Alle seinen op groen voor Mathieu van der Poel in Tour de France 2025
foto: Cor Vos
Youri IJnsen
vrijdag 20 juni 2025 om 14:00

Alle seinen op groen voor Mathieu van der Poel in Tour de France 2025

Update Ondanks een afrukkingsbreukje in het scaphoïdbeentje die hij eind mei opliep bij de Wereldbeker mountainbiken in Nové Mesto, kwam Mathieu van der Poel uitstekend voor de dag in het Critérium du Dauphiné 2025. Hij greep maar net naast de groene puntentrui. De groene trui is straks in de Tour de France 2025 ook een reëel doel. WielerFlits legt uit.

UPDATE
De ASO heeft de regels voor het puntenklassement vrijdag 20 juni officieel bekendgemaakt, een week na de publicatie van deze analyse. Onderaan het artikel is daarom nu een update toegevoegd. De ASO heeft namelijk de groene loper voor Van der Poel en consorten uitgerold.

Normaal gesproken moeten we voor de winnaar van het groen vaak kijken naar sprinters. Sinds de eeuwwisseling in 2000 kun je alleen van Wout van Aert (2022) stellen dat je hem niet als sprinter mag markeren. Alle andere 24 winnaars zijn of waren wel met name spurters. Met oud-winnaars Biniam Girmay (titelverdediger), Jasper Philipsen én Van Aert brengt de voorlopige startlijst ook een aantal serieuze kanshebbers naar voren. Reken daar topsprinters als Tim Merlier, Jonathan Milan en Dylan Groenewegen bij en je hebt een prima deelnemersveld voor deze trui.

Is Milan straks in de Tour een concurrent? – foto: Cor Vos

Toch verraadt die ene uitspraak van MVDP in de derde Dauphiné-rit (waarin zijn vlucht standhield, maar hij de zege aan aanvaller Iván Roméo moest laten) misschien wel zijn ambitie in de komende Tour: “Het is goed dat ik nog wat punten scoor voor de groene trui”, zei de 30-jarige Nederlander. Hij smeet zich zelfs in de twee massasprints (ritten twee en vijf), iets wat hij doorgaans toch laat. Van der Poel mijdt de risico’s voor zijn polsblessure niet en was na de Dauphiné tevreden met de opgedane koersprikkels. Maar wij kijken niet op als het ook een voorbode is voor de jacht op groen in de Tour.

Rit-indicatie en puntentelling spelen in het voordeel van MVDP
De ASO hanteert in de komende Tour dezelfde puntentelling voor de groene trui als de laatste jaren: maximaal vijftig punten voor de winnaar van een vlakke rit, maximaal dertig voor de winnaar van een heuvelachtige rit en maximaal twintig voor winnaars van bergetappes of tijdritten. Onderweg ligt in iedere etappe – behoudens de twee tijdritten – steeds één tussensprint waar ook nog eens maximaal twintig punten te verdienen zijn. Als we met die rekensom aan het werk gaan, pakken we het rittenschema van de komende Tour bij de hand. Daarin zijn zeven ritten gemarkeerd als vlakke etappe, zes ritten als heuvelachtige etappes en zes als bergetappes. De onderstaande sterretjes geven ritten aan met kansen voor Van der Poel.

Zeven vlakke ritten (maximaal 50 punten)
Etappe 1 naar Lille
Etappe 3 naar Duinkerke
Etappe 8 naar Laval*
Etappe 9 naar Chateauroux
Etappe 11 naar Toulouse*
Etappe 17 naar Valence*
Etappe 21 naar Parijs*

Op papier zijn er maar drie en maximaal vier échte kansen op een massasprint. Dat is in ieder geval in Lille, Duinkerke en Chateauroux het geval. In Laval is dat ook zeker mogelijk, maar daar ligt de aankomst op een hellende strook en na een glooiende laatste vijf kilometer: precies in het straatje van MVDP. Ook de laatste twintig kilometer in de elfde rit naar Toulouse zijn heel lastig, waar Alpecin-Deceuninck er alles aan zal doen om de topsprinters overboord te kieperen. 

De overgangsetappe naar Valence ziet er op voorhand uit als eentje voor de aanvallers. Bovendien is het nog maar de vraag of er dan nog sprinters in het peloton zitten; met nog een halve Tourweek te gaan is er voor de snelle mannen dan weinig eer meer te behalen. Ook niet in de traditionele slotrit naar Parijs. Daar heeft de organisatie in de finale nu drie keer de Montmartre gelegd. De top van de laatste klim ligt op 6,5 kilometer van de finish op de Champs-Élysées.

