Wout van Aert past voor EK en WK op de weg: “Waken om niet te veel hooi op de vork te nemen”
foto: Cor Vos
vrijdag 8 augustus 2025 om 10:49

Wout van Aert past voor EK en WK op de weg: “Waken om niet te veel hooi op de vork te nemen”

Wout van Aert zien we dit jaar niet in actie op het EK en WK op de weg in de Ardèche en Rwanda. De Belg heeft ervoor gekozen te kampioenschappen over te slaan om ’te waken niet te veel hooi op de vorm te nemen.’

“Het is een druk seizoen geweest”, vertelt Van Aert bij Sporza. “Daarom hebben we ervoor gekozen om mijn seizoen na de Super 8 Classic te beëindigen en te passen voor het WK en het EK. Maar in het najaar zitten zeker nog een paar mooie doelen. Dat is gelukt met deze kalender, denk ik.”

Het was al bekend dat de Van Aert binnenkort zijn opwachting maakt in de Deutschland Tour. Dat hij het Canadese tweeluik zou rijden, was ook al bekend. Nu blijkt dat de Belg ook zijn opwachting maakt in de Bretagne Classic en de Super 8 Classic. Of dit een van de ‘hoofddoelen’ is waar Victor Campenaerts het laatst over had, wordt niet duidelijk.

Van Aert kijkt tot slot tevreden terug op zijn seizoen. Hij won een rit in de Giro d’Italia en de Tour de France, maar echt voorjaarssucces bleefuit. “Het is een mooi jaar geweest, waarin de belangrijke doelen elkaar snel opvolgden”, eindigt hij. “Zoals eigenlijk ieder jaar waren het voorjaar en de Tour de France mijn hoofddoelen. Daarnaast ben ik blij dat ik eindelijk eens van de Giro d’Italia heb kunnen proeven.”


Heb jij RIDE Magazine al besteld?

Pauline Ferrand-Prévot staat met een groot interview in de RIDE Magazine Najaarsgids 2025! De kopvrouw van Visma | Lease a Bike verraste vriend en vijand door in haar comebackjaar meteen Parijs-Roubaix en de Tour de France Femmes te winnen. Frankrijk ligt daardoor aan haar voeten. Hoe kijkt ze zelf terug op de impact van haar Tourzege? Lees het verhaal nu in de nieuwe RIDE!
RIDE Magazine
48 Reacties
08-08-2025 11:36
Ik denk dat die zege solo op de Champs een enorm verschil maakt voor het gevoel waarmee Van Aert de winter ingaat. Zijn eerste Tour-etappe in 3 jaar tijd en 1 van zijn mooiste. Dat moet hem vertrouwen geven voor volgend jaar.

Qua zeges was het geen grand-cru seizoen. 2 stuks, dat is voor een wereldtopper te mager. Die van de Giro mocht er ook wel zijn natuurlijk, op die iconische aankomstplaats in Siena. Hij zag de Giro blijkbaar niet als hoofddoel, maar misschien was dat wel zijn beste periode dit seizoen. Zeker ook belangrijk geweest voor de eindzege van Yates.

Revaliderend de winter ingaan, was natuurlijk niet ideaal. In die zin niet slecht om nu eens volledig te kunnen resetten. Volgend jaar maar weer eens vol inzetten op de klassiekers, al heb ik het gevoel dat de beste periode van Van Aert achter ons ligt. Maar wie weet, in Roubaix kan alles misschien eens in de juiste plooi vallen. En in Vlaanderen sprint hij uiteindelijk toch ook voor plek 2 dit jaar. Zou mooi zijn voor hem als hij volgend jaar nog eens een mooie klassieker kan winnen.
    08-08-2025 13:21
    Ik vind dit Wout's meest inspirerende seizoen tot dusver.

    Hij begon het jaar met valangst en een pijnlijk gebrek aan explosief vermogen. Stapelde daardoor fiasco na fiasco. Begon vervolgens ziek aan beide grote rondes.

    Toch zonk de moed hem niet in de schoenen. Hij is blijven knokken, en werd daarvoor in de Giro én de Tour op de laatste dag beloond. Echt knap gedaan. Zo veel veerkracht tonen, dat doen weinigen hem na.

    Tegelijkertijd moeten we reëel blijven. Zijn grootste kwaliteit is nou eenmaal zijn fysieke en mentale herstelvermogen tijdens de grote rondes. Dat maakt hem niet opeens beter dan MvdP in MSR, E3, Roubaix en Vlaanderen.
    08-08-2025 13:30
    Alucard, ik ben het volledig met je eens. En als we dan ook nog eens gaan kijken naar zijn top 5 plaatsen dit jaar, dan kunnen we nog wel eens versteld staan.
    08-08-2025 16:07
    Alucard, totaal oneens... 2022 was het meest inspirerende seizoen ooit... Buitenaerts wat toen is gepresteerd. Dit seizoen sluipt er meelij in valt mij op; een oude topper verdedigen tot t einde; weemoedig zelfs?
    09-08-2025 08:26
    Hij wint zijn 2 koersen wel tegen een Del Toro die enkel met het klassement bezig is en een Pogacar die uitgemergeld is na 3 weken gele trui.

    De volgende stap voor volgend seizoen moet zijn om de toppers ook te kunnen verslaan wanneer zij ook 100% zijn en voor de overwinning gaan.
08-08-2025 12:39
Ik snap de negativiteit niet zo goed: hij wint een prachtige rit in de Giro en doet vervolgens hetzelfde in de Tour, in beide situaties verslaat hij de sterkste renner van die ronde in een rechtstreeks duel. Twee iconische ritzeges in de twee grootste rondes van het jaar + een reeks mooie ereplaatsen in het voorjaar is geen absolute vetpot voor hem maar geeft genoeg vertrouwen richting het volgende seizoen.

Het feit dat generatiegenoten Mathieu van der Poel en Tadej Pogacar er in eendagskoersen zo ver bovenuit steken maakt het lastig voor Wout om consequent monumenten te winnen, dat is de realiteit en daarom zou het ontbreken daarvan niet per se moeten betekenen dat een seizoen niet geslaagd is. Ik heb soms echter het gevoel dat Wout zijn absolute piekjaren (2020-2022) ervoor zorgen dat mensen verwachten dat hij minimaal een monument of WK + meerdere ritzeges in een GT moet winnen om zijn seizoen geslaagd te noemen.

Mede door pech en door het (talent) niveau van de eerder genoemde twee concurrenten is dat anno 2025 niet realistisch als je het mij vraagt. Hij en Pedersen zijn net een niveau minder goed dan die andere twee, om welke redenen dan ook, maar nog steeds absolute wereldtop vergeleken met de rest van het peloton. Dat maakt Wout geen minder complete en geweldige renner - maar zo zien veel mensen het helaas wel.

Doordat Pedersen niet een periode a la 2020-20222 heeft gehad heeft hij hier geen last van, iets wat ik Wout ook zou gunnen going forward: koersen als de superster die hij is, vrij van onrealistische verwachtingspatronen.
    08-08-2025 12:50
    Ik denk dat er gewoon een aantal lieden zijn die WVA graag naast Matthieu en Pogacar zetten, omdat ze dan negatief kunnen doen en met zelfverzonnen argumenten (zoals "hij is bang") de renner kunnen afbreken.
    08-08-2025 13:20
    @LeoR16

    Denk het ook inderdaad, erg vervelend voor Wout zelf want ik heb het idee dat zijn haters hem inderdaad soms op dat voetstuk zetten om hem te kunnen afbreken - maar ook dat zijn eigen die-hard fans dit doen en daarmee onbewust te veeleisend zijn en onmogelijke verwachtingspatronen scheppen.
    08-08-2025 13:26
    Ik weet niet of Wout daar echt veel last van heeft. Buiten de koers om lijkt die vooral bezig met zijn gezin. Maar ongegronde kritiek (ook van de media), lijkt me inderdaad niet leuk om als renner mee om te gaan.
    08-08-2025 15:53
    Je verbloemt zelf toch ook wel een stuk van de waarheid: Wouter zijn PCS punten zijn zienderogen gedaald. Dat lijkt mij een vrij objectieve graadmeter voor het meten van behaalde prestaties in een jaar. Alas, de 2800 punten van 2021-2022 structureel behalen was allicht teveel, maar met 1100 punten dit jaar zit hij slechts net boven een Pidcock, die ik qua niveau echt veel lager aan sla.
    08-08-2025 19:06
    @titaantje: “objectieve” graadmeter voor wat?
08-08-2025 12:32
Van Aert fans zijn altijd snel op hun teentjes getrapt bij een kritische noot. Maar waarom deze koersen en niet het EK en/of WK? Wat heeft hij aan een zege in de Deutschland tour als je ook een goede uitslag kunt rijden op een kampioenschap. Moet just niks bla bla, gewoon jammer.
    08-08-2025 15:26
    Het is Wout's volste recht om het EK alsook WK te skippen, maar niet
    met zijn argument van "geen hooi teveel op zijn vork te willen nemen".

    Dit is een drogreden waar hij zich achter verschuilt, omdat hij enerzijds
    maar liefst 9 koersdagen toevoegt, waaronder zelfs in Canada......
    terwijl hij ook de optie had om deze niet te rijden en enkel 2 koersdagen
    voor het EK en WK Kigali toe te voegen.
    10-08-2025 07:18
    Simpel in alle koersdagen die hij nu nog rijdt kan hij top 5 eindigen (Montreal misschien niet) en moet hij niet speciaal gaan pieken met een hoogtestage en zich gaan voorbereiden op extreme hitte, om dan in het beste geval top 5 te eindigen. Visma zal ook zeggenschap hebben en dan weet je meteen dat die niks voelen voor een WK/EK die een specifieke voorbereiding vereist.
08-08-2025 14:00
Valt me op dat er hier een aantal zijn die heel graag vergeten wat voor zware blessure hij heeft gehad. Zijn vaak ook nog eens dezelfde mensen die er vervolgens geen enkele moeite mee hebben om er op te wijzen dat Pogacar ook beide keren 'niet optimaal' aan de start verscheen toen Vingegaard twee keer de Tour de France won. Bekruipt je toch het gevoel dat er niet helemaal objectief gekeken wordt en met gelijke maten gemeten.
    08-08-2025 14:41
    Alsof je hier of elders de kans krijgt om te vergeten dat Wout er een paar keer lelijk bij heeft gelegen. Elk goedpraat-relaas begint en eindigt ermee en dat zijn er nogal wat want Woit wint gewoon weinig voor een renner van zijn statuur en kwaliteit. En het blijft ook maar doorgaan ondanks dat Wout zelf aangeeft goed genoeg te zijn om te koersen. Bon, als je goed genoeg bent om te koersen hoeven die excuses ook niet meer continu door de achterban van stal gehaald te worden.
    08-08-2025 14:58
    Goed genoeg om te koersen is iets heel anders dan in topvorm zijn en mee kunnen dingen om de eerste plaats tegen Van der Poel en Pogacar in de grote klassiekers. Goed genoeg bij Van Aert is zesde op de UCI ranking van dit seizoen en vierde op de gewone UCI ranking. Goed genoeg is de twee meest prestigieuze ritten in de Giro en de Tour winnen. Is dat een top seizoen, absoluut niet. Is het teleurstellend of een mislukking; ook absoluut niet. Voor en tijdens de Giro wisten een aantal reageerders het zeker; hij zou nooit meer een fatsoenlijke koers winnen en kon beter .1 en .2 wedstrijden gaan rijden (letterlijk gezegd). Als je dan nu niet toe wilt geven dat je er volkomen naast zat en op andere manieren je gelijk wilt halen, daarmee vergetend, dat Van Aert dit jaar gewoon weer bij de zes beste renners hoort, kan de conclusie echt niet anders zijn dat je iets tegen Van Aert hebt.
08-08-2025 11:37
Dit is waarom de erelijst van Wout zo gebrekkig is in verhouding tot de renner die hij is. Hij leeft in een permanente staat van angst voor hypotheses, voor dingen die wellicht misschien eventueel zouden kunnen gaan gebeuren. Hij is constant bezig met mogelijke gevolgen voor morgen, terwijl vandaag een kans is om te winnen. Niet teveel hooi op de vork nemen, voor wat? Alsof meedoen aan het EK enige gevolgen zou hebben voor zijn presteren bij rondjes in de blubber in december. In plaats van een opportuniteit een trui aan zijn kast toe te voegen, ziet hij vooral een mogelijke haar in de soep. Dat is het verschil met Van der Poel. De een vliegt er gewoon in en ziet verder wel wat morgen brengt, de ander is vooral bang.
    08-08-2025 11:40
    Het verschil met Van der Poel is gewoon minder talent .. (en bovendien ook nog eens veel meer pech)

    Los daarvan is het best jammer dat hij het EK niet rijdt, lijkt me een parcours dat hij moet aankunnen.
    08-08-2025 11:58
    @Sven
    Racedagen
    Van Aert 56
    Van der Poel 36

    Van Aert krijgt er nog 9 erbij en ik betwijfel of MvdP dat gaat lukken.
    Het is natuurlijk wel makkelijker om 'er in te vliegen' als je maar een paar wedstrijdjes per jaar rijdt. En natuurlijk rijdt MVDP een paar wedstrijdjes in de modder meer dan van Aert. Maar ik vind een wedstrijd van 170 km wel anders dan een uurtje bij de buren in het modder spelen.
    Maar vd Poel maakt zeker betere keuzes dan van Aert als je het mij vraagt.
    08-08-2025 12:11
    Het aantal koersdagen zijn in deze geen relevante data. Als ik nu een koers zou rijden en ik blijf permanent in laatste wiel zitten heb ik er weliswaar een koersdag bij, maar heb ik effectief geen gooi gedaan naar winst, en dat is waar mijn kritiek ligt. Daarvan kan ik een heel makkelijk voorbeeld geven: Van Aert reed vorig jaar de Ronde van Algarve, waar hij niet vol wilde gaan om zijn 'voorjaar niet te hypothekeren'. Hij was bang in februari om krachten te verspelen voor een koers in april.

    Overigens viel hij een maand later bij wat de geschiedenisboeken in is gegaan als De ramp van de Kanarieberg waardoor dat hele voorjaar er überhaupt nooit van gekomen is, maar dat geheel terzijde.
    08-08-2025 12:16
    De Ronde van Algarve had inderdaad de erelijst van Wout helemaal op zijn kop kunnen zetten .. :/
    08-08-2025 12:19
    Van Aert won een rit en werd zevende in het klassement. Hij had wel wat meer voorin mee mogen doen inderdaad. Goed voorbeeld.
    08-08-2025 12:27
    Eens met Svennysfan. Hij kan het programma van nu ook loslaten en alleen het EK en WK rijden. Dan neem je juist minder hooi op je vork. Het reizen is het punt ook niet, want hij gaat wel naar Canada. Dit is gewoon jammer, voor hemzelf en voor de wielervolgers.
    08-08-2025 12:29
    Dat is inderdaad één Ronde van Algarve. Trek die lijn nog even door over zijn carrière en plots ziet de wereld er heel anders uit. Net zoals Van Aert, in de jaren dat de verhoudingen met Van der Poel nog wel gelijkwaardig waren, ook nooit geprobeerd heeft om te winnen, maar altijd gereden heeft om niet te verliezen.

    De angst regeert te allen tijde.
    08-08-2025 12:43
    @SvenNysN1Fan

    Ik denk dat je even voorbij gaat aan het feit dat Van Aert 100% top moet zijn om grote koersen te winnen. Die heeft simpelweg niet het talent van een Van Der Poel, laat staan een Pogacar om op halve kracht of met verstoorde voorbereiding eventjes wat monumenten en kampioenschappen te winnen.

    Als je dan toch een parallel wil trekken met MvdP zal ik je de volgende voorleggen: had MvdP de professionele ingesteldheid van iemand als WVA dan zou zijn erelijst er veel en veel mooier uitzien.
    08-08-2025 12:45
    Dat ie al een paar jaar op rij (Strade) en MSR skipt terwijl de winnaars van de aprilklassiekers geen moeite hebben met die combi. Dat is het meest verwonderlijke. Hoe ze dat komend jaar willen doen?
    08-08-2025 13:09
    LeoR16, op wat voor vlak is Van der Poel minder Professioneel dan Van Aert?
    08-08-2025 14:07
    @Attenoje,
    Aan het begin van hun carrières leek Wout de serieuze sporter die heel bewust keuzes maakt en heel gericht traint en Mathieu leek de flierefluiter waarbij alles toevallig aan komt waaien, vooral doet wat hij leuk vindt en zin in heeft en verder maar een beetje aanmoddert. Dit is natuurlijk extreem gechargeerd, maar ik denk dat dit hier tussen beide renners toch wel iets van een verschil zat.

    Inmiddels lijkt ook Mathieu (nog) serieuzer voor zijn sport te zijn gaan leven en bewustere keuzes te maken. Ik denk dat dit voor een deel ook Mathieu zijn succes verklaart van de afgelopen jaren. Door hierin in te verbeteren heeft hij nog een extra stap weten te maken.
    08-08-2025 16:27
    @snoep de hond, ik denk dat vanaf het moment dat Van der Poel gericht is gaan werken aan zijn rugproblemen (winter 2022/2023) icm
    de aanschaf van een woning in Spanje om daar heel veel te trainen, hij flink wat extra stappen heeft gemaakt. Hij was toen 28 en heeft sindsdien in 3 seizoenen 6 monumenten, een WK weg, 3 WK’s veldrijden en WK gravel gewonnen als grootste zeges. Ik weet niet of LeoR16 de periode hiervoor bedoelt qua beroepsernst want ik denk niet dat daar iets op aan te merken is sinds 2023.
08-08-2025 12:13
Vreemd en wispelturig seizoen voor van Aert, de 2 zeges waren wel Hollywoodkoersen. Samen met zijn hushkidag voor Yates een prima seizoen sowieso.
    08-08-2025 13:49
    Inderdaad Romãns. Verder nog een pak topnoteringen en een teamplayer zoals er weinig zijn in het peloton.
08-08-2025 13:04
Buiten de mooie ritzeges in Giro en Tour was het vooral een seizoen waar Wout op alle vlakken net tekort kwam. Dwars door Vlaanderen en Brabantse pijl waren een teleurstelling, in de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubaix was het een constant gevecht om zichzelf terug in koers te krijgen met twee 4de plekken als maskerend resultaat. Dit terwijl de hele winter en voorjaar compleet gericht was op deze 2 koersen. In de Giro en vooral Tour werd vooral de achteruitgang in klimvermogen zichtbaar. Etappes waarin Wout vóór zijn zware valpartijen fluitend zou hebben meegedaan voor de zege werd hij nu vroeg in koers of finale gelost.
Hopelijk voor Wout zorgen de zware koersen van dit jaar ervoor dat hij
met een goede conditie de winter ingaat ipv de revalidatie die hij vorig jaar moest doen. Dat hij niet noemenswaardig is gevallen dit jaar is misschien nog wel de grootste winst richting volgend seizoen.
Ben wel nieuwsgierig of Wout volgend jaar ook Milaan-SanRemo overslaat richting Vlaanderen en Roubaix. Ik denk gewoon Parijs-Nice of Tirreno rijden als voorbereiding om koershardheid op te doen en dan Milaan-SanRemo rijden. Heb je toch al een koers van 300 km in de benen richting Vlaanderen ongeacht het resultaat.
Ook het zgn beeld dat de ploeg constant het wiel opnieuw probeert uit te vinden heeft Wout niet veel opgeleverd. Bandendruksysteem was een mislukking waar Van der Poel wel raad mee wist. Niet meer gebruiken dus.
08-08-2025 10:57
Prima, dat hij niet voor EK en WK gaat. Hij zal hier toch in dienst rijden van. Persoonlijk hecht ik meer waarde aan zijn prestaties voor Visma-LaB dan zijn prestaties in de Belgische trui
    08-08-2025 12:05
    Daarom zullen ze bij Vlab teleurgesteld zijn; in geheel 2025 maar 2 zeges? Bidons pakken en uitdelen gaat nog wel, maar gewoon niet goed voor een grootverdiener als WvA.
    08-08-2025 13:54
    Volgens mij valt dat teleurgesteld nog wel mee als ik de reacties zie en lees vanuit Visma. Hij wint de twee meest iconische etappes in de Giro en de Tour (en voltooid daarmee in één jaar de trilogie wat betreft etappewinst in drie grote rondes) na een zeer zwaar ongeluk het jaar ervoor.
    08-08-2025 16:03
    Yogi, snap je punt... maar... 2 zeges in een heel jaar? Als je dan tevreden bent, dan heb je een renner niet (meer) heel hoog zitten... Echte wereldtoppers als Pogacar en MvP komen er niet mee weg hoor... 2 etappes maar he; geen WK of AK...
08-08-2025 12:18
Heel verstandig. Afgelopen winter begonnen met een achterstand, voorjaar gereden, Giro en Tour gereden en beide keren niet helemaal 100% gestart. Fantastische zege in Parijs, nu nog wat koersen met wat minder druk en dan goed herstellen en opbouwen baar volgend jaar.
08-08-2025 13:42
Waar Wout kiest voor kwantiteit kiest Mathieu voor kwaliteit. Ik ben bang dat er een beetje faalangst in het hoofd van Wout is gekropen. Hij richt zich nu op verkeerde dingen, grote rondes, nu weer Canadees tweeluik, BP, DDV enz. Dat maakt hem geen betere renner. Hij moet nu zeggen ik rij in Rwanda maar alleen als medekopman. Hij heeft daar echt wel kans. Voorjaar ook. TA met alle monumenten maar geen AGR. En kleine Belgische koersen. En ook zo trainen. Duidelijke doelen! Maar nu weer geen WK….
08-08-2025 10:57
hooi op de vork of vorm, hoedan ook wout moet just niks
    08-08-2025 12:02
    Voor zijn statuur rijdt hij een licht programma.
08-08-2025 10:58
Weet iemand al aan welke crossen hij zal gaan deelnemen? ;p
    08-08-2025 11:20
    Ik gok dat hij begint in Kortrijk op 13 december.
    08-08-2025 12:57
    Beste,

    Ik ben geen groots voorspeller, maar het zou zomaar kunnen zijn dat Wout gaat deelnemen aan het WK gravel in Maastricht, Beek en Beekdaelen. (11 en 12 oktober)

    En ik verwacht ook Mathieu daar aan de start. Wat ik hoop, want ik ga daar kijken.

    Maar nogmaals mijn voorspellingen komen zelden uit.
    09-08-2025 12:43
    Die staat volgende week in Westerlo aan de start van bk gravel
    10-08-2025 07:07
    Ik denk ook dat die nog wel eens naar dat WK gravel durft trekken maar zonder zich er op voor te bereiden maar toch stiekem nog wat te blijven doortrainen na 20 september, mvdp doet wellicht exact hetzelfde na het WK MTB (of rijdt die nadien nog een wegprogramma?).
08-08-2025 23:11
Wat moet wout van Aart op dit wk ? Knechten voor evp ? Meer zit er daar niet voor hem in hij heeft al genoeg geknecht dit jaar .
08-08-2025 23:13
Woet moet sjus

Reacties zijn gesloten.