Voorbeschouwing: Dwars door Vlaanderen 2024 – Kans voor Van Aert bij afwezigheid Van der Poel
foto: Cor Vos
woensdag 27 maart 2024 om 11:45

Voorbeschouwing: Dwars door Vlaanderen 2024 – Kans voor Van Aert bij afwezigheid Van der Poel

Dwars door Vlaanderen is al jarenlang de laatste test voor de Ronde van Vlaanderen. Dat heeft er voor gezorgd dat de erelijst, zeker de laatste edities, gevuld is met heel wat grote namen. Dit jaar zou daar een extra topper bij kunnen komen, want Wout van Aert staat aan de start. Kan de kopman van Visma | Lease a Bike scoren bij afwezigheid van wereldkampioen Mathieu van der Poel? WielerFlits blikt vooruit!

Historie

Laatste tien winnaars Dwars door Vlaanderen
2023: flag-fr Christophe Laporte
2022: flag-nl Mathieu van der Poel
2021: flag-nl Dylan van Baarle
2020: Niet verreden vanwege de coronacrisis
2019: flag-nl Mathieu van der Poel
2018: flag-be Yves Lampaert
2017: flag-be Yves Lampaert
2016: flag-be Jens Debusschere
2015: flag-be Jelle Wallays
2014: flag-nl Niki Terpstra


Laatste editie

Uitslag Dwars door Vlaanderen 2023
1. flag-fr Christophe Laporte (Jumbo-Visma)
2. flag-es Oier Lazkano (Movistar) op 15s
3. flag-us Neilson Powless (EF Education-EasyPost) in z.t.
4. flag-be Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck) in z.t.
5. flag-dk Mads Pedersen (Trek-Segafredo) in z.t.


Parcours

Dwars door Vlaanderen houdt vast aan de start in Roeselare en de finish in Waregem. In totaal zullen de renners 188,6 kilometer moeten afwerken. Onderweg wachten er twaalf hellingen en acht kasseistroken. De eerste helling van de dag is de Hellestraat, kort gevolgd door de Varentstraat, de eerste kasseistrook van de dag. Daarna is het de beurt aan de Volkegemberg en de Holleweg.

Op 100 kilometer van de streep begint het echt. Het drieluik Hotond, Knokteberg en Kortekeer ligt nog iets te ver van de aankomst om een aanval van een van de favorieten te forceren, maar het zal wel in de kleren kruipen. Zeker omdat snel daarna ook nog de Maria-Borrestraat en de Berg Ten Houte volgen. Eigenlijk valt het daarna nooit echt meer stil, want ook de Kanarieberg duikt al snel op.

Na de Kanarieberg hebben ploegen een goede tien kilometer om weer orde op zaken te stellen, voor er weer een zeer stevig drietal op hun pad komt. Wederom krijgen ze de Knokteberg en Hotond voor de wielen geschoven, kort gevolgd door de Maria-Borrestraat en Ladeuze – een relatief nieuwe helling. Dit zijn de laatste écht zware hindernissen van de dag.

Want daarna rest alleen nog de lokale ronde rondom Waregem, waarin we misschien nog de grootste wijzigingen ten opzichte van vorig jaar vinden. Zoals gezegd geen Holstraat meer, maar nog opvallender: deze lokale ronde wordt in omgekeerde richting afgewerkt ten opzichte van de vorige edities.

De renners komen hier op het terrein van Nokere Koerse, met de kasseien van de Doorn, Huisepontweg en Herlegemstraat (tot twee keer toe) én natuurlijk Nokereberg zelf. Opvallend is dat de laatste helling van de dag vooralsnog geen naam heeft gekregen, maar het betreft hier de oplopende weg richting Nokere. Op een goede vijf kilometer van de aankomst volgen de laatste kasseien, voor het in licht dalende lijn richting de gekende finish in Waregem gaat.

Woensdag 27 maart: Roeselare – Waregem (188,6 km)
Start: 12.15 uur
Finish: tussen 16.30 en 16.50 uur


Favorieten

Bij afwezigheid van Mathieu van der Poel schuift de rol van topfavoriet door naar Wout van Aert. Want vergis u niet, Van Aert is ook echt in goede doen. De kopman van Visma | Lease a Bike zou zonder pech in de E3 Saxo Classic er zeker een spannendere wedstrijd van gemaakt hebben. Daarvoor won Van Aert natuurlijk ook nog Kuurne-Brussel-Kuurne en werd hij derde in Omloop Het Nieuwsblad.

Voor Dwars door Vlaanderen is zijn team wel niet op volle sterkte. De niet fitte Dylan van Baarle is er niet bij en ook titelverdediger Christophe Laporte moet wegens ziekte passen. Matteo Jorgenson zal wel aan de start verschijnen en de Amerikaan is zeker ook een kandidaat-winnaar. Samen met ook Tiesj Benoot en Jan Tratnik zullen ze weer pogen een sterk blok te vormen. DDV is ook wel een koers waarin je zo’n blok goed kan uitspelen, dat bewezen ze vorig jaar nog. Laporte won er toen na een late uitval.

Van Aert zal in Dwars door Vlaanderen nog wat extra vertrouwen willen opdoen voor de Ronde van Vlaanderen – foto: Cor Vos

De te kloppen ploeg zijn ze misschien niet helemaal, want ook het blok van Lidl-Trek is indrukwekkend. Mads Pedersen, Jasper Stuyven en Jonathan Milan zijn de kopmannen. Die drie kunnen eigenlijk allemaal winnen. Pedersen en Stuyven zullen eerder voor de aanval kiezen, Milan kan eerder afwachtend koersen. Pedersen is dan waarschijnlijk de renner die het meeste kans maakt op de zege, aangezien hij een zware koers kan overleven én een goede sprint in huis heeft. In Gent-Wevelgem klopte hij ook nog eens Van der Poel, redenen genoeg om hem als de grote uitdager van Van Aert te bestempelen.

Alpecin-Deceuninck zal alles op alles zetten om een sprint uit te lokken. Met Jasper Philipsen hebben ze dan ook een van de snelste renners ter wereld in hun gelederen. De Vlam van Ham was vorig jaar ook niet ver van de zege in Waregem, hij won de sprint voor plaats vier achter de vluchters. Na afloop was hij gefrustreerd, want hij had duidelijk de benen om te winnen. Dit seizoen is Philipsen nog sterker en is hij klaar om in koersen als Dwars door Vlaanderen de strijd aan te gaan met Van Aert.

Philipsen heeft in 2024 met Milaan-San Remo zijn eerste échte grote klassiekerzege gepakt – foto: Cor Vos

Andere renners die een zware koers kunnen overleven en snel aan de streep zijn, zijn Alexander Kristoff (Uno-X Mobility), Corbin Strong (Israel-Premier Tech), Laurence Pithie (Groupama-FDJ) en Jordi Meeus (BORA-hansgrohe). Kristoff liet zich vorig jaar nog zien in de vroege vlucht. Dat draaide bijna goed uit, maar uiteindelijk kwam hij in de absolute finale toch wat tekort. Dat gold niet voor medevluchter Oier Lazkano, die tot ieders verbazing tweede werd. De Spanjaard van Movistar is dit jaar dan ook een van de favorieten.

Voor jongens als Stefan Küng, Valentin Madouas (Groupama-FDJ), Alberto Bettiol (EF Education-EasyPost) en Tim Wellens (UAE Emirates) zijn dit soort koersen lastig om te winnen. Zij hebben meer baat bij een nog zwaardere heuvelzone. Mocht de koers toch zeer hard gemaakt worden en er een groep met favorieten wegrijden, zijn ze niet kansloos. Ze zullen wel solo moeten wegrijden, want in een sprint met een uitgedunde groep zullen ze in principe niet in de buurt van de zege komen.

Pithie, hier in het wiel van Van der Poel, maakte weer indruk in Gent-Wevelgem – foto: Cor Vos

Andere outsiders voor Dwars door Vlaanderen zijn Michael Matthews (Jayco AlUla), Oliver Naesen, Dries De Bondt (beiden Decathlon AG2R La Mondiale), Arnaud Démare (Arkéa-B&B Hotels), Biniam Girmay (Intermarché-Wanty), Nils Politt (UAE Emirates), Julian Alaphilippe (Soudal Quick-Step), Victor Campenaerts, Brent Van Moer, Jenno Berckmoes (Lotto Dstny) en John Degenkolb (dsm-firmenich PostNL).

Let verder op Krists Neilands (Israel-Premier Tech), Toms Skujins (Lidl-Trek), Magnus Sheffield, Ben Turner (INEOS Grenadiers), Fred Wright (Bahrain Victorious), Danny van Poppel (BORA-hansgrohe), Anthony Turgis (TotalEnergies), Laurenz Rex (Intermarché-Wanty), Dries Van Gestel (TotalEnergies) en Rasmus Tiller (Uno-X Mobility).


Favorieten volgens WielerFlits
**** Wout van Aert
*** Jasper Philipsen, Mads Pedersen
** Jasper Stuyven, Matteo Jorgenson, Jonathan Milan
* Jordi Meeus, Laurence Pithie, Tim Wellens, Oier Lazkano

Website organisatie
Deelnemerslijst (WielerFlits)


Weer en TV

Het belooft woensdag een zware dag te worden in Dwars door Vlaanderen. Weeronline voorspelt 40% kans op regen. Dat kan dus nog twee kanten op. Maar dat het zal waaien, dat is zeker. Er wordt 4 Beaufort verwacht, wat uitnodigt tot waaiers. De wind zal uit het zuiden komen. De temperaturen zullen maar net boven de 10 graden Celsius komen.

Dwars door Vlaanderen is live te volgen op televisie. Dat kan bij Sporza, op VRT1. Zij starten hun uitzending kort na het middaguur. Je kan ook terecht bij Eurosport 1. Tot slot kan je de koers ook bekijken via de online kanalen van Eurosport.nl en Discovery+. Voor de exacte uitzenduren kan je terecht in onze tv-gids Wielrennen op TV.



RIDE Magazine
33 Reacties
25-03-2024 07:32
Vind de voorbeschouwing teveel gefocust op dat Van Aert eindelijk een kans krijgt omdat VD Poel er niet is, terwijl Dwars Door Vlaanderen zoveel meer is. Daarnaast impliceert het ook dat Van Aert alleen een kans krijgt als Vd Poel er niet is, terwijl dat ook niet het geval is.
    26-03-2024 18:12
    Mijn eerste gedachte was toch ook dat het een nogal oneerbiedige titel is.
    27-03-2024 07:06
    Mijn eerste gedacht was toch ook dat het een kans is voor Van Aert en Jumbo. Buiten de eerste pannenkoeken heeft Jumbo nog niks qua klassiekers.
    27-03-2024 11:27
    Goed gezegd GroetjesaandeVoetjes.

    Laat wvA met rust, al dat gezeik.
    Zo van hij is geen topper wanneer hij nu geen RvV of PR wint. De pure scoreboard meningen en journalistiek.

    En de ene volger weet het allemaal nog beter dan de andere terwijl niemand in het leven, de trainingen, de waarden etc mee kan kijken.
    MvdP wint mogelijk nooit Lombardije en LBL, Parijs Nice,,Tirreno Adriatico of een grote ronde. Is die dan ook geen topper. Ik ben zgn MvdP van maar Wout reed in 2019 alles al aan flarden in de Tour alvorens zwaar ten val te komen in de hekken.
    In 2020 wint hij gelijk de Strade Bianchi en MSR en nog veel meer. 2021 Gent Wevelgem, AGR, begin Mei blindedarmontsteking, wint het BK, en zijn magistrale drieluik in de Tour, Mont Ventoux, tijdrit en Champs Elysees. Alleen Merckx en Hinault deden dit. Zilver op OS. Tour of GB, 2e op WK ITT.
    2022 rijd in Parijs Nice regelmatig alles op een hoopje. Roglic en Laporte blij dat ze kunnen volgen. Het is WvA die Roglic op sleeptouw neemt en zo de eindoverwinning geeft. Wint diverse mooie koersen dat jaar
    Net voor de RvV Covid besmet terwijl hij echt top was. Moet herstellen en wordt gelijk 2e in PR. Rijd een super Dauphiné en pakt de gele trui in de Tour waar hij domineert. Veel etappes bepaalt hij hoe die verlopen met zijn moordend tempo en ontsnapping en wint de groene trui.

    Enfin dit is voor de echte wielerliefhebber al voldoende om te begrijpen dat Wout een enorme klasbak is die welliswaar nog niet alles gewonnen heeft maar aantoonbaar zeer vaak dominant was boven allen.
    De discussie en meewegend of je pech mee mag tellen etc is kennelijk lastig om een gewogen oordeel te kunnen vormen.
    De radicalen alhier schermen graag met hun scoreboard punten. De liefhebber en kenner ziet meer.

    Ken geen idolen of fan in de zin van het echt fan zijn. Wel al voorkeur voor bijvoorbeeld MvdP sinds zijn 14e jaar wat meer met iemand van dichtbij volgen te maken heeft en respect voor zijn nuchtere open houding.
    Het respect wat mij betreft ook Wout verdient zoals ook dun Adrie dat ziu zeggen.
    27-03-2024 12:25
    Kopje waarop baseer jij dat Mathieu die wedstrijden nooit gaat winnen.
    27-03-2024 12:28
    Wat wel zeker is dat Mathieu niet gaat winnen en Wout heeft altijd kans om te winnen ook als Mathieu wel zou meedoen.
    27-03-2024 12:42
    Logisch als hij niet meedoet. Kopjeoverkopje trekt het ongefundeerd breder
    27-03-2024 18:05
    Voor dun boer uit Nederland de Loonwerker is lezen nog altijd een brug te ver. Ziet van alles wat er niet staat.
25-03-2024 09:09
Van Aert heeft deze nog niet op zijn palmares (net als kbk eerder dit jaar). Het zal hem er alles aan gelegen zijn deze te winnen #palmaresvullen
26-03-2024 20:01
De grote winnaar morgen wordt VDP!
25-03-2024 10:45
Iedereen gaat hier uiteraard naar de sterke blokken van Trek en Visma kijken, maar door de kortere afstand en het minder zware parcours zou het wel eens een heel open wedstrijd kunnen opleveren. Zin in!
25-03-2024 17:32
Denk dat Trek ook hier weer Dwars gaat liggen…
25-03-2024 21:59
Mijn mening is dat Trek deze wedstrijd keihard gaat maken....het lijkt mij dat ze dan met 4 renners in de absolute finale overblijven waar andere ploegen er maximaal 2 overhebben (ook Team Visma)....ik heb het idee dat het dan Stuyven gaat zijn die er met de winst vandoor gaat!!!
26-03-2024 08:45
Nieuwschierig om te zien hoe de beide grote blokken hun wedstrijd tactisch in gaan delen. Bij de afwezigheid van Matje. Gaat Visma anticiperen op Trek om Van Aert goed beschermd in de finale te krijgen. Of gaan ze toch al eerder aanvallen om Trek in de verdrukking te brengen. Met het risico dat er een sterke groep wegrijdt met bv Jorgenson en Van Aert zijn benen stil moet houden.
26-03-2024 18:14
Jasper Philipsen is een goede renner, maar om hem tot een van de favorieten te bestempelen van DDV en ook de Ronde, omdat hij MSR gewonnen heeft (dankzij Van der Poel) en tweede is geworden in PR door pech van Van Aert, vind ik wel te veel van het goede. He may prove me wrong.
    27-03-2024 08:11
    Hij was vorig jaar 'best of the rest' en dit voorjaar goed in vorm, dus een sterretje misstaat niet.
25-03-2024 19:33
Ik begrijp dat koershardheid nodig is, maar had het persoonlijk fijner gevonden als ze Van Aert in een glasen kooitje zouden stoppen en pas de ochtend van Pasen vrijlaten. Het team zit in de hoek waar de klappen vallen... zou werkelijk doodzonde zijn als hij er weer bij ligt komende koers. Er lijkt zoveel meer te verliezen dan te winnen hier.
    25-03-2024 20:55
    Mijn gevoel is ook dat het bij Vlab én Van Aert momenteel meer is van pakken wat je pakken kan, zelfs al is dat dan "maar" dwars door Vlaanderen....
    26-03-2024 07:21
    Inderdaad. Het is geen monument en MVDP doet niet mee, dus Jumbo mag deze niet laten schieten, of het blijft bij de eerste pannenkoeken dit jaar.
    26-03-2024 14:21
    Allemaal mis imo. Dit was het plan voor Van Aert dus ze houden zich aan dat plan, niks meer en niks minder.
    27-03-2024 19:49
    Mijn eigen reactie teruglezen voelt zo naar na vandaag. Precies dit is wat ik vreesde.
26-03-2024 09:01
Let op het duveltje uit het doosje, DylanvB
    26-03-2024 11:25
    Blijft in het doosje morgen…
    27-03-2024 10:03
    Waarop moeten we letten? Heeft-ie een leuke nieuwe zonnebril?
26-03-2024 19:34
Stuyven werd uitgespeeld voor Milan San Remo, Pedersen voor de A3, ik denk dat Skujins morgen het Lidl Trek podiumlid zal zijn.
    26-03-2024 21:02
    Ik ben wat verbaasd dat de hele TREK-clan hier aantreedt, eigenlijk.

    Wanneer ze deze koers gaan gebruiken om Milan/Skuijns uit te spelen zou ik dat snappen. Maar goed, even goed gaan de heren toppers er zelf voor. Het is sowieso het team om naar te kijken.
    27-03-2024 10:23
    Stuyven werd niet uitgespeeld in Milaan-Sanremo. Ik denk dat hij hem vanmiddag pakt.
27-03-2024 10:01
Amai, die titel is wel zeer neerbuigend en arrogant.
    27-03-2024 11:54
    Vooral denigrerend naar de tegenstanders van Wout toe.....alsof Mathieu de énige renner is
    die hem zou kunnen verslaan?
    27-03-2024 12:23
    @ford transit: er zijn 4 (of 5, als je de Panne meetelt) serieuze voorjaarskoersen geweest, en Vislab heeft er 2 gewonnen. Het is nu ook weer niet zo dat er helemaal niets gewonnen is dit voorjaar. Buiten Vislab en Alpecin had elke ploeg (ook Lidl-trek) daar vooraf voor getekend.
    27-03-2024 12:41
    welke dan? ik tel

    Omloop
    Strade
    Sanremo
    E3
    Gent Wevelgem

    het kan aan mij liggen maar Visma heeft er 1 van gewonnen.
27-03-2024 10:57
Lidl trek misschien via het ploegenspel nu visma vrij geblutst is, maar als wva zich goed voelt gaat die dit gewoon claimen lijkt mij. Als hij hier ook niet overtuigend overkomt zal hij sowieso wel KO zijn voor de rvv.
27-03-2024 11:10
Ik voel het aan m'n Hotond dat Pedersen deze mooie koers ook wint.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine