Jonas Vingegaard kan puntjes op de i zetten in loodzware Catalaanse bergrit
Ligt de Ronde van Catalonië al in een beslissende plooi? Je zou het bijna denken, na de demonstratie van Jonas Vingegaard in de eerste bergrit naar de Coll de Pal. Maar, zaterdag volgt een nóg zwaardere bergrit naar Queralt. Neemt Remco Evenepoel sportieve revanche? WielerFlits blikt vooruit!
Parcours
De klimgeiten komen in deze ronde wel aan hun trekken, want ook in de voorlaatste rit is het klimmen geblazen. De etappe naar Queralt is een blauwdruk van vorig jaar, die toen overigens niet in zijn oorspronkelijke vorm doorging vanwege te zware windstoten. De eerste vijftig kilometer zijn nog goed te doen en ook de daaropvolgende Coll de la Batallola (11,6 km aan 3,2%) is niet al te lastig.
Maar, daarna begint het spektakel, met de oogverblindende maar ook loodzware Coll de Pradell (15,1 km à 6,7%). De laatste 5,5 kilometer van deze klim van buitencategorie kennen een gemiddeld stijgingspercentage van bijna elf procent! Ontvlamt de koers hier al in een vroeg stadium? Of wachten de renners op de eveneens pittige Collada de Sant Isidre (5 km à 8,8%) of de slotklim naar Queralt (5,9 à 7,5%)?

Klassementen
Volta Ciclista a Catalunya 2026
Etappewinnaar en klassementsleiders na etappe 5
Favorieten
Als er na Parijs-Nice nog twijfels waren rond Jonas Vingegaard, dan zijn ze inmiddels wel weggenomen: de Deen verkeert momenteel in topvorm. Op de Coll de Pal reed hij – ondanks de tegenwind – een minuut weg van zijn eerste ‘uitdagers’. Dat belooft weinig goeds voor de concurrentie en het moet al vreemd lopen wil Vingegaard een dag later niet opnieuw zegevieren, als de klassementsrenners tenminste weer in aanmerking komen voor de ritzege.
Wie we ook zeker niet mogen uitvlakken, zeker na zijn prestatie van vrijdag, is Felix Gall. De Oostenrijker schuwde het aanvalswerk niet op de slotklim en was aan het einde the best of the rest achter Vingegaard. Samen met zijn Amerikaanse ploeggenoot Matthew Riccitello vormt hij een meer dan gevaarlijke klimtandem. De Franse pocketklimmer Lenny Martinez, derde op de Coll de Pall en al het hele seizoen uitstekend op dreef, is ook een kandidaat-winnaar.

Slaat Jonas Vingegaard opnieuw toe? – foto: Fotopersburo Cor Vos
Wie zich tevens wisten te onderscheiden in de eerste bergetappe: Valentin Paret-Peintre en Florian Lipowitz. We verwachten dit tweetal ook nu weer van voren, net als een ploeggenoot van Lipowitz. Dan hebben we het natuurlijk over Remco Evenepoel. De Belg moest vrijdag weliswaar veel tijd prijsgeven op Vingegaard, toch zag hij na afloop voldoende aanknopingspunten. We zijn benieuwd of hij een dag later wel kan toeslaan.
En verder? Mattias Skjelmose (Lidl-Trek), Lorenzo Fortunato (XDS Astana), Santiago Buitrago (Bahrain Victorious), Enric Mas, Cian Uijtdebroeks (Movistar), Mikel Landa (Soudal Quick-Step) en Ben O’Connor (Jayco AlUla) houden we ook maar beter in de gaten. We zijn ook nieuwsgierig of Joao Almeida en Oscar Onley zich kunnen revancheren na een slechte dag.
Er is natuurlijk ook een scenario te bedenken – zeker met de huidige tussenstand en de dominantie van Vingegaard – dat een sterke vluchtgroep een vrijgeleide krijgt op weg naar Queralt. Mocht dit zo zijn, noteer dan de volgende namen: Giulio Ciccone (Lidl-Trek), Richard Carapaz (EF Education-EasyPost), Einer Rubio (Movistar) en Marc Soler (UAE Emirates XRG)
Favorieten volgens WielerFlits
Volta Ciclista a Catalunya — Etappe 6
Weer en TV
In startplaats Berga is het zaterdag bewolkt, maar wel droog. De temperatuur schommelt zo rond de dertien graden, al is het op de beklimmingen zelf wel een stukje frisser. Er kan hier en daar een spatje regen vallen, maar de renners mogen zeker niet klagen. De wind zal dit keer geen rol van betekenis spelen.
zaterdag 28 maart
Volta Ciclista a Catalunya
Onze Zomergids 2026 is maar liefst 220 pagina's dik en staat barstensvol mooie wielerverhalen. Een van de verhalen is met Visma | Lease a Bike-kopman Jonas Vingegaard, die de Giro d'Italia en Tour de France gaat combineren deze zomer. Hoe kijkt hij daarnaar uit? En welke hobby's houden hem bezig buiten de koers? In de Zomergids lees je verder alles over de Tour de France en de Tour Femmes, over de knechten van Tadej Pogačar, Lucien Van Impe, Nienke Vinke en nog veel meer!
Als die kerel gewoon eens kiest voor een volledig Vlaams voorjaar gaat hij zeker mooie overwinningen pakken die hemzelf veel meer plezier zullen brengen dan het voorjaar dat hij nu heeft, want in Mallorca en Valencia stonden er net 20 man publiek bij de finish.
En na een mooi Vlaams voorjaar met daarbij nog San Remo en Roubaix heeft ie nog alle tijd om zich op de Tour voor te bereiden. Zo lang Pogacar en Vinegard daaraan meedoen is het voor hem toch slechts om 3e te worden, dan kan je toch beter genieten van al die mooie klassiekers in het voorjaar waar hij overal winstkansen heeft en het publiek rijen dik voor hem staan te juichen.
Daarnaast is hij nog maar 26. Hij kan nog makkelijk de switch maken en een mooie palmares opbouwen. Als blijkt dat hij dit jaar na de verkast te zijn naar RBR blijkt, dat hij bij- of ingehaald is door de nieuwe generatie en de afstand naar Jonas en Pogi onoverbrugbaar lijkt, zou ik niet gek opkijken dat hij volgend jaar zijn ambities naar eendagswedstrijden verlegd. En misschien niet de Tour maar de Giro of Vuelta, waar hij meer kans maakt.
In Luik vorig jaar brak hem dat ook op.
Voor aanvallen van AK-renners die wat ruimte kunnen krijgen is het eerder kijken naar mannen als Buitrago, Mas, Ricitello, Landa en Carapaz. Zelfs Almeida zal weinig ruimte krijgen denk ik, omdat zijn reputatie als klimmer-tijdrijder te groot is.