Topploegen buigen wel héél snel het hoofd voor Mathieu van der Poel
Opinie Het was een scenario dat in elke voorbespreking uitvoerig was doorgenomen. Vanaf het moment dat Mathieu van der Poel wereldkundig maakte dat hij Omloop Het Nieuwsblad zou rijden, gold de kopman van Alpecin-Premier Tech als dé uitgesproken favoriet voor de openingsklassieker. Iedere ploegleider waarschuwde zijn renners: op de Molenberg zou ‘MVDP’ weleens zijn duivels kunnen ontbinden. En zo geschiedde.
De onfortuinlijke val van Rick Pluimers op de Molenberg legde de koers voor een deel in een beslissende plooi. Het beeld van de dag was hoe Van der Poel miraculeus langs zijn vallende landgenoot manoeuvreerde. Boven op de helling wisten Van der Poel, Florian Vermeersch en Tim van Dijke weg te geraken op de Vlaamse scherprechter, waarna zij in sneltempo de aansluiting maakten met de vier vroege vluchters.
Grote ploegen als Visma | Lease a Bike, Lidl-Trek, Soudal-Quick Step, Lotto-Intermarché, Decathlon CMA CMG en Pinarello-Q36.5 misten de slag. Iedereen had daar zo zijn verklaring voor. Christophe Laporte (Visma | Lease a Bike) en Arnaud De Lie (Lotto-Intermarché) werden opgehouden door de valpartij. Paul Magnier (Soudal-Quick Step) en Tom Pidcock (Pinarello-Q36.5) hadden al vóór de Molenberg terrein verloren. Andere favorieten zaten slecht gepositioneerd of beschikten simpelweg niet over de juiste benen op het beslissende moment.
Twee kilometer na de top van de Molenberg bedroeg de voorsprong van Van der Poel, Vermeersch en Van Dijke al een halve minuut. Vijf kilometer verder, beukend tegen de tegenwind richting Haaghoek, was dat verschil opgelopen tot meer dan een minuut.
Opvallend was hoelang het duurde voordat er een georganiseerde achtervolging op gang kwam. Aan manschappen geen gebrek, maar de twijfel was tastbaar. Rijden of niet rijden? Bij Visma | Lease a Bike hoopte men dat Vermeersch, in dienst van UAE Team Emirates XRG, zijn inspanningen zou temperen met het oog op Tim Wellens. Ploegleider Maarten Wynants gaf later toe: “Dan hoop je op wat anderen doen. Dan ben je zelf geen sturende factor meer.”

Foto: Cor Vos
Toch achtte de Nederlandse ploeg het op dat moment nog te vroeg om Laporte en Matthew Brennan op kop van de achtervolgende groep te zetten. Vooraan reden echter wèl de uitgesproken kopmannen Van der Poel en Vermeersch onverminderd door. Op dat moment is het niet rekenen maar ageren. En dat geldt ook voor al die andere topploegen.
Sinds vorig jaar lijken veel renners en ploegen murw geslagen door de dominantie van Tadej Pogačar en Mathieu van der Poel. Wanneer een van deze twee superkampioenen zijn rug recht, lijkt de koers vaak in een oogwenk beslist. Of dat nu op vijftig kilometer van de streep is of op honderd kilometer.
Hun demarrages hebben een verlammend effect op de concurrentie. In Ninove klonk na afloop bij meerdere ploegen de vraag of men niet té snel het hoofd had gebogen.
Was er na de Molenberg onmiddellijk collectief gereageerd, dan had men wellicht nog aansluiting kunnen vinden bij de kop van de koers. Zekerheid biedt het nooit, maar de kans was reëel. Natuurlijk, Van der Poel voerde opnieuw een groots nummer op, wat zijn zijn suprematie in het Vlaamse werk benadrukt. In zijn eerste Omloop Het Nieuwsblad vulde hij direct weer een hiaat op zijn palmares in. Toch hadden de meeste concurrerende ploegen na afloop het gevoel dat het spanningsveld groter had kunnen zijn.
De kater van Omloop Het Nieuwsblad zou daarom een les moeten zijn voor de rest van dit voorjaar. Wie wil winnen, moet meteen de handschoen opnemen. Niet wachten tot knechten het werk opknappen, maar ook kopmannen vol in de achtervolging sturen wanneer Van der Poel, en straks ook Pogačar, hun aanval plaatsen.
Als het vijf voor twaalf is, moet je niet wachten tot de klok twaalf slaat.
Ook bij teams waar het geld tegen de plinten klotst moeten luxe-knechten de kans krijgen om af en toe voor zichzelf te rijden.
Ik vind het vergelijkbaar met Ganna in Sanremo vorig jaar. Ontzettend mooi dat ze het doen, sterk ook, maar tactisch is er natuurlijk wel van alles op aan te merken.
Er werd gevallen, er lagen favorieten achterop. Het zijn smalle wegen om direct een georganiseerde jacht te beginnen. En later werd er opnieuw gevallen.
En daarbij had ik het idee dat VdP en Vermeersch met de nodige reserve aan het rondrijden waren. Als je ziet hoe lang de groep met vroege vluchters er nog aan bleef hangen heeft het daar alle schijn van.
Enige wat je Vermeersch zou kunnen verwijten is dat ie mee reed. Maar zou UAE met het niet meerijden echt kans gehad hebben op een hogere ereplaats? Ik vraag het me af.
Als Brennan inderdaad in die groep van Van Dijke zat, waar het qua postuur wel op leek, is dat het gelijk van Kerkhoffs. Die had dan zelf mee moeten durven springen met Van Dijke. In plaats daarvan was het dan Hagenes die iets later wegstuurde van de kop en de ontsnapping van Vermeersch, Van der Poel en Van Dijke daarmee definitief vrijgeleide gaf.
Gegeven:
Groep van 3 weg
Topfavoriet zit mee
Nog 45 km
Nog meerdere korte, steile hellingen
Jouw renners zaten achter val → energieverlies
Peloton is waarschijnlijk uitgedund
Wat absoluut NIET doen:
❌ Alleen maar achtervolgen op het vlakke
❌ Alles dicht rijden voor andere ploegen
❌ Je kopman laten reageren op elke demarrage
Dat speelt de kopgroep in de kaart
Waar win je dit wél?
⛰ Op de hellingen
Vlaamse hellingen zijn:
Kort
Explosief
Selectief
Hier kun je:
Vol 2–3 minuten doortrekken
Gat forceren
Topfavoriet onder druk zetten
Samengevat:
✔ Niet panikeren
✔ Niet alles zelf dichtrijden
✔ Koers hard maken op hellingen
✔ Andere ploegen laten werken
✔ Aanvallen vóór de finale
Wat een belachelijke kop weer.