Zes heuvelachtige ritten (maximaal 30 punten)
Etappe 2 naar Boulogne-sur-Mer*
Etappe 4 naar Rouen*
Etappe 6 naar Vire Normandie*
Etappe 7 naar Mûr-de-Bretagne*
Etappe 15 naar Carcassonne*
Etappe 20 naar Pontarlier

Ook in de heuvelachtige ritten liggen er heel veel kansen voor Van der Poel. De finales van etappes twee, vier en zeven zijn allemaal op zijn lijf geschreven. Normaal zal hij daar dichtbij de ritzege zijn. De rit naar Vire Normandie zal op het randje van zijn kunnen zijn, maar het voordeel aan die rit is dan weer dat de tussensprint al binnen het eerste half uur koers ligt. De keerzijde is dat de pure sprinters zich dan waarschijnlijk ook zullen mengen om de nodige punten te pakken.

Etappe vijftien naar Carcassonne leent zich bij uitstek voor een vroege vlucht die het haalt. Die rit kent echter wel een nagenoeg vlakke aanloop van zestig kilometer naar de tussensprint. De enige heuvelachtig etappe waarin punten pakken voor MVDP lastig zal zijn, is de voorlaatste rit naar Pontarlier. Die etappe kent een lastige openingsfase en pas daarna volgt de tussensprint. Ook de rest van die rit is zwaar. Alleen zou hij groen dan al mathematisch binnen kunnen hebben.

Zes bergritten (maximaal 20 punten)
Etappe 10 naar Puy de Sancy*
Etappe 12 naar Hautacam*
Etappe 14 naar Superbagnères*
Etappe 16 naar Mont Ventoux*
Etappe 18 naar Col de la Loze*
Etappe 19 naar La Plagne*

In de bergetappes doet Van der Poel normaal niet mee om de ritzeges en dus kan hij bij die aankomsten fluiten naar extra punten voor de groene trui. Maar ook hier maakt dat niet veel uit, want alle tussensprints op die dagen zijn haalbaar voor hem. Die liggen namelijk na 45 kilometer (rit 10), 95 kilometer (rit 12), 70 kilometer (rit 14), 112 kilometer (rit 16), 24 kilometer (rit 18) en 8 kilometer (!, rit 19). De finish voor Alpecin-Deceuninck ligt in al die ritten bij de tussensprint.

Conclusie: groen lonkt
Misschien is Mathieu van der Poel wel de grote favoriet voor het puntenklassement in de komende Tour de France. Van pure sprinters als Merlier en Groenewegen zal hij in verreweg de meeste etappes geen last hebben. Titelverdediger Girmay weet het gehele seizoen nog niet te overtuigen en komt in theorie tevens net iets te kort in de meeste heuvelachtige ritten en dat geldt ook voor Van der Poels ploegmaat Philipsen. Daarmee vallen de beste snelheidsduivels al weg.

De enige twee geduchte tegenstanders – tenzij Magnus Cort of Julian Alaphilippe het ouderwets op de heupen krijgen – lijken op voorhand MVDP’s eeuwige rivaal Van Aert én Pogačar. Bij de Belg is het echter maar de vraag of hij van Visma | Lease a Bike de vrijheid krijgt om voor groen te gaan in hun jacht op geel met Jonas Vingegaard. Bij de Sloveen is het dan weer de vraag of hij zich ook in de lastige, vlakke etappes kan mengen. De bergritten spreken weliswaar in zijn voordeel, maar daar zijn een pak minder punten te verdienen voor hem én kan MVDP tussensprints winnen.

foto: Cor Vos

Net daarom staan alle seinen voor Mathieu van der Poel op groen om voor het puntenklassement te gaan. In liefst vijftien etappes kan hij een slag(je) slaan in de strijd om de groene trui. Ook het werk op de tijdritfiets van de laatste weken kan hem erbij helpen: in Caen krijgen de eerste vijftien renners in de uitslag punten voor het groen. Dat geldt ook voor de klimtijdrit naar Peyragudes, maar dat lijkt een brug te ver voor de 30-jarige Nederlander. Al weet je het bij MVDP nooit.


Na 24.08 minuten bespreken we dit onderwerp ook in de WielerFlits Podcast

Luister hierboven naar de podcast en abonneer je via je favoriete podcastapp.
iTunes
Spotify
RSS-feed


UPDATE VRIJDAG 20 JUNI 14.00 UUR

ASO rolt groene loper uit voor Mathieu van der Poel
De organisator van de Tour de France heeft de regels voor het puntenklassement in 2025 vrijdag bekendgemaakt. Daarin staan een aantal opvallende wijzigingen ten opzichte van WielerFlits‘ analyse van vorige week. Die veranderingen spelen Mathieu van der Poel overigens nóg meer in de kaart. In vergelijking met de analyse hierboven, zijn onderstaand schuingedrukt de wijzigingen aangegeven. In de ritten met een sterretje erachter liggen significante kansen voor MVDP om punten te pakken voor de groene trui.

Maximaal 50 punten te verdienen in:
Etappe 1 naar Lille
Etappe 2 naar Boulogne-sur-Mer*
Etappe 3 naar Duinkerke
Etappe 4 naar Rouen*
Etappe 7 naar Mûr-de-Bretagne*
Etappe 8 naar Laval*
Etappe 9 naar Chateauroux
Etappe 11 naar Toulouse*
Etappe 15 naar Carcassonne*
Etappe 17 naar Valence*
Etappe 21 naar Parijs*

Maximaal 30 punten te verdienen in:
Etappe 6 naar Vire Normandie*
Etappe 16 naar Mont Ventoux*
Etappe 20 naar Pontarlier

Maximaal 20 punten te verdienen:
Etappe 10 naar Puy de Sancy*
Etappe 12 naar Hautacam*
Etappe 14 naar Superbagnères*
Etappe 18 naar Col de la Loze*
Etappe 19 naar La Plagne*
Bij alle dagelijkse tussensprints (met uitzondering van de twee tijdritten)

RIDE Magazine
31 Reacties
13-06-2025 14:46
Mathieu kan alleen strijden om groen als ie ook in de massasprints voor zichzelf fietst, en dat gaan ze niet doen bij Alpecin, dus dit is echt een non-discussie.
    13-06-2025 14:59
    Waarom? Al die heuvelachtige etappes, de rit naar Montmartre, overgangsetappes en allerlei tussensprints kunnen zorgen voor heel veel punten. Er zijn maar 3/4 echte sprinterskansen, dat is maximaal 200 punten, mocht iemand die allemaal winnen. Dat zijn echt geen hoge cijfers. Valt echt wel mee te concurreren.
    13-06-2025 15:50
    Waarom niet, als ze Philipsen één of twee ritten als kopman geven, eventueel meer als Mathieu flink in het groen zit naarmate de tour vordert, gaat hij dan niet tevreden zijn? En voor de rest kan hij zich inzetten om de trui van Mathieu te beschermen of hem te lanceren in sprints, er is imho wel nog altijd een flinke kloof in de hiërarchie in de ploeg met Mathieu eenzaam vanboven. En hij heeft de voorbije jaren voor een absolute sterkhouder van een ploeg best heel veel opofferingen gedaan voor Philispen met als kers het monument dat hij heeft kunnen winnen dankzij Mathieu. Als diegene die je al die keren hielp waardoor je een mooie erelijst hebt, zelf hulp nodig heeft, dan is het toch wel terugbetaaltijd niet?
    13-06-2025 16:23
    Heel veel opofferingen gebracht? Een half dozijn sprints aangetrokken voor Philipsen waar hij zelf toch kansloos was en in een monument gekozen voor een ploegmaat die, in die omstandigheden, de evidentere troefkaart was. Valt best wel mee al die opofferingen, je zou zelfs bijna gaan denken dat het doordeweekse koerstactieken zijn die niet meer dan logisch zijn.

    Philipsen is één van de beste sprinters van het peloton en draait al enkele jaren mee in de top van de World Tour ranking. Als die ook in de Tour 2e viool moet gaan spelen, dan is die straks netjes weg bij Alpecin.
    13-06-2025 19:46
    @Gebruikersnaam, met zijn status en zijn doelen zijn er ook niet veel die sprints gaan aantrekken hoor. Dan blijf je beter weg uit de hectiek en de mogelijke valpartijen die je eigen seizoen om zeep helpen. Idem voor Milaan, hij kiest om een ploegmaat iets te gunnen, niets is éénrichtingsverkeer... Phillipsen is goed en wint best wel wat, maar hij is geen wonderkind zoals de kopman van de ploeg, en dus vervangbaar.
    13-06-2025 20:25
    Philipsen heeft in Roubaix al verschillende keren in dienst van van der Poel gereden en gedaan wat hij kon om te helpen. Daarnaast hoort Philipsen bij de 10/15 succesvolste renners van dit peloton, levert doorgaans waar voor zijn geld (qua overwinningen en WT-punten) en is die bereid om constant op de achtergrond te staan, mits het tijdens die ene wedstrijd vooral rond hem mag draaien. En als dat ook wordt afgenomen, heeft hij gelijk indien hij vertrekt.

    En nee, zo'n renner is niet eenvoudig te vervangen, kijk naar Kooij, die is ook nooit echt het alfamannetje en die gaat dan ergens naar toe waar hij dat wel is, die gaat ook niet naar Alpecin komen, Merlier is er ook al weggevlucht. Alpecin weet maar al te goed dat ze Philipsen ook tevreden moeten houden en dat ze blij mogen zijn dat die daar wil blijven, want als Mathieu nog eens rijdende chicane gaat spelen in de MTB en wel slecht valt, moet dat team wel één alternatief op succes overhouden.
13-06-2025 15:23
Mocht hij niet bij Philipsen in de ploeg zitten, had hij zeker een goede kans gehad.
    13-06-2025 15:32
    Misschien wel zijn grootste kans, in zo'n zeldzaam jaar zonder Pedersen, die na winst in de Vuelta en de Giro ongetwijfeld nog een paar keer vol voor de puntentrui in de Tour zal gaan.
13-06-2025 16:31
Mathieu gaat te veel punten verliezen in de ritten die eindigen op massa sprint. Daar zal hij bijna geen punten behalen aangezien hij hoogstwaarschijnlijk de sprint voor Philipsen zal aantrekken.
13-06-2025 19:27
VDP is toch een veel te groot renner om voor zo een dim nevenklassement te gaan. Niemand boeit toch die groene trui.
13-06-2025 15:18
er zijn altijd meer sprints dan dat er op papier echte sprinterkansen zijn, we gaan een keer of 6 sprinten, is elk jaar zo. en voor groen moet je daar telkens in de top 5 (eventueel 10) zitten, ongeacht hoe het parcours er verder uitziet

als alpecin met van der poel voor groen wil gaan, betekent het in praktijk dat ze zich als ploeg dagelijks moeten inzetten om philipsen te lossen en als die niet lost, moet van der poel hem sowieso volledig negeren. dat is een bizarre manier van koersen, laat dan philipsen gewoon thuis
13-06-2025 15:20
Beetje een apart artikel, gericht op het interesseren / enthousiasmeren van de vele MvdP fans hier.

Met JP in zijn ploeg die de absolute kopman is in de vlakke sprints gaat het sowieso al erg moeilijk worden. Ten tweede, jullie spreken van slechts 3 (a 4) kansen op een pure massasprint? Ik tel er zelf toch echt 5 in rit 1, 3, 8, 9, en 17.
    16-06-2025 10:24
    Etappe 17 zal zeker voor de vluchters zijn. Dit lijkt mij nu juist een etappe voor Van der Poel. Er zijn 3 topsprinters waarvan ik alleen Philipsen kans zie maken op groen. De rest klimt te matig. Als Philipsen in de 4 massasprints een keer slecht eindigt kan het alle kanten op met groen. Maar veel hangt af van wie zich met de tussensprints gaat bemoeien. Ik schat in dat dit alleen Philipsen, Girmay, Van Aert, Nys en wellicht Milan zijn qua kanshebbers op groen.
13-06-2025 16:22
Ze hebben er een parcours op maat ingelegd voor vdp na de klaagzang van vader en zoon vdp vorig jaar. Als hij het nu niet probeert dan wellicht nooit
16-06-2025 12:26
Effe gevalletje van laten we maar dromen zeker.

1) van der poel heeft welgeteld al 1 tourrit gewonnen in zijn carriere. En maar zelden de indruk gegeven dat hij zich echt amuseert/ goed voelt in een grote ronde

2) nog nooit echt de intentie uitgesproken dat groen zijn doel is

3) rijdt met 1 vd beste sprinters ter wereld die wel al 10? Ritten gewonnen heeft en groezne trui

Dus wat maakt de gespecialiseerde wielerpers ervan: vd poel gaat voor groen en heeft goeie kans om hem te winnen...

Effe serieus blijven:
Hj gaat de leadout doen voor philipsen ok.

Er zullen zeker wel 5 massasprints zijn. Daarin nemen de grote mannen gewoon te veel punten.
Niet te vergeten dat zij ook allemaal hoop punten nemen in de tussensprints vanuit het peloton. Het is maar zelden dat er 10 renners of meer in de ontsnapping zitten

Jullie gaan er van uit dat niemand wel eventjes alle massasprints zullen winnen ( wat wss ook zo zal zijn). Maar vdpoel zal wel eventjes 4 heuvelritten ofzo winnen?

Vdpoel zal tevreden zijn als hij een rit ( of zelfs 2) kan winnen en dat hij philipsen kan helpen met een zege. En dat hij veilig en zo fris mogelijk uit de tour kan komen richting wk. En that's about it
13-06-2025 20:15
Dus Philipsen gaat niet mee naar de Tour @Wielerflits? Want als MvdP voor groen wil gaan kun je Philipsen beter thuis laten…
13-06-2025 21:27
Voor groen gaan is vrij uitputtend en als het WK MTB een doel is gaat die zich daar niet aan wagen.
14-06-2025 00:45
sagan was completer als sprinter dan van der poel,die was in de vlakke sprints ook meestal top 3,4 of 5,dat zie ik van der poel niet doen!!sagan presteerde het om 10 x in de top 5 te eindigen
    14-06-2025 10:06
    Over Sagan als sprinter completer was, ben ik het dan wel weer eens. Nu is Mathieu als puncheur dan weer iets completer :).
14-06-2025 08:16
Zie hem het liefst etappe(s) winnen, dat lelijke groen is bijzaak.
16-06-2025 11:02
Voor Alpecin zal het simpel zijn: ze gaan voor groen met Philipsen en hebben Van der Poel achter de hand als plan B. Beide gaan ze voor etappes, en een van de twee zal dan wel groen hebben. Beter kan Alpecin het zich niet wensen, toch?
13-06-2025 15:03
Mooi overzicht!
13-06-2025 20:37
We vergeten voor het gemak even dat er toch ook nog wel wat sprinters in het peloton zitten die ook gewoon mee kunnen in de vlucht om extra punten te rapen. Als Girmay een paar keer top 10 sprint in een vlakke etappe en een paar keer mee zit in de punchy etappes dan pakt ie met gemak meer groene-trui-punten dan MvdP. En ook Milan zie ik echt wel hier en daar een heuveltje over geraken en mee sprinten. Wellicht met het nodige achtervolgingswerk, maar daar hebben ze de ploeg wel een beetje op gebouwd ook. Zeker nu Skjelmose ziek is zal het alle ballen op Milan zijn.
13-06-2025 20:41
Moeten we Sagan, nota bene recordhouder met maar liefst 7 truien wel tot de sprinters rekenen?
14-06-2025 00:53
sagan heeft 12 touretappes op zijn naam staan,daar komt van der poel nooit in de buurt! !soms 2 of 3 in 1 tour de france
    14-06-2025 10:04
    Sagan werd 3 jaar op rij wereldkampioen, waarvan er slechts 1 (Qatar) op een uitgedunde massasprint uitliep. Het W.K. in Bergen was zelfs een volwaardig klimparcours. I.m.o. zeker geen pure sprinter.
14-06-2025 00:57
dus hoezo is van der poel te groot renner om voor de groene trui te rijden !sagan won hem 7x en ook 3x wereldkampioen,klassiekers gewonnen!in mijn ogen was sagan dus completer als wegrenner !
14-06-2025 12:47
peter sagan heeft 121 overwinningen staan,van der poel 75,dus hij moet er nog bijna50 winnen !! van der poel is ook goed,maar sagan sprak mij meer aan omdat hij ook veel etappes in de tour en de giro,,vuelta top 3 eindigde !en ik ben zelf helemaal geen cyclocrossfan ,vandaar toch mijn voorkeur voor peter sagan !
15-06-2025 15:44
Sagan en Mathieu vind ik eigenlijk wel op elkaar lijken
16-06-2025 10:16
Dylan Groenewegen bij de topsprinters zetten maar wij Belgen zijn chauvinistisch ;-)
Funny cause it's true.
17-06-2025 02:07
Misschien krijgt hij nog concurrentie van wout poels, of die andetbelg e.vanderppoel

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine