UCI ziet ‘dringende noodzaak’ om zo snel mogelijk realtime tracking in te voeren
Ter Illustratie - foto: Fotopersburo Cor Vos
maandag 7 september 2026 om 14:34 Volg in Google

UCI ziet ‘dringende noodzaak’ om zo snel mogelijk realtime tracking in te voeren

De UCI heeft een volgende stap gezet in haar plannen voor het invoeren van een realtime tracking-systeem tijdens wielerwedstrijden. De wielerunie gaat protocollen en een regelgevingskader opstellen voor het gebruik van een dergelijk GPS-systeem.

De recente dood van Finlay Tarling tijdens de Ronde van Portugal – de jonge Brit overleed na een botsing met een auto die niet tot de officiële karavaan behoorde – heeft geleid tot hernieuwde discussies over veiligheidsprotocollen tijdens een bijeenkomst van de Professional Cycling Council (PCC) in Zwitserland.

Protocollen en regelgevingskader 
“Bij gebrek aan een gezamenlijk voorstel van de verschillende belangengroepen benadrukt de UCI de dringende noodzaak om zo snel mogelijk een specifiek veiligheidssysteem in te voeren waarmee de realtime locatie van renners en voertuigen kan worden gevolgd bij alle professionele wielerwedstrijden, te beginnen met die in de UCI WorldTour en de UCI Women’s WorldTour”, lezen we in een persbericht.

Om een dergelijk trackingsysteem zo snel mogelijk te kunnen invoeren, is de wielerbond achter de schermen druk bezig om de benodigde protocollen en een regelgevingskader op te stellen. Deze aankondiging is de meest recente stap in een al langer durend proces.

In een eerdere brief, die Domestique Cycling in handen kreeg, verzocht UCI-voorzitter David Lappartient de AIGCP (internationale belangenvereniging van profploegen), AIOCC (internationale vereniging van organisatoren van wielerwedstrijden) en CPA (rennersvakbond) om te werken aan de invoering van GPS-gebaseerde veiligheidstracking voor renners.

foto: Fotopersburo Cor Vos

“Dit moet verplicht worden en zal gefaseerd worden ingevoerd in de verschillende wedstrijdcategorieën”, schreef Lappartient destijds. De UCI vroeg in deze brief aan belanghebbenden om voor 30 april voorstellen in te dienen met betrekking tot hardware, software en operationele vereisten.

De wielerunie zal geen verplicht GPS-systeem opleggen. Dat wil zeggen dat ploegen met een eigen gps-aanbieder mogen samenwerken, op voorwaarde dat de gps-trackers voldoen aan de richtlijnen van de UCI. Veel professionele teams werken al samen met Velon, dat al lange tijd bezig is met live trackingdata.

UCI-voorzitter David Lappartient herhaalde tijdens de bijeenkomst van de PCC dat belanghebbenden bij discussies over veiligheid “eventuele meningsverschillen over bepaalde kwesties moeten overwinnen en gezamenlijk moeten optreden.”

De Fransman is van mening dat veiligheidskwesties nooit mogen worden opgeofferd voor commerciële belangen.

Pre-order onze nieuwe Najaarsgids
3 Reacties
07-09-2026 17:23
Iemand van de UCI moet mij toch eens uitleggen hoe tracking van renners voorkomt dat ze tegemoetkomende auto's kunnen tegenkomen.
Overigens ben ik zeker voorstander van tracking, maar ook zeker van goede wegafsluitingen.
07-09-2026 19:53
Typisch de UCI weer: zich bezig houden met schijnoplossingen en tragische ongevallen misbruiken om hun eigen plannen door de drukken. Zelfs als die tragische ongevallen op geen enkele manier voorkomen hadden kunnen worden met het systeem dat ze persé willen invoeren. Die lui, met die maffe Francoos voorop, kennen echt geen schaamte!

Laat ze zich nu eerst eens bezig gaan houden met zaken die de veiligheid WEL ten goede komen, Stop bijvoorbeeld eens met die gravelflauwekul in etappekoersen, of nog beter: wegwedstrijden in het algemeen. En nog makkelijker: zorg eens dat aankomststroken veilig zijn. Ieder jaar zijn er nog zoveel aankomsten, velen waarbij het waarschijnlijk is dat ze in een sprint eindigen, met vluchtheuvels, drempels, trechters en chicanes in de laatste kilometer. Zullen we eerst dat eens gaan aanpakken voordat we met schijnoplossingen beginnen?
Dringende noodzaak.
Een soort van pleonasme.
Telkens wederkerend, met telkens minder betekenis.

Om te reageren moet je ingelogd zijn.