UCI gaat stap verder en verplicht gps-trackers in wielerpeloton
Ter Illustratie - foto: Fotopersburo Cor Vos
woensdag 18 maart 2026 om 11:28

UCI gaat stap verder en verplicht gps-trackers in wielerpeloton

De discussie over veiligheid in wielerkoersen werd na de tragische dood van de Zwitserse Muriel Furrer weer aangewakkerd. Sindsdien pleit de UCI voor het invoeren van gps-trackers, maar de wielerunie gaat nu een stap verder. De UCI wil gps-trackers verplicht maken voor elke renner.

Dat blijkt uit een brief van UCI-voorzitter David Lappartient, die Sporza kon inzien. Lappartient stuurde vorige week een brief naar alle betrokken partijen (teams, organisatoren en renners) over de invoering van gps-trackers. “Het zal verplicht en gefaseerd ingevoerd worden in de verschillende categorieën”, citeert Sporza de Fransman.

De UCI testte eind vorig jaar al met gps-trackers tijdens het WK wielrennen in het Rwandese Kigali, in samenwerking met Swiss Timing. De wielerunie zal echter geen verplicht systeem opleggen. Dat wil zeggen dat ploegen met een eigen gps-aanbieder mogen samenwerken, op voorwaarde dat de gps-trackers voldoen aan de richtlijnen van de UCI. Teams hebben tot 30 april om een voorstel in te dienen.

Velon
Veel professionele teams werken al samen met Velon, dat al lange tijd bezig is met live trackingdata. In 2025 ontwikkelde het bedrijf een geavanceerd GPS-gebaseerd veiligheidstrackingsysteem voor renners, waarbij veiligheidsfuncties werden toegevoegd aan het bestaande systeem. Het nieuwe systeem werd al gebruikt in meerdere WorldTour-wedstrijden.

Velon laat in een statement, als reactie op de laatste aankondiging van de UCI, weten dat het uitkijkt naar ‘een positieve uitwisseling van informatie met de UCI in de komende maanden’. Ook zegt het bedrijf dat het bezig is met de verdere uitbreiding van het systeem ‘naarmate technische vooruitgang, zoals AI-modellering, beschikbaar komt’.

De Ronde van Zwitserland, zowel de mannen- als de vrouwenkoers, had vorig jaar overigens de primeur: in deze WorldTour-wedstrijden reden de renners voor het eerst met GPS-tracking. De UCI was toen al enthousiast over dit idee, maar niet iedereen was even blij met de implementatie.

Over GPS-trackers
Alhoewel in alle wedstrijden al gebruik wordt gemaakt van transponders, worden er niet altijd GPS trackers gebruikt. Er is een wezenlijk verschil tussen die twee. Transponders zijn in feite een soort chip die registreren wanneer iemand een specifiek punt passeert (in de praktijk de finishstreep of een specifiek tussenpunt), terwijl van GPS-apparaten constant de locatie te volgen is.

Een dergelijke compacte tracker, die onder het zadel is gemonteerd, zendt voortdurend de locatie van een renner uit. Wanneer een coureur plots stilstaat of zijn/haar snelheid drastisch verlaagt, wordt een waarschuwing naar de volgwagen en de koersorganisatie gestuurd. Zij kunnen dan vervolgens sneller ingrijpen en hulpdiensten inschakelen.

Bestel de Zomergids
Tour de France Poster
13 Reacties
18-03-2026 11:43
Zou mooi zijn als de data van de GPS trackers voor wielervolgers beschikbaar is. Al zegt dat niet alles over de positie van jouw favoriet als een fietswissel doorgevoerd wordt, wat niet zelden voorkomt.
    18-03-2026 11:46
    Kan zo'n Tracker niet beter in de helm?
    18-03-2026 11:51
    Ze zouden GPS tracker dan ook op het lichaam moeten dragen of op de helm oid. Als we die live data zouden kunnen krijgen wordt het zeker heel interessant, dan kun je een heel mooi virtueel dashboard maken met posities van renners ala PCS, vroeger in Californie had je een hele fijne. In combinatie met live beeld of voordat de koers live is zie ik dat wel zitten.

