Rennersvakbond CPA kritisch over nachtelijke dopingcontroles: “Behandel renners niet als criminelen”
Ook rennersvakbond CPA heeft zich in de discussie over de nachtelijke dopingcontroles tijdens de Tour de France gemengd. De bond benadrukt zijn steun aan de strijd tegen doping, maar trekt sterk in twijfel of nachtelijke controles daar een legitiem en functioneel onderdeel van zijn, valt te lezen in een statement.
Volgens de bond zijn de nachtelijke controles in strijd met de fundamentele principes achter de strijd tegen doping, namelijk de gezondheid van atleten en eerlijkheid in de sport. “De Tour de France is een wedstrijd die exceptionele fysieke inspanning vereist. Goede slaap en herstel zijn niet alleen essentieel voor prestaties, maar ook voor de gezondheid van de renners.”
De CPA benadrukt hoe nachtelijke controles het herstelproces verstoren. “Het is duidelijk dat deze praktijk het herstel van de atleten tijdens de moeilijkste en belangrijkste koers op de mondiale kalender verstoort en is in strijd met de oorspronkelijke doelen van de strijd tegen doping”, klinkt het.
Profwielrenners zijn daarnaast de enige atleten die de strijd tegen doping direct financieren doormiddel van een bijdrage aan de ITA (het internationale testbureau), brengt de bond in. De CPA pleit er dan ook voor om de strijd tegen doping te stimuleren door meer geld vrij te maken voor onderzoek en nieuwe testtechnologieën in plaats van meer tests op invasieve momenten.
Tot slot roept de CPA alle belanghebbenden op om bijeen te komen om duidelijkheid te scheppen over de huidige processen en te verzekeren dat alle tests binnen een juridisch kader vallen.
Lees hier het volledige statement:
#TDF2026 #tdf2026ᴿᴾ #SafetyFirst #Antidoping #RespectTheRiders #CPA pic.twitter.com/zj3RuqYVgT
— CPA Cycling (@cpacycling) July 20, 2026
CPA-voorzitter Adam Hansen plaatste op zijn persoonelijke X-account ook nog een kritisch statement. “We moeten ons afvragen of we bij willen blijven dragen aan een systeem dat niet kiest voor efficiëntie, valsspelers pakken, minder schone atleteten lastigvallen en renners niet als criminelen behandelen”, klonk het onder meer.
Alleen maar goed. Voor het publiek en uiteindelijk ook voor de renners.
Als ze 20 jaar terug alle andere sporten onder hetzelfde vergrootglas hadden gelegd als het wielrennen, was daar ook de hele wereldtop tegen de lamp gelopen, waaronder al die andere klanten van Fuentes.