Renners klagen over invloed motoren op koers, maar Flanders Classics werkt aan oplossing
Er was in de Ronde van Romandië het nodige te doen over de motoren in koers. Valentin Paret-Peintre beschuldigde de organisatie ervan dat ze Tadej Pogacar bevoordeelden door de motoren te dicht voor de wereldkampioen te laten rijden. Louis Vervaeke en Luke Plapp waren eveneens kritisch, maar er lijkt een oplossing op komst.
Het was meerdere renners een doorn in het oog tijdens de Ronde van Romandië. De motoren met cameramensen van de televisie reden stelselmatig (te) dicht op de renners, waarmee ze het koersverloop onbedoeld wisten te beïnvloeden. Maar is dit iets wat een organisatie in de toekomst kan voorkomen? Het is immers ook zeer belangrijk om een wedstrijd zo goed mogelijk in beeld te brengen.
Oud-renner Jelle Wallays is tegenwoordig regulator bij organisator Flanders Classics en houdt zich onder meer bezig met de aansturing van motards. Ziet hij een oplossing? “Als Pogacar aanvalt, wil elke fotograaf op de motor een foto. Dan moet ik aansturen: één per één, zodat iedereen z’n werk kan blijven doen. We willen vermijden dat ze de koers beïnvloeden”, geeft hij aan bij Het Nieuwsblad.
“Daarom dat we soms met poolzones werken. Dat houdt in dat er in een cruciale zone maar twee fotografen foto’s mogen nemen, juist om het aantal fotografen die voor de renners rijden te beperken. De voorwaarde is dan wel dat die fotografen hun foto’s moeten delen met de andere fotografen die op die koers aanwezig zijn.”
Sensor als oplossing?
Een grotere uitdaging is echter om motoren met cameramensen op afstand te houden, maar Flanders Classics werkt achter de schermen wel hard aan een oplossing. “We zijn met Flanders Classics heel hard aan het inzetten op een sensor, die geïnstalleerd wordt op de motor van de cameraman”, schetst Wallays.
“De chauffeur van die motor krijgt dan een groen licht te zien als hij genoeg afstand houdt en een rood licht als de renners te dichtbij komen en hij hen te veel slipstream bezorgt. Die sensor is ook snelheidsafhankelijk. Als de chauffeur een rood licht ziet, weet hij dat hij even moet versnellen om meer afstand te nemen.”
Als ik me niet vergis zijn ook de ploegen vragende partij omdat zij afhankelijk zijn van die fotografen in koers voor hun fotomateriaal. Zijn bepaalde fotografen ook niet aan bepaalde ploegen verbonden?
Dat idee voor die sensor op de motor lijkt mij overigens wel een prima idee! En dan ook gaan handhaven op het moment dat de motard het rode lampje negeert en/of hier te traag op reageert.
Er zitten zoomlenzen op de camera’s dus m.i. is het gewoon onwil om niet meer afstand te houden.
De motoren kunnen ook veel sneller achter de kopgroep gaan rijden ipv ervoor. En de motor voor het peloton kan minimaal 50m afstand houden.