    Feitelijk rijden ze allemaal al met GPS rond natuurlijk op hun fietscomputers.
    18-03-2026 14:05
    En dat wij thuis mee kunnen communiceren met elke renner naar keuze. Dan gaat het helemaal leven. Kies 1 voor Mathieu van de Poel, kies 2 voor Marc Soler, kies 3 voor Timo Kielich…
    18-03-2026 14:27
    @romans Vainsteins

    Dat is een goede. helmwissels komen nauwelijks voor. kunnen ze gelijk een crash detectie eraaan koppelen.
    19-03-2026 08:56
    @Romāns Vainšteins, dat is toch veel lastiger dan ergens op een fiets? Iets aan het zadel of de zadelpen van een fiets bevestigen is relatief eenvoudig en goedkoop, maar op al de mogelijke vormen van helmen, dat is schier onmogelijk om het eenvoudig en gestroomlijnd te doen, en de zender herbruikbaar te houden. En hoeveel weegt zo'n zender, wil je dat extra gewicht aan iemand zijn hoofd hangen, dat is ook niet zo ergonomisch in de ietwat onnatuurlijke houding waarin wielrenners zitten.

    Imho is zo'n ding gewoon net te groot en te 'zwaar' om op een helm of lichaam te dragen, uiteindelijk zit een wielrenner op zijn fiets dus op zich lijkt het me een logische oplossing om het dan daar op te monteren. Mensen verwijzen hier meermaals naar de sporthorloges of snelheidsmeters, maar ontvangers zijn geen zenders en zo dus daar heb je veel minder batterij/accu voor nodig. En fietswissels, als elke fiets een unieke tracker heeft is er toch geen probleem, als een renner overstapt naar een andere fiets is die vrij zeker van hem of een neutraal afgesteld fiets van de ploeg. Als er nog zes renners van de ploeg in beweging zijn volgens het systeem en er is één fiets van de ploeg zonder naam in beweging dan gaat dat softwarematig (met dubbele bevestiging, gedewongen) automatisch over naar de vrije plaats. Of als je perse een fysieke koppeling wil maken, je kleeft een rfid aan de zool van één van de schoenen om een koppeling fiets-renner te maken. Het is uiteindelijk geen kritisch veiligheidssysteem maar een opvolgsysteem, dus je hebt tijd om bij een wissel in te grijpen en te zorgen dat de tracking zijn ding blijft doen.
18-03-2026 12:50
Elke stap naar veiliger wielrennen is een goeie ontwikkeling maar hiermee wordt eerst het gevolg aangepakt vóór de oorzaak… de veel te frequente tuimelpertes met naast ernstige kwetsuren helaas soms ook dramatische afloop.
    18-03-2026 15:00
    De combinatie van fiets, snelheid en renner maken het nu eenmaal problematisch wanneer het evenwicht verloren wordt. Jouw obsessie voor valpartijen is bekend, maar wat is het nut om op wekelijkse, soms dagelijkse frequentie, op Wielerflits te melden dat er veel gevallen wordt?
    18-03-2026 16:33
    Misschien omdat het blijven vernoemen, zelfs op onoogelijke schaal, het altijd zal halen van het negeren, vergoeilijken of, nog erger, belachelijk behandelen….
18-03-2026 15:05
De UCI moet zich er mee bemoeien omdat renners en ploegen dit onderwerp niet zelf oppakken. Ik hoop wel dat ze meteen de renner 'taggen' en niet de fiets, zodat duidelijk is waar de persoon is (denk aan Pablo Horillo die 60 meter diep lag en waar 20 minuten naar gezocht is destijds).
    18-03-2026 15:39
    Inderdaad. Geheel legitiem mandaat om eens keihard hun authoriteit te tonen - versus meeheulen met schijnheilige commerciele partijen die heel bewust weten wat de publiciteitswaarde van incidenten is.
18-03-2026 13:15
De zoveelste regel voor schijnveiligheid maar de echte issues pakken die zultkoppen van de UCI maar niet op....
18-03-2026 13:29
Goede ontwikkeling, maar hoop dat het niet nóg een extra kastje wordt, voor de renners dan. In principe is de technologie er bijna op bestaande apparaten die al op de fiets zitten, of op het lichaam gedragen worden. Sporthorloges en fietscomputers hebben alleen een telefoon nodig voor de dataverbinding. Volgens mij maakt geen sportmerk meer horloges met een 4g of 5g radio, maar sommige smartwatchmerken wel. Ook zijn de nieuwste Garmin fietscomputers al bijna een telefoon, helemaal die met speaker en betaalfunctie, doe er een simkaartslot in en je hebt misschien zelfs een product dat voor sommige consumenten interessant is: een hoge batterijduur niet-zo-heel-slimme telefoon, waarmee de sportieve fietser ook niet meer een telefoon in de achterzak nodig heeft.

Reacties zijn gesloten.