Tour 2026: Voorbeschouwing etappe 7 – Slaat Olav Kooij opnieuw toe in Bordeaux?
foto: Fotopersburo Cor Vos
donderdag 9 juli 2026 om 19:00 Volg in Google

Tour 2026: Voorbeschouwing etappe 7 – Slaat Olav Kooij opnieuw toe in Bordeaux?

Na een stevige Pyreneeënrit krijgt het peloton de gelegenheid om de benen weer wat rust te gunnen in een vlakke rit naar Bordeaux. De snelle mannen zullen de zevende rit echter met rood omcirkeld hebben. Wie blijkt de snelste in Girondijnse hoofdstad? WielerFlits blikt vooruit!

Parcours

Een dag na de zware rit over de Tourmalet is het peloton eindelijk definitief de Pyreneeen uit. De meeste renners zullen er na de eerste zes verraderlijke ritten wel blij mee zijn, de sprinters zullen zelfs juichen. Zij krijgen eindelijk weer kans op ritsucces.

Gestart wordt er deze vrijdag in het onbekende Hagetmau. Dit kleine dorpje met slechts 5.000 inwoners ontving nog nooit de Tour de France, dus deze vrijdag zal het er groot feest zijn. Na de start zullen de renners rap in noordelijke richting naar Bordeaux rijden. Heel veel valt er niet te beleven, aaangezien de wegen voornamelijk vlak zijn.

Op weg naar de spurtstad Bordeaux volgt alleen de beklimming van de Côte de Béguey (1,6 km aan 4,3%) op veertig kilometer van de aankomst, maar hier zal geen enkele klimmer vermoedelijk worden gelost. En dus gaat er ‘gewoon’ gesprint worden in Bordeaux.

De hoofdstad van de Gironde was al 133 keer het decor van een Touretappe en in het verleden wonnen er voornamelijk spurters. Denk maar aan Jasper Philipsen in 2023 of Mark Cavendish in 2010. In het verleden won hier ook regelmatig een Nederlander. We denken dan aan Cees Priem, Bert Oosterbosch, Jan Raas en Jean-Paul van Poppel in de jaren tachtig, maar ook zeker aan Servais Knaven in 2003. Hij is de laatste Nederlander die hier wist te winnen.

Etappe 7
Etappe 7
Start: 13:15 (FR flag Hagetmau)
Finish: 17:13 - 17:35 (FR flag Bordeaux)

Klassementen


Favorieten

Met slechts één beklimming van vierde categorie onderweg legt de Tourorganisatie in de zevende rit een rode loper uit voor de sprinters. Bovendien zullen de sprintersploegen er, na een voor hun verder weinig gunstige openingsweek, op gebrand zijn om hun kopmannen een kans te geven op de winst. Een andere uitkomst dan een massasprint in Bordeaux lijkt dan ook uitgesloten.

In de vorige massasprint, in de vijfde etappe, stond er geen maat op Olav Kooij. De 24-jarige coureur van Decathlon CMA CGM vond zijn eigen weg in de chaotische finale in Pau, sprintte de concurrentie vervolgens op een fietslengte en boekte zo als debutant zijn eerste etappezege in de Tour. Daarmee schudde hij alle ellende van het afgelopen jaar, de Nederlander reed pas in mei zijn eerste koers door een slepende virusinfecite, van zich af. Afgaande op die rit lijkt Kooij dus ook in Bordeaux de te kloppen man.

Schiet Kooij weer raak in Bordeaux? – foto: Fotopersburo Cor Vos

Jasper Philipsen moest in Pau genoegen nemen met een vijfde plek, een klassering waar een tienvoudig ritwinnaar geen genoegen mee kan nemen. De Belg van Alpecin-Premier Tech raakte bij het ingaan van de slotkilometer wat opgesloten in het gedrang en moest van te ver komen, waardoor hij nooit echt meedeed om de ritwinst. Philipsen en zijn ploeg zullen er daarom extra op gebrand zijn om deze kans voor de spurters wel te verzilveren. Zeker met een loods als Mathieu van der Poel behoort Philipsen in een rit als deze altijd tot de favorieten.

Wie in de eerste massasprint een bijzonder onfortuinlijke finale kende, was Tim Merlier. Door een val in de finale raakte hij belangrijke pionnen uit zijn sprinttrein kwijt. De renner van Soudal Quick-Step moest het daardoor alleen zien te rooien, waardoor hij vlak voor de sprint wat ingesloten raakte. De Belg moest zijn sprint vervolgens uit onmogelijke positie beginnen en strandde toch nog op een derde plek. Met zijn snelheid zit het dus wel goed en als de Soudal-trein in Bordeaux wel op de rails blijft, behoort Merlier zeker tot de voornaamste kandidaten. Een tegenvaller is wel dat lead-out Bert Van Lerberghe in de zesde etappe op moest geven.

