Toch geen WK voor de sprinters? ‘Abu Dhabi heeft twee klimverrassingen in petto’
Ter Illustratie - foto: Fotopersburo Cor Vos
dinsdag 25 november 2025 om 18:17

Toch geen WK voor de sprinters? ‘Abu Dhabi heeft twee klimverrassingen in petto’

Met de loodzware edities in Zürich (2024), Kigali (2025), Montréal (2026) en de Franse Alpen (2027) valt er voor de sprinters voorlopig weinig te halen op de wereldkampioenschappen, maar het WK in 2028 – dat plaats zal vinden in Abu Dhabi – lijkt wel kansen te bieden voor de rappe mannen. Met de nadruk op lijkt.

Volgens Tim Merlier – op dit moment misschien wel de snelste man op twee wielen – zijn ze in Abu Dhabi bezig om een kunstmatige helling te creëren. “Naast dat circuit. Elk jaar zien we die berg in de UAE Tour in omvang toenemen”, vertelde de Belg van Soudal Quick-Step onlangs in een interview met Het Laatste Nieuws, afgenomen door Jan Bakelants.

Een opvallende uitspraak, maar zit er ook enige kern van waarheid in? Marca ging op onderzoek uit en de Spaanse sportkrant komt tot de vaststelling dat ze inderdaad bezig zijn met de aanleg van een flinke, kunstmatige heuvel. Op Hudayriyat-eiland worden er zelfs verschillende obstakels neergelegd.

Niet één, maar twee scherprechters? 
Zo is er de heuvel van Al Wathba. De aanleg van deze helling begon twee jaar geleden, wat heeft geleid tot de ‘geboorte’ van een beklimming van twee kilometer aan een gemiddelde van om en nabij de 6%, met in de laatste 500 meter een piek tot 11%.

Maar men droomt in Abu Dhabi van meer. Marca schrijft ook dat men bezig is om een nóg hogere berg aan te leggen, goed voor bijna vier kilometer klauteren aan een gemiddelde hellingsgraad van 6,5%, met een bijzonder pittige slotkilometer aan 11%. Voor de (explosieve) klimmers is dit goed nieuws, maar voor de sprinters dan weer een flinke streep door de rekening.

Merlier ziet deze trend om parcoursen zwaarder te maken met lede ogen aan. “Zoals Bert (Merliers sprintloods Bert Van Lerberghe, red.) zegt: elke generatie sprinters zou toch op z’n minst één valabele kans moeten krijgen op een wereldtitel. Niks mis met een regenboogstrijd op maat van snelle jongens, toch? Ik vrees dat die kans er voor mij nooit zal komen.”

Bestel de Zomergids
Tour de France Poster
11 Reacties
25-11-2025 18:32
Ik ben het ermee eens dat sprinters ook een wk verdienen. Maar wat vooral opvalt is de opeenvolging van loodzware parcoursen. Waar in deze generatie maar 1 oof 2 renners kans maken op de wereldtitel
25-11-2025 19:34
Slechte zaak. De trui zou moeten rouleren tussen klimmers, klassieke renners en af en toe een sprinter. Geen 5 op rij voor Pogi.
    25-11-2025 22:07
    Je zou haast denken dat het hun bedoeling is..
25-11-2025 20:27
Er zou inderdaad meer variatie in de WK-parkoersen moeten zitten. Eens in de 5 jaar een sprinters-WK is niks mis mee. De laatste jaren en de komende jaren zijn de parkoersen allemaal op het lijf geschreven van hetzelfde type renner. En omdat er van dat type renner eentje bovenuit steekt, krijg je steeds dezelfde winnaar.
    26-11-2025 01:41
    Eens in de 5 jaren een sprint wk is idd geen slecht idee, al zou je misschien wel willen dat er nog een bepaald hindernis element in zit zoals misschien een matige heuvelzone halverwege (a la KBK), een parcours met kans op waaiers (Qatar 2016 was qua publiek en beleving niet echt iets, maar het koersverloop was wel leuk) of een paar kasseistroken waardoor er onderweg ook nog koers is of een finish die net genoeg oploopt waardoor het voor pure sprinters een beetje een net wel net niet situatie is (bijvoorbeeld zoals in etappe 5 van de tour van 2011 waar Cavendish Gilbert versloeg of de etappe die Laporte won in de tour van 2022)
26-11-2025 14:44
Die heuvels gaan ook gebruikt worden voor MTB en downhill-parcoursen en kunstmatige skihellingen. Ze liggen op een eiland dat volledig op fietsen en sporten is ingericht. Er is al een velodroom en kilometerslange verkeersvrije paden, verlicht en al om in de koelere avonduren te gebruiken.
25-11-2025 20:56
Laatste kans voor sprinters was in 2016, ik zou het echt een schande vinden als dat de komende jaren zo blijft. Een hele generatie toprenners die gewoon geen kans heeft gehad op de wereldtitel.

En nee, sprinten is niet het meest spectaculair als we geen waaiers oid vooraf krijgen, maar met koersen die selectiever zijn dan pakweg MSR kan je vooraf ook al invullen wie zich er vooraan gaan melden waar juist over geklaagd wordt.
26-11-2025 07:29
Ze willen in het algemeen gewoon meer spektakel, een vlakke massasprint past dan steeds minder in het plaatje omdat die retesaai zijn en de uitkomst te onvoorspelbaar kan zijn door valpartijen of iets dergelijks in de laatste kilometers. Ook in grote rondes gaan de retesaaie ritten steeds minder worden, jammer voor de Merliers van het peloton inderdaad.
    26-11-2025 07:30
    Die solo’s van 80 km zijn gelukkig wel heel spannend
    26-11-2025 09:16
    Inderdaad ze willen het wel maar krijgen het niet omdat dominante figuren dan nog meer gaan domineren.
26-11-2025 10:44
Laat ik voorop stellen dat ik een goede massasprint (liefst met treintjes zoals Fassa Bortolo of Domina Vacanze) zeer kan waarderen. De laatste jaren zijn de sprints erg chaotisch en niet georganiseerd, daar is niet veel aan nmm.

Dan het wereldkampioenschap. Wat wil je daarmee bereiken? Wie verdient het om wereldkampioen te zijn? Voor niet wielervolgers is de wereldkampioen de beste renner van de wereld. Ik ben al diverse keren aangesproken met de gedachte dat Van der Poel, Evenepoel of Alaphilippe de beste renner van de wereld is in de respectievelijke jaren van hun winst. Terwijl we natuurlijk allemaal weten dat dat iemand anders is (en ook was in die jaren). Dat heeft natuurlijk te maken met andere sporten en andere wereldkampioenschappen. Wielrennen is dan een vreemde eend in de bijt. De echte wereldkampioen is voor mij de nr. 1 van de UCI-ranking; die renner verdient de trui omdat hij de beste is van het jaar. Het wereldkampioenschap zoals wij dat kennen is de zoveelste eendagswedstrijd; niet meer dan een monument. Voor de uitstraling van de sport kan je dus beter geen sprinter als wereldkampioen hebben.

Reacties zijn gesloten.