Matteo Jorgenson wint solo Dwars door Vlaanderen, val en opgave Wout van Aert overschaduwen koers
foto: Cor Vos
woensdag 27 maart 2024 om 16:41

Matteo Jorgenson wint solo Dwars door Vlaanderen, val en opgave Wout van Aert overschaduwen koers

Matteo Jorgenson heeft een incidentrijke editie van Dwars door Vlaanderen gewonnen. De Amerikaan ontsnapte op zeven kilometer uit een elitegroep, met daarin onder meer Tiesj Benoot, en soleerde naar de zege. Jonas Abrahamsen en Stefan Küng mochten mee het podium op. Het is een doekje voor het bloeden voor Visma | Lease a Bike, dat eerder in de koers kopman Wout van Aert kwijtraakte na een zware crash. Ook Jasper Stuyven (opgave) en Mads Pedersen (kon verder) waren daarbij betrokken.

Dwars door Vlaanderen was dit jaar een koers van 188,6 kilometer met twaalf hellingen en acht kasseistroken. De finale begint ongeveer 100 kilometer van de finish met het drieluik Hotond, Knokteberg en Kortekeer, direct gevolgd door de Maria-Borrestraat, Berg Ten Houte en de Kanarieberg. Vervolgens wachten nog de Knokteberg, Hotond, Maria-Borrestraat en Ladeuze, alvorens een lokale ronde van ongeveer 30 kilometer rond Waregem wacht met enkele kasseienstroken, waaronder die op Nokereberg.

Grote kopgroep
Pas na een vijftigtal kilometer ontstond de vlucht van de dag. In meerdere schuifjes reden elf renners weg, met daarbij Pascal Eenkhoorn (Lotto Dstny), Dries De Pooter (Intermaché-Wanty), Dries De Bondt (Decathlon AG2R) en Victor Vercouillie (Flanders-Baloise). Andere opvallende namen waren die van Casper Pedersen (Soudal Quick-Step), Mathias Norsgaard (Movistar) en Amund Grøndahl Jansen (Jayco AlUla). Zij pakten snel meer dan twee minuten.

foto: Cor Vos

Vlak voor de eerste keer Knokteberg was er nervositeit in het peloton, maar de koers brak er nog niet open. Dat was een voordeel voor revelatie Laurence Pithie, die door pech in zijn eentje moest achtervolgen. Vervolgens nam Lidl-Trek het heft in handen op de Maria-Borrestraat, waarna op Berg Ten Houte de eerste favorieten zich roerden met Magnus Sheffield en Victor Campenaerts.

Massale valpartij Van Aert, Pedersen en Stuyven
Dat tempo zorgde voor een eerste schifting, waarna Visma | Lease a Bike doortrok in dienst van Wout van Aert. Heel lang duurde dat niet, want in de afdaling richting de Kanarieberg ging het vreselijk mis. In de elitegroep raakten wat favorieten elkaar op hoge snelheid, waardoor een massale valpartij plaatsvond met als grootste slachtoffers Wout van Aert, Mads Pedersen, Jasper Stuyven en Biniam Girmay.

Een zwaar gehavende Van Aert werd in tranen afgevoerd, net als Stuyven en Girmay. Voor hen is het de vraag of zij dit voorjaar nog in actie gaan komen. Pedersen kon wel verder, maar speelde geen rol van betekenis meer. Het restant van die favorietengroep kon wel verder. Tiesj Benoot, Matteo Jorgenson, Stefan Küng, Alberto Bettiol, Michael Valgren en Joshua Tarling trokken door en sloten 40 kilometer voor de meet aan bij het restant van de kopgroep. Dat gebeurde op de laatste serieuze klim van de dag, de Ladeuze.

