Zandkoning Mathieu van der Poel demonstreert ook in Wereldbeker Koksijde
foto: Fotopersburo Cor Vos
zondag 21 december 2025 om 16:07

Zandkoning Mathieu van der Poel demonstreert ook in Wereldbeker Koksijde

Mathieu van der Poel heeft zijn torenhoge favorietenstatus waargemaakt in de Wereldbeker van Koksijde. De wereldkampioen soleerde op imponerende wijze naar zijn vijfde zege in het West-Vlaamse zand. Laurens Sweeck (2e) en Niels Vandeputte (3e) mochten mee het podium op.

Al de hele week spraken fans, renners en media over het langverwachte eerste duel tussen Mathieu van der Poel en Wout van Aert, maar van een echte tweestrijd was er in Antwerpen toch geen sprake. Wereldkampioen Van der Poel won met bijna speels gemak de eerste veldritconfrontatie met zijn eeuwige rivaal, die op zijn beurt niet ontevreden was over zijn eerste wedstrijd van de crosswinter.

Het smaakt naar meer, maar in Koksijde kregen we geen tweede clash tussen de twee beste veldrijders van de laatste tien jaar. Van Aert stond namelijk niet aan het vertrek van de fameuze Duinencross. Van der Poel maakte wél zijn opwachting in de zandcross en de Nederlander hoefde tevens geen rekening te houden met een andere te duchten concurrent, Thibau Nys. Hiermee lag de weg naar een nieuwe crosszege nog meer open voor de al zo dominante MVDP.

Wachten op dé versnelling van de wereldkampioen
Voor de start gaf Van der Poel nog aan wat meer de kat uit de boom te willen kijken, maar de Nederlandse grootmeester kon zich blijkbaar toch niet lang inhouden. In de tweede ronde gaf hij er al een eerste lap op. Heel even leken we op weg naar een zoveelste solo-onderneming. Van der Poel sloeg meteen een veelbelovende bres, maar het was niemand minder dan zandspecialist Laurens Sweeck die de wereldkampioen hoogstpersoonlijk weer wist in te rekenen.

Van der Poel trotseert het zand van Koksijde – foto: Fotopersburo Cor Vos

Sweeck nam een rits renners mee in zijn spoor, met Tibor Del Grosso, Toon Aerts en Niels Vandeputte, waardoor de cross toch nog van spanning was verzekerd. Alleen, dit bleek van korte duur, want na goed 25 minuten crossen kwam de onvermijdelijke en dit keer verwoestende versnelling van de man in de regenboogtrui. Del Grosso en Vandeputte stribbelden nog wel even tegen, maar dit bleek uitstel van sportieve executie.

Wel spanning voor overige podiumplaatsen
Bij het ingaan van de vijfde ronde was de voorsprong van Van der Poel al opgelopen naar de twintig seconden en dus kon de Nederlander al aan consolideren denken. Waar Van der Poel op weg leek naar zijn 46ste wereldbekerzege uit zijn carrière, was de strijd om de overige podiumplaatsen nog wel zeer interessant om te volgen. Del Grosso, Vandeputte en Sweeck bleken namelijk zeer aan elkaar gewaagd, en ook Aerts was nog niet helemaal uitgeschakeld.

In de schaduw van de ongenaakbare en vlekkeloze Van der Poel, wist Del Grosso zijn rivalen geregeld onder druk te zetten, ondanks dat de Nederlands kampioen zichtbaar last had van zijn rug. Tussen het vele strekken door imponeerde hij wel met meerdere sterke zandpassages, maar Sweeck en Vandeputte zaten nog wel op vinkentouw. De beslissing viel pas in de slotronde en daarin trok Sweeck aan het langste eind.

foto: Fotopersburo Cor Vos

De Belg liet met enkele sterke zandpassages Vandeputte en Del Grosso ter plaatse en verzekerde zich zo van een tweede plek, achter de uitbollende Van der Poel. Vandeputte kwam als derde over de meet, voor Del Grosso, die na een sterke cross net naast een podiumplaats greep.

foto: Fotopersburo Cor Vos

Bestel de Zomergids
Tour de France Poster
21 Reacties
21-12-2025 16:09
Hard op weg om het aantal WB dagzeges van Nys sr te verbeteren.
Stand is 50-46.
    21-12-2025 17:10
    Dat gaat dit seizoen al gebeuren.
21-12-2025 16:24
Kijken naar een fietsende MVDP is al genieten op zich.
    21-12-2025 16:28
    Wat nou als de techniek het even laat afweten. Dan maar even het surplus aan vermogen aanspreken, wieltje in de lucht en doorrammen.
21-12-2025 17:30
En nog steeds gaat het over WVA daar in België in het verslaggever hokje…
    21-12-2025 17:49
    Prachtig stukje nostalgie uit de oude doos van Pol Herijgers pver een cross van Koksijde begin jaren 70
    21-12-2025 18:01
    Zo weinig respect voor hun andere crossers, echt niet normaal.

    Op de weg is dat ook.
    Als hun favorieten niet winnen maar een andere Belg dan hebben ze moeite om blij te zijn.
21-12-2025 16:33
G.O.A.T.
21-12-2025 17:08
Beste training voor de voorjaarsklassiekers. Uur all-in
21-12-2025 16:12
Moeten we ons zorgen maken over de rug van Del Grosso?
En zou hij niet iets eerder eigen tempo moeten kiezen? Vindt het natuurlijk ook gewoon leuk om te kijken hoe lang hij bij zn ploeggenoot kan aanhaken..
    21-12-2025 16:17
    Jammer van zijn rugklachten. Anders was hij zeker tweede geworden. Gisteren speelde het ook al mee.

    Ook maar aan het strikte coretrainings-regime van Mathieu.
    21-12-2025 18:49
    De ploegleider was duidelijk in het interview tijdens de wedstrijd: Tibor luistert niet naar onze adviezen om iets te doen aan zijn rug. Klonk veel chagrijn.
    21-12-2025 20:08
    Ik heb het interview op Sporza, met Christophe Roodhooft ook gehoord
    en daar klonk helemaal geen chagrijn in, maar wel dat de reporter hem
    uit de tent lokte met het feit dat Del Grosso wel heel vaak zijn rug strekte.

    Waarop Roodhooft antwoordt: ' Dat klopt en hij dient daar aan te werken '
    Kort en bondig to the point van hem, en zijn volste recht als werkgever.
21-12-2025 16:10
Genoten van deze spannende wedstrijd.
    21-12-2025 18:29
    Op zich snap ik het wel. Het is mooi om te zien hoe iemand zo goed rijdt. Maar als Nederlander vind ik het ook niks meer aan als Pogi voor de zoveelste keer op 100 k vertrekt en je weet dat het gedaan is .
    21-12-2025 19:15
    Het gezever begint alweer, nog wat olie op het vuur in de Vlaamse media, en de beste crosser ooit mag zich weer opmaken voor bier- en pisdouches van de mensen die woonachtig zijn in het land waar hij zelf is opgegroeid.
21-12-2025 17:19
En dan laten het u-bochtje in de laatste ronde niet eens waar hij als enige fietsend doorheen ging.
21-12-2025 17:59
Ze moeten vdP op de laatste startrij zetten.
    21-12-2025 18:22
    En vragen of Andrew Feather niet eens wil meedoen.
    21-12-2025 18:59
    Waarom moet je een renner die 7e staat in de tussenstand op de achterste rij plaatsen?
    21-12-2025 19:41
    Ik zie het voordeel niet. Na 1 ronde rijdt hij toch weer vooraan.

Reacties zijn gesloten.