Tour 2026: Hitte zorgt voor kopzorgen, maar aanpassen starttijden is (normaal) geen optie
De Tour de France is normaal al een veeleisende wedstrijd, maar de snikhete temperaturen vormen nog een extra obstakel voor de renners. Het geeft de organisatie de nodige kopzorgen, maar wat is nu de oplossing?
De Tour de France van 2026 staat in het teken van de hitte. Ook tijdens de vierde etappe moeten de renners dealen met hoge temperaturen, wat lang niet iedere renner verantwoord vindt. Het heeft de UCI doen besluiten om de regels omtrent de verzorging van de coureurs ietwat te versoepelen, maar moeten er geen extra maatregelen worden genomen om de veiligheid van de renners te waarborgen?
Is het aanpassen van starttijden naar de vroege ochtenduren – als het wat koeler is – geen oplossing? “Je kunt het nooit helemaal uitsluiten. Maar heb je hier al eens rondgekeken?”, reageert wedstrijddirecteur Thierry Gouvenou bij Het Nieuwsblad. “Dit is een gigantisch circus.”
“Met elke gemeente worden afspraken gemaakt. Wanneer komt het peloton langs? Dat zijn strikte ‘slots’. Soms wordt de toegang tot een ziekenhuis tijdelijk bemoeilijkt. Dat vraagt allerlei regelingen. Dan kun je niet zomaar even zeggen: we gaan een uurtje of drie vroeger passeren.”

Julian Alaphilippe met een ijsvest voor de start – foto: Fotopersburo Cor Vos
Inkorten?
Steven Bex, teamarts van Soudal-Quick Step, ziet wel andere mogelijke scenario’s. “Dan lijken het inkorten van een etappe of neutraliseren mij nog het meest haalbaar. Dat is in het verleden nog gebeurd, weliswaar om andere redenen. En onzin is het niet.”
Waar het écht te heet is, kun je de renners laten afstappen en ze desnoods in wagens naar een punt brengen vanwaar er meer schaduw en koelte is. Maandag was de temperatuur in het eerste vlakke stuk bijvoorbeeld ook veel hoger dan in het tweede deel. Of je schrapt een deel en laat alleen het stuk in de hogere, vaak koelere cols rijden.”
Advertentievrij lezen op Wielerflits? Dat kan!
Om te reageren moet je ingelogd zijn.