Elitegroep van zes strijdt om overwinning
Twaalf koplopers begonnen uiteindelijk aan de laatste lokale ronde rond Waregem: Benoot, Jorgenson, Küng, Bettiol, Valgren, Tarling, Eenkhoorn, De Bondt, De Pooter, Casper Pedersen, Jonas Abrahamsen en Thomas Gachignard. Het achtervolgende peloton volgde toen al op anderhalve minuut gereden en was kansloos voor de overwinning.

foto: Cor Vos

Op de Huisepontweg werd de kopgroep uitgedund tot een zevental door Küng en Jorgenson, waarna Bettiol de beklimming van Nokereberg gebruikte om te demarreren. De zeven kwamen toch weer bij elkaar, maar precies op dat moment kreeg Bettiol kramp en haakte hij af. De Bondt, Abrahamsen, Tarling en Benoot konden nog wel mee. Zij gingen met Küng en Jorgensen de laatste omloop rond Waregem in.

Visma | Lease a Bike had als enige een overtal en probeerde dat uit te spelen door Benoot in de aanval te sturen. Een sterke De Bondt sprong op zijn wiel, maar Küng bracht ook de rest terug. Er werd slag om slinger versneld, maar de beslissende aanval kwam op zeven kilometer van de finish: Matteo Jorgenson koos het juiste moment, terwijl de rest naar elkaar bleef kijken. Binnen no time had hij 15 seconden voorsprong en de Amerikaan, winnaar van Parijs-Nice, viel niet meer stil.

De strijd om de andere podiumplaatsen werd beslecht in een sprint der stervende zwanen. Abrahamsen bezorgde Uno-X Mobility een knappe tweede plaats, Küng eindigde als derde. Thuisrijders Benoot en De Bondt maakten de top-5 compleet.

foto: Cor Vos

RIDE Magazine
40 Reacties
27-03-2024 16:50
Roglic op een perfect moment vervangen voor deze jongen. Daar gaan ze waarschijnlijk nog veel plezier aan beleven.
    27-03-2024 17:11
    Mes snijdt aan twee kanten: Jorgensen is er ook op vooruit gegaan, hij kan nu wedstrijden winnen. Grote wedstrijden. Was bij Movistar heel wat moeilijker geweest.
    27-03-2024 17:16
    Had toch graag eens gezien dat Tiesj weg was en Jorgenson had afgestopt. Tiesj ook zo'n renner die weer eens verdient te winnen.
    Jorgenson ook maar die krijgt nog kansen genoeg.
    27-03-2024 17:23
    @Kopoverkop
    Küng en De Bondt waren nog sterk genoeg om Benoot terug te halen, maar toen Jorgenson ging was het game over.
    Anderzijds was dat oplopende stuk Benoots enige kans, op het stuk waar Jorgenson aanviel was hij nooit weggeraakt.
27-03-2024 16:48
Ze maakten er een mooi strijd spel van maar Jorgensen was wel echt de beste vooraan en had met Benoot een ploeggenoot ook nog, logische winnaar.
27-03-2024 17:04
Knap hoe Jorgenson de afwezigheid van van Aert volledig weet op te vullen. Winnaar Parijs Nice, Winnaar dwars door Vlaanderen, finalegroep E3 prijs, super in de Omloop. Wel jammer dat zijn kopman lijkt weg te vallen.
27-03-2024 16:46
Ik zat te duimen voor Abrahamsen. Wat reed die sterk, en ondanks dat hij al in de eerste ontsnapping zat geen kopbeurt overgeslagen.
27-03-2024 16:49
Mooie winst voor Jorgenson, jammer van de zware val met zoveel renners. Abrahamsen weer sterk. Küng en Benoot op niveau. Bettiol kreeg kramp aanval, niet zozeer pech.
27-03-2024 16:51
Sterk gereden van VLAB, dat Jorgenson in orde is was al een tijdje duidelijk. En ze konden de knop dus ook vrij makkelijk omzetten daar. Of (en dit zal mij wel weer op haat komen te staan) waren ze juist bevrijd van hun juk?
    27-03-2024 16:55
    Ik denk zelf ook dat zonder Van Aert de kans als ploeg om te winnen wellicht toeneemt. Maar met Van Aert is er wel meer zekerheid op een hele goede uitslag.
    27-03-2024 16:55
    Als je weet dat het haatberichten (of eerder gewone kritiek) gaat veroorzaken, waarom zeg je het dan.
    27-03-2024 17:00
    Omdat het geen haatberichten zou moeten opleveren. Je kunt het er mee eens zijn of oneens. Zo’n gekke gedachte vind ik het dus niet.
    27-03-2024 17:04
    Omdat het Jim Beam toch waarschijnlijk om dat type berichten gaat qua uitlokken. Als jezelf over het juk van Wout begint negeer je alles wat wij weten over hem en de verhoudingen binnen de ploeg.
    27-03-2024 17:09
    Als je haatberichten wilt moet je niet met zo'n slap 13 in een dozijn berichtje komen.
    27-03-2024 17:22
    Vilein om een reactie vragen door suggestief te doen.
    Hoe noemt men dat ook weer, trollen?
    28-03-2024 00:02
    Loser
27-03-2024 16:46
Goudhaantje voor VLAB die Jorgenson. Goed om te zien dat Benoot in orde is. Bettiol heel veel pech. Tarling die zich opblies op die klim, maar hele sterk koers reed. Ik had Kung zeker deze DVV gegund ook, maar helaas zat VLAB er met 2 man. Wel veel kijk plezier verloren door deze crash. Hopelijk valt de schade bij de meesten mee en kunnen ze zich richten op PR, alhoewel ik ergens al las dat Stuyven iets gebroken had?
    27-03-2024 16:52
    Kramp krijgen is toch geen pech? Dat is kwaliteit.
    27-03-2024 16:57
    Ik heb het al eens eerder precies zo Bettiol zien gebeuren, dat is dus een bottleneck van hem.
    27-03-2024 17:14
    Inderdaad Kung zou best eens de overwinning hebben mogen pakken. Rijd er altijd voor.
27-03-2024 16:52
Mooie winnaar - zit ook echt prachtig op zijn fiets, altijd genieten.

En die val, hoe bitter - kon er nauwelijks naar kijken om van Aert en Stuyven zo te zien zitten. Haalt een hoop voorpret voor zondag weg.

Tarling aan het elastiek was genieten.
27-03-2024 16:57
De Vlaamse koersen staan toch elk jaar bol van de zware ongevallen met letsel.
Slechte wegen en gevaarlijke omstandigheden maken het toch misplaatst dat Sporza het "de heilige week" noemt,
tenzij men doelt op de kans op een Hemelvaart.
Flanders classics, doe er iets aan
    27-03-2024 17:02
    Wel, ze hebben die strook in ieder geval al uit de Ronde van Vlaanderen gehaald. Denk dat de kans zeker bestaat dat hij ook uit DDV verdwijnt volgend jaar.
    27-03-2024 17:03
    Wat een klets comment(s)!
    27-03-2024 17:06
    Die weg waar het gebeurde was toch best breed???
    27-03-2024 17:25
    Vanavond op Sporza toevallig Vanmarcke te gast, dé ervaringsdeskundige …
27-03-2024 17:01
Jorgensen had het geluk dat hij van alle klassieke subtoppers met een teammaat en Küng zat. Ik ben geweldige fan van Küng, maar eerst bijna 2 km zitten door te rijden vol in de wind voor ??? reden (was het om Tarling niet te laten terugkeren?) en dan niet reageren op Jorgensen zijn aanval, ik begrijp hem vaak niet echt. Er zal best wel een logische en welbedachte reden voor zijn, ik kan er gewoon niet opkomen.

Neemt niet weg dat Jorgensen natuurlijk zelf ook ijzersterk is. Ik hoopte op Küng of Abrahamsen, maar kan ook niet echt klagen. Zal misschien vandaag toch wat minder negatief maken voor VLAB mer die val.

Tarling is een van de zwakste renners bergop van het moment. Waarschijnlijk is het dat gewicht dat wel moet helpen voor de tijdritten. Ik zou er toch maar mee oppassen in Roubaix, indien Ganna dan ook de motor aangezwengeld krijgt.
27-03-2024 17:02
De crash was afschuwelijk en natuurlijk domineert dat de nabeschouwing. Maar wat heeft de ploeg de knop goed omgezet. Jorgenson is een fantastische renner, een fenomeen als allrounder nu al! Welke renner wint nu en P-N en DDV? Dan ben je bijzonder. Klasse ook van Benoot. Bettiol met kramp paste ook in het scenario van vandaag.
Maar uiteindelijk vind ik de val zo doodzonde omdat op die manier de extra spanning ontbreekt. Mathieu kan nu op 1 been die koers winnen. Toch hoop ik dat zowel Lidl Trek als Visma Lab de handschoen opnemen.
PS: SQS weer bedroevend, Yves moet er al af als er nog niks gebeurt.
    27-03-2024 17:09
    Inderdaad… men blauw hart is ferm aant bloeden
    Ze doen zelf de moeite niet om vooraan te zitten als het van moeten is
27-03-2024 17:03
En Jorgenson dan meteen maar kopman in Vlaanderen, lijkt me.
    27-03-2024 17:17
    Lijkt ook logisch. Er is niemand anders meer
    27-03-2024 20:16
    Voorlopig bij Jumbo maar 5 man op de startlijst, waaronder de twijfelgevallen Tratnik en van Baarle, zal niet echt verrassend zijn.
27-03-2024 17:48
Tarling kan dus wel meer dan alleen tijdrijden, geweldig zeg. De vergelijking met Cancelarra begint nu nog meer te kloppen
    27-03-2024 19:40
    Bergop rijden is wel nog echt een werkpunt, dat moet je toegeven.

    Kan wel eens leuk worden met Tarling en Ganna in Roubaix die vlammen over de kasseien voor Pidcock (indien die meedoet).
    28-03-2024 00:37
    Klopt maar in Spanje reed hij ook bergop heel sterk. Ganna en Pidcock rijden geen Roubaix helaas. Tarling zou daar wel top 5 kunnen rijden en ze hebben ook nog Turner die het meeste kans op resultaat in Roubaix heeft
27-03-2024 17:19
Zo. Dat wordt de zwakst bezette rvv in decennia
27-03-2024 17:29
Zuur voor Van Aert, maar wat gezegd over Stuyven: offert zich in MSR op voor Pedersen die naast het podium valt, rijdt lek op de plugstreets in G-W en valt weg uit de kopgroep, en nu streep over voorseizoen terwijl hij in bloedvorm was.
Dit lijkt me nog een stuk zuurder dan net naast het podium vallen op het WK in Leuven…
27-03-2024 17:59
Jorgenson is samen met pithie toch wel de verrassing van het seizoen, als je ziet hoe jorgenson in 1 winter bij visma zoveel progressie heeft gemaakt. Petje af.
Voor wout weer heel jammer vorig jaar was het al niet zoals de jaren daarvoor, hoewel hij in de tour bere sterk was. Dit jaar is het een drama. Hopelijk valt het mee en haalt hij de giro. Anders opstellen in de tour of vuelta.
27-03-2024 18:35
Met een bittere smaak dan toch nog maar wat gekeken en dan ook wel gegund voor Jorgenson. Dat is een mooie aanwinst voor VL.
27-03-2024 19:03
Ze rijden met een klein peloton op een brede rechte weg….Dan is de afdaling naar de Kwaremont sneller en gevaarlijker. En Wout is ook geen slechte qua sturen denk ik….Weet ook niet wat te doen om zoiets te voorkomen. Meeste akelige valpartijen zijn op een rechte weg.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine