Matteo Trentin bijzonder kritisch over hitte in de Tour: “Ongezond, dit móet veranderen!”
Video De komende dagen heeft Frankrijk en dus ook de Tour de France 2026 te maken met een hittegolf. Temperaturen lopen op tot veertig graden Celsius. Vanwege de nabijheid van bosbranden is de finale van de derde etappe zonder toeschouwers, maar wat Matteo Trentin betreft, had de Tour-organisatie ook naar de hitte moeten kijken. Hij is kritisch voor de camera van Wielerflits.
De ervaren Italiaan van Tudor Pro Cycling was jarenlang betrokken bij de CPA en is een voorvechter van een grotere mate van veiligheid. Hij is dan ook niet te spreken over het feit dat de renners ‘gewoon’ moeten koersen bij deze temperaturen. “Het is echt tijd dat we met z’n allen om tafel gaan hoe we hier in de toekomst mee omgaan. Dit is ongezond. Ik weet niet of het onveilig is, maar het is hoe dan ook niet gezond. Het is altijd heet geweest. Maar die hittegolven van de laatste jaren zijn anders. Het koelt ’s nachts niet af.”
“Klimaatverandering is nu aan de orde van de dag, het is niet zo dat dit pas volgend jaar begint, spreekt Trentin zich uit. “Het is moeilijk om nu nog iets te veranderen, want ritten zoals in de Tour zijn maandenlang voorbereid. Maar in de toekomst moeten we echt om tafel gaan zitten met z’n allen. Want rond de klok van 12.00 uur beginnen onder deze felle zon is geen slim idee. Het is ook niet verantwoord om te koersen. Als ik geen coureur was maar een gewone, normale burger, zou ik nu niet buiten zijn gekomen.”

Trentin zoekt voor de start verkoeling – foto: fotopersburo Cor Vos
Andere sectoren mogen niet werken
De zon is namelijk rond het middaguur het sterkst. “In Italië en Frankrijk zijn er regels voor mensen die werken in de bouw en de agrarische sector, die mogen met deze temperaturen niet werken. Wij zijn technisch gezien ook aan het werk. Natuurlijk is het prachtig op de fiets. Maar het is wel ons werk. Tijdens de rit het stilleggen is heel moeilijk. Je hebt namelijk een uitgangspunt nodig. Misschien is het nu veertig graden en straks 38 graden. Wanneer leg je het stil? Daarom moeten we hier serieus over gaan nadenken!”
Trentin roept de instanties vooral op om hier snel besluiten te nemen. “Niet uitstellen naar volgende week of volgende maand, want voor je het weet is er weer een jaar om en voeren wij hier hetzelfde gesprek. Het moet veranderen en snel ook.” Hij voorziet namelijk tijdens de Vuelta a España ook problemen. Een groot deel van de route trekt door het hete zuiden van Spanje. Trentin zegt er nu al tegenop te zien, mocht hij er aan de start verschijnen. Hij blijft erop hameren dat koersen in deze hitte ongezond is.

Advertentievrij lezen op Wielerflits? Dat kan!
Om te reageren moet je ingelogd zijn.