Om de veiligheid te vergroten: Hoe werkt de 3-seconden-regel in massasprints?
Massasprints in het wielrennen zijn sinds begin 2025 veranderd. In het kader van veiligheid heeft de internationale wielerunie UCI namelijk een zogenoemde ‘3-seconden-regel’ ingevoerd. In het kort: pas als er een gat van méér dan drie seconden valt in het peloton, worden de tijdsverschillen geteld.
Voorheen gold diezelfde regel, maar dan werden er vanaf één seconde (tussen het laatste achterwiel en het eerstvolgende voorwiel) al verschillen gerekend aan de finish. Na uitgebreid onderzoek van de SafeR-organisatie en de UCI is daarvan afgestapt, om het risico in massasprints tijdens etappekoersen te verminderen.
Er wordt elke vlakke etappe een ‘Sprintzone’ aangewezen van drie, vier of vijf kilometer, waarin speciale regels en protocollen gelden. Een van die vernieuwde regels is de nieuwe methode om tijdsverschillen te berekenen aan de finish: het tijdsverschil dat nodig is voor een breuk in het peloton is verhoogd van één naar drie seconden.
“Dit zou betekenen dat een renner die op minder dan 3 seconden achterstand van de renner direct voor hem finisht, dezelfde tijd krijgt toegewezen”, schreef de UCI in het Sprintzone-protocol. Dat maakt men inzichtelijk met de volgende berekening: bij een sprint van 60 km/h is een verschil van 1 seconde goed voor een gat van 17 meter, en een verschil van 3 seconden een gat van 50 meter.
Er is een uitzondering op die regel: als het duidelijk gaat om een ontsnapte renner of een kopgroep, dan zal de tijdswaarneming wel een gat van één of twee seconden rekenen in een massasprint.
Geen risico voor klassementsploegen
Door deze regelwijziging wordt geprobeerd om klassementsploegen weg te houden uit de drukte van een massasprint. Sinds begin 2026 heeft Visma | Lease a Bike met kopman Jonas Vingegaard al de tactiek om in sprintfinales achterin het peloton te zitten. Volgens het team doen andere klassementsrenners dat ook na onderling overleg.
Renners die betrokken zijn bij een valpartij, pech of een lekke band krijgen in de ‘Sprintzone’ worden bovendien in dezelfde tijd gezet als de groep waarin hij op dat moment reed. Betrokkenheid bij een crash búiten de ‘Sprintzone’ valt daar niet onder. Opgelopen achterstand wordt dan wel toegekend.
Een visuele weergave van de UCI:

- Als er een verschil van minder dan 3 seconden wordt vastgesteld tussen de achterkant van het achterwiel van een renner en de voorkant van het voorwiel van de volgende renner, krijgen deze renners dezelfde tijd toegekend. Dit geldt voor alle renners of groepen in de wedstrijd, behalve wanneer de onderstaande “bijzondere bepaling voor een ontsnapte renner of kopgroep” van toepassing is.
- Als er een verschil van 3 seconden of meer wordt vastgesteld tussen de achterkant van het achterwiel van een renner en de voorkant van het voorwiel van de volgende renner, dan registreert de tijdwaarnemer een nieuw tijdsverschil, berekend vanaf de voorkant van het voorwiel van die renner tot de voorkant van het voorwiel van de ritwinnaar.
- Bijzondere bepaling: Als een duidelijk gevormde kopgroep (of solovluchter) zijn voorsprong behoudt tot de finishlijn en de ontsnapte renner of kopgroep de etappe wint, dan betekent elk verschil van één seconde of meer (achterwiel – voorwiel) tussen de renners dat er een nieuwe tijd wordt genoteerd. Voor de daaropvolgende groep en de overige renners wordt het verschil berekend op basis van een verschil van 3 seconden, zoals hierboven beschreven.
Om te reageren moet je ingelogd zijn.