Merlier zal zijn gram willen halen – foto: Fotopersburo Cor Vos

De grote verrassing in de sprint van woensdag was Max Kanter van XDS Astana. De Duitser kon, mede door het goede werk van zijn loodsen Mike Teunissen en Aaron Gate, in perfecte positie de sprint aangaan en moest alleen in Kooij zijn meerdere erkennen. Met de combinatie van zijn sterke sprinttrein en snelle benen moet een goede uitslag er ook in Bordeaux weer inzitten. Verder kijken we ook naar Biniam Girmay. De renner van NSN Cycling werd in de vorige sprint zesde en zal in de vijfde rit ongetwijfeld opnieuw meedoen om de ereplaatsen, maar met een uitschieter zit er wellicht meer in.

Ook kunnen we de naam van Mads Pedersen niet onbenoemd laten. Zijn Tour is eigenlijk al geslaagd met een ritzege en ook voor de groene trui heeft hij al goede zaken gedaan. Normaal gesproken houdt de renner van Lidl-Trek van ritten met een meer geaccidenteerd profiel, maar zal met het puntenklassement in zijn achterhoofd gewoon gaan meesprinten ondanks zijn geringe kansen op winst. In de eerste sprint deed hij dat naar behoren met een zevende plaats.

In de schaduw van zijn landgenoot Kooij snelde de Nederlander Huub Artz naar een verrassende vierde plaats in Pau. De Nederlands kampioen tijdrijden liet zien dat Lotto-Intermarché met het uitvallen van Arnaud De Lie zijn ambities in de sprints nog niet hoeft op te bergen. Ook ploeggenoot Jenno Berckmoes deed het met een elfde plaats prima. Verder kijken we met een schuin oog naar de verrichtingen van Pascal Ackermann. De Duitser van Jayco AlUla kan met een ritzege zijn trilogie voltooien, maar kwam in de vijfde etappe niet verder dan een twaalfde plaats.

Artz verraste in Pau – foto: Fotopersburo Cor Vos

Voor de Belgen is het naast Philipsen en Merlier ook uitkijken naar de werken van Milan Fretin. De Cofidis-renner had het in de generale repetitie in de Baloise Belgium Tour lastig, maar sprintte in de vijfde etappe naar een verdienstelijke achtste plaats. Als we de uitslag van woensdag verder afgaan, komen we de naam van Søren Wærenskjold tegen op de tiende plaats. Hoewel zijn ploeg- en landgenoot Torstein Træen in het geel rijdt, probeerde zijn team hem toch in stelling te brengen, met een verre ereplaats als resultaat.

Picnic PostNL rekent in principe op Pavel Bittner, maar kan na een teleurstellende uitslag (zestiende) van de Tsjech in Pau eventueel nog uitwijken naar de Nederlander Frits Biesterbos. Tudor verloor in de Tourmalet-rit sprinter Arvid de Kleijn, maar wellicht kan Rich Pluimers nu naar een korte klassering sprinten. Anthony Turgis (TotalEnergies) werd in de vijfde etappe dan weer knap negende en is daarom zeker ook nog het vermelden waard. Tot slot behoren Dorian Godon (Netcompany INEOS), Phil Bauhaus (Bahrain Victorious) en Fernando Gaviria (Caja Rural-Seguros RGA) tot de outsiders.


Weer en TV

Het lijkt voorlopig nog niet afgelopen met de extreme hitte in Frankrijk, want ook in finishplaats Bordeaux worden temperaturen tot 36 graden Celsius verwacht. De wind waait met een kracht van drie Beaufort uit het westzuidwesten, waarmee de renners de wind gedurende vrijwel de hele rit schuin, licht achter in de rug hebben.

Morgen

FR flagTour de France
Etappe 7 • Men Elite
13:00
Eurosport 1
NL flagBE flag
13:00
HBO Max
NL flagBE flag
14:20
NOS online
NL flag
14:20
NPO1
NL flagBE flag
14:25
VRT1
NL flagBE flag

Voorspelgame


Schrijf je in voor onze dagelijkse Tour-nieuwsbrief

Met deze dagelijkse Tour-nieuwsbrief van Wielerflits ben je helemaal op de hoogte voor jouw koersdag. Het is een korte preview, met een vooruitblik op het parcours, de favorieten voor die dag en we delen het belangrijkste nieuws. Op die manier ben je tussen 6 en 7 uur 's ochtends (op de camping, op het strand of thuis op de zetel) helemaal klaar voor jouw Tour-dag!

Voor de zomervakantie
4 Reacties
19:16
Geen sterren voor Pogi? :p

All jokes aside. Gelukkig komende 7 ritten gelukkig wat mogelijkheden voor andere renners. Lekker sprinten morgen!
19:16
Ik kijk echt uit naar de aankomende ritten gewoon spannende sprints zonder te weten wie er wint! Geweldig!
19:18
Zou het lukken zonder valpartijen?
    19:22
    Op die brug over de Garonne gaan ze, Pogi zwemt naar de finish, is gelukkig binnen de 5 km

Om te reageren moet je ingelogd zijn.