Giro 2015: Voorbeschouwing etappe 3
maandag 11 mei 2015 om 07:00

Giro 2015: Voorbeschouwing etappe 3

Het is pas etappe drie, maar het Giro-peloton gaat al richting het middelgebergte. Op het parcours van aanstaande maandag zijn verschillende scenario’s mogelijk. Alle ingrediënten voor een leuke koers lijken aanwezig. WielerFlits blikt vooruit.

Parcours
De etappe gaat van start in Rapallo. Deze stad heeft een prominente rol in de zwarte bladzijdes van de wielerhistorie. Wijlen Wouter Weylandt kwam namelijk dodelijk ten val toen hier een aankomststreep getrokken lag.

Na het startschot gaan de renners het binnenland van Ligurië in en vinden daar een parcours dat constant op en af gaat. Het peloton krijgt in totaal 2300 hoogtemeters voor de kiezen over een afstand van slechts 136 kilometer. Twee bergen zijn gecategoriseerd: de eerste valt wel mee, maar de Barbagelata (letter vertaald: bevroren baard) gaat bij veel renners voor pijn in de benen zorgen. Deze tweede categorie-klim is 5,7 kilometer lang en kent een gemiddeld stijgingspercentage van maar liefst 8,1 procent. Hier kunnen behoorlijke verschillen worden gemaakt.

T15_MadonnaDC_2_alt

De afdaling die daarna volgt is allerminst eenvoudig: het eerste deel heeft enkele verraderlijke bochten. Goede dalers kunnen hiervan profiteren. De laatste 25 kilometer zijn overwegend vlak en bieden voor achteropgeraakte renners de gelegenheid om terug te keren.

De Giro kent soms met gevaarlijke finales, maar daar is dit keer geen sprake van. De laatste rechte lijn is 850 meter lang en 6,5 meter breed. Voldoende ruimte voor eventuele sprinttreintjes dus.

Favorieten
Op het eerste gezicht lijkt het etappeprofiel geschikt voor aanvallers, maar zij hebben doorgaans weinig kans zo vroeg in een ronde. Orica-GreenEDGE zal alles geven om de trui binnen de ploeg te houden. De Australische formatie heeft daar voldoende kwaliteit voor.

De grote vraag is: wat gaat er op de Barbagelata gebeuren? Hoe harder daar gekoerst wordt, des te kleiner het groepje dat kans maakt op de overwinning. Ploegen van goed klimmende sprinters zullen hier proberen van zoveel mogelijk rappe mannen af te geraken. Voornamelijk Orica-GreenEDGE – dat vanwege de leiderstrui toch al de koers zal dragen – heeft hier belang bij. De kans lijkt groot dat zij tempo gaan maken op deze klim.

De ploeg heeft met Michael Matthews immers de topfavoriet in huis. De Australiër kent weinig angst voor dergelijke beklimmingen en beschikt over een uitstekend eindschot. Een perfecte combinatie voor een etappe als deze. Orica-GreenEDGE heeft bovendien Simon Gerrans achter de hand.

2015, Giro d'Italia, tappa 02 Albenga - Genova, Orica GreenEdge 2015, Matthews Michael, Genova

Gianni Meersman (Etixx-Quick-Step) beschikt na een zware wedstrijd eveneens over een sterke spurt. Dat bewees de Belg recent in Romandië, waar hij na een vergelijkbare etappe de pelotonsprint won achter een vooruit gebleven kopgroep. Fabio Felline (Trek Factory Racing) is ook zo’n renner. De Italiaan sprintte dit seizoen naar een ritzege in de altijd lastige Ronde van het Baskenland. Juan José Lobato, de spurter van Movistar, heeft eveneens een voorkeur voor een zware koers. Hetzelfde geldt voor coureurs als Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice), Francesco Gavazzi (Southeast), Enrico Battaglin, Sonny Colbrelli (beiden Bardiani-CSF), Oscar Gatto (Androni-Sidermec) en de niet helemaal fitte Philippe Gilbert (BMC).

Toch valt het niet uit te sluiten dat veel sprinters na de Barbagelata terug weten te keren. Op de top is het nog ruim veertig kilometer te gaan. Het mag dan geen moment stil vallen. Dat zagen we recent in de Ronde van Turkije. De zevende etappe bevatte een klim van eerste categorie op dertig kilometer van de aankomst. Mark Cavendish had op de top één minuut achterstand, maar wist toch weer aan te sluiten bij de voorste groep en zelfs de sprint te winnen. En wie weet valt het tempo op de Barbagelata mee, waardoor de meeste sprinters ‘gewoon’ bij kunnen blijven

Juan José Lobato

Juan José Lobato

Renners als Luka Mezgec (Giant-Alpecin), Sacha Modolo (Lampre-Merida), Giacomo Nizzolo (Trek Factory Racing) en zelfs Elia Viviani (Sky) & André Greipel (Lotto Soudal) zijn dus allerminst kansloos. Alles hangt af van het koersverloop.

De Nederlandse hoop is gevestigd op Tom-Jelte Slagter (Cannondale-Garmin) en Moreno Hofland (LottoNL-Jumbo). Zij hebben tegengestelde belangen. Slagter is kansrijk als een klein groepje naar de aankomst rijdt, terwijl Hofland zal hopen op een traag koersverloop zodat hij bij kan blijven. Geen van beiden hoort echter bij de topfavorieten.

Favorieten volgens WielerFlits
**** Michael Matthews
*** Gianni Meersman en Juan José Lobato
** Fabio Felline, Luka Mezgec en Sacha Modolo
* Grega Bole, Francesco Gavazzi, André Greipel en Enrico Battaglin

Een dagelijkse Giro-mail in je inbox?

Bestel de Zomergids
Tour de France Poster
60 Reacties
10-05-2015 22:18
Ik las ergens dat hij achter de valpartijen zat
10-05-2015 23:31
Matthews,Gerrans,Lobato,Mezgec, Ulissi,Meersman..dit soort mannen mag je morgen verwachten denk ik.
11-05-2015 00:00
Ik verwacht wel weer een Tinkoff-show op die klim. Als ze dat hele stuk vol gas rijden, en dan doorgassen in de afdaling, sprint er een groepje van 50 man om de overwinning.
11-05-2015 08:13
Paterski!
11-05-2015 08:36
Zakarin!
11-05-2015 09:26
Ik houd het op Meersman voor vandaag
11-05-2015 09:41
Ben benieuwd naar Pozzovivo. Volgens mij is hij in bloedvorm, klein sneetje aan zijn been en gemotiveerd om overal tijd te winnen. 8% gemiddeld stijgingspercentage is wel wat voor hem, helaas iets te lange uitloper... dus het zal Matthews wel worden, hoewel ik Gerrans kansen toch nog wat hoger inschat, zeker bij flinke aanvallen op de Baard
11-05-2015 09:45
Ik acht aanvallers met een sterke afdaling niet kansloos vandaag. LL Sanchez bijvoorbeeld..
11-05-2015 09:58
Hoort Hofland sinds gisteren niet gewoon wel bij de topfavorieten? (Een beetje opportunisme op z'n tijd kan geen kwaad)
11-05-2015 10:05
Michael Rogers gaat het doen vandaag
11-05-2015 10:25
Bertje gaat zijn team gewoon kei hard laten rijden op de klim. Iedere renner die niet kan bijbenen die daar is zijn klassement alvast kwijt en dat schept wat meer rust in het peloton.
Als hij weer een paar serieuze mannen op een minuut kan zetten zoals gister dan is het geslaagd.
11-05-2015 10:42
Contador gaat later pas aanvallen. Hij wilde niet te vroeg z'n trui, en dan moettie ook z'n hele ploeg opsoupperen.
Hij gaat lekker chillen, verwacht wel iets van mannen als Visconti, Paterski of Pozzovivo
11-05-2015 10:57
Echt aanvallen niet. Tempo maken wel. Gewoon om alvast wat mindere goden hun moraal te breken.
11-05-2015 11:04
@ West

Hofland schrijft zelf; ''komende dagen flink bikkelen en daarna is er weer een kans''.

Ik verwacht zelf Mattews en Lobato en wellicht Greipel de rest van de sprinters verwacht ik niet.
11-05-2015 11:07
"@pirazzi - 11 mei 2015 om 08:36
Zakarin!"

Waarom niet Pirazzi met een late uitval :)
11-05-2015 11:16
het gaat vandaag tussen aanvallers en sprinters die de bergen overleven, orica gaat het niet lukken om de koers alleen hard te maken, dus het is afwachten welke teams orica gaan helpen. mocht de hulp schaars zijn zie ik een nizollo, viviani of greipel terug komen in de afdaling en de etappe winnen.
Mocht er goede hulp komen waar ik vanuit gaat het waarschijnlijk tussen matthews, mezgec en meersman.

**** Matthews , mezgec , meersman
*** Modolo, Juan José Lobato, Fabio Felline
** viviani , greipel , nizollo
* chavanel , gilbert , oscar gatto.
11-05-2015 11:35
Hopen op Kung, of op iemand als Chernetsky. Deze laatste won een vergelijkbare etappe in Catalonie als ik het goed heb.
Desalniettemin verwacht ik dat Felline hem pakt.
11-05-2015 11:37
Ik denk ook dat er stevig gereden zal worden om een heel stel vast op wat achterstand te zetten. Zoals NumberSeventeen zegt, om de komende ritten wat rustiger te maken.
Met een man of 50 naar de finish.
**** Matthews
*** Felline, Lobato
** Gilbert, Paterski, Visconti
* Gerrans, Ulissi etc
11-05-2015 12:01
Misschien komt dit parkoers te vroeg in de ronde. Maar het is geknipt voor een offensief !
Als er vol gekoerst wordt voor de top dan is het stuk daarna, voor de helft pittige afdaling, helemaal niet zo geschikt om nog veel achterstand goed te maken !
11-05-2015 12:11
Erg korte etappe. Ik denk dat er erg hard gekoerst gaat worden.
11-05-2015 12:14
Je komt echt niet zomaar terug in de afdaling. Iedereen denk dat volgens mij op dit topic. Die afdaling gaat is best steil.

Moet een beetje lachen dat mensen Viviani, Greipel, Modolo, Hofland en Nizollo. Er zullen een stuk of 50-40 man bovenkomen op de top vermoed ik. Daar liggen alle pure sprinters er al lang af.
11-05-2015 12:23
Prachtig dit! Zelfs op wielerflits komt niemand eruit wat voor etappe dit gaat worden. Erg mooi gedaan door de giro parcours bouwers, een korte, heuvelachtige etappe met het roze voor het grijpen voor een vlucht / de sprint voor een zeer sterke sprinter (type Meersman) / eerste klapje voor een klassement / etappe om al wat verloren tijd goed te maken.

Ik ben heel erg benieuwd!
11-05-2015 12:36
In het stuk mis ik wel de starttijd, weet iemand die? Zit al te popelen tot we eraan beginnen!
11-05-2015 12:44
@leukefans
13:30 als ik het goed heb.
11-05-2015 13:01
@Wheely.

Dat is wel mooi. Dan missen we niet zoveel van de koers.

Reacties zijn gesloten.