Vuelta 2026: Derde etappe geannuleerd vanwege noodweer
Tadej Pogacar gaf het sein om te gaan schuilen - foto: fotopersburo Cor Vos
maandag 24 augustus 2026 om 17:35 Volg in Google

Vuelta 2026: Derde etappe geannuleerd vanwege noodweer

Breaking Er is een streep door de derde etappe van de Vuelta a España gegaan. Tijdens de finale van de derde etappe kregen de renners te maken met noodweer. Regen, wind, hagel en onweer noopten de renners zelfs om van de fiets te stappen en te gaan schuilen bij een restaurant. Als gevolg van de erbarmelijke weersomstandigheden werd de etappe geannuleerd door de organisatie.

De renners waren bezig aan de beklimming van de Col de Mont-Louis, de eerste van twee serieuze klimmen op de route, toen de hemelsluizen opengingen. Al snel lagen de wegen er drijfnat en spekglad bij vanwege de dikke hagelstenen die uit de lucht kwamen vallen. In het peloton stuurde Tadej Pogacar zijn fiets van de weg af bij een restaurant om te gaan schuilen. De rest van het peloton volgde zijn voorbeeld. Even later werd er door de Vuelta-organisatie een kruis gezet door de etappe.

Wat gebeurde er voor de afgelasting? Ethan Hayter kon in de vroege vlucht op steun rekenen van Magnus Cort (Uno-X Mobility), Olivier Le Gac (Groupama-FDJ United), Asbjørn Hellemose (Jayco AlUla), Mats Wenzel (Equipo-Kern Pharma) en Timo Roosen (Picnic PostNL).

Milan Vader ging in zijn eentje nog op jacht naar de koplopers, maar de Nederlander van Pinarello-Q36.5 voerde een ongelijke strijd en werd na een chasse patate weer ingerekend door het peloton. In dit peloton bepaalde UAE Emirates XRG – de ploeg van Tadej Pogacar – het tempo. De ploeggenoten van de leider hielden het verschil met de kopgroep binnen de perken. De maximale voorsprong van Hayter en co werd op een gegeven moment geklokt op iets minder dan drie minuten.

In de eerste zeventig kilometer trokken de renners in zuidwaartse richting langs de Middellandse Zee en stond de wind niet ongunstig voor het trekken van waaiers. Met snelheden van wel 30 km/u was het opletten geblazen en op goed negentig kilometer van het einde was het ook echt even alle hens aan dek. UAE Emirates nam het voortouw en zette het peloton op de kant, met verschillende waaiers tot gevolg. João Almeida (na het ophalen van bidons bij de volgwagen) en Wout van Aert lieten zich ringeloren, maar ook zij wisten weer terug te keren.

foto: Fotopersburo Cor Vos

Hayter pakte de volle buit te pakken bij de tussensprint in Villefranche-de-Conflent, op 45 kilometer van de aankomst, waarmee hij de leiding wist over te nemen van Pogacar in het puntenklassement. Het bleken de laatste punten te zijn die tijdens de etappe werden vergeven, want nog voor de top van de Col de Mont-Louis werd bereikt, ging er een kruis door de etappe.

En dat is jammer voor Wenzel, die als laatste vluchter vooruit wist te blijven, en Lorenzo Fortunato, die zich in het beestenweer een weg naar voren had gebaand. Het bleken futiele inspanningen te zijn. Geen finish in Font Romeu, geen rituitslag en geen huldiging, was het verdict van de organisatie.

Pre-order onze nieuwe Najaarsgids
52 Reacties
17:41
Beetje regen kunnen ze ook al niet meer tegen.

Sarcasme off: Logisch, maar ook wel heel erg sneu voor alle mensen die in de regen hebben staan wachten op de koers. En ik vraag me af of Alex Kirsch dan straks ook weer mag opstappen?
    17:44
    Die mensen hebben allemaal de gelegenheid gehad om de weersverwachting te checken voordat ze die kant op gingen. Deze bui kon iedereen zien hangen. Letterlijk en figuurlijk.
    17:46
    Je staat al uren vantevoren op die berg, toen was er nog helemaal geen sprake van regen. Beetje domme reactie xistnc, niemand had dit toch zien aankomen joh.
    17:48
    Dit weer wordt al dagenlang voorspeld voor eind van de middag / begin van de avond. En die verwachtingen werden elke keer een stukje erger.
    17:50
    Als iedereen dit had zien aankomen, hadden ze de etappe wel ingekort of geannuleerd toch?
    17:50
    Dan weet jij meer dan hele peloton, want aan de start sprak niemand over mogelijke regenval aan de finish.
    17:55
    Ik ben ter plekke en had gepland om vanaf Prades naar boven te rijden. Maar toen ik zag dat het aan de voet rond het middaguur 33 graden zou zijn en boven bij de aankomst 13 graden met langdurig zware buien, heb ik het plan laten schieten. Weeronline.nl doet het hier ook gewoon.
    17:57
    Haha je zit lekker thuis vriend achter je laptop
    18:00
    Grappig dat er een artikel op wielerflits is geplaatst om 14.00 uur, waarin ze weeronline als bron gebruiken. Daarin zeggen ze zware buien mogelijk, maar even zo goed mogelijk dat het de finishplaats mist.
    18:22
    Xistnc, heb je net als op de Galibier de weg sneeuw en hagelvrij geveegd met stoffer en blik?
    18:31
    Iedereen die er wel een is geweest weet toch dat in de bergen het weer niet te voorspellen is? Het klopt vaker niet dan wel, en dat komt niet door onkunde. Juist door die willekeur kan je niet dagen van tevoren van het weerbericht uitgaan. Je moet het nemen zoals het op het moment komt.
17:44
Zwaar overdreven dit. Als ze nou gewoon even een paar minuten hadden gewacht konden ze in prima omstandigheden verder koersen.
    17:46
    Hebben ze een keer fris weer. Is het weer niet goed.
    Inderdaad. Was ook hun eigen schuld. Hadden ze maar door moeten rijden deze etappe, dan waren ze al binnen geweest.
    17:49
    Zeg je lekker warm achter de laptop. Of sta je toevallig op de berg, zodat je een precieze inschatting van de situatie kunt maken?
    17:49
    Hoe wil je de ontstane onderlinge verschillen dan in acht nemen?
    17:53
    Het gebeurd vaak zat dat een koers waarin een kopgroep vooruit is tijdelijk wordt geneutraliseerd om even later met dezelfde verschillen weer op gang te worden geschoten.
    17:56
    Erg naïef om te denken dat je na een pauze de wedstrijd wel weer even kan hervatten. Wat een ongekende dommigheid hier.
    17:57
    Maar dan wordt het door de jury geneutraliseerd. Nu kozen de renners er zelf voor en hadden ze door slechte beelden geen idee wie er waar reed. Dus ook dit argument snijdt geen hout.
    18:00
    paar minuten wachten, die bui was rond half vier begonnen en nu om 6 uur is het nog volop bezig en zo te zien op een professionnele regenradar is er nog genoeg regen op komst voor minstens een uurtje, dus terechte en gelukkig erg snelle beslissing, chappeau
    18:19
    Was je erbij? Je bent niet goed snik. Dit was de enige verstandige beslissing
    Hier wordt GlebS een keiharde kans ontnomen om te klagen over Pogacar's overmacht. SCHANDE!
    18:35
    Die weg was spekglad door de hagel en ze moesten nog een afdaling in.
17:50
Organisatie had hier ook beter op in kunnen springen door eerder te laten starten als het al dagen voorspeld was.
    17:51
    Was helemaal niet voorspeld, laat je niets wijs maken door die lui hier.
    18:02
    buien is nowcasting en zeker geen dagen op voorhand te voorspellen, hoogstens enkele uren en dan is het nog altijd niet zeker op welke plaatsen
    18:40
    Feltet liet gisteravond al weten een inkorting van de rit te verwachten, wegens noodweer. Maar we weten al een tijdje dat de Vuelta organisatie reageert in plaats van anticipeert.
18:20
Pogacar is de enige echte patron op alle vlakken. In plaats van zijn voorsprong uit te bouwen in het klassement kiest hij ervoor de koers lam te leggen om iedereen veilig te houden. Grote klasse!!
    18:40
    Jij weet helemaal niet hoe de beslissing in het peloton tot stand is gekomen. Er waren ook al eerder renners die gingen schuilen.
    18:42
    Dat hij de koers stil legt prima in dit weer maar als hij door rijd zijn de risico op bijv een val groter en kan hij zijn doelen voor de rest van het seizoen door het putje spoelen putje. Dus om nu te zeggen dat hij dit doet om iedereen veilig te houden vind ik te ver gaan het is ook in zijn belang. In deze Vuelta zijn er nog kansen genoeg om toe te slaan.
    Pure framing dit soort posts.
    18:50
    Het gaat er juist om wíe er aanstalten maakt om de koers lam te leggen. Wanneer de beste renner zoiets doet wordt er geluisterd.
    Zie Cancellara in de Tour 2010. Wanneer de “kleinere” renners zoiets willen, zullen ze eerder ter plekke worden gelaten.
    En natuurlijk zal er pelotonbreed over gesproken zijn. Dat ben ik met je eens.
18:30
Prima de regie gepakt door de renners zelf. Hun veiligheid die op het spel staat dus hun beslissing.

Cheapeau!
18:36
Wie kritiek heeft op het besluit om de koers stil te leggen, toont weinig tot geen verstand van wielrennen; zulke mensen beseffen niet eens hoe gevaarlijk het is om door te rijden in dergelijke omstandigheden – regen vermengd met hagel – waarbij het parcours in een kwestie van seconden in een ijsbaan verandert.
17:39
Jammer Wenzel had denk ik een mooie kans!
    18:34
    Ze hadden nog maar 20s voorsprong, dus voor de dagwinst zou het niet meer geweest zijn, maar nu zijn Wenzel en Fortunato blijkbaar ook hun bergpunten van de Col de Mont-Louis kwijt.
Nou, morgen billen knijpen vanaf de start. 100 km klimmen en dalen, terwijl het AK nog volledig gemaakt moet worden. Pogi rijdt iedereen helemaal ziek denk ik.
18:01
Het weerbericht van gisteren.

Weather forecast
On Monday, variable cloud is expected in Font Romeu with a chance of rain, a maximum of 19.8°C and a minimum of 10.6°C. Around 24.8 mm of rainfall is expected, mainly on the final climb. In the final 50 km there will be a southwesterly wind with gusts of up to 28.9 km/h.
    18:07
    Op Weeronline kun je kiezen tussen Top en Dal. Voor de top is de verwachting sinds gisteren al 13 graden. Als het dan noodweer is, is hagel niet geheel onlogisch.
    18:24
    Hagel heeft niets met de omgevingstemperatuur aan de grond te maken op de manier die jij insinueert. Alsof het bij 35°C niet zou kunnen hagelen... Zolang er voldoende krachtige opwaartse stroming is van vochtige lucht heb je kans op onweer/hagel. Die 'kans op' wordt meestal goed voorspeld voor een bepaald gebied, maar de exacte plaats waar de wolken effectief uitgroeien tot onweders, laat staan of er lokaal hagel mee gemoeid zal zijn, is nog steeds niet in detail te voorspellen. Ik zou het dus wel vreemd vinden dat er in de voorspellingen niet gesproken werd van 'kans op onweer', maar de onzekerheid over waar en wanneer precies de zware buien ontstaan laat niet toe om daar van tevoren een koers voor af te gelasten.
    18:36
    24,8 mm over een paar uur is echt niet zo veel. We rekenen hier met 80 per uur. Als dat de voorspelling was, dan begrijp ik dat niemand de koers van tevoren afgelast heeft.
18:03
'Breaking' is wat overdreven, zo groot waren die hagelbollen nu ook weer niet... Maar nee, even spijtig als logisch natuurlijk dat de renners gingen schuilen, in zo'n omstandigheden is buiten blijven/fietsen gewoon gevaarlijk. Dat er zo kort voor de finish en met een afdalingetje te gaan niet opnieuw gestart werd begrijp ik ook, met allemaal verkleumde renners. We hebben er geen beelden van gezien, maar de kans is ook groot dat er plekken zijn waar de wegstromende hagel zich opgehoopt heeft en er uren over gaat doen om helemaal weg te smelten.
Ideaal weer om in vorm te komen voor het cross seizoen maarja we hebben Verstappen gezien wat er kan gebeuren in de regen, te vroeg op het gas en je ligt in de kreukels. Prima dat ze gestopt zijn.
18:07
Terechte beslissing, zwaar warmte onweer met hagelbollen die omstreeks halfvier is begonnen en zo te zien nog wel tot 7 misschien 8 uur blijft hangen. Buien zijn gewoonweg vooraf niet exact te voorspellen wanneer en waar. Gelukkig hadden ze ook niet veel tijd nodig om de beslissing te nemen.
18:19
Het onweerde flink, dan wil je niet buiten fietsen.
    18:23
    Zeker gezien het resterende parcours, eerst flink naar beneden glibberen. De koers was toch al gebroken.
18:27
Teleurstellend, maar ja anno de laatste jaren kan je dit soort "woke" besluiten verwachten. Annuleren van een etappe die al onderweg is, is nooit bevredigend en in zekere zin ook onsportief t.o.v. o.a. de koplopers. Annulatie/afgelasting zou door de organisatie alleen in het uiterste geval ingeroepen mogen dienen te worden. Hier had net als bij voetbalwedstrijden die onderbroken worden door noodweer, de wedstrijd na 15-30 minuten weer hervat kunnen worden en herstart kunnen worden na bijvoorbeeld de neutralisatie van de afdaling. Ik vraag me af hoe gaat de organisatie handelen als het de komende etappes constant noodweer is? De hele Vuelta annuleren ?
    18:50
    Je kan een voetbalwedstrijd met 22 spelers + banzitters en refs die knus in de kleedkamers kunnen schuilen natuurlijk helemaal niet vergelijken met een peloton van bijna 200 man, dat verspreid over meerdere km in het wilde weg schuilplaatsen moet gaan zoeken. Die voetballers krijgen het amper koud en zijn meteen weer opgewarmd, vele van die graatmagere rennertjes die verkleumd zijn van het ijswater zijn nu nog aan het bibberen. Je onderschat echt het effect van onderkoeling in zulke situaties. Daarbij komt dan nog de praktische kant van het terug opstarten van de wedstrijd - niet enkel de mogelijk gevaarlijke afdaling, ook het feit dat het peloton al in stukken lag zonder dat van iedereen geweten was waar ze zaten. Starten met de tijdsverschillen van voor de neutralisatie, om zo een eerlijk slot te krijgen, was simpelweg onmogelijk. Alles opgeteld was de beste keuze om de rit te annuleren, hoe spijtig dat voor ons volgers ook is.
    Wat bedoel je met "woke"?
18:27
Typisch wielersport. Renners staken, daarna beslissing.
18:49
Geen punten onderweg is nog het vreemdste van allemaal. Op wat slaat dat nu? Anders moeten ze Kirsch morgen ook maar weer toelaten om te starten want alles wat er vandaag is gebeurd wordt in de vuilnisbak gegooid.
    18:56
    Hayter en co hebben volgens PCS wel de punten van de tussensprint gehad. Het zijn vooral Wenzel en Fortunato die moeten balen dat het onweer net losbarste op het moment dat zij hun punten van de col van 1e categorie behaald hadden maar het peloton veiliger oorden ging opzoeken.

Om te reageren moet je ingelogd zijn.