Ernstige financiële problemen en forse kritiek op de ploegleiding bij Lotto Dstny: dit is wat we weten
Achter de schermen rommelt het al geruime tijd bij Lotto Dstny. Uit de brede omkadering van de ploeg stappen bronnen naar voren om hun verhaal te doen bij WielerFlits. Dit doen ze anoniem uit angst voor represailles. Zij schetsen een beeld van sportief mismanagement, pesterijen en intimidatie.
In dit artikel lees je:
- Renners die na mondeling akkoord (te) lang moeten wachten op een concreet voorstel
- Forse bezuinigingen die de renners raken
- Mogelijke breuk met Vermarc, dat – net als Ridley tot vorig jaar – al jarenlang een relatie heeft
- Kritiek aan het adres van Stéphane Heulot en op sportieve leiding Kurt Van de Wouwer
Het gaat momenteel niet goed bij het Belgische ProTeam Lotto Dstny. Dat is de laatste maanden onder meer duidelijk bij contractonderhandelingen. Zo bereiken de ploeg en Victor Campenaerts al in januari 2024 een overeenstemming om langer met elkaar door te gaan. Het komt echter nooit tot een concreet aanbod, waarna de Belg in juni besluit om voor drie jaar naar Visma | Lease a Bike te gaan. Harm Vanhoucke kiest afgelopen week nog voor Q36.5 Pro Cycling, omdat hij niet langer in de wachtkamer wil zitten. Dat doet Arjen Livyns nu nog wel. Hij heeft een mondeling akkoord, maar wacht nog altijd op zijn contract. Er is momenteel geen geld om dat concreet te maken.

Arjen Livyns – foto: Cor Vos
Kostenbesparingen waar renners voor opdraaien
Begin augustus komt er informatie bij ons binnen dat geldschieter Dstny het laatste deel van het sponsorgeld nog moet betalen. We confronteren de ploegleiding daarmee tijdens de Tour de France Femmes. “We gaan en kunnen daar niet op antwoorden”, is dan de officiële lezing. Met de toevoeging dat het ‘vooralsnog’ geen probleem is. Off the record: “Dat zal wel meevallen”. Maar in de praktijk blijkt dat niet zo te zijn, vertrouwen meerdere bronnen aan ons toe. Inmiddels heeft WielerFlits ook enkele e-mails en facturen in handen die de financiële problemen onderschrijven.
In twee fases is tevens de hoogtestage voor de Vuelta a España afgebroken, omdat de ploeg er geen budget voor blijkt te hebben. Ook krijgen renners geen reis- en verblijfkosten meer vergoed als ze op eigen gelegenheid afreizen. Ze kunnen in de ploegleiderswagens meerijden naar de koers. Als ze ervoor kiezen met eigen vervoer te reizen of een extra hotelovernachting nodig hebben, moeten renners dat zelf betalen. Daarnaast moet personeel soms al maanden wachten op terugbetaling van voorschotten in naam van Lotto Dstny. Normaal heeft de ploeg daar creditcards voor, maar daar kan het personeel niet altijd meer van gebruikmaken.
Na contractbreuk met Ridley nu ook met Vermarc?
De geldzorgen zijn niet nieuw. In juni vertelt CEO van de ploeg Stéphane Heulot al over liquiditeitsproblemen in Het Nieuwsblad: “Wij zullen geen geld uitgeven dat we niet hebben […] Financieel streef ik naar een hoger budget zodat we comfortabel kunnen verder werken en ons niet permanent moeten afvragen hoe we de rekeningen betalen”, stelt de Fransman in dat interview.

Veel renners vertrekken bij Lotto; zwaait Maxim Van Gils hen binnenkort ook uit? – foto: Cor Vos
Dat kwam in 2023 al naar voren. Na een samenwerking van twaalf jaar verscheurt het management het nog tot eind 2025 lopende contract met het Belgische Ridley, tot ongenoegen van het fietsmerk. Het mondt uit in een rechtszaak. Het Baskische Orbea is sinds dit jaar de nieuwe fietsleverancier. “We kiezen voor een ander merk omdat we ons financieel willen verbeteren”, zegt Heulot eind 2023 bij Het Laatste Nieuws.
