Tour 2026: Voorbeschouwing etappe 10 – Wil Pogacar revanche in zware rit door Centraal Massief?
foto: Fotopersburo Cor Vos
zondag 12 juli 2026 om 19:00 Volg in Google

Tour 2026: Voorbeschouwing etappe 10 – Wil Pogacar revanche in zware rit door Centraal Massief?

In de tiende etappe trekt het Tourpeloton het Centraal Massief in. De renners komen daar een finale tegen zie ze kunnen kennen uit de editie van 2024. Toen streden Jonas Vingegaard en Tadej Pogacar om de zege en wist de Deen uiteindelijk nét aan het langste eind te trekken. De rit lijkt echter ook zeer aanlokkelijk voor aanvallers. Gaat een vluchter of klassementsrenner er met de etappezege vandoor? WielerFlits blikt vooruit!

Parcours

Quatorze Juillet! De Fransen krijgen op hun eigen nationale feestdag een aantrekkelijke rit voorgeschoteld. Althans… dat is de verwachting op deze 14 juli. De vorige keer dat de Tour de France finishte in Le Lioran, wist Jonas Vingegaard Tadej Pogačar na een enerverende rit te kloppen.

In deze tiende etappe trekt het peloton in 167 kilometer door het Centraal Massief. Gestart wordt er ‘s middags in Aurillac, waarna een vlakke openingsfase volgt. Pas in de laatste tachtig kilometer volgt het overgrote merendeel van de liefst 3900 hoogtemeters onderweg.

Na bijna 100 kilometer zijn de renners pas boven op de eerste officiële klim van de dag. Dat is de Col de la Griffoul (5,9 km à 6,7%), waarna de rest van de etappe geen vlakke meter meer telt. Er zijn de beklimmingen van de Col Prat de Bouc en de Cote de Murat, maar bovenop zijn geen bergpunten te verdienen.

De race ontbrandt pas goed op de Puy Mary (7,8 km à 6%), die in de laatste kilometers nog stijgt met een stijgingspercentage van 9%, maar met de laatst 2,2 kilometer aan een steile 8,8%. Na een korte afdaling volgt dan de loodzware Col de Pertus (4,4 km à 8,5%).

Er zijn dan nog maar 14 kilometer te gaan. In de absolute slotfase is er dan nog de Col de Font de Cère. De laatste veertig kilometer van deze etappe zijn gelijk aan de Tour-rit in 2024, die door Jonas Vingegaard dus werd gewonnen.

Etappe 10
Start: 13:10 (FR flag Aurillac)
Finish: 17:12 - 17:36 (FR flag Le Lioran)

Klassementen


Favorieten

De tiende etappe is typisch zo’n rit die voor zowel de vluchters als klassementsrenners uitermate geschikt is. De laatste keer dat de Tour deze finale aandeed, gingen de klassementsrenners met de zege aan de haal. Als we verder terug in de tijd gaan, zien we dat de vijfde etappe in 2016 óók dezelfde finale kende. Toen wist Greg Van Avermaet vanuit de kopgroep de overwinning binnen te slepen. Kortom: het is dus een moeilijk te voorspellen rit. Omdat Pogacar nog een appeltje te schillen heeft in Le Lorian, geven wij de klassementsmannen het voordeel van de twijfel.

Veel zal dus afhangen van hoe hongerig Tadej Pogacar  is. Áls de klassementsrenners om de zege gaan strijden, is hij de torenhoge favoriet. Anderzijds heeft de Sloveen al twee ritzeges op zak en is zijn voorsprong in het klassement na de zesde rit comfortabel. Bovendien ligt het zwaartepunt van deze Tour in de laatste week, dus heeft Pogacar voldoende reden om zijn krachten toch maar wat te sparen… toch? De wereldkampioen lijkt onverslaanbaar op het terrein van de tiende etappe, dus ‘sparen’ zal dinsdag waarschijnlijk niet in zijn woordenboek staan. Ook ploeggenoot Isaac Del Toro kunnen we niet onbenoemd laten als de klassementsrenners gaan strijden om de zege.

Laat Pogacar wat over voor de vluchters? – foto: Fotopersburo Cor Vos

Als we naar potentiële aanvallers in deze rit kijken, komen we gezien de zwaarte van de finale al snel uit bij explosieve klimmers als Richard Carapaz (EF Education EasyPost). De Ecuadoraan sprintte tussen de favorieten naar een derde plek in etappe drie en weet bovendien wat het is om te winnen in het middengebergte: in 2024 won hij een etappe met een vergelijkbare finale met aankomst in SuperDévoluy. Bovendien kan hij met Alex Baudin en Ben Healy rekenen op twee aanvalslustige ploeggenoten. Zeker voor Baudin is deze rit interessant vanwege de bergpunten die er te rapen zijn.

Aangezien de etappe op de nationale feestdag verreden wordt, houden we – naast Baudin – nog meer Fransen extra scherp in de gaten. Een andere kanshebber uit Frankrijk is wat ons betreft Kévin Vauquelin (Netcompany INEOS). De klimmer begon aan de Tour met klassementsambities, maar verloor in de ploegentijdrit al kostbare tijd en zag zijn klassement in de derde rit helemaal in duigen vallen. Voor Vauquelin is er daardoor wel ruimte om aan te vallen, wat hij ook deed in de vierde etappe, met een verdienstelijk zesde plek als resultaat.

Carapaz won al eens in het Centraal Massief – foto: Fotopersburo Cor Vos

In tegenstelling tot Vauquelin, begon Tobias Halland Johannessen, uitstekend aan deze Tour met een zesde en vijfde plek tussen de favorieten voor het klassement in respectievelijk de tweede en derde etappe. In de Pyreneeënrit maakte de Noor van Uno-X Mobility echter een duikeling in het klassement, waardoor er mogelijkheden bestaan om ten aanval te trekken.

Toch kijken we voor de niet-klassementsmannen vooral uit naar Tom Pidcock (Pinarello Q36.5). Hij liet zich vlak voor de eerste rustdag van zijn aanvallendste kant zien, en vindt dinsdag een parcours dat hem nog meer op het lijf is geschreven. In de tiende etappe zal hij snelle renners als Mathieu van der Poel immers niet tegenkomen. Of krijgt de nummer dertien van het algemeen klassement geen vrijgeleide om mee te schuiven in de vlucht van de dag? 

Seixas kan de Franse hype op de nationale feestdag nog extremer maken – foto: Fotopersburo Cor Vos

Voor de Belgen is het vooral uitkijken naar de werken van Lennert Van Eetvelt (Lotto-Intermarché). De explosieve Belg is bezig aan een degelijke Tour met als uitschieter een zesde plek in de derde rit naar Les Angles. Daarnaast kan zijn ploeg ook nog rekenen op Georg Zimmermann, in 2023 al eens tweede in een overgangsrit in de Tour. Als we naar de andere Belgisch formatie in deze Tour de France kijken, valt ons de naam van Valentin Paret-Peintre (Soudal Quick-Step) op. De Fransman schoot vorig jaar al raak in een nog veel zwaardere etappe naar de Mont Ventoux.

En dan gaan we toch weer even terug naar de klassementsmannen. We zien eigenlijk geen scenario voor ons waarin een andere klassementsman weet te winnen dan Pogacar, maar een fietswiel is rond! In de vergelijkbare etappe in 2024, konden we ons ook geen andere ritwinnaar voorstellen dan Pogacar en toen wist Jonas Vingegaard te verrassen. We schrijven hem dus toch maar weer op. Evenals Remco Evenepoel (derde in 2024), Florian Lipowitz, Juan Ayuso, Mattias Skjelmose en Paul Seixas. Is er voor het 19-jarige wonderkind een mooiere dag voor een eerste Tour-ritzege dan op 14 juli?

Van Eetvelt vindt een parcours op maat – foto: Fotopersburo Cor Vos

Voor Nederlands succes zal het vooral van Frank van den Broek (Picnic PostNL) moeten komen. Dit jaar reed hij al twee keer in de aanval, maar met weinig resultaat. Toch lijkt Van den Broek altijd wat extra’s te kunnen in de Tour, want in zowel 2024 als 2025 noteerde hij een keer de tweede plek in een daguitslag. Bij Alpecin-Premier Tech kan de Belg Ramses Debruyne misschien nog voor een verrassing zorgen.

Movistar heeft met de Spanjaarden Raúl García Pierna en Pablo Castrillo ook nog een gevaarlijk duo in huis. In de vierde rit werden zij al respectievelijk derde en negende. Bij NSN Cycling zullen ze hoofdzakelijk rekenen op rasaanvaller Marco Frigo. Als we de deelnemerslijst verder afspeuren, komen we ten slotte nog uit bij namen als Jordan Jegat (TotalEnergies), Ion Izagirre (Cofidis) en Michael Storer (Tudor). We kunnen ze maar beter genoemd hebben!


Weer en TV

We dreigen in de herhaling te vallen, maar ook dinsdag wordt het weer heet in Frankrijk. In startplaats Aurillac wordt het maximaal 37 graden Celsius met een zacht briesje van slechts twee Beaufort uit het westzuidwesten. Als de renners het Centraal Massief intrekken, wordt het iets koeler. In finishplaats Le Lioran loopt de temperatuur naar verwachting op tot 33 graden Celsius.

dinsdag 14 juli

FR flagTour de France
Etappe 10 • Men Elite
13:00
Eurosport 1
NL flagBE flag
13:00
HBO Max
NL flagBE flag
13:30
VRT1
NL flagBE flag
14:20
NOS online
NL flag
14:20
NPO1
NL flagBE flag

Voorspelgame


Schrijf je in voor onze dagelijkse Tour-nieuwsbrief

Met deze dagelijkse Tour-nieuwsbrief van Wielerflits ben je helemaal op de hoogte voor jouw koersdag. Het is een korte preview, met een vooruitblik op het parcours, de favorieten voor die dag en we delen het belangrijkste nieuws. Op die manier ben je tussen 6 en 7 uur 's ochtends (op de camping, op het strand of thuis op de zetel) helemaal klaar voor jouw Tour-dag!

Voor de zomervakantie
2 Reacties
19:40
Ik denk dat Pogi honger heeft op quatorze juillet.
19:50
Als Pog al ritten als vandaag wil winnen dan zal hij dinsdag al helemaal toe willen slaan, helemaal gezien dit de plek is waar hij voor het laatst van Vin verloor en dat het quatorze juillet is en dus een groot feest maakt voor hem de honger alleen maar groter! Op een papier een heel enerverend ritje maar met Pog zal het wel anders zijn!

Om te reageren moet je ingelogd zijn.