‘Tadej Pogacar wordt enorm onderbetaald’
foto: Cor Vos
maandag 18 november 2024 om 19:45

‘Tadej Pogacar wordt enorm onderbetaald’

Tadej Pogacar tekende onlangs een nieuw contract bij UAE Emirates. De beste wielrenner ter wereld gaat nu 8 miljoen euro per jaar verdienen, exclusief bonussen. Een flink bedrag, maar Tejay van Garderen vindt het niet genoeg. De oud-prof uit de Verenigde Staten, die tegenwoordig ploegleider is bij EF Education-EasyPost, stelt in de podcast Beyond the Podium van NBC Sports dat Pogacar flink onderbetaald wordt.

“Het wordt tijd dat de jongens het respect krijgen dat ze verdienen”, reageert Van Garderen, in 2012 en 2014 vijfde in de Tour de France, op de salarisverhoging van Pogacar. “Maar alsnog zeg ik dat Tadej Pogacar, als je kijkt naar wat hij de sport als ster brengt, enorm onderbetaald wordt. Vergelijk het eens met de NBA. Voor het bedrag dat Pogacar ontvangt, krijg je daar misschien een bankspeler. De beste NBA-speler, Steph Curry, krijgt 45 miljoen (dollar, red.) per jaar. Ik begrijp dat het moeilijk is om het te vergelijken, maar toch…”

“Pogacar verdient meer dan Chris Froome en Peter Sagan toen ik nog koerste. Zij verdienden misschien vier, vijf miljoen per jaar. Dus ja, dit is een grote stap. Maar dat was in 2012 of 2013. In die tijd was Kobe Bryant de beste basketbalspeler, die toen ongeveer 25 miljoen verdiende. Nu is dat bedrag dus gestegen naar 45 miljoen…”

TV-geld
Van Garderen denkt in de podcast ook luidop na over mogelijkheden om de opbrengsten voor renners en teams omhoog te krijgen, zodat het meer richting het niveau van de balsporten gaat. “Ik weet niet precies wat het wielrennen moet doen om dat in te halen, maar je kunt niet zeggen dat er niet genoeg kijkers zijn. In juli (tijdens de Tour de France, red.) is er alle ruimte: de hele wereld kijkt naar het wielrennen.”

“Als ik Tadej was, zou ik de organisatoren vragen: hoeveel profijt hebben jullie ervan als ik start? En dan zou ik aan mijn deelname de voorwaarde stellen dat ik vijf procent van de tv-opbrengsten zou krijgen. Of misschien moet het team dat doen. Dan krijgen de teams misschien een deel van de opbrengst waar ze nu niks van zien.”

Topsalarissen
In januari dit jaar publiceerde La Gazzetta dello Sport een lijstje met grootverdieners in de wielersport. Pogacar stond daar toen al bovenaan. Op de tweede plek volgde destijds Primoz Roglič, die in 2024 en 2025 naar verluidt 4,5 miljoen euro per jaar zou verdienen bij Red Bull-BORA-hansgrohe.

Jonas Vingegaard (Visma | Lease a Bike) en Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) volgden op de lijst met een geschat jaarsalaris van 4 miljoen euro. Voor laatstgenoemde geldt wel dat hij, net als Pogacar, onlangs zijn contract heeft opengebroken en verlengd. Het is onbekend wat MVDP tegenwoordig opstrijkt, ook omdat de bonusvoorwaarden niet meegenomen zijn in het lijstje van La Gazzetta.

In de top-tien van La Gazzetta uit januari vonden we ook onder meer Wout van Aert (Visma | Lease a Bike), Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) en Egan Bernal (INEOS Grenadiers) terug.

In de RIDE Magazine Zomergids 2025 (€12,50) lees je een uitgebreid interview met wereldkampioen Tadej Pogačar. De Sloveen kwam spontaan naar de Alpecin Barbershop voor een knipbeurt en dat draaide uit op een interessant interview. Pogačar praat over het pakken van KOM's en het nastreven van nieuwe doelen. Bestel jouw exemplaar van het zomernummer 2025 van RIDE Magazine hier!!
RIDE Magazine
40 Reacties
18-11-2024 13:46
Je kan het ook omdraaien. Die salarissen in die andere sporten zijn bizar hoog en deze sporters worden overbetaald.
    18-11-2024 13:48
    Precies. Amerikaanse toestanden. The sky is the limit en de goot vol daklozen.
    18-11-2024 14:52
    Inderdaad, de vraag wat wielrennen moet doen om op niveau balsporten te komen, is hem beantwoorden. Een bal invoeren natuurlijk! Wie heeft een goed idee hoe we dat kunnen doen?
    18-11-2024 18:35
    Ipv een tussensprint een rake bidon worp in het het net, zoals VdP het een keer bijna deed. (was toen geloof ik een vuilniscontainer). En degene met de meeste bidons in het net krijgt de groene trui.

    Edit: krijgt niet de groene trui maar natuurlijk de ballentrui.
    19-11-2024 10:00
    @Fied, precies, ik kwam hier om dat te zeggen. En, zeg me dat je Amerikaan bent zonder te zeggen dat je Amerikaan bent: “Tadej Pogacar wordt onderbetaald”.
18-11-2024 14:24
De topwielrenners verdienen nu al veel te veel. In 1 seizoen rijven ze meer binnen dan veel mensen in een ander beroep in hun hele leven.

Dat het er in andere sporten nog gortiger aan toe gaat, is geen reden dat de wielervedetten nog meer moeten verdienen. Integendeel, topvoetballers of -basketters moeten minder gaan verdienen. Terug naar een beetje een menselijker maat met die sportsterren.

Sporters die een half miljoen euro per week verdienen, terwijl pakweg een verpleegkundige amper rond komt aan het einde van de maand… Dan zit er iets grondig verkeerd in de maatschappij.

Verder niks om je als mens in op te jagen natuurlijk, je verandert het toch niet. Maar wel compleet oneens met Van Garderen. Voor sommigen is het namelijk nooit genoeg. Die 3 Ferrari’s in de garage hadden er 7 moeten zijn, joh!
    18-11-2024 14:56
    Mijn werkgever redeneert ook zo. Hij vindt niet dat ik onderbetaald word, het zijn de mensen in concurrerende bedrijven die overbetaald worden!
    18-11-2024 15:01
    Hangt allemaal af van over wat soort bedragen we spreken natuurlijk. Verdien jij net als de toprenners al fortuinen en gigantisch veel meer dan de gemiddelde mens? Vang jij in 1 jaar een veelvoud van waar de meeste mensen hun leven lang voor moeten werken?

    En dan gaat zo'n Van Garderen het hebben over "Het wordt tijd dat de jongens het respect krijgen dat ze verdienen". Dan ben je elke realiteitszin wat mij betreft kwijt.
    18-11-2024 15:11
    Alhoewel ik ook wel tegen extreme rijkdom ben mag je de salaris van verschillende jobs en mensen nooit zomaar vergelijken.

    Pogacar is momenteel de beste ter wereld in zijn beroep. Ik heb heel veel respect voor de mensen in de zorg/politie etc, maar deze zijn doorgaans niet de beste ter wereld in hun job.
    De diverse topchirurgen die tot de top in hun vakgebied behoren verdienen ook vele malen meer dan een gewone dokter, net daarom.

    Als we gewone mensen gaan bekijken dan zou je salaris afhankelijk moeten zijn van jou toegevoegde waarde. Als jij je bedrijf x aantal geld oplevert dan zou dat voor het grootste deel terug naar jou mogen vloeien. Ik vind CEO's ook vaak zwaar overbetaald, maar uiteindelijk zijn zij verantwoordelijk voor het bedrijf. En als dit bedrijf x-aantal miljoenen/miljarden winst maken dan verdienen zij daar gerust een % op (net zoals elke werknemer van dat bedrijf).

    Er is niets mis met extreme bedragen te verdienen, zolang je economische meerwaarde daar in verhouding mee is. Wat die mensen dan met hun geld doen is hun eigen ding (al is het natuurlijk maatschappelijk verantwoord dat ze een deel van hun rijkdom naar goeie doelen/minderbedeelden laten gaan).
    18-11-2024 15:54
    @Massimo: de vergelijking met een CEO vind ik op z'n zachtst gezegd vreemd. Die zijn verantwoordelijk voor een heel bedrijf? Tsja, op papier wel ja. Maar in de praktijk valt het doorgaans reuze mee. De 2 meest voorkomende wijzes van het verlaten bij een CEO zijn 1) overstap naar een ander bedrijf om daar nog meer te verdienen of 2) ontslag vanwege slechte prestaties maar wel met een gouden handdruk.
18-11-2024 14:36
Hij verdient juist te veel en anderen die nog meer verdienen, verdienen veel te veel. Niemand, geen sporter, bankier, directeur of bestuurder is een salaris van vele miljoenen waard.
18-11-2024 14:14
Rare suggestie van Tejay v.G. dat Tadej P. betaling zou moeten eisen van de TV opbrengtsen. Ik heb de indruk dat deelname van Tadej P. ertoe leidt dat minder naar de uitzendingen gekeken wordt, in feite zouden organisatoren en/of sportzenders dus schadevergoeding van hem (of zijn ploeg) moeten eisen als hij meedoet.
18-11-2024 16:23
Van dit soort teksten wordt men (de redactie) altijd vrolijk.
Levert weer een hoop reacties op en dat allemaal gratis door het citeren van een ex-renner.
Televaag-berichtgeving!
18-11-2024 15:04
Nee er zijn er gewoon extreem veel overbetaald, als 8 miljoen euro per jaar niet genoeg is dan scheelt er wel iets vrees ik.
18-11-2024 13:34
Tja het leven is niet eerlijk. Er is gewoon minder aandacht en commercie in het wielrennen dan in een aantal andere sporten. Dit door beredenerend zouden top triathleten ook miljoenen moeten krijgen, maar die verdienen op hun beurt maar weer een schijntje van het salaris van Pogacar.
    18-11-2024 14:51
    Ikzelf ben ook topper in mijn vak, maar verdien nog geeneens een miljoen! Daar zouden ze eerst maar eens wat aan moeten doen
18-11-2024 14:41
Hij verdient gewoon precies wat ie waard is:)
18-11-2024 13:37
Ik wil wel tien euro lappen om Pogacar uit de tour te houden. Doen jullie allemaal mee?
    18-11-2024 13:43
    Als je de wereldkampioen, titelverdediger én beste renner ter wereld niet in de Tour wilt zien ben je duidelijk geen liefhebber en moet je gewoon lekker een andere sport gaan zoeken om te kijken.
    18-11-2024 13:46
    Integendeel, ik ben een enorme liefhebber van een spannende wielerstrijd. Als ik een kansloze demonstratie wil zien kan ik wel Jake Paul-Tyson terugkijken.
    18-11-2024 17:34
    Ik denk dat vele er aan voorbijgaan aan wat Vingegaard dit jaar heeft meegemaakt. Paar weken plat op bed, veel te korte voorbereiding en dan nog 2de worden op 6 minuten. Zonder dat had hij veel dichter gezeten. Niet vergeten hoe sterk hij de laatste 2 jaar was
18-11-2024 15:50
Als niemand hem meer wil betalen, is hij blijkbaar niet meer waard. Vergelijken met een willekeurige andere sport is natuurlijk totale onzin.
18-11-2024 17:46
Het is een vreemde wereld. Mike Tyson, 58 jaar oud, kreeg 20 miljoen dollar om in 16 minuten een aantal vuistslagen te incasseren.
    18-11-2024 17:59
    En dan is het vreemdste dat daar mensen naar kijken.
18-11-2024 13:59
Het is volstrekt belachelijk om de salarissen van wielrenners te vergelijken met die van basketballers. Elke sport heeft zijn eigen financiële kaders. Door de toetrede van Arabische sponsors stromen de miljoenen het wielrennen in maar tegelijkertijd maakt juist dat de sport kapot. Ze creëren net als in het voetbal hun eigen corruptie en ondergang.
Het wielrennen moet juist terug naar kleinere ploegen, van zeg 12 tot maximaal 20 renners. Dan krijg je een betere spreiding van de toprenners over meer ploegen, en dus een breder scala aan aantrekkelijke wedstrijden, verspreid over de hele planeet. Plus de sport wordt voor meer sponsoren aantrekkelijk omdat een wielerploeg onderhouden gewoon minder geld gaat kosten. Desnoods moet je net als in de F1 met salarisplafonds gaan werken. En ja, daarbij moet je ook als alle betrokken partijen om de tafel (organisatoren, renners, ploegen) om de sponsorinkomsten eerlijker te verdelen.
    18-11-2024 14:54
    Want hiervoor was er geen corruptie bij de aso gedomineerde uci? Bij de vakbond met zuid Europese moraal? Bij de zogenaamd nette Angelsaksische ploegen us postal en sky? Of Bij tinkoff, astana, de Vlaamse dierenarts medicijnen? De Spaanse honden domte
    18-11-2024 14:55
    ... de voorloper van ons eigen jumbo met zga alle toppers en alle ploegleiders, etc etc
18-11-2024 15:59
Het socialisme viert hoogtij op dit forum zeg.... Allemaal arm mensen!

Pogacar is verreweg de beste wielrenner ter wereld, logisch dat daar een prijskaartje aan hangt. En als je ziet wat die jongen allemaal voor zijn sport moet doen dan wordt hij in vergelijking met andere sporter gewoon zwaar onderbetaald. Hoeveel voetballers die 1 of 2x per week 90 minuten achter een bal aan hobbelen krijgen geen veelvoud van het salaris van Pogacar betaald? Dat staat in geen enkele verhouding.

Of we met het wielrennen dezelfde kant als het voetbal of basketbal (in de VS) op moeten willen is dan weer een hele andere discussie.
    19-11-2024 00:10
    Het is maar met wie je vergelijkt. Ten opzichte van Jordan Stolz wordt hij zwaar overbetaald.
    19-11-2024 06:43
    En ten opzichte van Magnus Carlsen?
    19-11-2024 10:44
    Carlsen is behoorlijk rijk met zijn sponsoren en bedrijven, gok dat hij in de buurt van Pogacar zit.
18-11-2024 18:44
Vraag het aan een sportmarketeer en die zal je haarfijn uitleggen dat Tadej precies verdient wat hij waard is. TJ denkt blijkbaar dat profwielrennen vergelijkbaar is met de NBA. Die vergelijking gaat op zoveel manieren mank.
    18-11-2024 19:52
    TJ is een zwaar gefrustreerde ex-wielrenner.
    Was een belofte maar heeft dat niet echt waar kunnen maken.
19-11-2024 15:39
Het punt blijft dat het te grote geld de sport kapot maakt. Dat de grote ploegen de kwaliteit in de breedte minder hebben gemaakt en dat veel koersen daardoor veel minder aantrekkelijk zijn geworden, zowel op hoog niveau (door te dominante ploegen) als op het lage niveau (te weinig goede renners aan het vertrek). Er moet een kentering komen in het belang van de toekomst van de wielersport. Dat heeft weinig met socialisme te maken maar alles met visie.
18-11-2024 22:34
https://youtu.be/cQYYub5fal8?si=ayprv7uBYnuomAA3&t=855
18-11-2024 23:09
In Europa en de rest van de wereld zijn er een hoop mensen die Stephen Curry kennen. Buiten wielerminnend Europa zijn er niet al te veel meer die weten wat een Pogacar is en zijn prestaties zorgen er ook niet voor dat de sport groter aan het worden is.
19-11-2024 06:44
Tis heel simpel, als Pogacar stopt kan hij gaan rentenieren. 80% van de wielrenners die stoppen dienen helaas een andere job te vinden. Dus ik vind dat Pogacar niet mag klagen met zo'n salaris. Horen jullie hem klagen?
19-11-2024 08:06
Beetje jammer dat dit uitmondt in een discussie over wie wat verdient. Wat hier volgens mij is aan de hand is, is dat het verdienmodel van het wielrennen niet klopt en onevenredig verdeelt is. Wat die andere sporten reeds gedaan hebben is dat de teams al een percentage van de TV gelden krijgen. Wielrennen loopt hier hopeloos in achter. De teams staan daar niet georganiseerd in.
19-11-2024 10:10
Ja joh, ga nog ff 5% claimen van tv-opbrengsten. Maakt het toch allemaal nog duurder, nietwaar? En wielrennen is een volkssport, dat geloof je al niet als je ziet wat een simpel onderhoudsbeurtje aan je racefiets kost. Houd je Amerikaans gebrabbel voor je. Als Pogacar wat te klagen heeft doet hij dat wel aan de onderhandelingstafel, TJ
19-11-2024 11:32
Ik ook ben bouwvakker sta iedere dag in weer en wind op de steiger .

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine