Overwinning voor SRAM: UCI verliest hoger beroep in proces rond versnellingslimiet
Ter Illustratie - foto: Fotopersburo Cor Vos
donderdag 21 mei 2026 om 08:37 Volg in Google

Overwinning voor SRAM: UCI verliest hoger beroep in proces rond versnellingslimiet

Materiaalzone De UCI heeft een gevoelige juridische nederlaag geleden in de zaak rond het invoeren van een versnellingslimiet. Het Marktenhof in Brussel heeft het beroep van de UCI verworpen. Hiermee blijft het eerdere besluit van de Belgische Mededingingsautoriteit (BMA) overeind, zo meldt Cyclingnews.

Vorig jaar introduceerde de UCI een test om versnellingen te gaan beperken, met het oog op veiligheid in het peloton, maar daar stak de Belgische Mededingingsautoriteit al een stokje voor. De wielerunie ging vervolgens in beroep bij het Marktenhof (Hof van Beroep) in Brussel, maar vangt opnieuw bot.

Dit is een grote overwinning voor onderdelenfabrikant SRAM en het dwingt de UCI om terug naar de tekentafel te gaan en een nieuw plan uit te werken. De Belgische Mededingingsautoriteit en het Marktenhof oordelen dat de UCI de regelgeving heeft ingevoerd zonder transparantie, gedegen overleg met de relevante partijen en zonder objectieve, proportionele rechtvaardiging.

Bizarre situatie 
De UCI ging heel ver in zijn poging om als winnaar uit het hoger beroep te komen. Cyclingnews schrijft namelijk dat de wielerunie probeerde om 300.000 euro uit het budget van SafeR (gezamenlijk veiligheidsinitiatief van teams, organisatoren en renners) te gebruiken om zijn rechtszaak tegen SRAM te financieren. Dit leidde tot de bizarre situatie waarin ploegen die door SRAM worden gesponsord indirect zouden meebetalen aan een rechtszaak tégen hun eigen sponsor.

De uitspraak dwingt de UCI om het proces voor het vaststellen van technische standaarden te hervormen. Ze kunnen niet langer eenzijdig en zonder consensus regels opleggen die fabrikanten discrimineren of de EU-mededingingswetgeving schenden. Relevante partijen in de wielerindustrie moeten in het vervolg een belangrijke stem krijgen bij het bepalen van toekomstige materiaal- en veiligheidsmaatregelen.

Hoe zat het nu ook alweer?
Vorig jaar introduceerde de UCI een test om versnellingen te gaan beperken, met het oog op veiligheid in het peloton. Dit hield in dat renners een versnelling moesten gaan gebruiken die bij één omwenteling van de crank voor een maximale voortstuwing van 10,46 meter zorgt.

Met die regel werd de populaire 54×10-configuratie van SRAM RED AXS uitgesloten. Dit is een setup die veel van SRAM’s WorldTour-teams gebruiken. SRAM was daarmee de enige grote fabrikant die direct werd geraakt door de maatregel, zo stelde het Amerikaanse merk, en besloot dus juridische actie te ondernemen. Herhaalde pogingen van SRAM om daarover met de UCI in gesprek te gaan, leverden geen resultaat op. Zodoende besloot men de zaak bij de Belgische Mededingingsautoriteit neer te leggen.

Voor de zomervakantie
8 Reacties
21-05-2026 09:00
Waarom niet focussen op manieren waardoor die zware versnelling sowieso niet nodig is? Bredere banden, minder aero gedoe. Laat iedereen met minimaal 35 millimeter banden rijden en de hoge topsnelheden worden ineens een stuk minder hoog.
    21-05-2026 09:37
    Eens. En het reduceert ook de valpartijen die worden veroorzaakt door slecht of nat wegdek.
    21-05-2026 12:27
    De bandbreedte gaat toch niet veel uitmaken ten opzichte van met wat ze nu rijden, dan kan je het evengoed laten als oplossing want het verschil is minimaal. OF je moet banden met veel profiel gebruiken en meer dikte gebruiken, maar dat kan je op een 28mm evengoed afdwingen en dan heb je het voordeel van mee grip als extraatje.
    21-05-2026 12:38
    Even wat misverstanden weghalen. 35mm zou sneller zijn naar beneden alleen het gewicht wordt een probleem. Je kunt de velgen breder en aerodynamischer maken ondanks grotere frontale oppervlak.

    Profiel maakt een band niet langzamer en lijdt tot minder grip op een droge weg. Profiel op een wegband heeft alleen zin als regenwaterafvoer. Dat zou wel goed zijn. De crash van de UAE renners was aquaplaning. Verplichte regenbanden zou goed zijn.
    21-05-2026 12:43
    Ik heb niet de indruk dat de valpartijen worden veroorzaakt door topsnelheid in een afdaling. Meer door regen, slecht wegdek, teveel risico’s in bochten waar je sowieso niet met 90 doorheen gaat en sprints.

    De meeste van deze dingen liggen toch echt bij de renners en de parcoursbouwers. Werk daar aan. Hou UAE eens verantwoordelijk als ze op TT slicks in de regen rijden. Hou een parcoursbouwer eens verantwoordelijk als hij afgeschreven braderiehekken plaatst. En laat renners leren dalen. Hoe vaak valt Pidcock?
21-05-2026 09:13
Wat de UCI hier gedaan heeft is werkelijk schandalig (procederen met geld van Safer). Ik ben benieuwd of dit nog een staartje krijgt en hoe de ploegen hiernaar kijken.

Er moet echt dringend iets veranderen aan het wielrennen: de structuur en het verdienmodel met UCI en ASO als grootste machten en de koers die in toenemende mate gedomineerd wordt door 1 ploeg (gefinancierd met vuil geld)... ik zie de toekomst somber in...
21-05-2026 08:52
De internationale sokhoogte-inspecteurs krijgen weer lik op stuk. Eerst jarenlang willekeurige regeltjes doorduwen, fabrikanten en ploegen op kosten jagen, en dan door de rechter teruggefloten worden wegens gebrek aan transparantie en gelijke behandeling.

Typisch UCI: anderen tot op de millimeter controleren, maar zelf amper consistente regels of degelijk bestuur kunnen voorleggen. Misschien minder focus op sokken, stuurbreedtes en bureaucratie — en wat meer op echte veiligheid en geloofwaardigheid van de sport.
21-05-2026 12:39
Beetje vreemd dat ze in België procederen voor iets internationaals, waarom procedeert een Amerikaans bedrijf niet gewoon in eigen land ?

Om te reageren moet je ingelogd zijn.