Wat kan Leonie Bentveld tegen Frans supertalent Célia Gery in WK voor beloften?
Voor het eerst in drie jaar tijd crost Zoe Backstedt niet meer mee in de categorie voor vrouwelijke beloften op het WK veldrijden, en dat opent kansen voor de rensters die al een aantal jaar tegen die wereldtitel aanhinken. Leonie Bentveld is misschien wel de belangrijkste van dat kransje crossers, al zal ze de titel in Hulst niet zomaar cadeau krijgen. WielerFlits blikt vooruit.
Historie
Vorige editie
UCI Cyclo-cross World Championships Liévin U23 (CM)
Liévin → Liévin
| Rank | Renner | Tijd |
|---|---|---|
| 1 | 45:42 | |
| 2 | + 39 | |
| 3 | + 01:20 | |
| 4 | + 01:51 | |
| 5 | + 02:17 | |
| 6 | + 03:38 | |
| 7 | + 03:59 | |
| 8 | + 04:23 | |
| 9 | + 04:41 | |
| 10 | + 04:48 |
Parcours
“Het is een parcours dat we nog niet vaak hebben gezien en wat ook de komende jaren niet vaak gaat terugkomen op een WK.” Dat is hoe organisator Bram De Brauwer de omloop in het Zeeuwse Hulst aan ons beschrijft. Met vijf pontons over het water en zeven bruggen is het een heel ander parcours dan wat we in Hulst gewend zijn, maar wel eentje waar de spektakelwaarde stevig is toegenomen.
Hulst is natuurlijk een bekende in het veldritwereldje. Tijdens het WK is het al de tiende keer dat aan de iconische vestingwerken – die dateren uit de 16e eeuw – wordt gecrost, al gebeurde dat door de jaren heen op verschillende locaties.
Het WK-parcours is een mix van die omlopen geworden. “We zijn tien jaar geleden begonnen in het centrum van Hulst”, aldus De Brauwer. “Vanaf 2021 konden we toetreden tot de Wereldbeker, maar net dan kwam corona op de proppen. Omdat we zonder publiek moesten organiseren, konden we niet meer in de binnenstad terecht. Dan zijn we vrij snel op de Perkpolder, aan de Westerschelde, neergestreken.”
“We speelden al met het idee om een kampioenschap in Hulst te organiseren, zelf dachten we aan een EK. Maar toen de UCI in 2021 kwam kijken, hebben ze zelf gezegd dat we de ruimte en het parcours hebben om een WK op te zetten. Ze vroegen ons om een kandidatuur in te dienen. Eind 2021 was alles rond. Toen speelden we nog altijd met het idee om in de Perkpolder te organiseren. Alleen is dat een gebied in ontwikkeling, waar best wat bouwwerken aan de gang zijn. Ook de gemeente Hulst was voorstander om het WK naar het centrum te halen. Drie jaar geleden hebben we beslist om aan het bolwerk te organiseren.”
Andere rijrichting, klim en weide extra
Sindsdien ging parcoursbouwer Kurt Vernimmen aan de slag om de beste elementen te combineren. “We hebben sinds vorig jaar de rijrichting omgedraaid en er alles aan gedaan om de doorstroom van het publiek te verbeteren. Dat doen we nu nog beter met een uitgestrekt parcours, met vijf pontons en zeven rennersbruggen. De meest spectaculaire brug is in totaal 200 meter lang en opgebouwd uit twee hoogteniveaus. De renners kunnen hun concurrenten zien rijden als ze elkaar kruisen, ongezien.”

De iconische molen in Hulst aan de vestingwerken – foto: Fotopersburo Cor Vos
Langs het bolwerk rijden de renners naar een nieuw stuk parcours. Het gaat om een vlakke, iets lager gelegen weide die de gemeente Hulst op de kop kon tikken vlakbij het stadspark. “Daar hebben we veel ruimte om onze bijna 5.000 vips neer te zetten. Het is een interessant deel van het parcours, een echt weiland. Als het zwaar regent, kan het daar nog 300 tot 400 meter lopen worden. De voorsprong die renners opbouwen in het snellere, technische stuk kan je daar zo terugnemen als je fysiek de betere renner bent.”
Veel aan de algemene teneur van de omloop die we kennen in Hulst, verandert dat nieuwe stukje volgens de organisator niet. “Ik zou het nog altijd omschrijven als een snelle omloop met best wat intervalstukken.”
Spektakelwaarde
Dat laatste heeft te maken met enkele beklimmingen op het bolwerk, dé feature die Hulst, Hulst maakt. “In totaal hebben we daar twee klimmetjes en even veel afdalingen. Eentje aan de molen, waar ze vroeger naar beneden reden. En een nieuwe aan de andere kant van het bolwerk. Verder heb je nog wat kleine klimmetjes beneden. Die moet je op de juiste manier aansnijden, waardoor techniek cruciaal is.”
Kortom, een omloop met alles erop en eraan. “We hebben heel goed nagedacht over wat we hier zouden neerzetten”, aldus De Brauwer. “We zijn er in geslaagd om de charme van het oude parcours langs de molen te combineren met even veel spektakel in het nieuwe deel. Tegelijk zal alles écht als Hulst aanvoelen. De start-finish locatie en de materiaalposten zijn gewoon behouden. Het was al leuk, maar met die toevoegingen, een arena, de pontons en bruggen is er nu echt overal iets te zien.”
Favorieten
Vrouwen
Zelfs tijdens dit seizoen twijfelde Zoe Backstedt nog in welke categorie ze zou starten op dit WK. Als vierdejaarsbelofte had ze in principe nog altijd de mogelijkheid om haar titel te verdedigen, maar na een zilveren medaille en twee wereldtitels op rij had de Britse hier nog amper iets te winnen. Begin januari hakte ze de knoop door om bij de profs te starten na een sterke Wereldbeker in Hoogerheide.
Het is nu de vraag wie in dat gat duikt en voor een eerste wereldtitel in zijn of haar carrière zorgt. Op papier is de 19-jarige Célia Gery topfavoriet. De Française geldt als een van de grootste talenten van haar generatie en heeft zowel in het veld als op de weg al talloze titels op haar palmares staan. Enkele weken terug troefde ze Amandine Fouquenet zelfs af in het Frans kampioenschap bij de profs.

Gery aan het werk – foto: Fotopersburo Cor Vos
In de Wereldbeker van Benidorm toonde Gery dat, als ze in haar dagje is, niet ver maar van het topniveau bij de profs af zit. Maar dat geldt ook voor veel van haar tegenstanders.
Denk maar aan de Slovaakse Viktória Chladonová van Visma | Lease a Bike. Hoewel ze bij momenten wisselvallig voor de dag komt – maar dat is eigen aan deze categorie – is ze bij momenten óók wereldtop. Zij werd in Hoogerheide nog knap zesde in de hoofdcategorie.
Kortom, verwacht niet dat Leonie Bentveld de torenhoge Nederlandse verwachtingen zomaar invult. Als Europees kampioene in deze categorie zal Bentveld er natuurlijk dicht bij zijn. Maar na een sterke kerstperiode kwam ze op de snellere parcoursen van de laatste twee weken minder aan te pas. Bentveld moet vooral hopen op een echt crossparcours, waar ze op techniek het verschil zal maken.

Fleur Moors is de Belgische hoop – foto: Fotopersburo Cor Vos
Voor haar is het haar laatste mogelijkheid op de beloftetitel. Eerder liet ze al doorschemeren dat ze al haar Nederlandse kampioenstruien met veel plezier zou inruilen voor één wereldtitel, en dus zal ze meer dan gemotiveerd aan de start staan. Andere vrouwen om naar uit te kijken voor een ereplaats namens Nederland zijn Lauren Molengraaf, Puck Langenbarg en Bloeme Kalis, die al top 5 reed op het EK.
De Belgen rekenen dan weer op Fleur Moors, het 21-jarige talent uit de stal van Sven Nys. Na twee pechseizoenen duurde het even vooraleer ze terug in haar ritme kwam, maar ook Moors heeft al knappe noteringen tussen de elites laten zien. Dat doet ze met name op snellere parcoursen zoals Heusden-Zolder.
Zij zal in de eerste plaats hopen op een podiumplaats, net als Amandine Muller, de nummer drie van het Europees kampioenschap die tevens een constante winter afwerkt.
Favorieten
UCI Cyclo-cross World Championships Hulst U23
Weer en TV
Hoewel er geen grote hoeveelheden neerslag worden verwacht, moet Hulst dit weekend wel zien om te gaan met enkele regenbuien. Op zondagmiddag is dat vooral in de voormiddag het geval, in totaal valt er nog zo’n 2 mm neerslag. In de namiddag komt de zon er wel weer door bij temperaturen tot 7 graden Celsius. De wind blaast aan een kracht van 3 Beaufort uit het zuiden.
Hopen dat ze zich vandaag wat ingehouden heeft, zondag flink uithaalt en het goud pakt bij de U23.
Succes Leonie!
EDIT: De strategie heeft gewerkt, en hoe! Een fantastische veldrijdster EN actrice.
@Redactie