Tour 2020: Voorbeschouwing vlakke etappe naar Poitiers

woensdag 9 september 2020 om 07:00
Tour 2020: Voorbeschouwing vlakke etappe naar Poitiers

foto: Cor Vos

De Tour de France telt niet zoveel kansen voor de pure sprinters, dus willen zij elke gelegenheid met beide handen aangrijpen. De elfde etappe naar Poitiers – over brede, vlakke wegen – hebben de snelle mannen zonder twijfel gemarkeerd. Wordt het weer een duel tussen Sam Bennett en Caleb Ewan? WielerFlits blikt vooruit!

Parcours

De sprinters komen er bekaaid af in de Tour de France 2020, maar de elfde etappe is er weer een voor de snelle mannen. Het vertreksein wordt gegeven in het charmante badplaatsje Châtelaillon-Plage. Vandaar leidt de route door het noorden van de regio Nouvelle-Aquitaine het binnenland in om na 167,5 kilometer te arriveren in Poitiers, waar de streep ligt. De kans is groot dat een sprinter als eerste over de meet komt. Maar wie?

Châtelaillon-Plage is pas voor de eerste keer etappeplaats in de Tour, maar in de omgeving wordt genoeg gefietst. De badplaats is immers gelegen aan de Vélodyssée, een fietsroute van ruim 1.200 kilometer van het noordoosten van Bretagne naar de Baskische kust. Als de renners 25 kilometer onderweg zijn, trekken ze het natuurreservaat Marais Poitevin binnen. Dit is, met bijna 100.000 hectare, het op een na grootste moerasgebied van Frankrijk.

Net na halfkoers ligt de enige klim van de dag op het parcours, de Côte de Cherveux (1,1 km aan 4,4%). Via Saint-Maixent-l’École en de tussensprint bij Les Grands Ajoncs voert het traject over beschutte wegen naar Poitiers, dat voor de negende keer de Tourkaravaan ontvangt. Meestal was deze stad aan de rivier de Clain startplaats in de Ronde van Frankrijk. Drie keer eerder lag hier de eindstreep.

In 1955 won Jean Forestier onder erbarmelijke weersomstandigheden een eindsprint met veertien man in Poitiers. Achter de Fransman legde Wim van Est, met een bijna lege voorband, beslag op de derde plaats. Ook in 1971 werd gefinisht in Poitiers en bleef Jean-Pierre Danguillaume Jan Krekels voor in de sprint. De laatste keer dat de Tour in Poitiers aankwam, was in 1978. Sean Kelly versloeg Gerrie Knetemann, die wel het geel overnam van Klaus-Peter Thaler.

Poitiers wordt vanuit westelijke richting binnengereden, waarna in eerste instantie de oeverlijn van de Clain-rivier wordt gevolgd. Op ruim drie kilometer van de meet steekt de karavaan het water over, waarna de weg zeker 500 meter oploopt. Op 1,6 kilometer van de finish wordt de aankomstlaan Avenue John Fitzgerald Kennedy opgedraaid. De laatste 1,2 kilometer gaat uiteindelijk rechtuit en de renners kunnen de streep al vanuit de verte zien.

Start: 13.25 uur in Châtelaillon-Plage
Finish: tussen 17.18 en 17.39 uur in Poitiers


Favorieten

Sprakeloos en hevig geëmotioneerd was Sam Bennett na zijn etappezege op Île de Ré, zijn eerste dagsucces in de Tour de France. In de eerste week was de sprinter van Deceuninck-Quick-Step al vierde in de knotsgekke openingsrit rond Nice, moest hij in Sisteron zijn meerdere erkennen in een ontketende Caleb Ewan en eindigde hij derde in Privas. Maar dinsdag wist hij ook te winnen en dit zal ongetwijfeld veel vertrouwen geven voor de rit naar Poitiers.

Sam Bennett – foto: Cor Vos

In de rit naar Sisteron etaleerde Caleb Ewan voor het eerst zijn snelle benen. Zigzaggend langs al zijn collega’s sleepte hij de overwinning binnen. Even werd gedacht dat de Australiër in een pure sprint de te kloppen man zou zijn, maar in de etappe naar Île de Ré leed hij een gevoelige nederlaag. Kan hij zich revancheren?

Cees Bol drukte in zijn tweede Tour meteen zijn stempel met de derde plek in Nice. In Sisteron was hij zevende en twee dagen later, in Privas, kwam hij heel dicht bij zijn eerste Toursucces, maar moest hij in een spannend duel zijn meerdere erkennen in Wout van Aert. Op Île de Ré kon hij het niet bolwerken in de sprint na het voorbereidende werk van Team Sunweb. Normaal krijgt hij in Poitiers een nieuwe kans.

Caleb Ewan – foto: Cor Vos

In de tweede week is Peter Sagan nog steeds in een felle strijd verwikkeld om de groene trui. De Slowaak leek in de derde etappe vertrokken voor een achtste eindzege, maar dat viel tegen. Sagan heeft gemerkt dat hij de punten niet cadeau krijgt en moest na de etappe naar Île de Ré voor de tweede keer het groen afstaan aan ritwinnaar Sam Bennett. Dus moet Sagan ook in Poitiers scoren.

Trek-Segafredo heeft meerdere opties in de sprint. In Nice en op het eiland Île de Ré was wereldkampioen Mads Pedersen de beste van de ploeg, in Privas en Lavaur Jasper Stuyven en in Sisteron Edward Theuns. De aankomst in Poitiers moet Theuns normaal gezien het best liggen. In de Vuelta a España was de Belg vorig jaar al eens dicht bij de overwinning in Alicante.

De afgelopen twee jaar reeg Elia Viviani de zeges aaneen in de tenues van Quick-Step Floors en Deceuninck-Quick-Step, maar sinds zijn overstap naar Cofidis staat de Italiaan nog droog. Ook in de eerste week van de Tour wilde het nog niet vlotten, mede door een voetblessure. Op Île de Ré mengde Viviani zich weer in de eindsprint en dat leverde een hoopvolle vierde plaats op.

Cees Bol – foto: Cor Vos

De eerste Franse etappewinnaar in deze Tour kan Bryan Coquard niet meer worden, maar de smaak van de overwinning zal er niet minder om worden. De snelle man van B&B Hotels-Vital Concept reed al meerdere keren naar de top-10, onder meer in Lavaur, waar hij derde werd. Op Île de Ré was de Fransman zevende, maar onderweg was hij wel ten val gekomen. De vraag is hoe hij daarvan is hersteld in de etappe naar Poitiers.

Niet alleen Viviani boekte een hoopgevend resultaat op Île de Ré, dat gold eveneens voor André Greipel. De Duitser, elfvoudig ritwinnaar in de Tour, eindigde in de eerste week steeds buiten de beste honderd, maar was op het Franse eiland plots zesde. Met Hugo Hofstetter heeft Israel Start-Up Nation nog een snelle man in huis. De Fransman was eigenlijk meegenomen voor de lastigere aankomsten, maar deed het in de eerste week bij elke sprintgelegenheid in feite gewoon goed. In Sisteron was hij vierde en ook in Privas en Lavaur reed hij naar de top-10.

Jumbo-Visma was al uiterst succesvol in de Ronde van Frankrijk met drie etappezeges, waarvan twee op het conto van Wout van Aert werden geschreven. De Belg, die in hoogvorm verkeert, liet al zien dat hij voor niemand bang hoeft te zijn in de sprint, maar het is onwaarschijnlijk dat hij zich in Poitiers gaat mengen om de overwinning. Toch willen we hem genoemd hebben.

En dan is er nog een hele ris snelle mannen in de Tour. Zo was Luka Mezgec dinsdag tiende op Île de Ré. NTT Pro Cycling zag Giacomo Nizzolo onlangs wegvallen, maar heeft met Max Walscheid nog een sprinter aan boord. Outsiders zijn Niccolò Bonifazio, Matteo Trentin, Alexander Kristoff en Clément Venturini.


Favorieten volgens WielerFlits
**** Sam Bennett
*** Cees Bol, Caleb Ewan
** Peter Sagan, Edward Theuns, Elia Viviani
* Bryan Coquard, André Greipel, Luka Mezgec, Mads Pedersen

Tour 2020: Deelnemerslijst (WielerFlits)


Weer en TV

De weersverwachting voor woensdag is zonnig, aan een temperatuur van maximaal 28 ℃. Er waait een matige wind uit het noorden en noordoosten.

De elfde etappe is vanaf 13.20 uur live te zien op Eurosport 1 en via de Eurosport Player. Sporza (Eén) en de NOS (NPO1) schakelen vanaf 14.40 uur over naar de Tour.


Dit artikel delen:

57 Reacties

Bertvd 8 september 2020 om 19:06

Gaan die paar hoogtemeters in de slotkilometers het verschil maken? Denk het niet

Panache 8 september 2020 om 19:46

Op letour lijkt het 700 meter op 5% op 2,5 km van de finish (van 78 naar 114 meter), maar andere bronnen geven een eenvoudigere finale. 700 meter op 5% maakt zeker een verschil, het gaan dan meer om inhoud en minder om topsnelheid – al maakt dat voor de hier aanwezige sprinters dan weer niet zo veel uit.

Marco Willems 8 september 2020 om 19:49

Als ik streetview erbij pakt lijkt het toch aardig omhoog te gaan en loopt het nog even vals plat door. Enige geluk dat sprinters hebben is dat ze de Pont Neuf opdraaien op hoge snelheid. Ben benieuwd of Alaphilippe hier iets gaat proberen want ik denk dat iemand als hij hier zeker kan winnen.

Vannios 8 september 2020 om 20:50

Sagan op z’n oude dag moet dit ook kunnen. Bennett in Burgos won daar ook een mooie etappe die flink opliep.

Jean Dumas 9 september 2020 om 11:18

Ik ken dat klimmetje. Waarschijnlijk zal men hier met lage snelheid opdraaien waardoor de treintjes verstoord kunnen raken. Sowieso zal iedereen dan van voren willen zitten, maar de klim is te kort om het verschil te maken. Ik zou Sunweb adviseren pas boven echt naar voren te komen, anders soupeer je je ploeg op.

Slijptol 8 september 2020 om 19:08

Edward Theuns? Waarom voor hem?

Abdoe 8 september 2020 om 19:10

Dit zou eindelijk een koninklijke sprint zonder ongelukken moeten worden. Dat knikje in de finale mag geen naam hebben. Bennett weer favoriet; ik blijf hopen op Cees.

bobby bobsma 8 september 2020 om 19:16

Van Aert staat er niet eens tussen… heeft nog maar 2 sprintetappes gewonnen.

mackie 8 september 2020 om 19:37

Omdat er iets geks moet gebeuren zodat ze niet met een vol peloton spriten want anders doet Wout niet eens mee

Magician 8 september 2020 om 21:47

De kans dat er iets geks gebeurt waardoor Van Aert besluit of toestemming krijgt mee te sprinten lijkt me groter dan dat een Greipel of Coquard nog eens een sprint winnen op dit podium.

Jens claeys 8 september 2020 om 23:00

Waarom zou van aert niet mee doen nu? Hij lijkt na vandaag ontgoocheld dat ie niet meedeed, morgen lijkt het me toch wel dat ie kan meedoen? Gewoon na dat roglic veilig is in sagan zijn wiel zitten, als het effectief nog 500 m bergop is 1.5 km voor einde gaan ze niet met 30 sprinters sprinten lijkt me

dacosta 9 september 2020 om 11:08

Ben er ook vrij zeker van dat hij vandaag wel gaat meedoen. Puur na zijn reactie gisteren na de koers.

Fred Postma 8 september 2020 om 19:42

Hoe weten ze nu al dat het morgen een vlakke etappe is ? Er is nog geen km gereden.

tvm 9 september 2020 om 07:49

Omdat je het profiel al kunt zien?

Sammysosa 9 september 2020 om 09:23

Ze hebben van tevoren bedacht welke route ze gaan rijden.

Ligthning 9 september 2020 om 10:27

Dit is niet een van je snuggerste opmerkingen.

Dikke Vrouw 8 september 2020 om 19:52

Waar kans op waaiers?

mackie 9 september 2020 om 11:22

waarschijnlijk niet, maar tussen Vasles en Poitier krijgen ze de wind in de zij of schuin tegen, maar waarschijnlijk waait het niet hard genoeg. Weet niet of het ook een open vlakte is daar. maar de mooiste waaier etappe zijn die waar je die niet verwacht.

Lalsacien 8 september 2020 om 20:14

Het valt wel mee voor de sprinters. 5 etappes al. En zijn nog niet eens halverwege.

ProfrondeZevenbergen 8 september 2020 om 20:54

Vind ik ook. Kansen zat.

mackie 8 september 2020 om 21:14

Valt toch wel mee, 1e etappe wordt een sprint etappe omdat ze neutraliseren anders was er met een veel kleiner groepje gesprint. Tot nu toe maar 3 echte sprint ritten

FDJ 9 september 2020 om 08:37

@Mackie 4 sprintritten.

Ewan
2x Van Aert
Bennet
Die ritten was een massasprint te verwachten en werd het een sprint. Die waaiers vind ik geen reden om hem niet als sprintrit te zien want het was in die finale zo vlak als maar kan.

Kristof werd ritwinnaar door de omstandigheden in een sprint.

mackie 9 september 2020 om 12:25

Ik vond de 2e rit die WvA wint toch meer een overgangsrit, maar je kunt hem als sprintrit tellen. maar tot nu toe wel minder dan een normale tour waarin de 1e 10 dagen 8 echte sprintetappes zijn opgenomen.

KennyKlimmen 8 september 2020 om 20:27

Een mooie etappe om wat werk in te halen…

Wildebert 8 september 2020 om 21:05

Dre sterren voor Bol zeer optimistisch. Met een rommelige lead out zoals vandaag met teveel wagonnetjes wordt het niks. En blijf vinden dat Bol snelheid tekort komt in de echte sprint.

Panache 8 september 2020 om 21:08

Sinds 2005 organiseert Poitiers elk jaar de slotetappe van de Tour du Poitou Charentes, waar het allemaal vaak eindigde in een stijgende sprint. De winnaars waren Arnaud Demare (2020), Andrea Pasqualon (2019), Arnaud Demare (2018), Marc Sarreau (2017), Sonny Colbrelli (2016), Matteo Trentin (2015), Jesus Herrada (2013 en 2014), Francisco Ventoso ( 2012), Alex Dowsett (2011), Jimmy Casper (2010), Heinrich Haussler (2009), Samuel Dumoulin (2008), Jean-Eudes Demaret (2007), Nicolas Vogondy (2006) en Danilo Napolitano (2005).

oilsmoke 9 september 2020 om 13:21

lekker feltet door translate?

Boasson en Hagen 8 september 2020 om 21:12

En maar liefst 1 bergpunt op te rapen voor Cosnefroy die wel weer 50 meter voor het peloton zal rijden.

Fred Postma 8 september 2020 om 21:22

Ja die cosnefroy is wel het zieligste, meest fanatieke, maar van elk klimtalent gespeende pseudoklimmertje dat we ooit zo lang in de bollen hebben gehad.

Lalsacien 8 september 2020 om 21:39

Cosnefroy heeft wel wat meer talent dan Anthony Charteau, volgens mij.

Fred Postma 8 september 2020 om 21:47

Ok dat verbergt hij dan goed.

Lalsacien 8 september 2020 om 21:54

Toch wel 10 overwinningen in 3 jaar tijd, meest behaald met zijn punch bergop!

Fred Postma 8 september 2020 om 22:00

Ok maar das niet in de tdf en dat zijn geen bergen maar heuvels

Romāns Vainšteins 8 september 2020 om 22:08

Je loopt gewoon een beetje blasé sneu te doen over een prima coureur.

Nagenoeg elke tour rijdt er tot halverwege een Fransman die zich graag wil tonen in die trui rond, prima en leuk toch? Of is dit ook weer een groot complot?! Hmmmmm…

Fred Postma 8 september 2020 om 22:21

Nee dit is een klein complot
http://Www.crosnefroyisgeenklimmer.com

Crown_Collective 8 september 2020 om 23:19

Is toch leuk dat iemand zoveel moeite steekt in de trui? Plus het team zal tevreden zijn met de publiciteit…

poeskescherens 8 september 2020 om 23:44

@fredpostma je kwalificeert je hiermee vooral zelf als een heel zielig kereltje om profrenners af te zeiken op een kansloze manier.

Fred Postma 8 september 2020 om 23:59

Ok ik respecteer je mening

sven241 8 september 2020 om 21:15

Lijkt me ideaal voor Van Aert, zeker zo’n oplopend gedeelte tot 1.5 km voor de streep gaan de sprinters wel voelen.

Onie 8 september 2020 om 21:20

De tussensprint ligt wel leuk. Aanloop zal wel net niet zwaar genoeg zijn voor Bora om wat te proberen, maar wie weet.

Jens claeys 8 september 2020 om 21:54

Mwa ik denk dat sagan eerder rit 12 vol gaat samen met trentin in ontsnapping , maar laat ons hopen dat we toch wat van spanning zien, mooi dat er dit jaar strijd is voor groen.. Zelfs trentin die amper top 10 haalt doet een gooi.. Maar zijn ritten komen nog..

TrEb 8 september 2020 om 21:57

@ Onie Dacht ik ook, als bora gas geeft op de helling kan Sagan waarschijnlijk weer punten inlopen op Bennett voor de groene trui.

chasse patat 8 september 2020 om 22:01

Het is inderdaad behoorlijk steil na Pont Neuf. Voordeel voor de sprinters is dat de laatste km weer behoorlijk breed lijkt. Maar dan moeten ze wel twee keer een flinke inspanning doen. Ewan lijkt mij hier toch de man of inderdaad toch weer van Aert die in de buurt van Roglic toch al van voren zit.

Poeksel 8 september 2020 om 23:31

Bij een helemaal vlakke aankomst gaat NTT voor Walscheid, als er een heuveltje is voor de finish voor Hagen volgens mij. Vreemd genoeg denkt Wielerflits het tegenovergestelde!?

tvm 9 september 2020 om 07:52

@poeksel ik denk in het laatste geval dat ze voor Gibbons gaan.

Merlinappa 9 september 2020 om 07:54

Laatste stuk naar Poitiers waar ze in oostelijke richting rijden lijkt de wind nog wat aan te trekken en van uit het NNO te komen. Het is daar best open en het zijn smalle weggetjes.
Zal wel nerveuze boel worden. Ik verwacht geen waaiers maar het in theorie moet het daar kunnen als de wind genoeg aantrekt

moa 9 september 2020 om 08:29

waarom dan geen demarrage à la Glbert van WVA op dat oplopende stuk? wie gaat ‘m halen? wie kan ‘m halen?

AZH 9 september 2020 om 10:07

Quickstep, Sunweb, etc.

FDJ 9 september 2020 om 08:40

die sterren voor Bol zijn vooral op chauvinisme gegeven neem ik aan? Op pure snelheid komt hij echt tekort. Met een hele goede leadout kan hij zoals in die rit die Van Aert won tweede worden, maar op snelheid is het hem niet.

S. Morgenstern 9 september 2020 om 08:58

Hij was hier in de sprints 3de, 7de, 2de en 8ste. Beetje vreemd om hem in zo´n rit niet bij de sterren te zetten en degenen achter hem hebben het niet beter gedaan.

FDJ 9 september 2020 om 09:45

Die 3e plek was in een flink uitgedund peloton en die tweede in een compleet andere finale. Veel bochten etc waar dit een lange rechte aankomstlijn is. In de twee pure sprints, waar je vandaag waarschijnlijk ook op uit komt, wordt hij 7e en 8e. Dus dan verdienen renners als Sagan etc nog meer sterren.

AZH 9 september 2020 om 10:04

Vrijwel alle voorbeschouwingen die ik lees, wordt Bol altijd direct na Ewan en Bennett genoemd. En dat zijn internationale voorbeschouwingen. Heeft dus niks me chauvinisme te maken.

Bahamontes Fanclub 9 september 2020 om 10:20

‘Cees kon het niet bolwerken’… leuke woordspeling van de redactie!

denistel 9 september 2020 om 10:36

zou kunnen dat Bora op het zwaardere stuk vol door trekt en zo Sagan in een prima situatie brengt voor de sprint.

Marco Heijmans 9 september 2020 om 11:13

Als Sagan nog iets wil, dan is dit zijn dag.. eerste sprint op de top van een voor hem haalbaar bergje. en met een ontsnapping is er geen sprinter meer bij. Laatste aankomst hier was er ook een groepje weg.

Cochise 9 september 2020 om 12:03

Ongeacht de aard van de slotkilometers kan je toch nooit evenveel sterren geven aan Bol dan aan Ewan? 3 sterren voor Bol is optimistisch maar verdedigbaar, maar dan moet Ewan er minstens 4.

FritsvanHoefelen 9 september 2020 om 12:26

Wie wil je naast Ewan ook 3 sterren geven dan? Dat is het principe hè?

1×4
2×3
3×2
4×1

Laatste nieuws

Materiaalzone

Populair