Tour 2026: Voorbeschouwing etappe 6 – Vuurwerk verwacht in Pyreneeënrit over de Tourmalet
foto: Fotopersburo Cor Vos
woensdag 8 juli 2026 om 19:00 Volg in Google

Tour 2026: Voorbeschouwing etappe 6 – Vuurwerk verwacht in Pyreneeënrit over de Tourmalet

Zo, nu de sprinters hun eerste kans hebben gehad in Pau is het weer tijd voor de klimmers. Alle favorieten moesten er in de eerste drie dagen in Barcelona en Zuid-Frankrijk al staan, en tijdens de zesde etappe van de Tour de France moeten ze helemaal bij de pinken zijn. Het is de enige bergrit door de Pyreneeën, met de Col du Tourmalet in de laatste 50 kilometer en aankomst bergop. Krijgen we hier al het gedroomde duel tussen Tadej Pogačar en Jonas Vingegaard te zien? Wielerflits blikt vooruit op de eerste echte bergrit van deze Tour.

Parcours

De zesde rit in de Tour de France belooft vuurwerk! Vanuit Pau trekt het peloton deze keer namelijk over de echte Pyreneeën-cols en zullen er verschillen plaatsvinden in het algemeen klassement. De slotklim naar Gavarnie-Gedre (18,7 km à 3,7%), boezemt misschien geen angst in, maar wat daarvoor komt….

Na de start in Pau wacht eerst een rustige, klassieke aanloop naar de Pyreneeën. Via Lourdes en Bagneres-de-Bigorres fietsen de heren-coureurs naar Arreau, waar de voet is van de eerste Pyreneeën-reus van de dag: de Col d’Aspin (12 km à 6,5%). Op het profielkaartje lijkt de Aspin kinderspel met wat er nog komen gaat, maar de klim is echt pittig. Zeker omdat de beklimming in de steilste kilometers structureel boven de 9% zit.

Etappe 6
Etappe 6
Start: 12:25 (FR flag Pau)
Finish: 17:29 - 18:05 (FR flag Gavarnie-Gèdre)

Na de Aspin wordt er afgedaald naar Saint-Marie-de-Campan, waar de klim naar de grootste bergtop van de dag begint: de mythische Col du Tourmalet (17 km à 7,3%). Hoe langer de Tourmalet duurt, hoe steiler deze wordt. Vanaf de tiende kilometer komt de klim nauwelijks meer onder de 9%. Eenmaal op 2.115 meter wacht een bergsprint om de Souvenir Jacques Goddet, waarna het nog 39 kilometer tot de finish is.

De laatste 39 kilometer van de rit zijn niet al te lastig meer, alhoewel… Na een afdaling van 22 kilometer volgt nog de slotklim naar Gavarnie-Gedre van 18 kilometer met een gemiddeld stijgingspercentage van 3,7%. Hier zou het nu echt handig zijn voor een klassementsrenner om nog een ploeggenoot bij je te hebben.


Klassementen


Favorieten

Na de ploegentijdrit en de twee klassementsdagen op Montjuïc en Les Angles, konden de klassementsrenners in de etappes naar Foix en Pau de benen wat rust geven. Hopelijk voor hen zijn ze helemaal hersteld voor deze serieuze Pyreneeënrit met drie cols in de laatste 80 kilometer. Door sommigen wordt gevreesd dat de Tour de France hier al in een plooi kan komen te liggen als de topfavoriet écht boven iedereen uitsteekt. Maar komt het ook zover?

Tadej Pogačar en Isaac Del Toro – foto: Fotopersburo Cor Vos

Dan hebben we het natuurlijk over Tadej Pogačar, de wereldkampioen die de derde etappe al wist te winnen en de gele trui weggaf aan Torstein Traeen. Voor de kopman van UAE Emirates XRG gaat het vooral om de strijd tegen de concurrentie. Voelt Pogačar zich dermate goed dat hij hier op dag zes de tegenstand al vleugellam wil maken? Dan moet hij op de Tourmalet al zijn duivels ontbinden met behulp van zijn ploegmaats. Met onder meer Tim Wellens, Brandon McNulty, Adam Yates en Isaac Del Toro kan de UAE-ploeg dat zeker.

En onderschat Del Toro niet, want hij staat er nog steeds goed voor tussen de klassementsrenners en zou het spel kunnen spelen met Pogačar. Ja, de Sloveen is de uitgesproken kopman, maar bij de Top Riders-persconferentie lachte Pogi nog dat hij Del Toro als serieuze kandidaat-eindwinnaar ziet. Was dat een grap? Of geldt hier het motto: in elk geintje zit een seintje? Afgaande op de tweede en derde etappe is het duidelijk dat Pogačar én de Mexicaan uitstekend in orde zijn. Maar klimmen naar 2.115 meter hoogte op de Tourmalet is toch anders.

Jonas Vingegaard – foto: fotopersburo Cor Vos

Dat weten ook Visma | Lease a Bike en Jonas Vingegaard. Al jarenlang is men er binnen de Nederlandse ploeg van overtuigd dat Vingegaard in het hooggebergte, als het lang bergop gaat en de lucht ijler wordt, de betere is van Pogačar. De Deen is lichter dan de vorige jaren en verklaarde al dat hij zich meer op de langere beklimmingen wil focussen. Dan is dit dé kans, mocht hij zich goed voelen in deze openingsweek. Durft Vingegaard al de aanval te kiezen op de Tourmalet? Het zal daar moeten, want de slotklim naar Gavarnie-Gèdre lijkt niet zwaar genoeg om nog weg te rijden van andere favorieten.

Visma heeft met Victor Campenaerts, Matteo Jorgensen, Davide Piganzoli en Sepp Kuss de nodige ondersteuning mee voor Vingegaard in de bergen. Vooral die laatste twee zullen op de Tourmalet van goudwaarde kunnen zijn als pure klimmers. Zullen zij bij hem blijven, of gaat de ploeg pionnen vooruit sturen in de vlakke openingsfase? Een helper die over de Tourmalet geraakt vóór Vingegaard, kan een erg belangrijke rol spelen in de afdaling en de lopende slotklim. Het is een tactiek die meerdere grote teams zullen ambiëren: zijn één of twee helpers vooruit? Dan is een alles-of-nietspoging op de Tourmalet zeker een optie.

Paul Seixas in het wiel van Tadej Pogačar op weg naar Luik – foto: Fotopersburo Cor Vos

Paul Seixas is de Franse hoop in bange dagen en dit is de eerste dag waarop het voor hem moet gebeuren. De eerste vier dagen doorstond hij zonder grote problemen, maar zijn achterstand van 48 seconden op Pogačar en Vingegaard is al wel gevoelig. Dit voorjaar liet Seixas al zien dat hij bergop echt tot de wereldtop behoort en hij kon Pogačar lang volgen in Luik-Bastenaken-Luik. De Tourmalet en de Tour de France, dat is wel andere koek.

Het zal voor iedereen een vraagteken zijn waar Seixas staat, waarbij vooral de vraag is hoe hij zich verhoudt ten opzichte van Pogačar en Vingegaard. Kan hij mee, dan ligt de weg naar het podium open en zal de Franse hoop nóg groter worden. Zo niet, dan is de concurrentie voor een plek binnen de top-5 moordend. In de bergen zullen vooral Tiesj Benoot, Aurélien Paret-Peintre, Nicolas Prudhomme en Matthew Riccitello steun moeten bieden. De ritzege van Olav Kooij in etappe 5 zal de druk enigszins wegnemen.

Lipowitz (links) en Evenepoel (midden) in één beeld gevangen – foto: Fotopersburo Cor Vos

Over de verhoudingen bij Red Bull-BORA-hansgrohe wordt in de Tourmalet-rit ook meer duidelijk. De ploeg hield zich in de openingsdagen op de vlakte over de rolverdeling, ondanks dat Remco Evenepoel toch beter van start ging deze Tour dan Florian Lipowitz. Maar het hooggebergte, dat moet de Duitser dan weer beter liggen dan Evenepoel.

Het zal afwachten zijn hoe zwaar UAE Emirates XRG en Visma | Lease a Bike het gaan maken, want dan is het erop of eronder voor Evenepoel, Lipowitz én de Red Bull-ploegleiding. Wat is de tactiek als een van de twee lost? Als Evenepoel er nog bij zit of terugkeert na de Tourmalet, groeien zijn kansen op de minder lastige slotklim. Mogelijk kan Jai Hindley een belangrijke rol spelen in dat geheel. Kortom, de etappe over de Tourmalet gaat heel veel antwoorden geven.

Bij Lidl-Trek zal hetzelfde moeten gebeuren. Juan Ayuso is de uitgesproken kopman binnen het team en mikt op een podiumplaats. Hij heeft de schade op Pogačar en Vingegaard beperkt weten te houden tot minder dan een halve minuut, tot nu toe. En wil de Spanjaard een serieuze gooi doen naar het podium, dan zal hij hier moeten laten zien dat hij in topvorm is. Mattias Skjelmose heeft al wat achterstand opgelopen, maar is de back-up-kopman voor het geval Ayuso iets overkomt, en dus zal de rappe Deense klimmer voor een sterk blok moeten zorgen. Aan vertrouwen geen gebrek bij de ploeg na de ritzege van Mads Pedersen eerder deze week.

Wat mogen we verwachten van Juan Ayuso? – foto: Fotopersburo Cor Vos

Dan komen we bij de favorieten die meedoen voor een plek in de top-10 van het algemeen klassement, vaak de enige klimkopman binnen de ploeg. Denk bijvoorbeeld aan Tobias Halland Johannessen. Geen grote naam, maar ondertussen al de nodige sterke uitslagen achter zijn naam. Redelijk onder de radar is hij de afgelopen week de top-10 der favorieten ingeslopen. Als we zijn achterstand van ruim een minuut op Pogačar en Vingegaard niet meetellen, doet hij nog serieus mee voor een mooie eindrangschikking. Johannessen zal zijn eigen kans mogen gaan, en heeft met gele trui Torstein Traeen een sterke helper in dienst, die ook nog zijn eigen positie en trui zal willen verdedigen. Meer dan zeven minuten? Dat zou genoeg moeten zijn om het geel nog te behouden voor Traeen.

Richard Carapaz is toch wel de verrassende naam in dit rijtje. Na een moeizaam voorjaar en een zitvlak-operatie staat de EF-Ecuadoraan er weer in de Tour. In Les Angles sprintte hij knap naar de derde plek. Oké, dat was een semi-bergrit en Carapaz heeft een sterk eindschot. Dat kan op de ‘makkelijke’ slotklim naar Gavarnie-Gèdre van pas komen, maar dan moet hij wel in de favorietengroep zitten. Het is alleen de vraag hoe goed Carapaz in het hooggebergte is dit seizoen. Hij kan zomaar meezitten in de groep achter de topfavorieten en zo toch een serieuze rol van betekenis spelen. Zo niet, dan kan Carapaz later deze Tour nog vol voor ritzeges en de bolletjestrui gaan.

Is dit een etappe voor Tom Pidcock? Zonder klassementsverwachtingen trok de kopman van Pinarello Q36.5 naar de Tour, maar hij staat niet eens zo ver in het klassement na vijf dagen. In de Tourmalet-rit kan Pidcock zomaar boven zichzelf uitstijgen. Wil hij de rit winnen? Dan zal een razendsnelle afdaling van de Tourmalet nodig zijn. We verwachten dat hij bergop zeker niet bij de beste vijf behoort, maar als hij de schade beperkt houdt en naar beneden vliegt zoals alleen Pidcock dat kan… Hij won op zo’n manier al eens een rit naar Alpe d’Huez, al was hij toen geen gevaar voor de favorieten. In het voordeel van Pidcock spreekt ook nog zijn punch, mocht het daarop aankomen.

Torstein Traeen – foto: Fotopersburo Cor Vos

Kijken we naar andere renners die nog de hopen op een goed klassement, dan kijken we naar iemand als Antonio Tiberi van Bahrain Victorious, maar hij koerst voorlopig echt onzichtbaar in de Tour. Voor zijn ploeg is Lenny Martinez wel een kanshebber op ritwinst. Durft hij in de vlucht te gaan of staat hij nog te dicht op de favorieten om die ruimte te krijgen? Zit hij mee in de ontsnapping van de dag, dan kan hij als pure klimmer een serieus gat slaan op de Tourmalet en zo vrijheid krijgen.

Ilan Van Wilder, Yannis Voisard en het Astana-duo Sergio Higuita en Harold Tejada hopen op dit moment nog een goed klassement te rijden, maar voor hen gaat deze Tourmalet-rit bepalend zijn. Kunnen ze mee rond plek tien, dan blijft de focus op die klassering. Zo niet, dan kan hun blik op ritsucces.

Andere klimmers met hun ogen op ritzeges zijn de ijzersterke Alex Baudin (EF Education-EasyPost), de al gevallen Thymen Arensman, de actieve Egan Bernal, Kévin Vauquelin (allen Netcompany INEOS), Michael Storer (Tudor), Valentin Paret-Peintre (Soudal Quick-Step), Ben O’Connor (Jayco AlUla), Einer Rubio (Movistar), Lennert Van Eetvelt (Lotto-Intermarché), Ion Izagirre (Cofidis), Sebastian Berwick, Abel Balderstone (Caja Rural-Seguros RGA) en Jordan Jegat (TotalEnergies).

Alex Baudin – foto: Fotopersburo Cor Vos

Voor hen worden de eerste 100 kilometer van levensbelang. De tussensprint na 60 kilometer is interessant voor de strijd om de groene trui, dus de kans is groot dat dáárna pas de kopgroep van de dag wegrijdt. Wie kiest het juiste moment? Mogelijk is dat pas na 106 kilometer aan de voet van de Col d’Aspin, de opener van de finale. En kunnen de aanvallers dan genoeg voorsprong pakken om ontketende favorieten voor te blijven als zij op de Tourmalet hun duivels ontbinden?

De Tourmalet gaat uiteraard een bepalende factor zijn in deze etappe, maar het is niet de finale-klim. Tactische keuzes gaan daarom ook heel belangrijk zijn, zeker met oog op de lange en vals oplopende slotklim. Ploeggenoten vooruit sturen zal voor topteams een belangrijke taak zijn, terwijl niet per se de beste klimmer bovenop de Tourmalet ook de rit ‘even’ zal winnen. In de afdaling van ruim twintig kilometer en op de slotklim naar Gavarnie-Gèdre (18,7 km à 3,7%) kan nog heel veel gebeuren. Voor het klassement én in de strijd om ritwinst. Met maar één kans in de Pyreneeën is het pokeren: wie gooit zijn kaarten hier al op tafel?


Weer en TV

Er is veel zonneschijn en er zijn enkele stapelwolken, verwacht Weeronline. In het eerste deel van de etappe en in de dalen ligt de temperatuur wederom ruim boven 30 graden. Op de top van de Tourmalet, rond 2.100 meter hoogte, is het een graad of 22. Ook is een onweersbui in de tweede helft van de etappe niet helemaal uitgesloten volgens de weerdienst.

Morgen

FR flagTour de France
Etappe 6 • Men Elite
12:15
Eurosport 1
NL flagBE flag
12:15
HBO Max
NL flagBE flag
12:15
VRT1
NL flagBE flag
13:30
NOS online
NL flag
13:35
NPO1
NL flag

Voorspelgame


Advertentievrij lezen op Wielerflits? Dat kan!


Voor de zomervakantie
7 Reacties
18:56
Ik hoop dat Pogacar en Del Toro het boeltje ferm op stelten gaan zetten.
    19:07
    Nou ik heb liever dat er een groepje van 5 of 6 samen blijven en dan allemaal van verschillende ploegen. Als morgen de spannning er al uit is, waar kijken we dan nog naar? Een saaie optocht naar Parijs met als hoogtepunten een paar massasprints en koersen in de koers.
18:47
Hierna 2 sprintritten, Pog is een veelvraat dus we gaan gewoon weer naar een solo demonstratie van Pogacar kijken! Redelijk explosieve finish dus we krijgen ook weer een 1-2tje van UAE. Kunnen we mooi even bijslapen voor de TV morgen
18:51
Als Pogacar en Del Toro samen over de top gaan van de Tourmalet en niemand verder kan het wiel houden. Dan ben ik bang dat het klassement hier al gemaakt wordt.
19:11
Hopelijk is het na morgen nog steeds een soort van spannend voor de eerste plaats.
19:20
Etappe 6 is bijna een kopie van etappe 6 van de Tour van 2023, met finish in Cauterets. Toen reed Visma heel het peloton al aan stukken op de Tourmalet, en kwamen Pogacar en Vingegaard met twee over de top. Ik verwacht nu eenzelfde scenario maar dan met UAE. Laten we met zen allen hopen dat er toch nog een derde man met Pogacar en Del Toro mee kan. Of zouden ze die laatste toch nog een beurt laten doen met de top in zicht?
De laatste berg is bij uitstek geschikt voor Remco, als hij op de Tourmalet niet al te veel verliest op Pogacar dan kan hij toeslaan op de laatste klim en Pogacar voorbij steken in het klassement

Om te reageren moet je ingelogd zijn.