Voorbeschouwing: NK tijdrijden U23 2024 – Kan Huub Artz de weg naar goud uitdokteren?
Het is de week van de nationale titelstrijd en zoals je gewend bent van ons, krijgen ook de beloften de nodige aandacht. In Steenbergen zoeken zij op woensdag 19 juni een opvolger voor Enzo Leijnse. Wie volgt via het rood-wit-blauw het pad naar de profs? WielerFlits blikt vooruit!
Historie
Laatste winnaars NK tijdrijden U23
2023: Enzo Leijnse
2022: Axel van der Tuuk
2021: Mick van Dijke
2020: geen editie vanwege coronapandemie
2019: Daan Hoole
2018: Hartthijs de Vries
2017: Julius van den Berg
2016: Tim Rodenburg
2015: Steven Lammertink
2014: Steven Lammertink
2013: Dylan van Baarle
Vorige editie
NK tijdrijden U23 2023 (42 kilometer)
Enzo Leijnse (Development Team DSM) in 51m21s
Bodi Del Grosso (ABLOC) +14s
Axel van der Tuuk (Metec-Solarwatt) +26s
4. Wessel Mouris (Scorpions Racing) +30s
5. Huub Artz (Metec-Solarwatt) +34s
Volledige uitslag
Parcours
Het parcours in het Steenbergen van bondscoach Koos Moerenhout heeft een echte ronde in petto voor de krachtpatsers. Vanuit het centrum van het Noord-Brabantse dorp trekken de renners de polders in tussen Steenbergen en Dinteloord. Op veelal lange, rechte wegen kunnen de zwaardere jongens hun vermogen goed kwijt, waardoor zij in het voordeel zijn. Eenmaal uit Steenbergen rijden zij een ronde ten zuiden van Dinteloord, waarna ze uiteindelijk via dezelfde weg weer terugtrekken naar Steenbergen. Daar ligt het goud na 36,8 kilometer op hen te wachten.
Woensdag 19 juni, NK tijdrijden 2024: Steenbergen – Steenbergen (36,8 km)
Start eerste renner: 13.50 uur
Finish laatste renner: 15.15 uur
Favorieten
Op beloftenniveau staan er jaarlijks maar weinig tijdritten op het programma en zeker niet met een lengte zoals we die op dit NK zullen zien. Maar met een weinig technisch parcours is het voornamelijk kijken naar de jongens die hard kunnen rijden en in vorm zijn. De KNWU is op zoek naar een opvolger voor Enzo Leijnse, die dit jaar te oud is voor deelname en ook al prof is bij Team dsm-firmenich PostNL.

Huub Artz – foto: CyclingMedia Agency
Een van de sterkste – en misschien wel dé sterkste – beloften van dit moment in ons land, is Huub Artz. De 22-jarige Noord-Brabander kwam de laatste drie seizoenen uit voor Metec-Solarwatt en verdiende na een sterk 2023 een overgang naar de opleidingsploeg van Intermarché-Wanty. Daar maakt de allrounder grote stappen. Hij is van alle markten thuis, getuige zijn breed palet aan resultaten in verschillende wedstrijden.
Artz won dit jaar solo Gent-Wevelgem U23 en was afgelopen weekend nog winnaar van een lastige rit in de Giro Next Gen. De jongeling – die vanaf volgend jaar prof is bij het Waalse WorldTeam – is een echte krachtpatser en moet zijn vermogen op de omloop ten noorden van Steenbergen heel goed kwijt kunnen. Vorig jaar werd hij al vijfde en gezien zijn status op dit moment, geldt Artz als de topfavoriet voor goud.

Wessel Mouris mocht vorig jaar het EK tijdrijden rijden – foto: Cor Vos
Twee jaar geleden stuntte Metec-Solarwatt met Axel van der Tuuk, die in Emmen de titel greep voor een bataljon aan renners van de opleidingsploegen van Jumbo-Visma en Team DSM. Vorig jaar waren ze met diezelfde Van der Tuuk en Artz ook vertegenwoordigd in de top-5 en die kans zit er nu weer in. Wessel Mouris – toen nog voor het inmiddels failliete Scorpions Racing – werd vierde, maar rijdt nu voor de ploeg van Michel Megens.
De Amstelveense hardrijder is net als Artz laatstejaars belofte en eveneens bezig aan een zeer sterk seizoen. Mouris won op 1 mei Eschborn-Frankfurt U23, een klapper van jewelste die zich in de wedstrijden daarvoor al aandiende. Daarna werd hij onder meer vierde in het Internationale Beloftenweekend, won hij een rit in de Vredeskoers en werd hij vijfde in de ZLM Tour, dankzij een negende plek in de openingstijdrit.

Elmar Abma won de openingsetappe van Olympia’s Tour – foto: Cor Vos
Nog iemand die op deze omloop zijn kracht heel goed kwijt zou moeten kunnen, is Elmar Abma. De 20-jarige Fries van VolkerWessels geldt al jaren als een groot talent en werd twee seizoenen terug nog Nederlands kampioen tijdrijden bij de junioren. De boomlange hardrijder (1 meter 96) is ook bezig aan een sterk seizoen, met onder meer zeges in Olympia’s Tour en de teruggekeerde Kasseienomloop van Exloo.
Abma – die ook goed uit de voeten kan op de duurnummers op de baan – kan een behoorlijk houtje tijdrijden. Als eerstejaarsbelofte werd hij vorig jaar immers al zesde. Dat was toen nog voor het inmiddels verdwenen Allinq en de transfer naar VolkerWessels lijkt hem voorlopig goed te bevallen. Begin mei was Abma nog zevende in de – weliswaar korte – tijdrit van het Internationale Beloftenweekend in Zeeland.

Sjors Lugthart – foto: Cor Vos
Visma | Lease a Bike Development heeft meerdere talenten die heel goed op de tijdritfiets kunnen presteren. Navraag bij de ploeg leert ons echter dat er maar eentje aan het vertrek staat woensdag: Sjors Lugthart. De eerstejaars belofte is nog altijd slechts achttien jaar jong en werd twee seizoen geleden (toen nog zestien jaar) Nederlands kampioen bij de junioren. De jongeling werd onlangs achttiende in de tijdrit van de ZLM Tour.
Lugtharts grootste uitdager bij de junioren, rijdt voor die andere opleidingsploeg. Mees Vlot reed de voorbije twee jaar in de shirts van Auto Eder (juniorenploeg van BORA-hansgrohe) en Gepla-Watersley R+D naar zilver bij de junioren. Vlot staat nu onder contract bij Development Team dsm-firmenich PostNL. Daar had de eerstejaars het in het begin moeilijk, maar eind mei werd het tijdrittalent plots tiende in de Ronde de l’Oise.

Mees Vlot (DSM) op het WK in Glasgow vorig jaar – foto: Cor Vos
Hoewel Wouter Toussaint niet direct bekend staat als een gepatenteerde hardrijder, maakt ook de 20-jarige Limburger een enorme ontwikkeling door dit seizoen. Bij TDT-Unibet kreeg hij vorig jaar niet het programma dat bij de klimmer paste, maar die krijgt hij bij Wanty-ReUz-Technord wel. Sinds half mei rijgt hij de topresultaten aaneen. Hij werd onder meer vijfde in de Vredeskoers en behoorde tot zijn opgave tot de beste klimmers in de Giro Next Gen.
Toussaint werd vorig jaar tiende op het NK tijdrijden U23 en zag daar Boris Romers (achtste) van Metec-Solarwatt ook in staan. Hij geldt ook dit jaar als outsider voor de medailles. In datzelfde rijtje passen ook Pepijn Veenings (Diftar), Max van der Meulen (CTF Victorious), Mike Bronswijk en Vincent van Dorp (beiden ook Diftar). En wie weet wat thuisrijder Nino de Jong (Hagens Berman-Axeon) kan. Hij kende de laatste anderhalf jaar veel pech.

Wouter Toussaint – foto: David Schmetz/Wanty-ReUz-Technord
Favorieten volgens WielerFlits
*** Huub Artz
** Wessel Mouris, Elmar Abma
* Sjors Lugthart, Mees Vlot, Wouter Toussaint
Deelnemerslijst (KNWU)
Website organisatie
Weer en tv
De zomer is nog niet neergestreken in Nederland, ook niet op woensdag 19 juni. Het belooft in het Brabantse land rondom Steenbergen ongeveer 20 graden te worden, maar het is bij tijd en wijle bewolkt volgens Weeronline. Een voordeel voor de beloften, die pas na 15.00 uur starten: in de middag breekt de zon door. De wind komt met windkracht 3 uit noordoostelijke richting.
Er is ons op dit moment niets bekend over een tv-uitzending van het NK tijdrijden in Steenbergen. In dat geval moeten we het als wielerfans doen met live-timing en berichtgeving van langs de kant.