Op dit moment staat er nog een jarenlange relatie op knappen. Kledingmerk Vermarc levert al sinds 2004 de kleding voor de Belgische formatie, maar dat kan wel eens stoppen. Of het zo ver komt is nog maar de vraag, want we horen op dat gebied verschillende geluiden. Een van de geruchten is dat er onder andere gesprekken zijn gevoerd met het Italiaanse sportkledingmerk FILA. In die slipstream zou Danny van der Tuuk voor Lotto gaan rijden in 2025.
De deal met de Nederlandse Pool Van der Tuuk is afgeketst. Ook hij zit met een eenzijdig ondertekend contract waarop de handtekening van de ploeg nog altijd ontbreekt. De uitleg die hem werd gegeven is dat ze meer willen inzetten op Belgen. Een andere bron stelt dat ook gezegd is dat er momenteel geen budget is om Van der Tuuk vast te leggen.
Overigens gaat de overeenkomst met FILA ook niet door. Of die potentiële deal door Heulot is gebruikt om Vermarc onder druk te zetten om meer geld in zijn ploeg te pompen, is niet bevestigd. Het lijkt onze bronnen echter wel aannemelijk.

Heulot (links) en Van de Wouwer (rechts) – foto: Cor Vos
Heulot verantwoordelijk, kritiek op Van de Wouwer
Interne en externe bronnen schetsen aan WielerFlits een beeld van Heulot met wie moeilijk is samen te werken. Verschillende renners zeggen de laatste periode slachtoffer geweest te zijn van treiteringen door Heulot. Dat was vorig jaar ook het geval bij Caleb Ewan, die door de Fransman in de media zelfs openlijk werd aangevallen. In een interview met Het Laatste Nieuws zei hij daar later over: “Ik had dat intern moeten afhandelen en heb spijt.”
Qua resultaten draait Lotto Dstny desondanks een sterk seizoen. Nu 2024 bijna ten einde is, staan ze negende op de UCI Ranking en zijn ze het beste ProTeam. Ze wonnen 21 keer, waaronder de UAE Tour (Lennert Van Eetvelt), het Belgisch kampioenschap (Arnaud De Lie) en een rit in de Tour de France (Campenaerts).
Desondanks zijn er twijfels over sommige tactische en strategische keuzes van sportief directeur Kurt Van de Wouwer. Renners klagen over rustperiodes tussen wedstrijden die hij hen niet gunt en naar voorkeuren voor wedstrijdprogramma’s zou hij evenmin luisteren, aandringen van ploegleiders en performance staf ten spijt. De sfeer binnen het Lotto Dstny-team is momenteel niet te benijden.
Minder wedstrijden in 2025
Bezuinigingen, gebroken beloftes, verbreken van jarenlange relaties, onvrede over het sportieve beleid van Van de Wouwer én teammanager Heulot die op gespannen voet met een aantal renners leeft. Ook is er voor volgend jaar vooralsnog geen tweede naamsponsor die Dstny vervangt. De Belgische Loterij is bereid het budget iets te vergroten om het ontstane gat – naar verluidt circa zes miljoen euro – te verkleinen.
Een gevolg hiervan is dat de Lotto-ploeg in 2025 minder wedstrijden zal rijden, en dus ook kan inkrimpen in het aantal gecontracteerde renners. Dit seizoen bestaat Lotto Dstny uit 29 coureurs.
Van paniek is bij het Belgische ProTeam vooralsnog geen sprake. De Lotto-ploeg zou voor 2026 en daarna een grote, nieuwe sponsor gestrikt hebben. Deze partij wil pas instappen zodra er een WorldTour-licentie voor 2026 tot 2028 is verzekerd. Met twee van de drie jaren in deze cyclus achter de rug, kan Lotto die licentie qua UCI-punten bijna niet meer ontgaan. Met nog één seizoen te gaan heeft de Belgische formatie een kleine 26.000 UCI-punten verzameld. Nummer achttien – de laatste veilige plek – is momenteel Cofidis met ruim 17.500 UCI-punten. Nummer negentien Arkéa-B&B Hotels heeft nu een kleine 15.750 UCI-punten.

Het voorjaar van De Lie verliep nog desastreus – foto: Cor Vos
Reactie vanuit Lotto Dstny
Twee dagen voor publicatie heeft WielerFlits het artikel ter inzage gegeven aan Lotto Dstny, om hen de kans te geven erop te reageren. Die reactie lees je hieronder:
“De ploeg heeft in 2024 uitstekende resultaten behaald, wat heeft geleid tot een negende plaats in de ranglijst en de status van beste ProTeam. Deze prestaties garanderen opnieuw toegang tot alle WorldTour-wedstrijden in 2025 en ter voorbereiding hiervan werd op 2 oktober de bankgarantie ingediend.
De raad van bestuur van de ploeg onderstreept dat het budget met zorg is opgesteld zodat maximale zekerheid kan gegarandeerd worden voor de aangegane engagementen voor 2025. Van financiële problemen of onzekerheid is dus geen sprake.
Verder betreurt de ploeg het dat interne zaken of zelfs geruchten naar buiten komen op deze manier, blijkbaar met het doel een negatief klimaat te creëren. Ook bij onze ploeg, kloppen nieuwe potentiële partners aan. Wat de kledijsponsor betreft is er een lopende overeenkomst met de firma Vermarc die beide partijen wensen te respecteren. Er is geen sprake van dat die door een of andere partij zal stoppen.
De afspraken en regels rond de voorbereidingen en stages en de ermee gepaard gaande kosten behoren tot de interne keuken van de ploeg. De programma’s worden steeds opgesteld in samenspraak met de renners en het performance team, waarin ook de trainers en de dokters van het team zetelen. Beslissingen worden steeds in onderling overleg genomen, maar moeten ook het beschikbare budget respecteren. Hetzelfde geldt voor de sportieve beslissingen waarbij steeds naar de juiste balans wordt gezocht tussen de ploegbelangen en de individuele wensen en verwachtingen van de renners.
Tot slot bevestigt de ploeg nog dat gesprekken met potentiële sponsors lopen met als doel zekerheid te creëren dat we de komende vier jaar op dezelfde weg kunnen doorgaan en vanaf 2026 opnieuw als WorldTour-team. Dat wil zeggen met een grote focus op talentontwikkeling en met respect voor onze waarden passie, dapperheid en moed.”
- Ze geven geen geld uit dat ze niet hebben
- Ze doen het sportief goed
- Voor 2026 ziet het er zelfs heel goed uit als er al een extra sponsor zou zijn voor de WT
Al de rest is speculatie of komt van een of twee personen die niet met Heulot overeenkomen en nu naar Wielerflits gestapt zijn.
Maar om dan meteen over ernstige financiële problemen etc. te spreken lijkt me nogal overdreven.
Euh wat? Jij vindt het dus normaal dat roddels onder vrienden (Eenkhoorn en iemand van de redactie) gepubliceerd worden op een (wieler)nieuwssite?
Een dik jaar geleden maakte WF al dezelfde fout toen 'bronnen aan WielerFlits bevestigde dat er een fusie kwam tussen SQS en Jumbo', en ze dit zonder boe of bah als een feit presenteerden.
@hieronder: De berichtgeving van WF ging niet over de 'mogelijke' fusie, maar over de 'aanstaande' fusie. Net als in dit artikel werd nuance bij ongefundeerde beweringen en halve waarheden bewust achterwege gelaten om extra commotie teweeg te brengen. Iets wat je kortweg ook riooljournalistiek kan noemen.
Ik zou in dit artikel ook niet zoveel om aan te twijfelen. Wellicht is er meer nuance nodig, maar dat er problemen zijn bij Lotto lijkt me duidelijk.
Met talenten als De Lie, Van Gils, Van Eetvelt, enz. in de rangen is het misschien ook niet zo moeilijk om succes te hebben en is het aandeel van bv. Heulot daarin wel beperkt?
Voor alle duidelijkheid: ik stel mij de vraag, ik heb er zelf geen zicht op hoe dat zit. Het gaat de laatste tijd natuurlijk ineens veel beter maar misschien hebben ze vooral de meevaller gehad dat er jong talent is doorgebroken dat al jaren aan het rijpen was bij de ploeg.
Maar zoals anderen al aangeven, het is een prima samenvatting van de situatie. Dstny betaalt een factuur kennelijk niet met directe gevolgen voor de kwaliteit van de randvoorwaarden. Een gat in het budget voor in ieder geval 2025 want geen co-sponsor. Ook dat zal gevolgen hebben voor de omkadering en de kwaliteit van de selectie. Dat stuk over die kledingsponsor vind ik een beetje ver gezocht en niet zoveel toevoegen.
Het vage gerucht van de nieuwe sponsor 2026 snap ik ook niet helemaal. Geef dan aan wie of wat dat is. Dat ze starten in 2026 is natuurlijk ook een kul argument. Je kan natuurlijk in 2025 al instappen met de voorwaarde voor 2026 en verder dat het team gegarandeerd WT wedstrijden rijdt. Ook de sponsor heeft een belang dat de omkadering en de selectie tevreden en op niveau blijven.
Dat is misschien wel het vreemdste uit heel het artikel. Als Van der Tuuk vast zit aan de deal met FILA (via de papa, zeer logische insteek dus, enige reden waarom Lotto die ook zouden aan boord nemen, laten we eerlijk zijn) dan heeft zijn eigen deal natuurlijk niets te maken met de financiële problemen bij Lotto. Het is niet dat ze daar hem niet kunnen betalen, het is dat ze hem niet willen hebben als het niet moet.
Er zijn niet veel bedrijven waar abrupt kan worden besloten om het komend jaar 5 a 6 miljoen meer uit te geven.
"een jarenlange relatie op knappen", "mismanagement, pesterijen en intimidatie", "angst voor represailles".
De schrijver van dit artikel kan zich gerust wagen aan een misdaadroman. Liefst iets in het maffia-genre. Maar voor een nieuwsartikel is het vooral veel geblaat, maar weinig wol.
Persoonlijk had ik nou ook niet verwacht dat het geld daar over de plinten zou stromen. Sportief gezien doen ze het wat dat betreft best lekker.
De ploeg krijgt hier gelijk een negatief imago en ondanks dat ze zich verweren trekt de publieke opinie helaas gelijk te vaak de kant van de anonieme bronnen. Ze hebben volgend jaar minder budget en moeten dus bezeuinigen en zijn toekomstgericht bezig met het zoeken van sponsoren voor 2026.
Echte helden die anonieme bronnen. Mogen wat mij betreft snel bekend worden en met pek en veren wieberen. Wees dan een echte held en doe je verhaal openbaar.
De uithaal in de titel alleen al... Sorry maar dit is er toch wel over! Die ploeg doet het eigenlijk met de beperkte middelen toch goed en kweekt veel eigen renners op. Hoe kan je dan zo tegen deze ploeg zijn... Neem deze ploeg weg in België en er zullen veel renners op straat staan en zeker jongere renners.
Hetzelfde laken een pak bij team dsm
Maar laten we even naar de feiten kijken: ernstige financiële problemen? Volgens mij valt dat wel mee. Het lijkt eerder op verstandig beleid: geen geld uitgeven dat je niet hebt. Dan kun je mopperen over een hoogte stage minder maar als dat we het uitbetalen van je salaris en het voortbestaan van de ploeg helpt garanderen lijkt het mij een klein offer. Het is voor de renners die een mondeling akkoord hadden heel frustrerend, ben ik het helemaal mee eens. Maar een getekend contract hebben bij een ploeg die jou niet kan betalen lijkt mij nog veel erger.
Overigens wel apart dat ze een nieuwe sponsor voor 2026 zouden hebben maar dat die alleen instapt als de ploeg een WT licentie heeft? Die licentie is al vrijwel zeker natuurlijk, zelfs als ze volgend jaar weinig tot niets presteren. Bovendien: door hun prestaties dit jaar krijgen ze gegarandeerde uitnodigingen voor alle WT wedstrijden dus in zekere zin zijn ze in 2025 al WT. Dat zou zo'n sponsor toch ook moeten zien?
Edit redactie: Bedankt, aanpassing is doorgevoerd.
Heulot, dat is een andere zaak natuurlijk. Die komt gewoon heel slecht over, zowel publiek als blijkbaar intern. Maar het lijkt me ook echt niet makkelijk om als CEO voor deze ploeg, eigendom van de nationale loterij, te werken. Veel bewegingsruimte heb je niet.
"Dit doen ze anoniem uit angst voor represailles."
Je hoort hier te melden wat voor represailles, of dat reëel is en of het huidige of vertrekkende renners of teamleden betreft. Zeker als het er 'meerdere' zijn, kun je dat prima beschrijven zonder identiteit prijs te geven. Nu haal je zelf de betrouwbaarheid van je bronnen onderuit.
"Renners die na mondeling akkoord (te) lang moeten wachten op een concreet voorstel."
Met onderbouwing; het kan niet uit. Dat zeggen ze toch ook? Dat is al bekend bij de gesprekken. Als er een sponsor bij komt, kan het direct, verder zijn ze bezig met de huidige sponsoren om daar meer van te krijgen. Dat is uiteraard afwachten.
"Kostenbesparingen waar renners voor opdraaien"
Natuurlijk praten ze niet met de pers over achterstallige betalingen van sponsoren. Dat zou niet echt professioneel zijn.
"Daarnaast moet personeel soms al maanden wachten op terugbetaling van voorschotten in naam van Lotto Dstny."
Is dat contractbreuk en hoeveel bronnen zijn hiervoor?
"Na contractbreuk met Ridley nu ook met Vermarc?"
Contractbreuk met Ridley is allang afgewikkeld en tot tevredenheid want het heeft geleid tot een hoger budget. Wat is daar mis mee? Bovendien gaan de fietsen als de brandweer.
Ze mogen niet praten met andere kledingsponsoren? Waarom niet?
"Danny van der Tuuk"
Dat is overduidelijk gelinkt aan Dhr Van der Tuuk die bij Fila werkt. Dus als die deal niet doorgaat, dat contract ook niet. Lijkt me sterk dat Danny daar verbaasd over is.
"Heulot verantwoordelijk, kritiek op Van de Wouwer"
Tsjonge. Heel concreet die treiteringen beschreven (Not…) maar wel stellen dat iemand verantwoordelijk is. Dat is nogal wat. Kritiek is er op iedereen op aarde, de voorbeelden over Van de Wouwer zijn nou niet echt heel schokkend.
"Minder wedstrijden in 2025"
Prima toch?
Om - na een soort PANIEK artikel - te concluderen dat er voor de langere termijn geen problemen zijn. Wat is het probleem dan, dat er door tekorten die nu even spelen wat mensen ontevreden zijn? Dat is nauwelijks een verrassing te noemen.
Zullen we afspreken om die ploeg gewoon "Visma" te noemen? Lijkt me voor iedereen duidelijker.
De baas van Lotto schijnt nogal een bullebak te zijn die altijd zijn zin wil krijgen. Als grote sponsor (of zelfs de grootste) zou ik al niet zitten te wachten op zo'n dwingeland.
Daarnaast vraag ik me af of de problemen bij de ploeg die in het artikel benoemd worden niet deels verklaard kunnen worden door het toedoen van de raad van bestuur die (in mijn beleving) nog steeds uit mensen van de Nationale Loterij en mensen van DSTNY bestaat.
Zou mij ook niet verbazen dat enkele toppers (de Lie, van Gils, van Eetvelt c.s.) de verlaagde beloningen aan gaan grijpen om zo snel mogelijk weg te geraken uit dit wespennest.
De tijd zal het leren.
De reactie vanuit het team zegt ook meer dan genoeg; "lopende onderhandelingen met nieuwe sponsors".
Aan mijn hoela, het is oktober 2024 en het nieuwe seizoen begint over bijna 2 maanden.
Dan wordt de tijd wel heel erg kort.
Maar....ze wisten al vanaf maart 2024 dat Dstny niet zou verlengen!
Lotto/?????????? vertoont gelijkenissen met de Titanic, de ijsberg is groter dan de kapitein (Heulot) denkt.
Of die financiële positie zo slecht is als men hier laat uitschijnen is de vraag. Lotto als sponsor zal zeker niet verdwijnen en als er voor 2026 wel een extra sponsor gevonden kan worden zullen ze tot dan zeker op hun geld moeten letten, maar daarna verder kunnen met een WT licentie in het vooruitzicht. Dat je dan aan iedereen vraagt om daarin te ondersteunen is natuurlijk niet heel erg raar, mits het binnen het redelijke blijft. Vervelend is het zeker.
Zijn de conflicten tussen leiding en renners enkel een gevolg van de onduidelijke financiële positie of is daar meer aan de hand (de pesterijen)? Dat wordt uit het artikel niet duidelijk. Als er sprake is van praktijken die niet deugen dan is het te hopen dat er daadwerkelijk actie ondernomen wordt en dat het niet blijft bij een anonieme getuigenis in de pers.
Guarnieri heeft ontzettend weinig gereden, die gaat op pensioen. Ik heb er ook mijn vraagtekens bij, maar die rijdt nu wel nog de laatste Italiaanse koersen opeens.
Eenkhoorn (ik neem aan dat je hem bedoelt), maar die is toch gewoon vroeg gestopt met zijn seizoen om te trouwen?
Voor de rest hebben vertrekkers allemaal een normaal programma.
Blijft een rake opmerking....