkele uitschieters naar boven gehad, maar dat betekent nog niet dat hij er zaterdag wel even één, twee, drie met de zege vandoor gaat. Al zal de Belg wel motivatie getankt hebben in Diegem, waar hij tot het einde meestreed om de overwinning. Vrijdag eindigde hij als vierde in Mol.

foto: Fotopersburo Cor Vos

De grootste concurrenten voor Wyseure lijken twee landgenoten. Michael Vanthourenhout reed – ondanks een zesde plek – een sterke cross in Diegem, waarin hij van ver moest opschuiven. De Belg reed zich ondertussen al een aantal crossen niet meer op het podium, maar haalt nog altijd een heel behoorlijk niveau en gaat op een goede dag ‘gewoon’ meedoen voor de zege.

Datzelfde geldt voor Niels Vandeputte, die dit seizoen beter en beter aan het worden is. De Belg kende een moeilijk begin, maar is de laatste weken ijzersterk, met als voorlopige hoogtepunt een tweede plek achter Mathieu van der Poel in Loenhout.

De laatste sterren zijn voor twee Nederlanders en een Belg. Joris Nieuwenhuis en Mees Hendrikx zijn op papier ook goede kanshebbers op een dikke podiumplaats – of zelfs de zege. Nieuwenhuis kende een mindere fase door een opspelende knie, maar heeft de smaak weer aardig te pakken. Hendrikx daarentegen rijdt bijzonder constant en wist in Diegem Nys bijna van een podiumplaats te houden. Wat bij de Nederlander nog ontbreekt, is een podiumplaats in een Belgische cross. Jente Michels is daarvoor trouwens ook een kanshebber.


Vrouwen

Bij de vrouwen ontbreken er ook de nodige grote namen. Lucinda Brand en Puck Pieterse hebben bijvoorbeeld gepast voor Gullegem, maar daardoor komt de strijd om de zege wel open te liggen. De topfavoriete is nu Amandine Fouquenet en dat is, als je naar de afgelopen weken kijkt, meer dan terecht.

De kersverse renster van Pauwels Sauzen-Altez Industriebouw is bezig aan de beste weken uit haar carrière. Ze won in Heusden-Zolder en reed daarna knap podium in Gavere en Dendermonde. Eerder dit jaar mocht ze ook al mee het podium op in Flamanville en Namen. In drie van de vier crossen stuitte Fouquenet op Brand, maar die is er nu niet bij.

foto: Fotopersburo Cor Vos

Aniek van Alphen slaagde er ook al een aantal keer in om Fouquenet in een rechtstreeks duel te kloppen, maar de Nederlandse heeft een kleine vormdop. In de laatste twee crossen die ze reed eindigde ze op plek zeven en verloor ze de leiding in de Wereldbeker. Misschien dat enkele dagen rust haar goed heeft gedaan.

Interessanter is het mogelijk om Kristyna Zemanova in de gaten te houden. De Tsjechische veldrijdster maakte indruk deze kerstperiode en eindigde zelfs als tweede achter Brand in Loenhout, haar eerste podiumplek in een Belgische cross in jaren. Ook Zoë Backstedt is in vorm aan het komen. Na een moeilijk begin in Dendermonde (27ste), eindigde ze in Baal alweer op het podium.

Marion Norbert Riberolle en Inge van der Heijden blijven tot slot over. De Belgisch kampioene en Europees kampioene lijken twee zekerheidjes op een plek bij de eerste zes, maar kunnen ze ook voor de zege gaan? Norbert Riberolle is de laatste weken juist weer in vorm aan het komen, terwijl Van der Heijden wat mindere crossen heeft gehad. In Diegem reed ze de cross na een val niet uit, in Dendermonde eindigde ze pas op plek 13.


Weer en TV

Het belooft zaterdag 3 graden te worden in Gullegem. Van een moddercross zal geen sprake zijn. Tussen 13.00 en 16.00 uur blijft het droog. Alleen in de ochtend kunnen enkele druppels vallen.

zaterdag 3 januari

13:15
Pickx+ Sports 1
BE flag
13:15
PlaySports
BE flag
13:35
Eurosport 1
NL flag
13:35
HBO Max
NL flag

zaterdag 3 januari

14:45
PlaySports
BE flag
15:00
Pickx+ Sports 1
BE flag
15:05
Eurosport 1
NL flag
15:05
HBO Max
NL flag
Bestel de Tourgids
Tour de France-poster
14 Reacties
02-01-2026 18:26
Schijnt dat Merckx ook niet mee doet.
    03-01-2026 07:00
    Hinault sloeg deze ook’ altijd over…
02-01-2026 17:39
Pogacar niet in Gullegem ?
    02-01-2026 17:44
    Houdt die nog maar even in de koelkast. De zomer is al lang genoeg.
    03-01-2026 12:11
    Opmerkelijke keuze van de Sloveen, die met de Tour nog in de benen kiest voor rust, met het oog op plaatsing voor de 1500 meter.
02-01-2026 18:46
Ik ben benieuwd of Wyseure nog genoeg in de tank heeft na de zware cross van vandaag. Zelden gezien dat zo weinig renners een cross uitreden.
    02-01-2026 21:51
    Renners zijn geen kou en winterse neerslag/omstandigheden meer gewend. Als dit een wegkoers zou zijn geweest was die op zijn minst geneutraliseerd en meer dan waarschijnlijk geannuleerd.
    02-01-2026 22:02
    Dat er zo weinig uitrijden komt in Mol in de eerste plaats door het parkoers; heel kort en veel zand. Hierdoor worden er altijd veel renners uit koers gehaald. 2 jaar terug waren er in prima omstandigheden maar 10 finishes. 1 rondje langer en er waren er slechts 5 geweest.
    03-01-2026 12:21
    Gek genoeg geen woord over Orts, die gisteren fris over de meet bolde, in hoogvorm lijkt en dit soort crossen aan kan.
02-01-2026 17:43
Mooie erelijst!
02-01-2026 23:12
Mees! Op naar het podium!!
03-01-2026 08:41
Een zeer bijzonder deelnemersveld bij de mannen. Wat de redactie van Wielerflits nog niet heeft opgepikt, is dat er zelfs een vrouw bij de mannen start: nr. 7 Yvonne Kuhnlein (tenminste volgens Cyclingflash).
03-01-2026 09:34
Er staat dat de entree in Diegem 16,50 Euro is maar hoeveel moet er in Gullegem betaald worden? :)
03-01-2026 15:28
Mees Hendrikx wel gestart?

Reacties zijn gesloten.