Tour 2026: Tadej Pogacar slaat daags na rustdag nieuwe slag in Centraal Massief, goede zaak Remco Evenepoel
Foto: Fotopersburo Cor Vos
dinsdag 14 juli 2026 om 17:17 Volg in Google

Tour 2026: Tadej Pogacar slaat daags na rustdag nieuwe slag in Centraal Massief, goede zaak Remco Evenepoel

Tadej Pogacar heeft de puntjes nog eens op de i gezet in de tiende etappe van de Tour de France. In de laatste veertien kilometer reed de gele trui al zijn concurrenten weer uit het wiel, om uiteindelijk met meer dan een halve minuut over de aankomst te komen. Logischerwijs zit hij nog steviger in de gele trui.

In deze tiende etappe trok het peloton in 167 kilometer door het Centraal Massief. Na een vlakke openingsfase vanuit Aurillac, volgden in de finale nog ruim 3900 hoogtemeters. Het klimgedeelte werd geopend met de Côte de Pailherols (3 km à 7,2%) na zeventig kilometer, waarna de rest van de rit geen vlakke meter meer telde.

Er waren ook nog de beklimmingen van de Col de la Griffoul (5,9 km à 6,7%), Col Prat de Bouc (3,1 km à 6,5%) en de Cote de Murat (5,2 km à 5,3%). De race moest pas goed ontbranden op de loeisteile Puy Mary (7,8 km à 6%). Na een korte afdaling volgde dan de loodzware Col de Pertus (4,4 km à 8,5%) met 14 kilometer te gaan. In de absolute slotfase was er dan nog de Col de Font de Cère (3,1 km à 5,8%).

Op voorhand was er twijfel of de aanvallers zich hier zouden kunnen uitleven. Een aantal renners vermoedden dat UAE Emirates iets in haar schild voerde, maar in de eerste kilometers zagen we toch een spervuur aan demarrages. Lidl-Trek probeerde die pogingen te controleren, omdat het ambities had met Mads Pedersen bij de tussensprint. Even liet het op die manier zelfs de groep scheuren, zelfs Remco Evenepoel en Tadej Pogacar waren mee voorin.

Toch kwam alles weer samen en Pedersen deed een uitstekende zaak. De Deen pakte de volle buit van 25 punten voor Max Kanter en Biniam Girmay, terwijl zijn dichtste concurrenten Tim Merlier en Jasper Philipsen al in de achtergrond hingen. Hoewel we op dat moment nog niet in de bergen waren toegekomen, was het terrein toch al voldoende lastig. Meteen na de tussensprint profiteerde Mathieu van der Poel van de verwarring en ging hij aanvallen.

In de kilometers die daarop volgden was Van der Poel misschien wel een van de meest attractieve renners. Niet alleen in dienst van zichzelf, Van der Poel nam ook ploegmaat Ramses Debruyne op sleeptouw. Op die manier lag hij aan de basis van een kopgroep van dertien renners, die in verschillende schuifjes tot een grotere groep van 31 renners zou evolueren.

De andere, belangrijkste namen voorin? Alex Baudin, Ben Healy (EF Education-EasyPost), Sergio Higuita, Harold Tejada (XDS Astana), Thymen Arensman, Kevin Vauquelin (INEOS Grenadiers), Valentin Paret-Peintre, Louis Vervaeke (Soudal Quick-Step) Ben O’Connor (Jayco AlUla), Margo Frigo (NSN), Javier Romo (Movistar), Ion Izagirre (Cofidis), Romain Grégoire, Guillaume Martin (Groupama-FDJ) en Jorgan Jegat (TotalEnergies).

Alleen, de vrees die het peloton vooraf had dat UAE Emirates XRG alles wilde controleren, kwam ook uit. Ze gaven die groep nooit meer voorsprong dan anderhalve minuut. Voorin moesten ze daarom meteen stevig tempo rijden en in geen tijd werd die groep weer uitgedund. Met name Javier Romo maakte veel indruk. Eerst met Tejada, Higuita en Healy en later alleen slaagde hij erin om een tijdje alleen voorop te rijden.

Tussen 80 en 40 kilometer van het einde was het beeld redelijk eentonig. Voorin had je Romo die zich helemaal leeg reed, achterin lieten de renners van UAE zich gelden en zo kwam alles steeds meer op een zakdoek te liggen. Op 38 kilometer van het einde was het liedje van Romo gezongen, waarna Richard Carapaz (EF Education EasyPost) de volgende aanvaller van dienst was.

Aangezien de Ecuadoriaan helemaal niet gevaarlijk meer was in het algemeen klassement, gingen de UAE’ers niet als een bezetene achtervolgen. Het tempo bleef wel redelijk hoog in het peloton, waar intussen nog amper 25 renners overbleven. Omdat veel knechten uitgereden waren, kon Carapaz op de flanken van de lastige Col de Puy Mary zijn kloof zo vergroten tot een minuut.

Carapaz en Romo onderweg – foto: Fotopersburo Cor Vos

Het lastigste deel van de rit moest dan nog altijd komen. Bij het opdraaien van de Col de Pertus vielen er plots veel lijken. Meteen ging Mattias Skjelmose (Lidl-Trek) overboord, niet veel nadien zouden nog meer schaduwkopmannen én knechten van Pogacar en Vingegaard volgen. Even leek het erop dat de aanvallen zouden uitblijven, maar op een kleine kilometer van de top achtte Pogacar zijn moment toch gekomen.

Niemand deed een poging om te volgen. De gele trui leek te vliegen, reed in een ruk naar Carapaz, en ging er zelfs nog over ook. De verschillen waren op de top redelijk beperkt. De Ecuadoriaan volgde op amper vijf tellen; Vingegaard, Paul Seixas (Decathlon CMA CGM), Juan Ayuso (Lidl-Trek), Florian Lipowitz en Evenepoel (Red Bull-BORA-hansgrohe) nog eens tien tellen verder. Alles leek speelbaar, maar in de afdaling en daaropvolgende beklimming deed Pogacar en alleen maar tijd bij.

Bij de achtervolgers was Isaac Del Toro (UAE) de opvallende afwezige, en ook Evenepoel kende kwade momenten. Toch wist de jonge Belg bij het ingaan van de slotkilometer nog terug bij de achtervolgende groep te komen, en in de laatste rechte lijn van hen weg te sprinten. Vingegaard moest zich dan weer neerzetten, na vele inspanningen om de schade op Pogacar te beperken.

Uiteindelijk zou Pogacar over de aankomst komen met een kloof van 32 seconden op Evenepoel en 35 op Seixas. Goed voor zijn 24e ritzege in de Tour de France, maar vooral weer een belangrijke slag ten opzichte van zijn concurrenten in het algemeen klassement.


Schrijf je in voor onze dagelijkse Tour-nieuwsbrief

Met deze dagelijkse Tour-nieuwsbrief van Wielerflits ben je helemaal op de hoogte voor jouw koersdag. Het is een korte preview, met een vooruitblik op het parcours, de favorieten voor die dag en we delen het belangrijkste nieuws. Op die manier ben je tussen 6 en 7 uur 's ochtends (op de camping, op het strand of thuis op de zetel) helemaal klaar voor jouw Tour-dag!

Voor de zomervakantie
102 Reacties
17:55
Had het richie gegund maar als je ziet hoe pogi dat gat even dicht knalt van 30sec ongelofelijk. De genadeslag voor vingegaard lijkt me wel. Giro en tour doen hem geen goed iig
17:58
Ik ben zeker de laatste die iets zou willen initiëren en ik geloof in het huidige tijdperk van het wielrennen eigenlijk in de eerlijkheid van renners zoals van de poel en van Aert en die zitten beide aan de top.

Maar als je Pogacar zijn gedrag analyseert de afgelopen tijd, krijg ik wel echt vraagtekens. We hebben met werelds beste klassementsrenners te maken deze tour. Pogacar steekt daar op dit moment een aantal klasses bovenuit, op eigenlijk elk onderdeel van het wielrennen. Hij rijdt bij ze weg of ze niet meedoen. Trekt gekke bekken op 300m van de streep om vervolgens 30 seconde over de finish volledig op adem te zijn en amper te ademen.

In het voorjaar wint hij normaal gesproken alles (zonder pech in P-R) tegen een ander soort type renners, die ook extreem getalenteerd zijn in hun onderdeel.

Zijn entourage helpt de richting van alle gedachtes ook niet mee.

1) Hij is een super super super talent die op alle vlakken van het wielrennen beter getalenteerd is dan ieder ander in zijn generatie…

2) Hij gebruikt een trainingsmethode danwel voedingstrategie (supplementen) wat bij andere nog niet bekend is en waar hij naast zijn talent extra het verschil mee maakt.

3) Hij heeft mechanische “doping”.

4) Hij gebruikt helaas doping wat nog niet traceerbaar is.

Ik hoop zelf zo op 1 of 2. Maar ik volg het wielrennen al zolang en mijn gedachtes neigen helaas steeds meer naar 3(nog eerder) of 4.

Mijn respect is zo enorm groot voor wat hij doet, wat een topatleet. Maar helaas is zijn overmacht zo ontzettend groot dat ik er steeds minder met plezier naar kan kijken.
    18:45
    mechanische doping à la ERS (energie recovery system) is per definitie niet op te sporen (met hitte bv) als de fiets stil staat. Mechanische doping is ook een van de redenen ook dat ik ondertussen mordicus tegen fietswissels ben.

    En doping met minidoses had @Panache hier vorig jaar uitgelegd net als letterlijk een paardemiddel dat de toevoer van zuurstof naar de spieren enorm vergroot. Dat is een van de redenen dat ik voor een whitelist ben, alles wat niet toegestaan is, is verboden.
17:59
Binnen 2 a 3 jaar is Cavendish zijn record alweer kwijt. Echt bizar.
    18:03
    Kan het dit jaar al niet of ben ik overmoedig?
    18:08
    hij staat nu op 24 met nog 11 ritten te gaan. als hem dat lukt dan ben ik ook wel klaar met pogi
    18:13
    Nog 11? Moet lukken dit jaar. Dan zijn we er met z'n allen mee klaar.
18:00
Zou me niet verbazen als Vingegaard na dit seizoen er de brui aan geeft. Giro is binnen en daarmee de trilogie voltooid en nog een Tour winnen is per defnitie een kansloze zaak, zelfs al zou hij zichzelf nog flink weten te verbeteren, wat op zijn leeftijd haast niet meer mogelijk is.
    18:11
    Ik denk eerder dat hij dan Giro/Vuelta gaat rijden. Jaar na jaar 2e worden in de Tour heeft ook geen zin. Dan liever Giro en Vuelta winnen en zo je palmares uitbreiden.
18:05
Als MvdP 11 van z’n 11 veldritten wint lees ik dit allemaal niet … En die zit dan in opbouw te rijden tegen veldrijders die pieken naar de winter.
    18:06
    Een veldrijder vs carapaz,evenepoel,lipowitz is natuulijk net of je professionals vergelijkt met amateurs
    18:11
    Steven, je kan het deelnemersveld van een veldrit toch niet vergelijken met een top wegkoers.
    20:00
    Steven_E zegt zeker iets interessants. Het kan best zo zijn dat wielrennen een dermate kleine sport is, dat supertalenten de concurrentie wegblazen. Zie ook de snelle opmars van Seixas.
    22:57
    Dat weet je niet. Misschien is het een nichesport, maar toch eentje die in het verleden nooit zo hard gedomineerd is als door MvdP nu (die het dan nog als hobby ziet ook, tussen het trainen door). Nochtans, met van Aert is er tegenstander die het niveau van elke andere vroegere veldrittopper op zichzelf ook overstijgt (incl Nys, Albert, Stybar etc). Zet Pogi anders ook aan de start, en Mathieu klopt hem simpelweg keer op keer. Volgens jouw redenering is wegwielrennen dan ineens de kleine sport, en Mathieu de grote verdachte, toch?
18:10
Als je even de suggestieve connotaties vergeet, is een cyclisme à deux vitesses de perfecte omschrijving van wat we zit te bekijken.
Net de korte samenvatting op YouTube gezien na het fietsen. Het is gegaan zoals voorspeld.
Leukste moment van de wedstrijd was voor mij de remontada van Evenepoel. Ongeacht het verdere verloop van de Tour, zoveel karakter tonen om niet definitief te lossen, net niet te breken, terug te keren in een afdaling vol scherpe bochten en er finaal nog een krachtexplosie uit te persen; dat is toch waarom we van het wielrennen houden?
19:20
Doet Wout niet mee of heeft het iets met geel, zwart te maken. Dan pit uit, staat ie op zwart
19:21
Ik weet het allemaal niet. Er is geen een sport in de wereld die al vele jaren zo gedomineerd wordt door 1 sporter. En op meerdere disciplines zelfs (tour, klassiekers etc). Na een masterclass loopt hij na de finish rond alsof hij net een half uurtje onkruid heeft gewied in zijn tuin terwijl anderen aan het zuurstof moeten.
    21:13
    Om je te helpen hier een paar uitzonderlijke mensen die het wel gelukt is; Roger Federer, Novak Djokovic, Marcel Hirscher, LeBron James, Mikaela Shiffrin, Phil Taylor, Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Michael Jordan, Tiger Woods, Usain Bolt, Michael Phelps, Rafael Nadal, Lewis Hamilton, Valentino Rossi, Ole Einar Bjørndalen, Eliud Kipchoge, Serena Williams, Wayne Gretzky, Magnus Carlsen, Simone Biles, Martin Fourcade
    22:13
    Delete je lijstje maar weer, er is er geen een die jarenlang zo dominant is als Pogacar. Ik hoef je niet uit te leggen dat het vanzelfsprekender is dat Pogacar een Tour wint dan Federer een grand slam.
    22:54
    Mathieu van der Poel, cyclocross
19:37
Hoogmoed komt voor de val.
Ze denken bij UAE iets waterdichts te hebben uitgevonden, in hun vuist lachend kakelvers door de meest brute etappes , maar uiteindelijk komt alles altijd uit.
Tot die tijd kijken we naar de zichzelf repeterende overwinning van circus Pogacar, bestaat er iets saaiers?
19:42
De vijfde Tourzege is al binnen, daarna nog maar twee te gaan om de GOAT bij te halen qua tourzeges…..

Om te reageren moet je ingelogd zijn.