Waarom ASO Parijs-Roubaix voor mannen en vrouwen op dezelfde dag gaat organiseren
Vijf jaar na de eerste Parijs-Roubaix Femmes, zal in 2026 voor het eerst de wedstrijd voor vrouwen op dezelfde dag als de manneneditie plaatsvinden. Daar heeft organisator ASO enkele goede redenen voor. Dat vertelt Thierry Gouvenou, wedstrijdleider van Parijs-Roubaix, aan DirectVelo.
Voordien mochten de dames altijd op de zaterdag aan de slag, terwijl de mannen op zondag reden. Nu staan beide wedstrijden gepland op zondag 12 april. De mannen zullen eerst finishen en nadien de vrouwen, vergelijkbaar met bijvoorbeeld de Ronde van Vlaanderen.
“Allereerst is er de beveiliging”, aldus Gouvenou. Politiemensen en wegregelaars moeten maar één keer worden ingezet. Het is daarom ook deels een budgettaire kwestie, aldus de wedstrijdleider.
Ook bleek het lastig om de wegen rondom Lille twee dagen lang te blokkeren. “Maar deze oplossing maakt het ook logistiek weer ingewikkelder. We zullen meer voertuigen en personeelszaken nodig hebben.”
Toch hoopt Gouvenou dat zijn keuze de populariteit van de vrouwenwedstrijd nog meer zal vergroten. “Het was zaterdag al niet slecht, maar nu zullen mensen naar de mannen- en daarna de vrouwenrace kijken,” denkt Gouvenou. In 2025 gingen de overwinningen naar Pauline Ferrand-Prévot en Mathieu van der Poel.
(Als de toertocht 250 km lang zou zijn zou het logistiek wel spaak lopen, maar voor de toertocht voegt die afstand eigenlijk niets toe, nu krijg je alle kasseien en begin je er fris aan)
Wat eerder mogelijk is dat er minder toeschouwers voor de vrouwen omdat mensen na de toertocht naar huis gaan of na de mannen koers nog ver naar huis moeten en dus meteen na de passages naar huis gaan. (Ik ga na de toertocht altijd direct naar huis wegens logistiek)
Ik wil hem dit jaar ook gaan doen (145km), is het enigszins te doen op een racefiets (CAAD13 in mijn geval), met 33m banden?
Ja 33mm banden is prima als dat is wat je frame toelaat. Alleen het Bos van Wallers is misschien over het randje maar begin daar met voldoende luchtdruk zodat je velg niet geraakt wordt: minder comfort, maar je materiaal blijft heel, daarna kan je evt nog wat meer lucht uit je banden laten, alle andere stroken daarna zijn mild in vergelijking.
En dat is jammer want dat heeft het nodig om een volwassen sport te worden.
Wat er moet gebeuren om het aantrekkelijker te maken is moeilijk want in principe verschilt het qua parcours etcetera niet veel van het mannenwielrennen.
Zou interessant zijn om dat toch eens proberen uit te vinden.
Daarnaast denk niet dat het slecht is dat deze koersen op dezelfde dag plaatsvinden, ze profiteren van elkaars aanwezigheid en zeker vrouwen koersen krijgen meer exposure: een 2e Roubaix op een hele andere datum mist de plank volledig, het gaat om die ene dag hell van wallers per jaar
Als er genoeg animo en winst mee te behalen valt dan krijgt een evenement gewoon zijn eigen dag.
Het is nu weer gewoon meeliften op de populariteit van het mannenwielrennen.