Extreem hoog herstelvermogen Mathieu van der Poel door hemzelf in cijfers geduid
foto: fotopersburo Cor Vos
donderdag 12 februari 2026 om 11:32

Extreem hoog herstelvermogen Mathieu van der Poel door hemzelf in cijfers geduid

Een van de grootste wapens van Mathieu van der Poel is zijn herstelvermogen, dat door trainers en coaches alom geprezen is. De 31-jarige kopman van Alpecin-Premier Tech kan vaak vlug na inspanningen een nieuwe inspanning doen, iets waarmee hij in 2023 ook de wereldtitel veroverde in Glasgow. In de Whoop Podcast deelt hij nu enkele hoogtepunten van zijn fysieke talent.

Het herstelvermogen meet je onder andere met de HRV, wat de afkorting is van hartslagvariabiliteit. Het is een meetinstrument om de tijd te bepalen tussen opeenvolgende hartslagen. Een hoge HRV beschouwt men als positief en wijst op een goed herstelvermogen en een veerkrachtig lichaam dat flexibel kan inspelen op veranderende omstandigheden. MVDP houdt die score zelf bij op zijn sporthorloge.

Zijn HRV-score ligt boven de tweehonderd, brengt Whoop CEO Will Ahmed in. “Dat ligt bij mij inderdaad extreem hoog, ik discussieer er vaak over met vrienden”, lacht de klassiekerspecialist. “Het zal genetisch bepaald zijn, maar fitness is ook belangrijk. Het maakt me wel sterker en ik herstel er beter door. HRV en RHR (hartslag in rust, red.) zijn voor mij de twee belangrijkste nummers die ik bekijk op mijn horloge.”

Even later bespreekt hij met Ahmed ook de hartslag van golfer Justin Thomas vlak na een put tijdens de Ryder Cup, die op dat moment steeg naar 150. “Dan moet ik al echt hard werken op de fiets of vrij hard lopen om dat te behalen. Wat mijn hartslag in rust is? Gemiddeld 38 slagen per minuut. De laagste die ik ooit gemeten heb op mijn Whoop was 34 hartslagen per minuut. Dat is echt laag, maar dat hebben veel meer duuratleten.”

Aankomende wedstrijden voor Mathieu van der Poel

DatumWedstrijd
1 jun - 5 junBE flagEthias-Tour de Wallonie(2.Pro)
17 jun - 21 junCH flagTour de Suisse(2.UWT)
4 jul - 26 julFR flagTour de France(2.UWT)
Bestel de Zomergids
Tour de France Poster
13 Reacties
12-02-2026 12:33
Ik weet het niet meer exact want ik ben al een tijd gestopt met actief sporten, dan moet ik mijn boeken terug open trekken. Maar is het ook geen duursportersprobleem dat best wel wat atleten hartproblemen krijgen omdat hun hart zo sterk was/groot volume had?
    12-02-2026 14:09
    Bradycardie komt veel voor bij topsporters maar is meestal relatief onschuldig voor zover ik weet.
12-02-2026 12:53
Bizar! Als mijn basislijn boven de 50 uitkomt dan ben ik in mijn beste vorm - dan herstel ik extreem snel (25-30 trainingsuren per week) en lever ik de beste prestaties (ook in bed). Deze gast zit zonder al te veel stress van alle trainingen boven de 200! Hoe dan!? Soms is moeder natuur niet eerlijk voor ons geweest. : )
    12-02-2026 13:52
    Je kan HRV niet op die manier vergelijken tussen individuen. Als het bij hem op een bepaald moment 100 is dan kan dat "slechter" zijn dan jouw 50. Je kunt het alleen gebruiken als relatieve maat binnen je eigen range.
    12-02-2026 14:03
    Ik sport een uur per week en zit nooit onder de HRV 80; als ik naar 3-5 uren sporten ga is het boven de 100. RHR rond de 41.

    Ik merk dat ik gemiddeld iets meer aanleg voor duurvermogen / cardio heb dan de gemiddelde sporter om me heen, maar heel veel is dat ook weer niet.

    Toch voel ik me (38 inmiddels) iemand die in het algemeen vrij slecht herstelt van inspanningen; waar ik vaak anderen van dezelfde leeftijd minder moeite zie hebben om bijv een dag na een zware krachttraining of fietstraining weer dezelfde waarden te trappen, lukt mij dat nooit; ook niet als ik meer train.

    Kortom: die getallen zeggen iets, maar ogv eigen ervaringen en ervaringen mensen om me heen is het met name nuttig om eigen verloop binnen 1 persoon te kunnen monitoren.
    12-02-2026 14:04
    Netjes, ik ben er nooit in geslaagd om 25 tot 30 uren per week te trainen naast school of mijn werk :-) Verder heeft logisch gelijk, het is enkel relevant voor jezelf :-)
    12-02-2026 18:32
    @ Oli op basis van uw bericht zal dat ervaren slechte herstel het gevolg zijn van de weinige training. Er zijn natuurlijk meer factoren dan de HRV, maar in een wereld waar alles al geoptimaliseerd wordt is zo’n hog waarde natuurlijk wel belangrijk
12-02-2026 13:36
"MVDP houdt die score zelf bij op zijn sporthorloge."

Een Whoop is geen horloge.
12-02-2026 12:34
Moeite hebben om HR van 150 te halen: dan kunnen ze ook mij aannemen, ik heb er namelijk geen enkele moeite mee en doe het met gemak :-)
    12-02-2026 12:43
    Het is ook maar een waarde natuurlijk, toen ik vroeger met mijn broer ging trainen was zijn hartslag ook altijd aan de nogal (belachelijke) hoge kant tijdens duurritten. Dat is genetica en zolang je dat meeneemt in je zonebepaling, boeien zeker ... :-)
    12-02-2026 18:28
    Dat komt natuurlijk omdat u geen rusthartslag van 38 hebt

Reacties zijn gesloten.