Tour 2019: Voorbeschouwing laatste bergetappe naar Val Thorens
foto: Cor Vos
zaterdag 27 juli 2019 om 08:00

Tour 2019: Voorbeschouwing laatste bergetappe naar Val Thorens

Update Wie wint de 106e editie van de Tour de France? Op de top van Val Thorens kennen we het antwoord, aangezien zondag de traditionele parade naar Parijs en de Champs-Élysées plaatsvindt. Een ding is zeker: het kan nog alle kanten op in deze spannende maar ook veelbesproken Tour. WielerFlits blikt vooruit!

Parcours

UPDATE: RIT INGEKORT TOT 59 KILOMETER

Alsof het allemaal nog niet zwaar genoeg is geweest deze Tour. De renners kregen al La Planche des Belles Filles op hun bordje, moesten de Col du Tourmalet en de Mur de Péguère beklimmen en werden vrijdag nog geconfronteerd met de loodzware Col de l’Iseran. Maar ook in de voorlaatste etappe – op weg naar Vol Thorens – zullen de renners afzien, zoveel is zeker. In slechts 130 kilometer koersen de inmiddels moegestreden matadoren over drie serieuze cols. Sterker nog: de helft van de tijd gaat het bergop!

We starten in Albertville, dat 27 jaar geleden nog de eer had om de Olympische Winterspelen te organiseren. Het werden de Spelen van schaatsster Gunda Niemann. Van slalommer Alberto Tomba. Van de toen pas 16-jarige schansspringer Toni Nieminen. Maar toch ook een beetje van Bart Veldkamp en Leo Visser. Maar genoeg over deze helden van weleer, het is tijd om te fietsen naar de finish in Val Thorens.

Al na goed vijftien kilometer beginnen de renners aan de eerste klim van de dag: de Cormet de Roselend. De Roselend is eigenlijk op te delen in de Col du Méraillet (top na dertig kilometer) en de daaropvolgende kilometers naar de top van de Roselend, die na 38 kilometer wordt bereikt. De Cormet de Roselend is niet al te steil – gemiddeld zo’n 6% – maar wel lang met bijna twintig kilometer. Hierna beginnen de coureurs aan de afdaling naar Bourg-Saint-Maurice-Les-Arcs, waarna ze tien vlakke kilometers krijgen voorgeschoteld. Maar iets buiten het plaatsje Mâcot begint het weer te klimmen.

Ditmaal geen monsterbeklimming van het kaliber Cormet de Roselend, maar de niet al te lange en zware Côte de Longefoy (6,6 km aan 6,5%). Al moet je altijd met twee woorden spreken, zeker in de derde Tourweek. Zodra de renners boven zijn hebben ze 75,5 kilometer afgelegd, maar is er ook nog 54,5 kilometer te gaan. En die zijn niet van de poes.

Het begint allemaal net voorbij Moûtiers, bij het opdraaien van de slotklim naar Val Thorens, ook wel El Valtho genoemd. De cijfers van de slotklim: bijna 34 kilometer klimmen aan 5,5%. Laat u niet in de maling nemen door de gemiddelde hellingsgraad, aangezien er enkele dalende stukken zijn. Zo piekt het wegdek geregeld aan 8-9%. Bovendien lopen de laatste negen kilometer omhoog aan 7%. Wie klimt er in de voetsporen van de Colombiaanse pocketklimmer Nélson Rodríguez, die hier in 1994 als eerste en tot nu toe enige wist te winnen?

Op de top van Val Thorens (2.365 meter) weten we ook wie de Tour de France 2019 heeft gewonnen, aangezien de slotetappe – uiteraard – finisht op de steentjes van de Champs-Elysées in hartje Parijs.


Start: 14.30 uur in flag-fr Albertville
Finish: 16.30-17.00 uur in flag-fr Val Thorens


Favorieten

De negentiende etappe naar skigebied Tignes leek zo mooi te worden, maar het draaide uit op een nachtmerrie voor de renners en de Tourorganisatie. De rit werd namelijk vroegtijdig stilgelegd, nadat de route onbegaanbaar was geworden door hagel en hevige sneeuwval. Tourbaas Christian Prudhomme moest een drastische beslissing nemen: de tijden werden stopgezet op de top van de voorlaatste klim, de Col de l’Iseran.

Hierdoor ziet het algemeen klassement er totaal anders uit. De nieuwe leider heet nu Egan Bernal, aangezien de Colombiaan als eerste bovenkwam op de top van de Iseran. De 22-jarige klimmer heeft nu een voorsprong van 45 seconden op Julian Alaphilippe, die moest passen op de flanken van deze Alpenreus. En de overige favorieten? Die volgen op meer dan één minuut, en dat op de beste klimmer in deze Tour.

Egan Bernal – foto: Cor Vos

We kunnen wel spreken van een enorme anticlimax, maar de Tour gaat gewoon door. En wel met een relatief korte etappe door de Alpen, wat in de kaart speelt van de klassementsrenners. Nee, het is zeker geen onmogelijke opgave voor de rittenkapers, maar een korte etappe is relatief makkelijk te controleren voor de klassementsploegen. En mocht het op de eerste klim (de Cormet de Roselend na veertien kilometer) al ontploffen, dan is het zeker uitkijken naar de beste klimmers in het peloton.

Een van die renners is zonder enige twijfel Egan Bernal, die zaterdag in de gele leiderstrui mag vertrekken. De beloftevolle klimmer heeft nu een mooie voorsprong op zijn directe concurrenten, waardoor hij op weg lijkt naar zijn eerste eindzege in de Ronde van Frankrijk. En dat op een leeftijd van slechts 22 jaar. We moeten al terug naar het jaar 1904 (Henri Cornet, slechts negentien jaar) om een jongere Tourwinnaar te vinden. Bernal kan dus in meerdere opzichten geschiedenis schrijven, daar op de flanken van Val Thorens.

Egan Bernal op de Col de l’Iseran – foto: Cor Vos

De renner uit mijnstad Zipáquira had overigens geen betere finish kunnen uittekenen. Waarom? Nou, aangezien de slotklim van deze Tour maar liefst 33 kilometer lang is, wat andere koek is dan bijvoorbeeld La Planche des Belles Filles, waar het vooral aankwam op explosiviteit. Nu gaat het vooral om vermogen, taaiheid en indelen. De kwaliteiten van een pure klimmer als Egan Bernal. De renners finishen bovendien (opnieuw) boven de tweeduizend meter, het natuurlijke biotoop van veel Colombianen.

Zien we op de top een definitieve machtsovername van Egan Arley Bernal? De renner van Team Ineos zal graag willen winnen op de top van Val Thorens, als bewijs dat hij geen geneutraliseerde etappe nodig heeft om de rest uit het wiel te rijden.

Vanuit Nederlands oogpunt is het dan weer uitkijken naar Steven Kruijswijk. De klassementskopman van Jumbo-Visma maakte een sterke indruk op de Col de l’Iseran, maar toen kwam het noodweer en de neutralisatie, waardoor de Nederlander plots moest stoppen. De 32-jarige Kruijswijk kreeg dus (net als zijn concurrenten) niet de kans om een aanval te doen op het podium, waardoor hij nog altijd vierde staat in het klassement. Het verschil met gele trui Bernal is meer dan één minuut, maar een podiumplaats is nog altijd mogelijk.

Geraint Thomas en Steven Kruijswijk – foto: Cor Vos

Het moet dus gebeuren in de laatste Alpenetappe naar Val Thorens. De slotklim naar het wintersportoord moet de Brabander prima liggen, al had hij ongetwijfeld gehoopt op een wat langere en meer slopende etappe. Mocht Kruijswijk een alles-of-niets aanval willen doen, dan kan hij weer rekenen op Laurens De Plus en George Bennett. De Belg bleek van goudwaarde in de etappe over de Iseran, maar helaas was het allemaal voor ‘niks’. Kruijswijk zei na afloop dat hij alles-of-niets wil gaan spelen richting ValTho.

Het is weer eens wat anders, een (mogelijke) Colombiaanse eindwinnaar van de Tour. Sinds 2012 heersen de Britten namelijk, met uitzondering van 2014, toen Vincenzo Nibali won. Na de eerste en enige eindzege van Bradley Wiggins kwam daar Chris Froome, die al vier Tours op zijn naam heeft staan. En vorig jaar won natuurlijk Geraint Thomas, die dit jaar hoopte zijn titel te verdedigen. Dat kan nog altijd, maar de Welshman is niet meer de topfavoriet. Dat is zijn ploegmaat Bernal. Toch moeten we een regerend Tourwinnaar niet uitvlakken…

Maar we moeten ook concluderen dat Thomas niet zo goed is als vorig jaar, toen hij de wedstrijd echt domineerde. De renner van Team Ineos wist toen twee zware Alpenritten te winnen, maar dit jaar is het vooral aanklampen bergop. Bovendien ging hij al meerdere keren tegen de vlakte. En toch kan Thomas nog zijn tweede Tour winnen, maar alleen als Bernal een slechte dag heeft. Dat laatste lijkt niet 1-2-3 te gebeuren, maar je weet het maar nooit in de derde week van de Tour. Zal Thomas nu alles geven om het geel van zijn ploegmaat over de streep te trekken?

Mikel Landa en Alejandro Valverde – foto: Cor Vos

Bij het Spaanse Movistar zal men geen rekening meer houden met Tourwinst, aangezien Nairo Quintana al veel tijd heeft verloren en Alejandro Valverde niet goed genoeg is. Ook Mikel Landa zal de ronde niet meer winnen, maar de Spanjaard heeft de Tour wel gekleurd. Wanneer het bergop ging, viel de Spanjaard aan. Hierdoor is hij flink gestegen in het klassement, maar het podium lijkt niet meer haalbaar. Op de Iseran moest hij namelijk passen, al wist hij op karakter weer aan te sluiten bij het groepje Kruijswijk-Thomas. Wat nog wel kan voor Landa: een etappezege!

Iemand die zich niet meer drukt maakt om een klassement, is Simon Yates. De Brit van Mitchelton-Scott kwam naar de Tour om zijn broer Adam te helpen, maar die laatste zakte door het ijs. En dus ging Simon maar op jacht naar ritzeges, en met succes. Zo won hij al in Bagnères-de-Bigorre en Prat d’Albis. Kan de explosieve klimmer er nog een hattrick van maken door te zegevieren op de top van Val Thorens? In de etappe naar Tignes was hij mee met de ontsnapte Bernal, maar kreeg Yates niet de kans om voor de ritzege te strijden. Neemt hij zaterdag revanche?

Simon Yates – foto: Cor Vos

De winnaar op Val Thorens is wellicht al langsgekomen, maar het is ook niet onwaarschijnlijk dat Warren Barguil zijn Tour afsluit met een prestigieuze ritzege. De Franse kampioen viel aan in de Pyreneeën en in de etappe naar Tignes, maar de renner van Arkéa-Samsic zoekt nog altijd naar een overwinning. Dan moet het maar gebeuren in de laatste Alpenetappe, net als twee jaar geleden. Toen won Barguil de afsluitende Alpenrit met aankomst op de Col d’Izoard. Bezorgt hij zijn ProContinentale ploeg een broodnodige ritzege?

We zouden het in alle hectiek bijna vergeten, maar vrijdag moest een Tourkandidaat huilend opgeven. De ongelukkige Thibaut Pinot bleek niet meer verder te kunnen vanwege een spierblessure, waardoor Groupama-FDJ het alsnog over een andere boeg moet gooien. De Franse WorldTour-formatie zal morgen op jacht gaan naar een ritzege, misschien wel met David Gaudu. De beloftevolle klimmer maakte deze Tour indruk als superknecht, maar zal het nu dus zelf moeten doen. Een voordeel: hij zal de ruimte krijgen van de favorieten. Alleen bleek zijn vorm in de slotweek wel een dalende curve te vertonen.

Nairo Quintana – foto: Cor Vos

We gaan verder met Nairo Quintana, die in de Alpen heeft laten zien nog altijd uitstekend te kunnen klimmen. Zo won hij op indrukwekkende wijze de eerste Alpenetappe naar Valloire, dankzij een razendsnelle beklimming van de Galibier. In de tweede Alpenrit moest hij zijn inspanningen echter bekopen, waardoor hij weer is gezakt in het klassement. De renner van Movistar zal de Tour niet meer winnen, of het podium halen, maar hij kan nog wel een tweede etappe winnen. Quintana is zeker een van de favorieten voor de ritzege.

De slotklim naar Val Thorens is namelijk een typische Quintana-klim: lang, hoog en niet al te steil. Het doet een beetje denken aan de bekendste beklimming in zijn thuisland: La Linea. Het voordeel voor Quintana is dat hij geen (direct) gevaar meer is voor het geel, waardoor hij iets meer ruimte zal krijgen. Daarnaast is het uitkijken naar bolletjestruidrager Romain Bardet, die zowel de bergtrui als een etappe wil winnen. De Fransman zal nog in de aanval moeten, wil hij in Parijs de bergtrui overhandigd krijgen.

Julian Alaphilippe – foto: Cor Vos

We staan ook nog even stil bij Julian Alaphilippe, die dan toch uit de gele trui is gereden. De Fransman moest vrijdag passen op de loodzware Col de l’Iseran, maar probeerde in de afdaling tijd goed te maken. De renner van Deceuninck-Quick-Step kreeg echter niet de kans om zijn daalkunsten te etaleren, aangezien de etappe werd stilgelegd. Dit tot frustratie van Alaphilippe, die nu tweede staat in het klassement.

En toch zal de Fransman niet geheel ontevreden zijn, aangezien hij nog altijd kans heeft op een podiumplek. Het verschil met Bernal is 45 seconden, maar Alaphilippe heeft nog altijd een bonus van achttien seconden op de voorlopige nummer drie: Geraint Thomas. Het zal niet eenvoudig worden voor de voormalig geletruidrager om die voorsprong vast te houden, gezien de lengte en lastigheidsgraad van de slotklim.

Alaphilippe weet dus dat het een moeilijke opgave zal worden. Maar als iemand het kan, dan is het wel de voormalig geletruidrager. En tot slot moeten we Emanuel Buchmann benoemen, aangezien de Duitser maar blijft verbazen. De renner van BORA-hansgrohe kan in Parijs nog altijd op het podium staan. Maar dan zal Buchmann wel moeten aanvallen op de slotklim naar Val Thorens.

[toto link=”https://rebrand.ly/tdf19_totonl” title=”Wie wint de Touretappe naar Val Thorens?”]

[/toto]

Favorieten volgens WielerFlits
**** Egan Bernal
*** Steven Kruijswijk, Geraint Thomas
** Mikel Landa, Emanuel Buchmann, Warren Barguil
* Simon Yates, David Gaudu, Romain Bardet, Nairo Quintana

Tour 2019: Deelnemerslijst (WielerFlits)


Weer en TV

Niets is zo veranderlijk als het weer, dat zagen we vrijdag wel weer. De renners reden vrijdag nog in relatief droge omstandigheden, maar zaterdag lijkt het flink te gaan regenen. In startplaats Albertville is een paraplu geen overbodige luxe. Er is zelfs kans op onweer. Op de top van Val Thorens is het niet veel beter, met flink wat plensbuien en een graad of twaalf.

De organisatie heeft opnieuw gekozen voor een relatief korte etappe, waardoor de start pas om kwart voor twee is. De NOS (NPO1), Sporza (één) en Eurosport 1 zijn er bij vanaf de start. Kun je niet kijken? Geen probleem. Met het liveblog van WielerFlits hoef je niets te missen!


RIDE Magazine
116 Reacties
26-07-2019 21:17
Wordt wel spektakel. Ongecontroleerde chaos.
26-07-2019 21:18
Bernal zag ik toch al niet in moeilijkheden komen, maar met deze afstand kan ook Alaphilippe stand houden.
26-07-2019 21:34
Vandaag was overmacht maar morgen vind ik zeer teleurstellend. Rechten van finish plaats lijken zwaarder te wegen dan de sportieve belangen. Want anders moet er toch een volwaardig plan B mogelijk zijn als je vooraf een crisis team aanwijst voor dit soort situaties.
26-07-2019 21:39
Bardet dus de bollen ?
    26-07-2019 22:36
    Ik hoop van niet: een bergkoning die 1 rit punten gesprokkeld heeft en nergens als eerste is boven gekomen.
    40ptn te verdienen, geloof ik.
    Fingers crossed voor Yates, Quintana of Bernal.
    27-07-2019 09:47
    De Gendt en Wellens plaatsen een coup
26-07-2019 21:53
Nou dat wordt waarschijnlijk een grote optocht van de AK-renners naar de finish..
26-07-2019 21:57
Ineos dus met een strak tempo omhoog waardoor niemand van de favorieten durft aan te vallen tot 5 km van de meet. Toch een aardige anticlimax in de Alpen na een mooie eerste 2,5 week gezien te hebben.
26-07-2019 21:58
Weg spektakel. Volledig door Ineos gecontroleerde koers. Klassement kan opgemaakt worden.l
26-07-2019 21:59
Waarom maken ze er geen klimtijdrit van? Een afstand van 60 km past meer bij een tijdrit dan bij een rit in En het brengt de spanning voor het AK ook weer terug die door het inkorten van vandaag en morgen opeens helemaal weg lijkt.
Weinig creatief van de Tourotganisatie dit.
26-07-2019 22:06
Tjv knallen, beginnen met de niet klimmers die zich 1 a 2 km de pleuris rijden. Peloton uitdunnen, vervolgens de klimknechten met alles wat ze hebben. Dan kruijswijk zelf, wordt lastig om 40 seconden te pakken op alaphilippe die zich denkelijk gaat vastbijten in zijn wiel. Als ze er maar vol voor gaan.
26-07-2019 22:32
Groenewegen, Jansen en Teunissen de eerste 23 km vol op kop zetten.. Geen kans geven om erin te komen!
26-07-2019 22:41
Het zou typerend voor deze Tour zijn als Bernal morgen lek rijd op de vlakke aanloop. Dan gaat iedereen als een gek rijden en komt ie niet meer terug.
    26-07-2019 22:45
    Op de gele trui wacht je bij pech
    26-07-2019 22:52
    Nee
    26-07-2019 22:58
    Niet bij zo'n korte rit waar het een grote finale is.
    26-07-2019 23:22
    Er gaat sowieso al vanaf de start als een gek gereden gaan worden, lek rijden is funest, voor iedereen.
26-07-2019 22:45
korte aanloop of niet, op 1800htm gaan heus wel verschillen ontstaan, dat kan toch niet anders? Aanklampen is leuk maar als je teveel watt/kg moet trappen houd je dat geen hele lang inspanning vol. Indien Ineos volle bak rijd is dat ook niet zo erg, lossen ze waarschijnlijk Alalfip ergens. anders zal kruiswijk de laatste 5-7km los moeten gaan, maar dan zitten ze nietm eer met 20 man zoals op veel plekken wordt gedaan
    26-07-2019 23:05
    Precies wat ik denk. Dat kreng is wel 33 hele kilometers. Als je er na 23 een snok aan geeft moet je nog steeds 10. En als een ander dan kraakt...

    En Bernal heeft aangegeven nog een keer echt te willen winnen, dus...
26-07-2019 23:00
Ach gut, een beetje modder op de weg.
26-07-2019 23:23
Één voordeel morgen, er hoeft niet te veel gerekend en berekend te worden. Steven “gewoon” alles of niets gas geven aan het begin van de klim. Kijken wie er kan volgen en hopen dat je het het volhoudt en of je wel of geen podium (tourwinst lijkt onmogelijk) gehaald hebt. Ben benieuwd!
    27-07-2019 08:18
    Het lijkt me niet dat Kruijswijk dat in zich heeft.
27-07-2019 07:06
Maar zo'n ingekorte rit kan ook wel spektakel geven, en ook de weersomstandigheid kunnen hier ook een rol spelen.
27-07-2019 07:29
Jammer dat zo’n spectaculaire Tour met een saaie, door Ineos gecontroleerde koers, afgesloten wordt.
    27-07-2019 07:36
    Hoop van harte en tegen beter weten in dat het anders loopt. Vandaag maar even In(e)ot.
    27-07-2019 09:56
    Nou Rennerske, wat een originele opmerking zeg
    27-07-2019 10:33
    Niks orgineels aan. Had dit nieuwe team parcoursbouwers en onszelf graag een spektaculair slot gegund. Sorry, deze opmerking is, als het merendeel van de posts, weer niet orgineel. Dat talent is maar weinigen, waaronder jij, gegeven.
27-07-2019 08:20
Als Bernal wint en Bardet geen top 5 rijdt, gaan drie van de vier truien naar de Colombiaan.
27-07-2019 08:30
[i]edit wf: niet doen[/i]
    27-07-2019 11:12
    Uhm, ik denk dat jij toch echt wel de overtreffende trap bent.
    Altijd pro België en anti Nederlanders, ik snap alleen niet waarom.....

    Overigens zie ik kruijswijk ook niet winnen vandaag hoor.
27-07-2019 08:39
Ik blijf erbij: dit is vooral slecht voor Alaphilippe. Die heeft liever een aanvallersparcours dan een afvalrace op volle snelheid.

Laten we hopen dat de slotklim niet wordt ingekort. Het is wel een noordflank van een berg.
27-07-2019 08:42
Alles of niets! Dus podium of 10e!!! Gewoon keihard gas geven Kruijswijk en als je dan 10e wordt in het klassement dan heb je het geprobeerd! Maar ik zie het positief in voor Kruijssie!! Come on!

Daarbij zullen ploegen als Movistar dat ook wel willen, die kunnen niemand meer vooruit sturen dus zullen ze keihard op kop moeten rijden als ze nog iets willen voor Landa (kan nog altijd podium of minimaal top 5 rijden)
27-07-2019 09:01
Wat is de tijdslimiet ? Ik kan me voorstellen dat - als er de helft van de etappe gaat geklommen worden - de Kristoffen van deze wereld hun tenen gaan mogen uitkuisen...
    27-07-2019 09:10
    Ik sluit niet uit dat die 25% zal zijn (maar nog nergens bevestiging gezien), net als bij de tijdrit.
27-07-2019 09:33
Ze gaan coulant zijn. Ploegen gaan hun vlakke renners inzetten om zich leeg te sprinten voor hun kopmannen. Snel, sneller, snelst en dan naar boven.
27-07-2019 09:35
riis reed ook de rest van het peleton in de vernieling in 1996 in een ritje van 45 km.
    27-07-2019 10:39
    Inderdaad, kan dus nog een nieuwe gele trui opleveren: "Omdat zowel op de Col de l'Iseran als de Col du Galibier sneeuw lag, werd de 190 kilometer lange etappe van Val-d'Isère naar Sestriere ingekort tot 46 km sprint vanaf Le Monêtier-les-Bains, waarbij Riis erin slaagde om de gele trui te veroveren" (Wikipedia).
27-07-2019 09:44
DE TOUR IS ZIJN NEK OMGEDRAAID !!

Was tot nu toe heel leuk, maar wat een deceptie die Alpen.....
27-07-2019 09:54
Zouden we ook rekening moeten houden met de kracht van de gele trui? Dat Alaphilippe zoveel extra kon vanwege de gele trui en nu hij deze kwijt is hij er eerder doorheen zakt?
    27-07-2019 10:00
    Ik denk dat hij nog wel één keer alles kan en wil geven voor het podium.
    27-07-2019 10:23
    Dat zal hij zeker willen, maar ik denk ook dat een gedeelte van zijn kracht/wilskracht kwam door die kleine kans dat hij de tour ging winnen, denk niet dat hij dezelfde grinta aan de dag kan leggen als hij vandaag op pak en beet 8 km moet lossen.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine