Roglic slaat toe in heuvelrit Tirreno-Adriatico, baaldag voor Van Aert en Van der Poel

donderdag 9 maart 2023 om 15:41
Roglic slaat toe in heuvelrit Tirreno-Adriatico, baaldag voor Van Aert en Van der Poel

foto: Cor Vos

Primoz Roglic heeft de vierde etappe van Tirreno-Adriatico op zijn naam geschreven. De Sloveen van Jumbo-Visma beschikte op de slotklim over een sterker eindschot dan Julian Alaphilippe en Adam Yates. Ondertussen nam Lennard Kämna de leiderstrui over van Filippo Ganna. Voor Wout van Aert en Mathieu van der Poel verliep de rit overigens niet zoals gehoopt: de Belg viel in de finale, de Nederlander kwam er niet aan te pas.

De nieuwe voorjaarseditie van RIDE is nu verkrijgbaar! Dit 180 pagina's dikke wielermagazine staat vol verhalen over alles wat de wielersport zo mooi maakt. Bestel hem nu online. Wil je RIDE extra voordelig ontvangen? Neem dan nu een abonnement en ontvang maar liefst 20% korting!

Op dag twee en drie van de Tirreno-Adriatico streden de snelle mannen om de zege, maar de vierde etappe van de Koers naar de Twee Zeeën zou niet in een massasprint eindigen. Dat was vooraf al duidelijk. Aan het einde van de rit moeten de renners drie ronden van 17,1 kilometer afleggen, met telkens de klim naar Tortoreto (3,1 km aan 7%, max. 12%) als scherprechter. Bovenop deze helling lag ook de finish.

Zou Van der Poel de finale aankunnen? – foto: Cor Vos

Vroeg in de 218 kilometer lange etappe ontstond er een kopgroep van vijf. Daarbij opnieuw Davide Bais (EOLO-Kometa), die de voorgaande twee dagen ook al ten aanval trok en nu in de bergtrui reed. Hij had ditmaal het gezelschap van Filippo Magli (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè), Mads Würtz Schmidt (Israel-Premier Tech), Valerio Conti (Corratec) en Zweeds kampioen Lucas Eriksson (Tudor). Laatstgenoemde stond op één minuut en 56 seconden van Filippo Ganna in het klassement en was daarmee een tijdje de virtuele leider. De vluchters vergaarden namelijk een voorsprong van ruim zeven minuten.

Tussenversnelling Jayco AlUla
In het peloton was het aanvankelijk Jumbo-Visma dat controleerde en beetje bij beetje het gat verkleinde. Later, met nog zo’n negentig kilometer te gaan, nam Jayco AlUla plots het commando over en vervolgens trok Alessandro De Marchi doortrok. Deze opvallende versnelling was van korte duur, maar zorgde er wel voor dat de vluchters opeens nog maar een minuut voorgift hadden. Toen de troepen van Jayco AlUla – net zo snel als ze waren gekomen – weer van het voorplan verdwenen, werd de bres weer iets groter.

De kopgroep – foto: Cor Vos

Lang hielden de koplopers echter niet meer stand. In aanloop naar de plaatselijke ronde ging het tempo opnieuw omhoog in het peloton, waardoor het met nog zestig kilometer te gaan over en uit was voor de vluchters. Op de beklimming richting finishplaats Tortoreto – een andere dan de helling die de renners in de finaleronde te wachten stond – moesten de mindere klimgoden al overboord, maar aanvallen zagen we nog niet.

In de afdaling kwam daar verandering in: Mikkel Frølich Honoré ging er hier vandoor. Samuele Zoccarato (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè) probeerde de oversteek te maken, maar kwam niet bij de Deen van EF Education-EasyPost. Achter deze twee snoepte Ben O’Connor nog een seconde mee bij een tussensprint.

Alaphilippe trekt door, Van der Poel lost
Toen de voet van de finaleklim naar Tortoreto voor het eerst bereikt was, werd Honoré alweer ingerekend. De mannen van Soudal Quick-Step namen op dit moment het initiatief. Dat was met een plan, want Julian Alaphilippe plaatste vervolgens een verschroeiende demarrage. Hij leek de rest daarmee te verrassen, maar Adam Yates en Wout van Aert konden de bres weer dichten. Ook de rest van het peloton sloot net voor de top weer aan.

Alaphilippe versnelt – foto: Cor Vos

Dit peloton was wel flink geslonken in omvang: nog zo’n veertig renners bleven over. Onder meer Mathieu van der Poel en Magnus Sheffield, derde in het klassement, hadden moeten passen. Beiden konden weer aansluiten in aanloop naar de voorlaatste klim, maar daar schudde Quentin Pacher van Groupama-FDJ stevig aan de boom. De groep dunde weer wat uit en opnieuw behoorden Sheffield en Van der Poel tot de slachtoffers. Ondertussen haakte ook een andere grote naam af: Strade Bianche-winnaar Tom Pidcock.

Val Van Aert en Pidcock
Van der Poel, Pidcock, Sheffield en de eveneens geloste Biniam Girmay keerden voorafgaande aan de slotklim nogmaals terug. In het pak reed Jumbo-Visma in deze fase met vrijwel de volledige ploeg op kop. Later kwamen ook andere ploegen zich mengen. Net voordat de slotklim begon, was er plots een valpartij met twee renners: Wout van Aert en Tom Pidcock. De twee waren uitgeschakeld voor de zege.

Mathieu van der Poel reed de eerste meters van de klim op kop, waarna zijn ploeggenoot Gianni Vermeersch doortrok. De Belg kreeg onder meer Aleksandr Vlasov mee, maar Primoz Roglic dichtte de bres. Daarna zagen we een versnelling van Lorenzo Fortunato. Hij werd gecounterd door Damien Howson, maar Attila Valter zorgde ervoor dat beiden weer werden bijgehaald. Daarna ging Hugh Carthy aan, maar de Brit wist niet weg te komen.

Winst voor Roglic
In aanloop naar de sprint pakte Victor Lafay de kop, maar het was Adam Yates die als eerste echt aanging. Primoz Roglic zat in zijn wiel en wist er in de laatste honderd meter uit te komen. Hij boekte zo in zijn eerste rittenkoers van het seizoen meteen een etappezege. Omdat Filippo Ganna niet bij de eersten eindigde, nam Lennard Kämna diens leiderstrui over. Roglic staat nu tweede, op zes seconden van de Duitser van BORA-hansgrohe.

Dit artikel delen:

68 Reacties

Cycling 9 maart 2023 om 15:45

Sterk knechtenwerk van Valter. Een snelle leerling.

9
xistnc 9 maart 2023 om 15:46

Precies. En opnieuw drukte Benoot zijn snor. Benen om te winnen, vermoed ik.

8
BoemBoemWvA 9 maart 2023 om 15:47

Benoot is 1 van de 2 kopmannen hier. Waarom moet hij op kop dan?

-10
xistnc 9 maart 2023 om 15:49

Zoals Valter één van de twee kopmannen was in de Strade?

7
wielerlover 9 maart 2023 om 16:00

Benoot is inderdaad één van de drie beschermde renners (Roglic, Kelderman, hijzelf) die voor een klassement mochten gaan. Ik heb dat wel enkel Benoot zelf horen zeggen

2
Het Belgische Jachtluipaard 9 maart 2023 om 21:01

Nederlanders die Nederlanders een plusje geven en Belgen een minnetje . Hoe kinderachtig het hier altijd aan toe gaat…

-2
fietsvriend 9 maart 2023 om 15:44

Toch ook wel een fenomeen deze Roglic

6
Wheely 9 maart 2023 om 15:47

Gewoon 1 van de beste renners van deze generatie. Heerlijk wat ging dat ogenschijnlijk makkelijk.

3
Arie den Blanken 9 maart 2023 om 15:54

De omgekeerde wereld vandaag. Degenen die bijna nooit vallen tegen de grond en de grootste brokkenpiloten winnaar en 4e.

6
Chippen 9 maart 2023 om 15:57

enige constante is dat er wel steeds een jumbo bij ligt

1
Sjonge Jonge 9 maart 2023 om 15:59

Wegwielrennen gekeken en niet echt een zure reactie, ik zie progressie!

7
BoemBoemWvA 9 maart 2023 om 16:38

Als er andere vallen, valt het minder op he. Jumbo heeft echt niet minder vaak dan anderen.

1
jv88 9 maart 2023 om 18:33

Er wint er ook telkens 1 Chippen!

-1
Arie den Blanken 9 maart 2023 om 18:59

Wegwielrennen gekeken en niet echt een zure reactie, ik zie progressie!
Bij gebrek aan beter omdat het hier slechr weer was. En Jeroen Van Belleghem met Karsten Kroon zijn mijn favoriete commentatoren. Vooral als er in de koers niets gebeurt.

-1
Wim Kruithof 9 maart 2023 om 19:08

Arie, zet daar Stef Clement bij en ik ben het helemaal eens.

-2
Tripodboom 9 maart 2023 om 16:45

Ik z,ou Roglic maar meenemen naar de Tour. Ze zullen hem daar hard nodig hebben.

5
horsm 9 maart 2023 om 21:08

ja, ik dacht het ook net. Hij kan die versnellingen van Pogacar beantwoorden en dan zijn de lange klimmen in het hooggebergte voor Vingegaard.

0
Mooie Sjors 9 maart 2023 om 15:48

De ene Sloveen vuurt af, de andere beantwoordt. Knap zeg, gezien zijn lange revalidatie. Zou hem inderdaad naar de Tour sturen, parcours ligt hem.

Jammer die val van Van Aert, maar ik denk niet echt dat hij hier had gewonnen. Het was toch aan de lichtgewichten. Pidcock, VDP en Girmay leken hier ook niet super.

Alaphilippe duidelijk aan het verbeteren, benieuwd of we weer 1 van zijn kanonskogels mogen verwachten op de Poggio.

4
ChefSpijker 9 maart 2023 om 15:51

Van Aert had hier makkelijk gewonnen. Counterde Yates met speels gemak en zat met twee vingers in de neus te koersen. Maar goed domme manoeuvre helaas.

-6
Mooie Sjors 9 maart 2023 om 15:53

Kan zijn, maar gezien de rest van de top-10 had het denk ik moeilijk geweest. Als de klim net iets te lang wordt, is het voor Van Aert overleven en mist hij wat die punch. Maar de benen leken goed en de val niet al te zwaar.

5
Glorious 9 maart 2023 om 16:07

v. Aert had 100% zeker gewonnen. Kijk de afgelopen 4 jaren maar na.

-10
Mooie Sjors 9 maart 2023 om 16:10

Tja we gaan het nooit weten. :)

5
RLM 9 maart 2023 om 16:26

Was dit geen aankomst als rit 3 in de Dauphine vorig jaar? Waar Van Aert 2de werd na Gaudu?

Zeg nooit dat een renner 100% ging winnen, indien dit echt zo zou zijn moet er ook niet gefietst worden

1
jv88 9 maart 2023 om 18:32

Niet gezien hoe makkelijk die omhoog ging. En hoe makkelijk hij de nummers 2en 3 antwoordde bij die eerste klim. Van Aert had gewonnen want Roglic zou voor hem de sprint aangetrokken hebben. Leek hij ook te doen zag niemand zitten , hield in en win zelf dan maar.

0
Het Belgische Jachtluipaard 9 maart 2023 om 21:03

Deze was voor Wout geweest maar we zullen het idd nooit weten?.

0
oscarito1908 9 maart 2023 om 15:45

Kelderman ook 1 van de betere vandaag. Benieuwd wat hij de rest van de week nog kan.

2
thorsen 9 maart 2023 om 15:49

Zou mooi zijn als hij ook eens een keer kan profiteren van de ploeg dominantie, en zo eindelijk eens een WT koers kan winnen.

3
the student 9 maart 2023 om 15:51

Dat zou enorm zonde zijn. Over 30 jaar maakt iemand een ‘andere tijden sport’ achtige docu over kelderman. De renner die er altijd was, maar niet won.

6
Kartouche 9 maart 2023 om 17:18

Veel gearriveerde goede renners die bij JV binnenkomen, maken een nieuwe stap. Ben benieuwd of het daadwerkelijk ook het geval is bij Kelderman. Zou mooi zijn. Gun het hem wel. Sympathieke renner.

-1
Tony 9 maart 2023 om 15:48

Primoz is back!!!! Wat is dit toch een fantastische renner. Een genot om naar te kijken. Op deze manier terugkomen. Prachtig.

2
wielerlover 9 maart 2023 om 16:08

Van der Poel zal toch nog wat beter moeten worden. Het klimmetje hier is natuurlijk niet te vergelijken met de Vlaamse hellingen, maar hij loste toch vroeger dan veel anderen die ik niet beter inschat op dergelijke klim

2
Romerike 9 maart 2023 om 16:23

Ik zit toch met het idee dat hij het veld iets in slaap wil sussen om dan over ruim een week die Poggio op te knallen. Gezien zijn reactie na die race vorig jaar denk ik dat MSR echt een groot doel voor hem is dit jaar.

4
wielerlover 9 maart 2023 om 16:29

Dat zou ik fantastisch vinden om te zien, maar zou ook een heel grote stijlbreuk zijn met zijn ‘alle troeven op tafel’ koersstijl van de vorige jaren

2
kleomantre 9 maart 2023 om 16:53

Hij zal wel moeten als zijn rug inderdaad problemen geeft. Ik zeg er wel onder voorbehoud ‘als’ bij.

1
Romāns Vainšteins 9 maart 2023 om 18:05

Krasse knar hè, moet zijn uitbarstingen doseren tegenwoordig.

2
the student 9 maart 2023 om 15:45

Lekkere binnenkomer in een koers waar je op t laatste moment nog in de selectie wordt gezet. T blijft een klasbak.

Kelder werkt lekker door aan zijn top 10s

1
Peetvader 9 maart 2023 om 16:15

Officieel op het laatste moment, intern zal dit al lang geweten zijn.
Net zoals Pogacar die zogezegd last minute afzegt voor de Strade.

0
Jandepandaman 9 maart 2023 om 15:46

Staat er weer als vanouds. Een vertrouwd gezicht en een vertrouwde vorm, erg gegund na een jaar vol tegenslag.

1
oscarito1908 9 maart 2023 om 15:46

Oei zitvlak serieus beschadigd bij van Aert.

1
kleomantre 9 maart 2023 om 16:18

terug naar de schone berglucht dan voor de genezing

0
Kartouche 9 maart 2023 om 16:24

Leek heel erg mee te vallen. Dat komt helemaal goed. Die pakt nog wel een keer uit.

0
sooike 9 maart 2023 om 15:58

Op zijn slofkes!

1
Kartouche 9 maart 2023 om 16:25

Het was alsof er nog een ronde te gaan was. Op zijn dooie gemak. O ja, de finish ligt hier!

0
Kartouche 9 maart 2023 om 16:21

Heerlijk! Hij lijkt weer terug. Meer dan VdP en VA, gun ik hem het meest. Nu verder opbouwen richting de Giro. Op naar een mooie strijd tussen De ervaren rot en de jonge Evenepoel. En voor wat extra spanning nog een derde erbij.

1
StoempendeStakker 9 maart 2023 om 17:09

Arensman bedroevend

1
Kartouche 9 maart 2023 om 17:20

Niet zijn aankomst. En zijn doelen liggen ook later. Heb wel verwachtingen tav de grote ronden. Hopelijk kan het een tijdje mee en een mooie bergetappe pakken.

1
xistnc 9 maart 2023 om 17:21

Ja, die moest toch wel enigszins verrassend lossen. Dat was precies te zien in de rand van het scherm, op het moment dat hij door Jeroen als één van de voornaamste kanshebbers werd genoemd om de trui van Ganna over te nemen.

0
RobertMollema 9 maart 2023 om 17:31

Goede Kelderman, mooi! Jammer dat Arensman zich niet voorin kon handhaven.

1
jv88 9 maart 2023 om 18:35

Gaat toch een net niet renner worden ben ik bang. Of iig geen absolute topper!

0
Glorious 9 maart 2023 om 15:45

Heerlijk dit!

0
xistnc 9 maart 2023 om 15:45

Wat een ongelofelijke baas is Primoz toch.

Ik zeg hem een paar binnenbochtjes nemen waarbij ik mij adem inhield, maar hij doet het toch maar weer!

Goede Wilco, klunzige val van Wout mede mogelijk gemaakt door Tom en Koen.

0
Comments 9 maart 2023 om 15:52

Inderdaad n slingerbeweging waardoor Wout moest uitwijken.
Wilco goede uitslag.

1
Poeksel 9 maart 2023 om 15:46

Hij doet het ook zo makkelijk lijken. Kleine versnelling op het einde en het was binnen.

0
Eroba 9 maart 2023 om 16:03

Alsof Roglic de slotklim als zijn broekzak kende, leek totaal in controle

0
Jacco van Stierop 9 maart 2023 om 16:49

Dat het niet geheel onbekend terrein voor hem was mag je wel veronderstellen aangezien hij die klim vandaag al 2 keer eerder voor de kiezen had gehad.

7
Eroba 9 maart 2023 om 21:19

haha dat lijkt me een aannemelijke verklaring!

0
Jacco van Stierop 9 maart 2023 om 16:40

Degelijke overwinning van Roglic, bleef goed loeren en zette op het juiste moment aan; lijkt weer in orde. Prima werk weer van Valter. Finalelus dus zwaarder dan verwacht.

0
Mr. Tornado 9 maart 2023 om 16:43

Met ongeschoren benen.

0
YogiBear 9 maart 2023 om 18:01

Het leek zo makkelijk bij Roglic. Aanzetten, even weer aansluiten en in de laatste bocht rustig buitenom. Het zal vast veel kracht kosten maar daar leek het niet op.

0
Schollekop 9 maart 2023 om 18:03

Ha, Roglic een beetje verstoppertje gespeeld maar was natuurlijk intussen best wel in orde. Mooi gedaan!

0
PietFriet 9 maart 2023 om 18:55

Ongelukkige val van Van Aert. Bouwman reed hem per ongeluk onderuit.

0
fransestinkkaas 9 maart 2023 om 18:56

Als dat jouw oordeel is zou ik nog even naar de herhaling kijken.

0
wielervenn 9 maart 2023 om 19:39

Vroeg me op voorhand al af of dit een rit zou zijn voor de punchers als Vdp, Girmay en Pidcock. Blijkbaar toch niet.

0
  • 1
  • 2

Reactie plaatsen

Je moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen.

Laatste nieuws

Populair

Materiaalzone