Belgisch kampioen Tim Wellens jaagt dit voorjaar op zijn ultieme droommoment
Interview Belgisch kampioen Tim Wellens begint dit weekend in Spanje aan zijn seizoen. De 34-jarige renner van UAE Emirates start vrijdag in de Ronde van Murcia, hij doet maandag mee aan de Clásica Jaén om daarna Ruta del Sol te rijden. In die koers won hij in het verleden al zes etappes en een keer het eindklassement. Maar het is vooral later dit voorjaar waar de Belgisch kampioen wil scoren, of dat nu met of zonder wereldkampioen Tadej Pogačar is. Dat vertelt hij onder andere aan WielerFlits.
De altijd vriendelijke Belg rijdt dit voorjaar een copy-paste programma in vergelijking met vorig jaar. “Weliswaar nu in de klassiekers met de Belgische tricolore”, glimlacht hij breeduit. “Dat zal heel speciaal zijn. Ik kijk daar echt naar uit, want ik heb elke dag plezier in deze kampioenstrui. Ook tijdens trainingen herinneren mensen mij er aan, net als mijn ritzege in de jongste Tour de France trouwens. Ik heb onderschat wat dat losmaakt bij mensen. Nu kom ik thuis en heb ik het gevoel dat iedereen mij kent. Mensen laten me stoppen tijdens training om een foto te nemen.”
“Dat is nieuw voor mij”, gaat Wellens verder. “De Tour staat toch boven alles. Ook mensen die zelf geen wielrennen volgen, kijken naar de Tour. Voor die ritzege werd ik op straat veel minder snel herkend of aangesproken. Als ik nu in de stad loop is dat helemaal anders. Voor mij is dat aangenaam. Op het niveau waar het bij Tadej gaat, is dat het niet. Veel mensen zeggen me dat de Belgische kampioenstrui de mooiste is. Daar ben ik wel trots op. In de koers zal het mijn tactiek niet veranderen. Ik val nu meer op, maar ook zonder trui laten ze mij niet twee minuten wegrijden.”

Wellens op de Muur van Geraardsbergen tijdens de Renewi Tour – foto: fotopersburo Cor Vos
Veelvraat Pogačar
Daarmee belanden we in het voorjaar. De klassiekers als Belgische kampioen, waar Wellens dus zo naar uitkijkt. “Ik hoop de lijn van de laatste jaren door te zetten waarin ik dus elke keer in ieder geval één koers won. Als ik mag dromen, dan zou ik graag een klassieker in de tricolore willen winnen. Uiteraard wil ik dat elk jaar, maar nu zou het wel extra bijzonder zijn. Of de kans het grootst is met of zonder Tadej? Die was er in de Tour ook. Het is niet dat als Tadej er is, ik geen kans heb om te winnen. Maar akkoord, het is dan wel makkelijker om mijn eigen plan te trekken.”
Toch rijdt de wereldkampioen – voorlopig – een smal programma dit voorjaar, met eigenlijk louter grote afspraken. “Elk jaar verschieten wij er weer van dat hij nóg beter is dan een seizoen eerder. Ikzelf ben vooral verwonderd dat hij mentaal zo gemotiveerd blijft. Net zoals iedereen, komt het bij hem ook niet vanzelf. Hij blijft hard werken, terwijl hij nog koersen zou blijven winnen als hij iets minder hard werkt. Maar hij blijft altijd zeer professioneel en zeer gemotiveerd. Tadej zegt altijd dat het heel moeilijk is om heel het jaar 110% voor je vak te leven. Dus doet hij dat 90% van de tijd.”

Pogacar en Wellens komen goed overeen – foto: fotopersburo Cor Vos
Op dat vlak noemt Wellens zijn kopman een voorbeeld. De Sloveen – die zijn seizoen begin maart start in Strade Bianche – heeft de koers veranderd. “Hij heeft laten zien wat er allemaal mogelijk is. Voorheen toen ik de Waalse klassiekers reed, was het heel duidelijk: dat drieluik combineren met Vlaamse klassiekers was niet mogelijk. Tadej herschrijft een beetje de wetten naar hoe het er vroeger aan toe ging. Het is lang geleden dat we een Tour de France-winnaar in de klassiekers hebben zien meestrijden. Tadej verandert wat wij denken dat mogelijk is, een beetje ongezien.”
Liefhebber pur sang
Wellens zal de komende twee jaar in ieder geval nog aan Pogačars zijde rijden, want de Belg tekende voor twee jaar bij UAE Emirates XRG. “Voor mij was dat vanzelfsprekend, alhoewel ik graag iets uit de wereld wil helpen. Vroeger was het misschien zo dat deze ploeg veel salaris betaalde, omdat renners niet graag naar hier kwamen. Nu is dat andersom. Iedereen wil bij onze ploeg rijden. Terwijl de lonen niet allemaal zo hoog liggen als iedereen denkt. Ik denk dat het de mensen verbaast. Het is niet langer zo dat renners die naar hier komen, kiezen voor het geld.”

Een koude douche voor Wellens – foto: fotopersburo Cor Vos
“Voor mij is geld niet belangrijk, in iedere geval”, vervolgt de Belgisch kampioen. “Ik wil gewoon gelukkig zijn bij de ploeg. Hou ouder je bent, hoe meer je dat beseft. Er is hier een supergoede sfeer in de ploeg. Moest iedereen niet zo goed rijden zoals we doen, dan kan iedereen nog steeds goed met elkaar overweg. Ikzelf voel me mentaal en fysiek nog fris, ondanks dat ik de op een na oudste van de ploeg ben. Tegelijkertijd besef ik niet dat dit jaar al mijn 35ste verjaardag vier. Ik voel mezelf net zo oud als mijn ploegmaats, terwijl António Morgado echt vijftien jaar jonger is.”
Tegen het einde van zijn huidige contract is Wellens 36,5 jaar oud. Tijd om te stoppen? Allerminst. “Hopelijk niet!”, lacht hij. “Ik zou graag nog heel lang koersen. Maar ik denk ook dat je altijd beseft wanneer het einde daar is. Als het koud en nat is in december, ga ik nog altijd met veel plezier trainen. Daar heb ik geen probleem mee. Ook niet met het risico’s nemen in de finales als ik op de plaats moet zitten waar ik moet zitten. Als je die trainingshonger niet meer hebt of bang bent in het peloton, dan is het einde nabij. Dat kan heel snel gaan. Maar die symptomen voel ik nog niet.”

Aankomende wedstrijden voor Tim Wellens
| Datum | Wedstrijd |
|---|---|
| 4 jul - 26 jul |
Zowat elke klassieker van Omloop tot Gold Race.