UCI cancelt opnieuw Jan-Willem van Schip en diskwalificeert hem in de Ronde van Griekenland
screenshot uitzending Tour of Hellas
Youri IJnsen
donderdag 7 mei 2026 om 11:22

UCI cancelt opnieuw Jan-Willem van Schip en diskwalificeert hem in de Ronde van Griekenland

Breaking Jan-Willem van Schip is door UCI uit de Tour of Hellas 2026 (Ronde van Griekenland) gezet. Dat overkwam Van Schip afgelopen najaar in de NIBC Tour of Holland 2025 ook. De reden voor zijn diskwalificatie is volgens de UCI ongeoorloofde manier waarop hij zijn stuur vasthoudt. In december vertelde Van Schip nog dat hij zich niet altijd welkom voelt in het wielrennen.

Zijn ploeg Azérion / Villa Valkenburg snapt niets van het besluit, en heeft alle goedgekeurde documenten voor de fiets bij zich. Ploeggenoot Bram Danklof laat weten dat Van Schip volgens hem geen enkele regel of veiligheidsissue heeft overtreden. Hij noemt het ‘pure pesterij’ en zegt dat de UCI zich moet schamen. Ploegeigenaar Paul Tabak laat om 11.30 uur aan WielerFlits weten dat ze in conclaaf zijn met de autoriteiten. Het mocht niet baten, want het besluit werd niet teruggedraaid.

Reactie Jan-Willem van Schip op Instagram

Dit bericht op Instagram bekijken

Een bericht gedeeld door Willem. (@jwvanschip)

Verdrietig
In een uitgebreid interview met WielerFlits deed Van Schip begin december zijn verhaal over het incident in de Ronde van Nederland en zijn moeizame relatie met de UCI. Hij voelt geen steun van de internationale wielerbond voor zijn inventieve ideeën. “Absoluut niet. Ik vind dat zo oneerlijk. Ik krijg ook steeds het gevoel dat ik niet welkom ben, een soort boeman die ze niet willen hebben. En dat doet heel veel pijn.”

Het is voor de ploeg van Tabak een bittere nasmaak na een geweldige openingsrit. Nota bene Van Schip zelf trok in de finale van de rit tussen Ioannina naar Agrinio nog ten aanval. Dat mocht uiteindelijk niet baten, maar toch wist het Nederlandse Continental-team de rit te winnen. In de massasprint hield de Belg Mathis Avondts namelijk iedereen af. Van Schip zelf kwam op achterstand binnen, maar kreeg dezelfde tijd mee als het peloton.

Bestel de Tourgids
Tour de France-poster
87 Reacties
07-05-2026 11:24
Gekheid is hetzelfde blijven doen en een ander resultaat verwachten..
    07-05-2026 11:37
    Gekheid is natuurlijk wanneer je als UCI zijnde de eigen regelgeving niet volgt.
    Indien deze onderdelen effectief allemaal voorzien zijn van de nodige certificaten & goedkeuringen, verstrekt door hetzelfde orgaan dat nu (alweer) sanctioneert, is er iets grondig mis... Met de UCI zelf.
    Dit is net zoals de rechtbank iemand veroordeelt zonder dat er een misdrijf gepleegd wordt. Pure waanzin dus.

    Dat het er niet uitziet of dat het een rare snuiter betreft, staat daar volledig los van.
    07-05-2026 12:21
    De vorige keer schermde het team ook met allerlei goedkeuringen die er helemaal niet bleken te zijn. Daar reed hij met een niet-goedgekeurde en niet commercieel verkrijgbare zadelpen. Daar was het argument vervolgens: hij gebruikt het al wedstrijden lang, waarom nu ineens niet meer? Ik neem alles wat ze uit dat team communiceren sindsdien met een korreltje zout. Uit het nieuwsbericht lijkt het overigens meer te gaan over hoe hij het vasthoudt dan het materiaal zelf.
    07-05-2026 12:30
    Beste opmerking van de laatste maanden op wf leor!!!
    Maar Van Schip doet niet iedere keer hetzelfde. Hij doet iedere keer iets anders dat afwijkt van de overige renners. UCI en Van Schip hebben elkaar in een soort wurggreep. UCI lijkt de pik op hem te hebben en Van Schip voelt een soort behoefte om de randjes van de UCI regelgeving steeds weer op te zoeken en te overschrijden. Zijn ploeg zou hem dan ook tegen zichzelf moeten beschermen, aangezien hij zelf niet in staat lijkt deze drang te beheersen en hij zijn strijd tegen UCI gewoon niet gaat winnen.
    07-05-2026 12:49
    Het gaat hier kennelijk om hoe hij al dan niet zijn stuur vasthoudt cq daarop steunt. En dat idd alle andere renners min of meer in een Aero houding ook gedeeltelijk erop steunen. Als zijn materiaal is goedgekeurd en hij houdt ook de shifters vast dan heeft hij gewoon een punt. Gelijkheidsbeginsel : ongelijke gevallen (rechtmatige sturen) behandelen in de mate van hun ongelijkheid. Dat de UCI hem een rare renner, ergo persoon noemt kan natuurlijk helemaal niet.
    07-05-2026 13:05
    Alleen het specifieke stuurtje van JWS bootst een tijdrithouding na. Hij leunt met bijna zijn volledige onderarm om het stuur. Dat is bij een traditioneel stuur onmogelijk. Daar leun je praktisch vooral op de polsen. Het is wel degelijk een totaal andere situatie. JWS is aan het tijdrijden op een wegfiets in een peloton.
    07-05-2026 13:47
    @Alpaca,
    Hoe hij het doet is misschien niet altijd hetzelfde, wat hij doet wel. En dat verwoordt je zelf ook heel mooi:

    "Van Schip voelt een soort behoefte om de randjes van de UCI regelgeving steeds weer op te zoeken en te overschrijden"

    Als je dat blijft doen, wetende dat je als recidivist al onder een vergrootglas ligt, is dat in mijn ogen inderdaad een vorm van "gekheid".

