Voorbeschouwing: Ronde van Romandië 2026 – Tadej Pogacar wil afvinken
foto: Fotopersburo Cor Vos
dinsdag 28 april 2026 om 07:42

Voorbeschouwing: Ronde van Romandië 2026 – Tadej Pogacar wil afvinken

Helaas, helaas, het klassieke voorjaar zit erop. Maar niet getreurd, want met de Giro d’Italia staat de eerste grote ronde alweer om de hoek. En voordat de strijd om la maglia rosa losbarst, krijgen we ook nog een heerlijk tussendoortje: de Ronde van Romandië. Alhoewel, tussendoortje? Met wereldkampioen Tadej Pogacar aan de start is de Zwitserse rittenkoers veel meer dan dat. WielerFlits blikt vooruit!

Historie


Laatste editie

De Ronde van Romandië begon vorig jaar met een proloogzege voor Samuel Watson, die na 3,44 kilometer 28 honderdste van een seconde sneller was dan Ivo Oliveira. In de eerste rit-in-lijn knalde Matthew Brennan naar ritwinst en de gele trui met een indrukwekkende sprint.

Die gele trui verloor de jonge Brit van Visma | Lease a Bike een dag later alweer aan Alex Baudin. Nadat Remco Evenepoel het verschil niet had kunnen maken op de laatste klim, glipte de Fransman van EF in de finale mee met een gevaarlijk groepje, dat tijd pakte op de belangrijkste favorieten voor de eindzege. Lorenzo Fortunato won de rit na een late uitval.

Brennan won de eerste rit afgetekend – foto: Fotopersburo Cor Vos

Jay Vine dacht: dat kan ik ook. In de derde etappe schoot de Australiër net voor het ingaan van de oplopende slotkilometer weg uit een uitgedund peloton om de dagzege op te rapen. Baudin bleef leider, maar toen kwam de koninginnenrit naar Thyon 2000. Hier sloeg Lenny Martinez een dubbelslag na een duel met Joao Almeida. Evenepoel kon niet mee; hij verrichte knechtenwerk voor zijn jonge ploegmaat Junior Lecerf.

Martinez begon dus als leider aan de slottijdrit, maar hij stond voor een schier onmogelijke opdracht. Zijn voorsprong op de veel betere tijdrijder Almeida bedroeg slechts drie seconden. Dat viel niet met succes te verdedigen, bleek ook in de praktijk. Terwijl Evenepoel revanche nam door de chronoproef op zijn naam te schrijven, werd Almeida tweede, waardoor de Portugees zich verzekerde van de eindzege.

Het eindpodium – foto: Fotopersburo Cor Vos

Parcours

De Ronde van Romandië bestaat ook in 2026 weer uit zes koersdagen. Op de eerste dag staat een proloog op het programma. Daarna volgen drie pittige ritten-in-lijn, maar de beslissing zal waarschijnlijk pas vallen in het slotweekend. De voorlaatste etappe gaat drie keer over de Jaunpass, de slotetappe finisht in het skigebied Leysin.

CH flagTour de Romandie

Datum
dinsdag 28 april 2026 - zondag 3 mei 2026
Categorie
2.UWT|Men Elite
Afstand
851.3 KM
Start
CH flagVillars-sur-Glâne
Finish
CH flagLeysin

Etappes Tour de Romandie 2026

DatumEtappeVanNaar
28-041
Villars-sur-Glâne
Villars-sur-Glâne
29-042
Martigny
Martigny
30-043
Rue
Vucherens
01-054
Orbe
Orbe
02-055
Broc
Charmey
03-056
Lucens
Leysin

Etappe 1
Start: 15:28 (CH flag Villars-sur-Glâne)
Finish: CH flag Villars-sur-Glâne

We beginnen traditiegetrouw met een proloog. In Villars-sur-Glâne moet drie kilometer tegen de klok gereden worden. Het eerste deel van de chronoproef gaat vooral in dalende lijn, maar de laatste 1,1 kilometer loopt aan ongeveer vijf procent omhoog. Extreem technisch is het parcours niet, al passeren de renners wel enkele rotondes.


