Tour 2026: Voor deze etappes moet je thuis blijven in de derde week
foto: Fotopersburo Cor Vos
maandag 20 juli 2026 om 18:15 Volg in Google

Tour 2026: Voor deze etappes moet je thuis blijven in de derde week

We zijn alweer aangekomen bij de derde week van de Tour de France. Nog een week genieten van alle mooie etappes die nog op de planning staan. Wielerflits staat stil bij de Tour-ritten die je deze week niet mag missen!

Dinsdag 21 juli – etappe 16 naar Thonon-les-Bains

Na de Jura vertrekken de renners in de Tour in rap tempo naar de Alpen, waar de grote ontknoping in de Tour de France moet plaatsvinden. Op de dinsdag na de tweede rustdag wacht een tijdrit van 26 kilometer aan het Meer van Genève, in Thonon-les-Bains om precies te zijn.

De tijdrit brengt de renners langs het meer van Evian-les-Bains naar Thonon-les Bains en telt in totaal zo’n 500 hoogtemeters. Dat komt omdat er direct na de start een heuvel bedwongen moet worden. Deze klim is 9,6 kilometer lang en heeft een gemiddeld stijgingspercentage van 4,2%. De klim heeft een stempel van tweede categorie opgeplakt gekregen.

Etappe 16
Start: 13:00 (FR flag Évian-les-Bains)
Finish: FR flag Thonon-les-Bains

In zeven kilometer wordt er daarna weer afgedaald naar het meer. Vanaf het meer is het nog negen kilometer tot de finish in Thonon-les-Bains. In deze tijdrit kan het klassement nog maar eens flink op de schop.


Donderdag 23 juli – etappe 18 naar Orcières-Merlette

De Alpen kondigden zich al even aan in de Tour de France, maar op donderdag is het dan eindelijk zover. De eerste echte Alpen-rit, met in totaal 3.800 hoogtemeters. De etappe start ’s middags in de gemeente Voiron, waarna de renners 185 kilometer afleggen naar het skigebied Orcieres-Merlette.

Na de start rijden de renners meteen zuidwaarts richting Grenoble, waar de eerste klim van de dag volgt. Het gaat om de Côte d’Engins (11,4 km à 5,4%), waarna het peloton na een lange uitloper even de vallei intrekt. Halverwege de rit wacht dan de tweede beklimming van de dag, de Côte de Monteynard (9,7 km à 5,2%).

Etappe 18
Start: 12:35 (FR flag Voiron)
Finish: 17:12 - 17:40 (FR flag Orcières-Merlette )

Na deze klim wacht lange tijd een plateau. Pas op 32 kilometer van de meet wordt er weer echt geklommen, maar dit gaat wel allemaal nog tegen vriendelijke stijgingspercentages. Op zeven kilometer van de aankomst beginnen de renners aan de slotklim naar het skigebied van Orcieres-Merlette (7,1 km à 6,8%).

Zes jaar geleden kwam de Tour de France voor het laatst aan in Orcieres-Merlette. Toen sprintte Primož Roglič voor Tadej Pogačar naar de zege. Hoe die Tour uiteindelijk zou aflopen op La Planche des Belles Filles, is bekend…


Vrijdag 24 juli – etappe 19 naar L’Alpe-d’Huez

Het slotweekend van de Tour de France is allerminst spectaculair te noemen, met maar liefst twee ritten die over de Alpe d’Huez gaan! Vrijdag staat deze mythische beklimming voor de eerste keer op het programma.

De start is, zoals al veel vaker in de Tour-geschiedenis, in Gap. Daar vertrekken de renners aan een rit van 128 kilometer met in totaal vier beklimmingen. De eerst, een van tweede categorie, volgt al meteen na de start en is de Col de Bayard (5,1 km à 7,2%). Direct na de afdaling hiervan wacht al meteen de Col du Noyer (7,2 km à 8,5%), een van eerste categorie.

Etappe 19
Start: 14:00 (FR flag Gap)
Finish: 17:24 - 17:44 (FR flag L'Alpe-d'Huez)

Het peloton zal na deze pittige openingsfase al flink zijn opgeschud. Er zijn dan pas 25 kilometer verreden. Na deze twee beklimmingen volgt een lange periode van relatieve rust. Pas 75 kilometer later moet er opnieuw geklommen worden, als de Col d’Ornon (5,4 km à 6,4%) de finale inluidt.

Na een afdaling van 13 kilometer rijden de renners door Bourg d’Oisans. Dan weet je het wel: de Alpe d’Huez (13,8 km à 8,1%) gaat beginnen!

Via de beroemde 21 haardspeldbochten van deze klim van buitencategorie, kronkelen de renners zich vervolgens naar de top van de ‘Nederlandse Berg’. Hier heeft overigens al een hele poos geen mannelijke Nederlandse renner meer gewonnen. Demi Vollering deed het wel in 2024 in de Tour de France Femmes. De laatste Nederlandse mannelijke winnaar op de Alpe d’Huez is nog altijd Gert-Jan Theunisse in 1989. Wie volgt er de Brit Tom Pidcock op op de erelijst van Alpe d’Huez?


Zaterdag 25 juli – etappe 20 naar L’Alpe-d’Huez

De voorlaatste etappe in de Tour de France is absoluut de koninginnenrit. Weer wordt er gefinisht op Alpe d’Huez, maar de aanloop er naar toe ziet er compleet anders uit. In totaal moeten er 5.600 (!) hoogtemeters overwonnen worden.

De renners tarten op deze zaterdag in Bourg d’Oisans. Dit dorp ligt aan de voet van de Alpe d’Huez, maar ook aan die van de Col de la Croix de Fer (24 km à 5,2%). De renners starten zo meteen met een klim van buitencategorie, waardoor ze al na 34 kilometer koers op een hoogte van meer dan 2.000 meter bivakkeren.

Na de top van de Croix de Fer duiken de renners richting Saint-Jean-de-Maurienne. Je weet dan dat de combi Col du Télégraphe-Col du Galibier eraan komt. De Télégraphe (11,9 km à 7,1%) is een klim van eerste categorie en is kinderspel vergeleken met de overige beklimmingen in deze rit, al zal ze wel de vermoeidheid maximaal laten toenemen bij de renners.

Etappe 20
Start: 11:20 (FR flag Bourg-d'Oisans)
Finish: 16:11 - 16:50 (FR flag L'Alpe-d'Huez)

Zeker omdat er na deze klim geen afdaling volgt, maar hij bijna meteen overgaat in de Col du Galibier (17,7 km à 6,9%). Met zijn hoogte van 2.642 meter is deze klim van buitencategorie meteen het dak van deze Tour. Op de top van de Galibier moeten de renners nog 61 kilometer van deze etappe afwerken.

Na een lange afdaling volgt dan nog de Col de Sarenne (12,8 km à 7,3%). Hier zal het zaterdag gebeuren. Op deze beklimming stijgt het wegdek regelmatig ver boven de 10%, waardoor er ongetwijfeld grote verschillen tussen de klassementsrenners zullen ontstaan.

Eenmaal boven is het nog bijna 15 kilometer tot de finish op de Alpe d’Huez. Die wordt na de beklimming van de Sarenne niet meer echt beklommen, toch volgt er na een korte afdaling nog een laatste klimmetje tot de finish van 3,7 kilometer à 6,2%. De Col de Sarenne zat overigens pas een keer eerder in de Tour de France. Destijds won de Fransman Christophe Riblon voor Tejay van Garderen en Moreno Moser. Kent u ze nog?


Zondag 26 juli, etappe 21 naar Parijs

De Tour zit erop… Nog een schriftelijke champagnerit door Parijs en dan kan er echt gevierd worden. Of nee! Opnieuw heeft de ASO, de organisatie van de Tour, voor een spectaculaire lus door Parijs met de Montmartre-klim gekozen. Opnieuw geen traditionele sprintkans dus op de Champs-Elysées, maar een hoogstwaarschijnlijk spectaculaire afrondende etappe. In totaal wacht er zondag nog 130 kilometer op de renners.

De aanloop naar Parijs zal rustig zijn, als de renners vanuit Thoiry eerst een kilometer of 50 keuvelen, foto’s maken en lol trappen met elkaar. Met nog iets minder dan 80 kilometer te gaan wordt Parijs binnengereden, waarna de koers echt kan beginnen.

De koers begint met drie rondes van 6,8 kilometer rondom en over de Champs-Elysées. Hierna volgt er nog drie keer een finale-omloop van 16,7 kilometer. Daarin staat er drie keer de Côte de la Butte Montmartre (1,1 km à 5,9%) op het programma, inclusief de befaamde kasseitjes. De top van de laatste Montmartre-beklimming ligt op 6,1 kilometer van de streep.

Etappe 21
Start: 16:15 (FR flag Thorny)
Finish: 19:30 - 19:50 (FR flag Paris)

Of er gesprint gaat worden, is nog de vraag. In 2025 – toen de Montmartre zijn intrede deed in de Tourfinale – zorgde de klim voor veel spektakel. Op een zeiknat parcours reden er in de finale vijf renners weg uit een kopgroep, waarna Wout van Aert erin slaagde om Tadej Pogačar te lossen op de kasseitjes van Montmartre. Van Aert kwam solo over de meet op de Champs, de Sloveen verzekerde zich wel van zijn vierde eindzege.


Etappes Tour de France 2026

DatumEtappeVanNaar
04-071
Barcelona
Barcelona
05-072
Tarragona
Barcelona
06-073
Granollers
Les Angles
07-074
Carcassonne
Foix
08-075
Lannemezan
Pau
09-076
Pau
Gavarnie-Gèdre
10-077
Hagetmau
Bordeaux
11-078
Périgueux
Bergerac
12-079
Malemort
Ussel
14-0710
Aurillac
Le Lioran
15-0711
Vichy
Nevers
16-0712
Nevers
Châlon-sur-Saône
17-0713
Dole
Belfort
18-0714
Mulhouse
Le Markstein
19-0715
Champagnole
Plateau de Solaison
21-0716
Évian-les-Bains
Thonon-les-Bains
22-0717
Chambéry
Voiron
23-0718
Voiron
Orcières-Merlette
24-0719
Gap
L'Alpe-d'Huez
25-0720
Bourg-d'Oisans
L'Alpe-d'Huez
26-0721
Thorny
Paris

Schrijf je in voor onze dagelijkse Tour-nieuwsbrief

Met deze dagelijkse Tour-nieuwsbrief van Wielerflits ben je helemaal op de hoogte voor jouw koersdag. Het is een korte preview, met een vooruitblik op het parcours, de favorieten voor die dag en we delen het belangrijkste nieuws. Op die manier ben je tussen 6 en 7 uur 's ochtends (op de camping, op het strand of thuis op de zetel) helemaal klaar voor jouw Tour-dag!

Voor de zomervakantie
1 Reacties
02:08
“Het slotweekend van de Tour de France is allerminst spectaculair te noemen, met maar liefst twee ritten die over de Alpe d’Huez gaan!”

Ik vind het juist wel spectaculair.

Om te reageren moet je ingelogd zijn.