    Dat de UCI zelf alles behalve consequent is klopt, maar neemt niet weg dat het conflictzoekende karakter toch stillaan een handicap lijkt te worden voor van Schip. Want het enige dat hij met dat 'tegen de schenen stampen' bereikt, is het winnen van sympathie bij mensen die (terecht) een hekel hebben aan de UCI.

    Ik denk dat JWvS een beetje wordt gezien als een kleine dief die probeert te stelen van de grote dief. Op zich niets mis mee, integendeel, maar helaas voor hem lijkt hij voor de rest meer op Calimero dan op Robin Hood.
    07-05-2026 14:10
    @RiccardoRicco
    Als de UCI dit wil verbieden dan moeten ze ofwel de regels rondom de geometrie van het stuur aanpassen, ofwel heel duidelijk in de regels opnemen in hoeverre je op je polsen mag steunen (met je handen wel gewoon aan de shifters).
    Net zoals ze bijvoorbeeld met helmen hebben gedaan; daar zijn ze specifieke, heldere eisen aan gaan stellen om het gebruik van tijdrithelmen in wedstrijden te voorkomen. Ze hebben niet ineens na zijn ritwinst in de Giro vorig jaar Casper van Uden gediskwalificeerd omdat hij met een tijdrithelm op reed.
    07-05-2026 14:18
    @Leor
    Wat een ongelooflijk bekrompen mentaliteit. We zouden dit soort paradijsvogels moeten vieren, iemand die blijft innoveren in een traditioneel gezien oerconservatieve wereld (gelukkig zit daar de laatste jaren wel verandering in).
    Daar hoort af en toe een DSQ bij, maar dan wel als hij daadwerkelijk over het randje is gegaan (zoals met de zadelpen) en niet als de UCI zichzelf voor lul gezet voelt door nota bene een continentale renner. Hup Jan-Willem, laat je niet kisten.

    Je eerste post gaat overigens ironisch genoeg diametraal in tegen de realiteit van de situatie: Wat hij hier deed is precies hetzelfde als wat hij in eerdere wedstrijden dit jaar deed, en toen mocht het gewoon. In jouw woorden zou hij dus wel gek moeten zijn om nu een DSQ te verwachten.
    07-05-2026 14:25
    @Logisch,
    Dat hij in eerdere wedstrijden 'wel mocht', toont vooral aan dat de UCI, zoals eerder vermeld, helaas alles behalve consequent is ..

    En versta mij niet verkeerd, ik vind het best vermakelijk dat er een renner durft op te tornen tegen de UCI (ook al is het puur voor eigen gewin en niet per se voor de goede zaak), maar als je bij de gevolgen daarvan meteen in die slachtofferrol gaat kruipen dan zet je toch vooral jezelf voor schut.
    07-05-2026 14:25
    Body parts other than the feet, hands, and seat may be in contact with the bicycle but must not be used to support the rider’s body weight. The rider’s weight and control must remain solely on the designated points of support.

    Hands = geen onderarmen.
    07-05-2026 14:29
    Phil Knight werd keer op keer voor gek verklaard met zijn gekke profiel onder de schoenen.
    Fijn dat er destijds nog geen LEOR 16 was die zijn doorzettingsvermogen gekkigheid noemde.

    Niet opgeven JW!
    07-05-2026 14:39
    LeoR16, je hebt in dit geval mbt gekheid toch echt wel een plaat voor je kop. Het is heel simpel, kijk gewoon naar het plaatje op pagina 11 van het UCI reglement equipement.

    https://acrobat.adobe.com/id/urn:aaid:sc:EU:5365f931-8899-4e1d-8b30-2aa4ccfb4de3

    Als JWvS zijn stuur is goedgekeurd, gecertificeerd, dan mag hij zijn stuur gewoon zo vasthouden als het plaatje van WF. Of hij aërodynamisch voordeel heeft is niet relevant
    07-05-2026 14:44
    Misschien moet je de tekst ook lezen in plaats van alleen naar het plaatje kijken.
    07-05-2026 14:46
    @Pietspeed,

    Geen idee waarom je dit als antwoord naar mij stuurt? Mocht er verwarring zijn ontstaan, kan ik bij deze meedelen dat ik geen UCI-commissaris ben. Laat staan dat ik mij ergens heb uitgesproken over of deze DSQ wél of niet terecht is.

    Maar ik zou zeggen, haast je richting Jan-Willem, je kan misschien nog als advocaat aan de slag.
    07-05-2026 14:48
    @LeoR 16
    Als je slachtoffer bent van zwalkend en/of inconsequent beleid dan kan ik me voorstellen dat je je ook slachtoffer voelt. Besef wel dat het hier gaat om iemands levensonderhoud en toekomstzekerheid. En dan kun je wel zeggen: dan moet je maar niet zo gek doen; maar we zijn niet allemaal Pogacar. Van Schip heeft het talent en de drive om nieuwe technische innovaties te vinden, zijn lichaam te trainen om er gebruik van te maken, en compenseert daar voor een deel een wat minder hoog vermogen mee. Ik vind dat voor zulke mensen plaats moet zijn in het peloton, en dat het opzoeken van de randen van reglementen een essentieel onderdeel van topsport is. Die reglementen moeten daarom wel duidelijk zijn, en consequent toegepast worden. Zeker als het om zoiets ingrijpends gaat als een DSQ in een meerdaagse wedstrijd.
    Ik vind zijn reactie op Instagram nog zeer ingetogen, ik zou zelf helemaal door het lint zijn gegaan denk ik. Broodroof van het ergste soort door een paar pennenlikkers in Zwitserland.
    07-05-2026 14:53
    @Logisch,

    Helemaal akkoord dat "het opzoeken van de randen van reglementen een essentieel onderdeel van topsport is", maar dan moet je ook de gevolgen dragen van de risico's die dit met zich meebrengt.

    In die zin zou Van Schip eigenlijk al bijna beter aan het werk moeten bij een grote fietsenconstructeur.
    07-05-2026 14:54
    Eerst een grote broek aantrekken en bij wat tegengas roepen dat je geen UCI-commissaris bent.. Mag op zich op een wielerforum, maar een beetje lafjes is het wel..
    07-05-2026 15:00
    @Riccardo
    Die plaatjes staat er natuurlijk niet voor niets in ondersteuning van de tekst, ze laten zien dat je polsen het stuur wel mogen raken. Zo rijden renners dan ook in elke wedstrijd rond, inclusief enige mate van ondersteuning van de pols/onderarm. De UCI heeft een aantal opties: 1. verbied deze positie überhaupt, polsen niet meer leunend/rakend op het stuur 2. Een limiet instellen op hoeveel je arm dan mag steunen, daarvoor zou een druksensor o.i.d. nodig zijn of 3. geometrische limieten om een dergelijk stuur en de bijbehorende houding te verbieden.
    De optie die ze nu kiezen is: iedereen doet het maar we denken dat jij meer op het stuur leunt dan de rest. Die optie past niet bij topsport en de bijbehorende grote belangen.
    07-05-2026 15:08
    LeoR16, lees eerst nog even je eigen post.
    07-05-2026 15:08
    @ Logisch "Body parts other than the feet, hands, and seat may be in contact with the bicycle but must not be used to support the rider’s body weight" de regel is er dus al, maar wordt alleen niet consequent gehandhaaft. Dit heeft denk ik twee redenen: ten eerste hoe meet je of iets steunen is, de tweede reden is simpelweg dat het de UCI is. Dus ik denk uitiendleijk dat de beste oplossing de door jou genoemd eoptie 3 is, want optie 1 is officiele gezien wat ze nu doen, maar wordt niet op die manier gehandhaaft vanwege bovenstaande redenen. Optie 2 lijkt me verder ook te veel gedoe met het installeren van druksensoren.
    07-05-2026 15:13
    @Panamaman29
    Precies, die andere twee zijn praktisch niet uitvoerbaar en/of wenselijk. Optie drie betekent wel: niet huilen als Van Schip of iemand anders iets vindt dat binnen het reglement past maar eigenlijk niet past bij hoe je de regels bedoeld had.
    07-05-2026 15:29
    Ik zie ook wel dat het allemaal weinig consequent is, maar dat vind ik een andere discussie. JWS vestigt om allerlei redenen aandacht op zich. Ja, dan lig je onder een vergrootglas. Vervolgens doet hij iets wat verboden is: met zijn lichaamsgewicht rusten op het stuur met wat anders dan zijn handen. Dat is verboden en staat letterlijk zo in de regelementen. En die plaatjes, ach ja, die zijn er ingekomen op die manier omdat dat het juist die posities waren die werden gebruikt waardoor het verbod er überhaupt kwam. Vervolgens gaan de rijders alternatieven bedenken, dat doen er zoveel, net als JWS. Moet ze dat boek vervolgens elke maand updaten met nieuwe plaatjes vanwege weer een nieuwe positie? Dan blijven ze in de weer. Je moet ene regelement ook kunnen lezen in "de geest van". Regelgeving is altijd in ontwikkeling. Misschien kunnen ze het conform de suggesties hierboven inderdaad meetbaarder maken. AL heb ik ook daar een hard hoofd in. Voetbalregels zouden ook vrij doorontwikkelt moeten zijn, toch hebben we elke week weer discussie over hoe de scheidsrechter en VAR ze interpreteert.
    07-05-2026 15:32
    @Logisch dat klopt. Als hij iets weet te vinden wta de UCI alsnog niet aanstaat, en de UCI er echt iets tegen wilt doen moet de UCI daar volwassen over zijn en maar weer een nieuwe regel formuleren voordat ze hem diskwalificeren. Uiteindelijk draait het er in mijn ogen om dat je regels consequent handhaaft, zeker waar dat mogelijk is om te doen (met fietsposities en afmetingen is dat een stuk beter te doen dan bijvoorbeeld het domino effect in een massasprint) en hiebrij ook dat regels niet ambigu zijn zodat iedereen weet wat ze eraan hebben en dus ook wat ze wel of niet mogen doen. En daarbij moeten in mijn ogen renners niet de enigen zijn bij wie regels gehandhaaft worden, maar ook bij wedtrijdorganisaties parcoursen etc., maar het is de UCI dus dat is wel te veel gevraagd natuurlijk (alhoewel dit bij de FIFA en de FIA bijvoorbeeld ook een dingetje is)
07-05-2026 11:53
Ik krijg toch wel het idee van de dubbele maat die gehanteerd wordt.

Bij UAE krijgt Pogi toestemming van de UCI om te rijden op een nieuwe, nog niet in de handel verkrijgbare fiets. Maar Van Schip met zijn stuur kan dan echt niet? Ook al heeft ie aldus het verhaal alle stempeltjes die nodig zijn?

Het lijkt op een persoonlijk dingetje, waardoor JW van Schip een stuk minder mag dan iemand anders. En ik ken dat gevoel...
    07-05-2026 11:55
    Ja ja zit in dezelfde slachtofferrol dat klopt. Ik zie verder niemand in het peloton met dit soort maffe stuurtjes rijden behalve deze renner.
    07-05-2026 12:09
    Armstrong mocht ook net iets meer van de UCI omdat hij ze zulke mooie cadeautjes gaf.
    Reken maar dat de sjeiken achter UAE genoeg presentjes naar Aigle sturen om even de andere kant uit te kijken wanneer Pogi (in de slipstream van drie motors op zijn nieuwe, nog niet in de handel verkrijgbare fiets) voorbij flitst.
    07-05-2026 12:14
    "Ik zie verder niemand anders in het peloton met zo'n maf stuurtje rijden".

    Dat is toch wel het zwakste argument wet je in kunt brengen als het gaat over of iets wel of niet mag. Het is volgens de regels, of het is niet volgens de regels.

    Ik zie ook niemand met ongeschoren benen rijden in het peloton, of enkelsokjes dragen. Behalve Roglic. Moeten we die dan ook maar verbieden om te starten?
    Dat is een beetje jouw redenering, FDJ. En die trekt dus op niks.
    07-05-2026 12:24
    De UCI regelgeving geeft ruimte om prototypes te testen. Dit was onlangs ook in de In de waaier podcast over die pedalen van Shimano die Philipsen aan het testen is. Kennelijk mag je een jaar testen voordat het commercieel beschikbaar is.

    En waar lees ik dat het wederom over materiaal gaat? Ik lees: De reden voor zijn diskwalificatie is volgens de UCI ongeoorloofde manier waarop hij zijn stuur vasthoudt. EDIT: ik zie in het filmpje dat het gaat over zijn onderarmen die leunen op het stuur. Ja anderen doen dit ook, maar bij een traditioneel stuur waarbij je de shifters vastpakt en dan je onderarmen in een 90 graden hoek laat rusten, dan leun je natuurlijk nog effectief op je polsen totdat het stuur ophoudt. JWS is zo gebouwd dat hij ondersteuning van zijn onderarmen maximaal ondersteund, zoals een tijdritfiets. Dan kan je stuur wel goedgekeurd zijn, maar dat betekent niet dat je hem op die manier mag gebruiken. Hij gebruikt het effectief als een tijdritstuur. Nogal wiedes dat dat niet mag.

    Tot slot beredeneer jij dat FDJ zegt dat het niet mag omdat hij afwijkt, dat lees ik ook nergens. JWS wijkt af, dat is zijn goed recht natuurlijk. Maar daarmee genereert hij voor zichzelf wel meer aandacht. Daarmee neemt hij ook het risico om vaker gecontroleerd te worden of in de gaten te worden gehouden. Als ik mijn auto knalroze verf, er 20 inch spinners onder leg, een dikke knalpot eronder leg of wat dan ook krijg ik ook meer aandacht. Van zowel het overige verkeer als de politie. Dat weet je van te voren en dus kies je ook voor de gevolgen en consequenties.
    07-05-2026 13:04
    RiccardoRicco

    Volgens mij klopt je metafoor waar je zegt dat je meer aandacht krijgt van de politie in je roze auto. Maar je krijgt van de politie niet een boete of andere straf, omdat je auto er idioot uitziet.

    De klacht van JWvS is dat dat hier wel gebeurt: hij wordt gediskwalificeerd, omdat ze zijn stuurtje raar vinden (formeel om zijn houding, maar die vlieger gaat volgens JWvS niet op, omdat hij even veel/weinig als alle anderen op zijn onderarmen leunt).
    07-05-2026 13:36
    RiccardoRicco,
    Ik volg je totdat je opmerkt dat JWvS zijn onderarmen leunen op het stuur : dat is dus niet waar. Een gedeelte van z'n onderarmen steunen op het stuur. Dat is duidelijk zichtbaar op de foto. JWvS zijn stuur is door de UCI goedgekeurd, gecertificeerd. Als hij dan zijn stuur binnen de voorschriften vasthoudt, dwz ook de shifters en een deel van z'n onderarm en pols steunt op z'n goedgekeurde stuur, dan is dat conform de regels. Dat hij daarbij eventueel een aërodynamisch voordeel heeft doet niet ter zake.
    07-05-2026 13:51
    Duidelijkheid, zie afbeelding pagina 11:

    https://acrobat.adobe.com/id/urn:aaid:sc:EU:5365f931-8899-4e1d-8b30-2aa4ccfb4de3
    07-05-2026 13:53
    Maar wat zou je zeggen als hij op een gouden fiets zou rijden?
    07-05-2026 14:05
    Technisch gezien leunt hij op iets anders dan zijn handen, dus mag het niet. Alleen doet bijv. Eveneopoel dat ook maar minder extreem dus wordt het gedoogd. Mocht je dit echt willen oplossen moet je misschien ook een maximale lengte tussen het dwarse stuk en de remgrepen en een maximaal hoogteverschil tussen het dwarse stuk en de remgrepen zodat je effectief maar op een x aantal centimeters kan leunen met een stukje van de pols omdat er voor de rest geen stuur is om op te leunen. Je hebt hier alleen nu een hele tijd de situatie dat JWvS iets doet wat de UCI niet wilt, UCI hem diskwalificeert top basis van regels die al dan niet consequent gehandhaaft worden, UCI soms een nieuwe regel of interpretatie van bestaande regel verzint, JWvS daar omheen probeert te gaan en het cirkeltje is rond. Aangezien je liever hebt dat regels wel consequent gehandhaaft worden is de enige oplossing dus ofwel JWvS die stopt met de grenzen opzoeken, ofwel de UCI die de regels zodanig dichttimmert dat het grijze gebied verdwijnt en ze dus consequent kunnen handhaven en het minder ophef veroorzaakt.
    07-05-2026 14:15
    Wat ik zeg: met die positie en door de randjes opzoeken vestigt hij extra aandacht op zich. Daarmee neemt hij extra risico. Ik zeg nergens dat iemand beboet wordt omdat deze een roze auto rijdt, dat maak jij ervan. Ik rij in een roze auto als een debiel en jij als een debiel in een zwarte, dan is de pakkans van de roze auto groter. Ik rij 15km/h te hard met een knalpijp onder mijn auto en jij 15km/h te hard met een elektrische auto, dan word ik sneller gepakt.

    Hij vestigt de aandacht op zich met zijn fietspositie. Extra aandacht = meer risico dat je wordt gepakt wanneer je - een kleine of grote - overtreding begaat. En ja zijn stuur is goedgekeurd, hoe hij hem gebruikt dus niet. Zie de regelgeving die je zelf upload @PietSpeed: je mag je onderarmen niet gebruiken om op te leunen. "Body parts other than the feet, hands, and seat may be in contact with the bicycle but must not be used to support the rider’s body weight. The rider’s weight and control must remain solely on the designated points of support." Dat is precies wat hij doet en precies wat zijn stuur faciliteert.
07-05-2026 12:57
Even de feiten volgens de relaas van JW op instagram:

-Hij is gedwiskwalificeerd omdat hij met z'n armen op het stuur leunt. Mag inderdaad technisch gezien niet, maar hij houd zijn shifters erbij vast. Dat doen vrijwel alle renners; Pogi, Wout, Mathieu; in de meest aero houding met handen bovenop de shifters en ellebogen op 90 graden liggen je armen ook op het stuur. Hier is de UCI duidelijk niet consequent.

-Ze hebben 'm ook een 'rare snuiter' oid genoemd in een mail. Uiterst onprofessioneel van de UCI, en het geeft duidelijk aan dat ze echt naar een stok zoeken om JW mee te slaan. Vrij triest.

-JW had dit voorjaar een belafspraak staan met de UCI om alles qua regels goed door te nemen. Die heeft de UCI gecanceld. Typisch.
    07-05-2026 13:16
    Eindelijk een reactie op feiten ipv vooroordelen.
    07-05-2026 13:26
    Hij is ook gewoon een rare snuiter al hoor je dat niet als UCI in de correspondentie te zetten. Maar feit blijft dat hij voortdurend de grenzen opzoekt en qua gedrag zelf ook nog een wereld te winnen heeft. Middelvingers opsteken naar juryleden vanwege zijn baanescapades is 1 voorbeeld in een lange reeks van incidenten.

    Bottom line, als individu aan de onderkant van de totempaal kun je je energie beter besteden dan aan een kat en muis spelletje met de UCI.
    07-05-2026 15:28
    Niks mis met rare snuiters of de grens opzoeken. Als Pogi op 62mm velgen rijdt hoor je niemand, en als Remco met z'n polsen op het stuur ligt ook niet. Maar Als JW de grenzen opzoekt is ie opeens de boeman. Das puur rancune, niet op feiten.

    Los daarvan is JW zeker niet vrij van onbesproken gedrag, maar dat is een Remco ook niet natuurlijk.
    07-05-2026 15:51
    @Murcia: Je bedoelt "Ik vind het een rare snuiter". Totaal subjectief. De een vindt Vingegaard een onattractief koersende renner, de ander prijst hem vanwege zijn tactische koersinzicht. Maar net hoe je het ziet. Subjectiviteit zou naar mijn mening niet mogen doorwegen of geuit worden bij dit soort beslissingen. Dat komt voor mij onprofessioneel over vanuit de UCI.

    Certificaten en goedkeuringen verliezen mijns insziens geloofwaardigheid en waarde als je daarna alsnog afkeurt. Er zou eigenlijk nog een orgaan boven moeten komen die de UCI weer controleert op hun inconsquente handhavingen, maar ja waar stopt het dan. Het voelt voor mij nu wel een beetje alsof de UCI teveel grijs gebied heeft om te doen wat ze willen. Ik vind dat als het eerst goedgekeurd is, je gewoon bij je beslissing moet blijven voor de lengte van dat certificaat. Als een soort contract. Maar blijkbaar mag de UCI die verbreken als ze 2 weken erna van gedachten wisselen. Teveel macht.
07-05-2026 12:59
Wat grappig dat ik in veel van de reacties een hoop oordelen lees, maar dat er tevens uit blijkt dat het artikel of het filmpje niet bekeken is. Het gaat niet over het materiaal, het gaat over de positie. In deze casus zou Jan Willem met zijn polsen op het stuur hebben gesteund en dat mag alleen met je handen.
Of dit door anderen wel gebeurde, maar die hier niet voor bestraft zijn en waar de grens ligt van te veel op je polsen en dus te weinig op je handen weet ik niet, maar bijvoorbeeld Alec Segaerd (dat schrijf ik vast fout) steunde op zijn polsen, met zijn vingertoppen aan de shifters, won een koers en kwam weg met een waarschuwing.
    07-05-2026 13:02
    Goed voorbeeld inderdaad. Ben benieuwd of Segaert met terugwerkende kracht nog wordt gediskwalificeerd. Remco in zijn Olympische wegrit ook trouwens.
07-05-2026 11:55
Ik heb zo het idee dat Jan Willem erg in zichzelf is gaan geloven en zich belangrijker is gaan vinden dan het team of de sport.
    07-05-2026 13:54
    Misschien iets minder Vandaag Inside kijken.
    07-05-2026 14:57
    Alles wat ze bij Vandaag Inside over Wout Weghorst zeggen is ook van Schip van toepassing anders.
07-05-2026 12:23
En wederom maakt de UCI zich volkomen belachelijk en is de sport er weer het slachtoffer van!

"De reden voor zijn diskwalificatie is volgens de UCI ongeoorloofde manier waarop hij zijn stuur vasthoudt."

Een ongeoorloofde manier van je stuur vasthouden? Dat doet hij met zijn voeten en hij trapt met zijn handen of zo? Dit is overduidelijk gewoon pestgedrag van de UCI, ze mogen JW niet dus is hij altijd het haasje. Nog een reden waarom er heel dringend een hele grote bezem door die UCI moet! Die soort kinderachtig gedrag past niet bij een internationale sportfederatie. En al helemaal niet omdat ze bewust een continental renner pakken, bij een renner van een kapitaalkrachtig WT team zouden ze zoiets niet durven.
07-05-2026 13:22
Best kwalijk hoe erg Wielerflits kritiekloos de kant kiest van van t Schip.

Iets met neutrale journalistiek enzo..
07-05-2026 14:04
Edit: aangepast door Marik

Hallo ik ben JW v Schip en ik ben lekker gek en lekker anders.

Ik doe een gek gekleurd brilletje op ik rij met materiaal dat niemand anders gebruikt.
Tot slot fiets ik geen deuk in een pakje boter en breng ik anderen in gevaar met mijn strapatsen.

Maar ik ben wel lekker gek en lekker anders.

Gr A3
    07-05-2026 14:22
    Dag A3, je vergeet te groeten aan het einde van je bericht. Groeten Marik
    07-05-2026 15:30
    Wie brengt hij precies in gevaar, en hoe?
    07-05-2026 15:53
    Groet Frans
    07-05-2026 17:35
    Is dit de schipchat? Ianus heeft het prima omschreven.
07-05-2026 12:40
Innovatie en de wielersport is nooit een goede combinatie gebleken.
Het is een erg conservatief wereldje. Kijk maar hoelang het geduurd heeft voor het gezeur over de schijfremmen wat voorbij was.
Volgens mij is dit het probleem. JW is actief met zijn materiaal bezig en wil innoveren en de oude mannenwereld (UCI) wil het liefst alles houden zoals het is.
07-05-2026 11:54
Negatieve aandacht is ook aandacht. Jan Willem van Schip ligt al onder een vergrootglas en gaat dan nog eens aandacht trekken met dit soort maffe stuurtjes. Binnen zo'n ploeg kunnen ze dan ook een keer zeggen doe maar normaal net als de rest. Maarja die bestempelen het als pure pesterij. Heerlijk makkelijk zo'n slachtofferrol. En zo'n Van Schip is ook nog eens een middelmatig renner die nu niet de pannen van het dak fiets met zijn 'innovatie'.
    07-05-2026 13:13
    Maffe stuurtjes, middelmatige renner, dat zijn idd de enige juiste criteria om een coureur uit de wedstrijd te halen.
    07-05-2026 13:52
    @platteprijs nee alleen blijft hij bewust de aandacht opzoeken na al een eerdere dq. En ik heb hem er nog geen betere wedstrijd mee zien rijden. Hij doet alsof hij wt renner is die het verschil maakt terwijl hij een continentaal renner is. Vandaar mijn opmerking negatieve aandacht is ook aandacht.
    07-05-2026 13:53
    Wat een hopeloos betoog, FDJ.
    07-05-2026 15:25
    FDJ laat zien dat ie eigenlijk niet over argumenten beschikt, behalve "hij trekt de aandacht met zijn maffe stuur".

    Blijkbaar is ie geen fan van innovatieve mensen, en is ie zelf gewoon bekrompen van geest.

    Maar het is toch bizar dat een organisatie als de UCI blijkbaar enkel zou moeten handelen als iemand onder een vergrootglas ligt. En dat je dus misschien niks verkeerd doet, maar wel de sjaak bent omdat je nou eenmaal een aparte vogel bent.

    Het is een beetje alsof er twee auto's worden aangehouden omdat ze verdacht worden van te hard rijden. Ze hebben niks gemeten. Maar de auto met blingbling en roze velgen krijgt een boete. De zwarte Audi mag gewoon doorrijden.
    07-05-2026 15:48
    @Michelangelo Zoals gebruikelijk probeer je met een hoop krachttermen, wat slachtoffergebrabbel en een hoop bijzaken je punt te maken.

    In het geval van Jan Willem van Schip zoekt hij bewust de aandacht op met een stuur waarbij hij min of meer een tijdrithouding aanneemt. Die tijdrithouding een wegkoers is gevaarlijk. Dat je als renner wil innoveren is prima. Echter doet Van Schip dit structureel op de verkeerde manier. Bij zijn vorige DQ schermt hij met papieren die er niet bleken te zijn.

    Nu roept hij alweer over termen als K sport. Laten we heel eerlijk zijn. Een halve tijdrithouding in een etappe is gewoon gevaarlijk. Er zijn zelfs stemmen om een tijdritstuur ook in tijdritten te verbieden. Ik vind Jan Willem helemaal niet zo innovatief, maar een sport waarin het veiligheidsthema ook hoog op de agenda staat, probeert hij de sport op geen enkele wijze veiliger te maken. Van Schip is als prof mislukt, rijdt continentaal rond en genereert zo toch aandacht. Vandaar mijn opmerking negatieve aandacht is ook aandacht. En daar weet jij alles van met al je bijzaken en randjes opzoeken rondom Evenepoel. Dus ik snap je sympathie in deze.
    07-05-2026 18:41
    Middelmatig renner met wereldkampioentruitjes in z'n kast. Je moet het maar kunnen.

    Het heeft overigens niks met tijdrithouding te maken. zijn stuur is 40cm, hij heeft zijn handen op de remmen. Niks om aan te nemen dat zijn houding gevaarlijker is dan wat Segaert of Evenepoel doet.
07-05-2026 12:11
Het ligt nooooit aan JW.
07-05-2026 12:49
Fck die klassenjustitie door de UCI.
07-05-2026 12:50
Het blijft natuurlijk gewoon suf om elke keer zo ver de grens op te zoeken tot je weer gediskwalificeerd wordt.
En vervolgens huiliehuilie doen in de media. #lutser
07-05-2026 17:56
Ik ben wel benieuwd naar de mail en hoe de UCI rare snuiter in het Engels overzet. Of bestaat deze ook niet net als die verklaring van die stuurpen en doet JW een leugentje om de UCI nog verder zwart te maken?
    07-05-2026 19:39
    Haha precies, dacht ik ook. Weird duck? Crazy bird? Confused ape? Er leeft veel in het hoofd van schip.
    07-05-2026 19:45
    ‘Hello Jan-Willem,’

    En toen heeft Jan-Willempie van 1 en 1 2 gemaakt?
07-05-2026 12:07
""Zijn ploeg Azérion / Villa Valkenburg snapt niets van het besluit, en heeft alle goedgekeurde documenten bij zich. """

toevallig de niet goedgekeurde documenten thuisgelaten... komt er bij mij op als ik dit lees.
07-05-2026 12:10
en wat is het ongeoorloofde materiaal dan, dit kan ik er niet uithalen.
    07-05-2026 14:06
    Hallo Frans.

    Iedereen met een groen brilletje ala JWvSchip zou per direct uit koers genomen moeten worden.

    Groet A3.
07-05-2026 13:17
Haha ik geniet hier wel van. Hij zal wel weer woedend zijn.

Deze gast probeert iedere keer weer te profiteren van lacunes in de formulering van veiligheidsregels.

Daarmee ondermijnt hij structureel het bredere streven: de veiligheid van deze sport.

Terecht dus dat hij steeds wordt teruggefloten.
    07-05-2026 13:22
    Hoewel de UCI zo inconsequent is als de neten heb ik niet zo veel sympathie voor JW. Hij zoekt altijd de grenzen op of gaat er over heen en roept dus deze Tom en Jerry saga over zichzelf af.

    Toen hij zich misdroeg op de wielerbaan, niet 1 maar 2x was hij ook niet in staat tot zelfreflectie.
07-05-2026 14:00
JWS zoekt de grenzen op. Hij leest de regels en probeert er zijn voordeel mee te doen, door op grijs gebied te zitten.
De conservatieve UCI vindt dit irritant en straft hem ongenadig hard voor zijn innovaties. JWS vindt de straffen buitensporig en laat dit aan ons zien. Dat is ook een stukje PR van JWS en zijn ploeg, maar ook terecht natuurlijk.
Ik vind alleen dat JWS van tevoren zijn uitvindingen moet laten keuren en vervolgens ook moet zeggen wat hij hiermee wilt bereiken. Als de UCI van tevoren zijn fiets had gezien en had aangegeven welke houding hij hiermee wilt aannemen, daarvan ook nog schriftelijk akkoord had gekregen, dan had de uci hem niet uit koers gehaald.
Dat de UCI niet met hem wil communiceren is wat mij betreft de kwalijkste zaak. JWS is een voorloper en innovator. Met hem in gesprek gaan is voor beide partijen nuttig en leerzaam.
07-05-2026 15:24
Als je ziet op welk niveau deze snuiter rondrijdt, bekruipt je het gevoel dat het toch vooral gaat om 'speciaal willen doen'. Veeleer dan de beslissende laatste halve procent opzoeken om top te presteren.

Verder wel lachen altijd met deze kerel zijn capriolen. Als ie niet gaat zitten beuken natuurlijk, want zo zijn er ook wel al een paar incidenten geweest met Jan-Willempie.
    07-05-2026 18:40
    Wereldkampioen op de baan, toch een aardig niveau me dunkt.
    07-05-2026 19:44
    Wereldkampioen van x-aantal jaar geleden op de baan, loopt met zijn wegfiets te klooien in 1 of andere Griekse koers om… ja, waarom eigenlijk?
07-05-2026 11:51
@ Youri

Is er iets meer te vertellen over de reden voor het besluit? Welk materiaal zou volgens de UCI niet aan de eisen voldoen?
    07-05-2026 13:00
    Even zijn insta-verhaal luisteren.
    07-05-2026 13:45
    Als ik het zo beluister gaat het om zijn armen die steunen op het speciale stuurtje? Terwijl de fiets wel goedgekeurd is zegt hij. Ze moeten hem gewoon hebben dus.
    07-05-2026 14:03
    @Leoparda
    Nu inderdaad duidelijk, mijn post was van voordat het überhaupt zeker was dat hij een DSQ zou krijgen.

    De UCI heeft geen eenduidige regelgeving over het leunen op je polsen terwijl je wel gewoon je shifters vasthoudt, dat doet namelijk vrijwel iedere renner in een kopgroep of op kop van het peloton. Ze kunnen wel vinden dat de balans bij Van Schip te veel naar polsen toe is gegaan en te weinig naar handen, maar zoiets moet gewoon zwart op wit staan, anders ben je overgeleverd aan de grillen van de jury van de dag.
07-05-2026 14:31
Er is een UCI-reglement en van Schip heeft er zijn levensdoel van gemaakt om daar de grenzen op te zoeken, de grijze zones te vinden, gebruik te maken van hiaten, etc... dat is zijn goed recht en als de UCI daar niet consequent is in zijn beslissingen, mag daar zeker over geklaagd worden.

Maar als je dag in dag uit niets anders doet dan heel nadrukkelijk en erg opzichtig flirten met de lijn, moet je ook niet verbaasd zijn indien men met een vergrootglas naar de lijn zit te kijken wanneer het over jou gaat.
07-05-2026 14:37
""Ze hebben vanuit de UCI een mail gestuurd waarin ze me een rare renner noemen."

Wanneer de UCI jou raar vind lijkt mij dat een geuzen-titel.
Maarre, je staat nog in de schaduw van Greame O'bree.
En andersom, je bent een stuk minder controversieel dan Fransesco Moser.
07-05-2026 17:37
Toch wel opvallend hoeveel flitsers zijn gedrag goedkeuren. Het is slecht voor de sport, het brengt andere renners in gevaar, het zorgt voor een raar sfeertje rondom schip, en hij zorgt ervoor dat ie nóg meer persona non grata wordt in het peloton.
    07-05-2026 17:43
    De kleine sporter tegen de grote machtige bond is een machtig frame denk ik dan. Maar als je verder kijkt zie je een eigenwijze sporter die denkt dat hij alles mag onder het mom van: regels gelden niet voor mij, ik rek ze op of ga er overheen. Hij mag dat van mij maar doe dan niet of je een slachtoffer bent bij de onvermijdelijke consequenties.
    07-05-2026 18:02
    Wie brengt hij nou precies in gevaar en hoe? Dat zeggen meerdere hier, maar ik zie niks waarop dat is gebaseerd.
07-05-2026 11:34
Haha dat brilletje!
07-05-2026 15:32
Prima om een vrije vogel te zijn en het bestaande establishment keer op keer te bekritiseren en tot of over het randje te gaan.

Jan-Willem van het Schip doet het eigenlijk gewoon continu, dus hij weet eigenlijk op voorhand al dat hij tegen bepaalde uitdagingen aan kan lopen bij de UCI.

Helemaal prima toch? Als je dit type renner wilt zijn, dan kan het wel eens voorkomen dat je een koersje niet mag rijden.

Volgende koers weer een kans wellicht; dan een gewone fiets meenemen, dan kun je gewoon van start gaan.

Next!

Reacties zijn gesloten.