Etappe 2
Start: 13:25 (CH flag Martigny)
Finish: 17:18 - 17:34 (CH flag Martigny)

De eerste rit-in-lijn is meteen behoorlijk pittig. Start en finish zijn in Martigny. Eerst doen de renners driemaal een omloop met daarin La Rasse (2,5 km aan 8,5%), daarna wacht nog een finaleronde van goed zestig kilometer. Hier is de Ovronnaz (8,9 km aan 9,8%) de scherprechter. Na de top is het nog bijna 35 kilometer naar de streep, maar de klim is dermate zwaar, dat het hier zeker uit elkaar gereden zal worden.


Etappe 3
Start: 13:00 (CH flag Rue )
Finish: 17:08 - 17:24 (CH flag Vucherens)

Op dag drie krijgen de coureurs geen benenbrekers als de Ovronnaz voorgeschoteld, maar gemakkelijk is de etappe van Rue naar Vucherens zeker niet. Het gaat continu op en af. Zo staat de klim naar Vuillens (3,1 km aan 5,4%) drie keer op het menu. Deze helling zit ook diep in de finale. Als de top voor de laatste keer is bereikt, is het nog slechts twee kilometer naar de finish.


Etappe 4
Start: 13:35 (CH flag Orbe)
Finish: 17:35 - 17:51 (CH flag Orbe)

De vierde etappe start en finisht in Orbe. Vanuit het vertrek wachten wat kortere hellingen, zoals die naar Suchy (2,1 km aan 5,9%). Na een wat gemakkelijkere tussenfase begint de finale met Oulens sous Echallens (4,2 km aan 3,3%). Dit is een opwarmertje voor de Co du Mollendruz (9 km aan 6,1%), waar de betere klimmers het verschil kunnen maken. Eenmaal boven, is het nog 33 kilometer naar de streep. Een groot deel daarvan is in dalende lijn, de laatste tien kilometer zijn vlak.


Etappe 5
Start: 12:06 (CH flag Broc)
Finish: 15:57 - 16:16 (CH flag Charmey)

Er is de voorgaande dagen al flink geklommen, maar in rit vijf gaat het echt los. De renners moeten drie keer over de Jaunpass, drie keer van een verschillende kant. In de beginfase gaat het eerst vanuit Jaun omhoog (6 km aan 7,8%) en vervolgens vanuit Weissenbach (7,4 km aan 8,8%). Daarna wacht een fase zonder gecategoriseerde beklimmingen.

Na goed honderd kilometer koers wordt het klimwerk hervat met de Saanenmöser (5,9 km aan 4,2%). Niet lang daarna krijgen de coureurs nog een derde en laatste keer de Jaunpass voor de kiezen, nu vanuit Garstatt (8,1 km aan 8,3%). Zestien kilometer na de top wordt gefinisht in Charmey.

Etappe 6
Start: 11:45 (CH flag Lucens)
Finish: 15:49 - 16:07 (CH flag Leysin)

De Ronde van Romandië wordt afgesloten met een etappe naar het skioord Leysin. De aanloop is verre van vlak, maar bevat geen grote cols. Wel zijn er twee klimmetjes van de derde categorie: naar Sottens (5,8 km aan 3,9%) en Vuillens (4 km aan 4,4%). Na 167 kilometer bereikt het peloton Aigle, waar het hoofdkwartier van de UCI is gevestigd.

Vervolgens loopt de weg 14,3 kilometer omhoog. Het gemiddelde stijgingspercentage: 5,9%. Niet extreem steil, maar op de lastigere passages kan zeker verschil gemaakt worden. En aangezien de ronde hier eindigt, zullen de beste klimmers hun kaarten zeker op tafel leggen.

Favorieten

Tadej Pogacar heeft vrijwel alle grote wedstrijden van de wielerkalender al op zijn palmares. Er zijn echter nog een paar hiaten. Parijs-Roubaix natuurlijk, olympisch goud, de Vuelta España en enkele kortere rittenkoersen uit de WorldTour, waaronder de Ronde van Romandië en de Ronde van Zwitserland. Beide Zwitserse meerdaagsen staan dit jaar op zijn programma.

Gezien zijn prestaties in het voorjaar, is het zeer waarschijnlijk dat Pogacar komende week ‘de Ronde van Romandië winnen’ af kan vinken van zijn to-do-list. Alleen in Parijs-Roubaix kwam de Sloveen tekort voor de zege, in de overige vier klassiekers waarin hij startte, triomfeerde hij overtuigend. Nu volgt zijn eerste ronde van 2026. Daar heeft Pogi normaal gesproken ook geen moeite mee.

Tadej Pogacar – foto: Fotopersburo Cor Vos

Bovendien staat Jonas Vingegaard – de enige die als klimmer zo af en toe met hem kan wedijveren – niet aan het vertrek. De concurrentie moet vooral komen van Red Bull-BORA-hansgrohe. De Duitse ploeg stelt Daniel Felipe Martínez, Florian Lipowitz én Primoz Roglic op. Martínez werd eerder dit jaar tweede in Parijs-Nice, maar we houden vooral rekening met Lipowitz en Roglic.

Roglic rijdt de Ronde van Romandië voor het eerst sinds 2019, toen hij zijn titel uit 2018 met succes verdedigde. Die hoogtijdagen van de Sloveen liggen inmiddels achter ons, maar het blijft iemand om rekening mee te houden. Uit zijn eindresultaat uit de Ronde van het Baskenland – zestiende – moeten we niet te veel conclusies trekken. Roglic stond tot de laatste, verregende rit namelijk derde. Eerder dit jaar werd hij vijfde in Tirreno-Adriatico en derde in Milaan-Turijn.

Florian Lipowitz – foto: Fotopersburo Cor Vos

Lipowitz is dan weer bezig om te bevestigen na zijn derde plaats in de Tour de France van 2025. Dat deed de Duitser onder meer met een derde plaats in de Ronde van Catalonië en een tweede plek in de Ronde van het Baskenland. Knap, maar winnen blijft lastig voor Lipowitz. Hij heeft ‘slechts’ drie overwinning op zijn palmares, waarvan geen een op WorldTour-niveau. Wel is Red Bull natuurlijk sterk in de breedte met ook Roglic, maar in het Baskenland konden ze dat al niet uitspelen tegen Paul Seixas. Hoe gaat hen dat dan wel lukken tegen Pogacar?

Vorig jaar won João Almeida de Ronde van Romandië. De Portugees is er dit jaar niet bij, maar de nummer twee van 2025 is wel van de partij: Lenny Martinez. De 22-jarige Fransman lijkt deze winter weer een stapje te hebben gezet. Hij won de slotrit van Parijs-Nice – in een sprint-à-deux met Jonas Vingegaard – en eindigde vervolgens als tweede achter diezelfde Vingegaard in de Ronde van Catalonië. In deze Ronde van Romandië zonder lange tijdrit zal hij ongetwijfeld weer meespelen voor het podium.

Lenny Martinez – foto: Fotopersburo Cor Vos

Martinez’ ploegmaat Antonio Tiberi begon voortvarend aan het seizoen – vooral zijn tweede plek in de UAE Tour was indrukwekkend – maar de laatste weken is hij aan het kwakkelen. In Tirreno-Adriatico kwam hij er niet aan te pas en de Ronde van het Baskenland reed hij zelfs niet uit. Ook zijn optreden in Luik-Bastenaken-Luik (83ste) was nu niet echt bemoedigend. Haalt hij in Romandië zijn beste niveau weer?

Martinez is niet de enige Fransman waarop we moeten letten. Ook Valentin Paret-Peintre zou in deze Ronde van Romandië voor een goed klassement kunnen gaan, gezien het geringe aantal tijdritkilometers. De 25-jarige klimmer is bovendien in vorm. Dat bewees hij met zijn vierde plaats in de Ronde van Catalonië.

Oscar Onley – foto: Fotopersburo Cor Vos

Oscar Onley kwam in diezelfde Ronde van Catalonië niet verder dan een twaalfde plek, nadat hij in Parijs-Nice niet uitreed door ziekte. Zijn debuutjaar voor INEOS Grenadiers verloopt wat dat betreft nog niet geweldig. Al begon hij wel prima, met een vierde plaats in de Volta ao Algarve. Haalt hij in Romandië weer het niveau van de Tour de France van vorig jaar?

Jayco AlUla komt eveneens met een interessante ploeg naar Zwitserland. Mauro Schmid en Luke Plapp kwamen beiden al goed voor de dag in 2026. Voor Schmid zal de slotklim op de laatste dag wellicht wat te lang zijn, maar een goede Plapp moet hier een mooie uitslag kunnen behalen. De Australiër werd dit voorjaar immers al tweede op Jebel Hafeet in de UAE Tour, achter Isaac Del Toro. Sindsdien kwam hij niet meer in actie, dus het is wel gissen naar zijn huidige vorm.

Jørgen Nordhagen – foto: Fotopersburo Cor Vos

Jørgen Nordhagen is in ieder geval wel in orde, getuige zijn tweede plaats in O Gran Camiño. Natuurlijk, de tegenstand was daar niet geweldig, maar het was niettemin een mooi resultaat voor de jongeling van Visma | Lease a Bike, die eerder dit jaar ook al achtste werd in de UAE Tour. Kan de 21-jarige Noor – vorig jaar dertiende in Romandië – weer meedingen voor een korte klassering op WorldTour-niveau?

Tot slot noteren we de namen van Junior Lecerf (Soudal Quick-Step), Damiano Caruso (Bahrain Victorious), Georg Steinhauser (EF Education-EasyPost) en een rits Astana-renners: Sergio Higuita, Cristián Rodriguez en Lorenzo Fortunato. Die laatste werd vorig jaar vierde in de Ronde van Romandië. En na zijn eindzege in de Vuelta Asturias zijn we ook benieuwd of Nairo Quintana in zijn afscheidsjaar ook nog eens kan schitteren op WorldTour-niveau.

Nairo Quintana – foto: Fotopersburo Cor Vos


Sprinters

De Ronde van Romandië 2026 bevat geen vlakke ritten. De ‘gemakkelijkste’ rit is op papier de tweede, waar puncheurs wellicht hun slag kunnen slaan. We denken dan aan types als Dorian Godon, Mauro Schmid, Ivo Oliveira en Axel Zingle. Wellicht weten Timo de Jong en Floris Van Tricht zich op een goede dag ook te mengen.


Weer en TV

De Ronde van Romandië staat bekend om het slechte weer en ook deze editie zullen de renners het niet drooghouden. Al zijn de weervoorspellingen ook weer niet zó slecht. De meeste dagen wordt het 15 à 17 graden en valt er tussen de 2 en 3 millimeter regen.

Je kunt de Ronde van Romandië volgen via Eurosport 1 en HBO Max. Bekijk alle tv-zenders en uitzendtijden in onze tv-gids Wielrennen op TV.


Wielerflits Magazine is jouw Tourgids!


De Zomergids 2026 van Wielerflits Magazine is maar liefst 220 pagina's dik en staat barstensvol mooie wielerverhalen. En het is niet voor niets De Meest Complete Tour de France Gids. In onze Zomergids lees je alles over de Tour de France en de Tour Femmes, van etappes tot favorieten en indrukwekkende achtergronden over de teams en de bergen. Je leest over Jonas Vingegaard, de knechten van Tadej Pogačar, Lucien Van Impe, Mathieu van der Poel, Raymond Poulidor, Rick Pluimers en nog veel meer!

Bestel de Tourgids
Tour de France-poster
13 Reacties
27-04-2026 19:41
Mooi, winnaar bekend...hoeven we ook niet meer te kijken....boring!
27-04-2026 23:02
Iedereen die maar begint over dat afvinken. Als dat echt zo was dan had die vorig jaar wel Ronde van Spanje alvast gereden, of de Olympische wegrit.

Hij koerst dit omdat hij ook afwisseling wil zoals elke renner en Gianneti (Zwitser) het had beloofd aan de organisator. Bovendien is het niet zo makkelijk als afvinken.
26-04-2026 21:09
Mijn favoriete 1-weeks-rondje, al was het alleen maar omdat het daar zo heerlijk fietsen is (racefiets en mountainbike).
Volgens hun site blijven er nog veel sponsoren over; ik denk dat een beetje als de Dauphiné Libéré is en er meer lokale overheden in de buidel (zouden) moeten tasten.

Voor de koers hoop ik dat Hij even moet uitbuiken.
    27-04-2026 07:15
    Ben je ooit vanuit Lavey les Bains naar Alp Rionda gefietst?
    https://www.cols-cyclisme.com/alpes-bernoises/suisse/alp-rionda-depuis-lavey-les-bains-c1692.htm

    Wat mij betreft een van de mooiste en uitdagendste beklimmingen die ik ooit gedaan heb. Ik weet niet hoe de weg voorbij het gehuchtje Morcles er nu bijligt, maar 15 j geleden was dat onverhard en een echte balanceeroefening omdat het soms enorm steil is. Op mijn hybride fiets van toen was dat op het randje, een mountainbike had daar goed van pas gekomen.
    28-04-2026 23:29
    Merci Limal, nee, mijn blik was meer richting Frankrijk en Italie gericht, ik heb deze nooit gezien. Ik heb gekeken en het is wel jammer zo te zien.
    Ik ben helaas niet meer in staat om dit nog te doen, maar heb goede redenen om met mijn dochter eens naar Martigny en omstreken te gaan en sta welwillend tegenover een elec ATB te huren en te kijken hoe ver ik met haar kom.

    In goede staat ben ik wel eens met de mountainbike naar de gletsjer boven Verbier gefietst vanuit het zuiden; tot de top waar de skilift aankomt, was niet mogelijk, maar wel ergens tussen de 3000-3300.
    Een aanrader IMHO.

    (ik heb even op de kaart gekeken, via Sarreyer, eerste stuk is nog asfalt)
26-04-2026 21:10
Een keer geen sterren. Ook prima.
    27-04-2026 08:20
    Inmiddels zien we hier weer sterretjes. Je had waarschijnlijk niets moeten zeggen.
27-04-2026 08:05
Zorgvuldigheid en tv-gids zijn bij Wf twee uitersten.
27-04-2026 09:40
Vier sterren voor Pogacar, de verzamelde concurrentie één ster, voor het geval de Sloveen valt en iets breekt (1 keertje gebeurd) of ziek wordt (nog nooit gebeurd).
Ze zullen in elk geval blij zijn bij de organisatie, want de laatste jaren was dit een jammer genoeg een zwaar onderbezette wedstrijd.
    27-04-2026 11:28
    Zullen ze echt blij zijn wanneer de winnaar vooraf al gekend is? Ik heb de laatste jaren deze ronde nog aandachtig gevolgd maar ga dit jaar echt de voorkeur geven aan het WK snooker.
    27-04-2026 12:22
    Niet voor de spankracht, wel voor de naam op de erelijst vermoed ik.
27-04-2026 22:38
Rondje is pas geslaagd als Pogi alle ritten wint
28-04-2026 00:00
Als het meezit wint Pogi hier alle ritten. Zit het tegen 3 of 4. De rest rijdt eigenlijk voor spek en bonen mee.

Reacties zijn gesloten.