Voorbeschouwing: Nokere Koerse 2026 – Eerste seizoenszege voor Jasper Philipsen?
foto: fotopersburo Cor Vos
woensdag 18 maart 2026 om 07:44 Volg in Google

Voorbeschouwing: Nokere Koerse 2026 – Eerste seizoenszege voor Jasper Philipsen?

Wie bij Danilith Nokere Koerse nog altijd aan een massasprint met 150 renners denkt, is er tegenwoordig aan voor de moeite. De semiklassieker heeft zo’n 25 kilometer aan kasseien in het parcours opgenomen en wijkt voor de tweede keer op rij af van de traditionele aankomst op Nokereberg. WielerFlits blikt vooruit.

Historie


Laatste editie


Parcours

Nokere Koerse is in 2026 186,4 kilometer lang. De start blijft liggen op de Markt in fietsstad Deinze. De aankomst is sinds vorig jaar volledig nieuw en ligt op een andere flank van Nokereberg; via de eveneens licht oplopende Waregemsestraat. De organisatie maakte die keuze omdat de vorige aankomst soms link was met de dalende lijn richting Nokereberg en de sprint op de kasseien van de helling.

Eerst is er een aanloop van zo’n 85 km die de renners langs bekende koersdorpen als Nazareth, Gavere, Zwalm, Oudenaarde, Horebeke, Maarkedal, Anzegem en Wortegem-Petegem richting Nokere brengt. Na 21 kilometer is de Paddestraat de eerste kasseistrook van de dag, 16 kilometer later zijn de Kerkgate en Karel Martelstraat de volgende hindernissen.

Na een passage langs Brouwerij Roman trekken we via de Eikenberg naar Oudenaarde en vandaaruit naar Anzegem met de kasseien van de Varent, de korte hellingen Hellestraat, Holstraat, Pareelstraat en in Wortegem-Petegem de minder bekende Petegemberg (500 meter à 7,6%), met op de top een prachtig uitzicht over de Vlaamse Ardennen.

Het spreekt voor zich dat deze hindernissen alleen als opwarmer zullen dienen. Nadat de renners voor het eerst Nokereberg (350 meter à 5,7%, maximaal 7%) opvlammen, volgen twee plaatselijke ronden van 31,3 km en een uitgebreidere laatste ronde van 37,8 km.

De plaatselijke rondes zijn gekruid met tal van kasseistroken: de Herlegemstraat, de Lange Aststraat, Kloosterstraat, Doorn, Lededorp en de Huisepontweg, die zeer kort op elkaar volgen. Daar moeten de verschillen gemaakt worden. Anders gaan we naar een verraderlijke spurt op de Waregemsestraat, een laatste kilometer met gemiddeld 4% stijgingspercentage.

BE flagDanilith Nokere Koerse

Datum
woensdag 18 maart 2026
Categorie
1.Pro|Men Elite
Afstand
186.2 KM
Tijden
12:45 - 17:04
Start
BE flagDeinze
Finish
BE flagNokere

Favorieten

Danilith Nokere Koerse heeft zich de voorbije jaren geprofileerd met aantrekkelijke koersen, en zet in op een veilige koersomgeving. Daar wordt het nu voor beloond, met de deelname van dertien WorldTeams. Die worden aangevuld met acht ProTeams en één continentaal team.

Ondanks het zwaardere parcours, zagen we de afgelopen edities telkens een peloton van zo’n dertig renners sprinten voor de overwinning. Daarom focussen we in dit favorietendeel op sterke jongens met een sprint in de benen.

Het spreekt voor zich dat Jasper Philipsen de favorietenrol krijgt toebedeeld. De snelle man van Alpecin-Premier Tech won nog niet dit seizoen, maar het is toch duidelijk dat hij zich in deze eerste maanden van 2026 meer op het kasseiwerk en het korte hellingen specialiseert, dan op zijn pure sprint. In de Tirreno-Adriatico zag je hem steeds sterker worden, maar in de sprint liep het telkens mis. In de slotetappe kwam Philipsen zelfs pijnlijk ten val. Bij de andere sprintkans werd hij derde na Tobias Lund Andresen en Arnaud De Lie.

Philipsen zoekt zijn beste benen – foto: Fotopersburo Cor Vos

Philipsen is daarom misschien op zoek naar wat vertrouwen én zijn eerste seizoenszege. Hij bewees twee jaar geleden al dat deze Nokere Koerse een ideale voorbereiding op Milaan-San Remo kan zijn, toen hij drie dagen na de kasseikoers La Primavera won. Vorig jaar kwam Philipsen in aanloop naar de sprint in Nokere ten val, wat ook de risico’s aantoont. Maar toch is hij er opnieuw bij als kopman van Alpecin-Premier Tech.

Drievoudig winnaar Tim Merlier moet Philipsen in ieder geval niet vrezen in diens thuiswedstrijd, want de voormalige Europese kampioen zit nog altijd met een knieblessure. Dat vindt Merlier natuurlijk extreem jammer in zijn thuiskoers. De Italiaan Alberto Dainese moet dat gemis bij de ploeg van Jurgen Foré opvangen, maar in zijn eerste wedstrijden voor Soudal Quick-Step kwam hij niet goed uit de verf.

Wie dan de grote uitdagers van Philipsen moeten worden? Dan komen we in de eerste plaats uit bij Jordi Meeus uit, de man die met de Ename Samyn Classic begin dit voorjaar nog een gelijkaardige koers won. De Limburger van Red Bull-BORA-hansgrohe weet hoe hij een kasseiklassieker moet overleven en zal aan het einde nog wat overschot hebben. Bovendien heeft hij met thuisrijder Arne Marit de ideale piloot in huis.

Wint Meeus net als in Samyn? – foto: Fotopersburo Cor Vos

Er komen ook enkele sterke renners over uit Parijs-Nice en Tirreno-Adriatico. Denk maar aan Max Kanter, de snelle man van XDS Astana die zelfs een etappe won in de Franse rittenkoers. Pascal Ackermann (Jayco AlUla) en Luca Mozzato (Tudor) hielden zich meer gedeisd, maar dat wil niet direct zeggen dat ze hier niet mee gaan doen. Mozzato maakte nog indruk met een tweede plaats in Kuurne-Brussel-Kuurne.

Onderschat ook nooit Juan Sebastian Molano (UAE Emirates XRG) bij een chaotische sprint en als het een lastige koers is zijn ook Erlend Blikra (Uno-X Mobility) en Emilien Jeannière (TotalEnergies) gevaarlijk. Tim Torn Teutenberg (Lidl-Trek), Mathieu Kockelmann (Lotto-Intermarché) en Hugo Hofstetter (NSN Cycling) kunnen – zoals zo vaak gebeurt in Nokere – zomaar verrassen.

We voelen minder voor een aanvallend scenario met mannen als Gianni Vermeersch (Red Bull-BORA-hansgrohe), Yves Lampaert (Soudal Quick-Step), Antonio Morgado (UAE Emirates XRG) of Alec Segaert (Bahrain Victorious), maar uitsluiten kan je het evenmin. bij Picnic PostNL is het vooral kijken of Fabio Jakobsen en Casper van Uden hun beste niveau opnieuw vinden.


Website organisatie


Weer en TV

De renners krijgen woensdag alvast betere omstandigheden dan in Parijs-Nice en Tirreno-Adriatico voorgeschoteld: de zon zal de hele dag schijnen en de temperaturen klimmen tot 15 graden Celsius, lang niet slecht voor deze tijd van het jaar. Ook de wind blaast vrij gematigd aan een kracht van 3 Beaufort vanuit het oosten.

woensdag 18 maart

14:55
VRT1
NL flagBE flag
15:00
HBO Max
NL flagBE flag
16:00
Eurosport 1
NL flagBE flag


Schrijf je in voor onze dagelijkse Tour-nieuwsbrief

Met deze dagelijkse Tour-nieuwsbrief van Wielerflits ben je helemaal op de hoogte voor jouw koersdag. Het is een korte preview, met een vooruitblik op het parcours, de favorieten voor die dag en we delen het belangrijkste nieuws. Op die manier ben je tussen 6 en 7 uur 's ochtends (op de camping, op het strand of thuis op de zetel) helemaal klaar voor jouw Tour-dag!

Voor de zomervakantie
14 Reacties
17-03-2026 19:09
En kijkend naar de deelnemerslijst moeten we helaas ook weer concluderen dat de UCI een waardeloze organisatie is die niet optreedt tegen wangedrag. Tijdens de Ster van Zwolle zagen we Kiaan Watts (NSN) vooraan in het peloton een vuistslag uitdelen aan een collega renner. Is deze malloot geschorst? Natuurlijk niet! Voor "straf" mocht hij van zijn ploeg de Dorpenomloop niet rijden, de straf is daarmee blijkbaar voorbij want morgen mag hij met de hoofdmacht mee....
    18-03-2026 09:46
    Vaak heeft de UCI wat meer tijd nodig om te bepalen wat de straf precies moet worden, dus laten we daarop hopen. Neemt natuurlijk niet weg dat NSN zelf al actie had moeten ondernemen en hem veel langer aan de kant moeten houden.
17-03-2026 11:04
Good old Knokere Breekze, en dan ook met een duidelijk onder druk staande Philipsen en een in het vel blinkende Meeus die allebei goede hard ram teams hebben. Dat wordt zweten!
16-03-2026 20:23
Eens genieten van 'n mooie koers zonder de grote motoren! Hogere onvoorspelbaarheid ondanks kanshebber JaPhi
    17-03-2026 09:50
    Het enige mooie zal de laatste kilometer worden. Geeuw.
    17-03-2026 19:56
    zeg dat bij de Scheldeprijs. Geen idee waarom die koers zo leuk is...
    DNK biedt nog divers parcours
16-03-2026 20:59
Jammer dat Groenewegen niet start, hij start overigens wel de 2 dagen erna in Denain en Koksijde en dan de 22ste nog in Monsere
    17-03-2026 19:16
    Kubis is hun man he voor deze koers.
17-03-2026 09:32
Nee nee
17-03-2026 18:01
Koers van de valpartijen. Hopelijk valt het deze keer mee
    17-03-2026 19:17
    Om die reden is de aankomst sinds vorig jaar veranderd, geen duik meer naar beneden richting nokereberg, maar licht bergop en vrij recht.
    17-03-2026 19:54
    vallen doen ze overal. Niet alleen hier.
    17-03-2026 20:31
    @Roelman
    Dat heeft niet veel geholpen, vorig jaar was er net een heel zware valpartij in de laatste kilometers.

Reacties zijn gesloten.