Tour 2025: Als het tegenzit, is er maar drieënhalve kans voor de sprinters
foto: Cor Vos
woensdag 2 juli 2025 om 08:00

Tour 2025: Als het tegenzit, is er maar drieënhalve kans voor de sprinters

Podcast Het puntenklassement belooft dit jaar een interessante strijd te worden. Dat heeft alles te maken met het omgooien van classificatie van de ritten. In elf etappes ligt voor de winnaar aan de streep het maximale aantal van vijftig punten klaar, maar maximaal vier daarvan eindigen meer dan waarschijnlijk in een massasprint. In een nieuwe Tour-aflevering van de WielerFlits Podcast staan we daar uitgebreid bij stil.

Maxim en Youri nemen de laatste podcast thuis op voordat ze woensdagochtend in alle vroegte naar Lille rijden. Youri komt nog eens terug op de analyse die hij een paar weken terug al maakte: met alle ritten voor puncheurs zouden types à la Mathieu van der Poel best kans maken op de groene trui. Maar toen de ASO een kleine week later bekendmaakte dat er in veel van die puncheurs-etappes óók het maximale aantal van vijftig punten voor de ritwinnaar wachten, werd de groene loper voor dat soort mannen helemaal uitgerold.

Volgens onze mannen was MVDP ook de topfavoriet voor dit klassement geweest, ware het niet dat Jasper Philipsen bij hem in de ploeg zit. Toch kunnen beide ambities (sprintzeges met Philipsen, groen met Van der Poel) prima samen gaan. Maar het is ook niet ondenkbaar dat Tadej Pogačar straks met groen staat te pronken in Parijs. Vooral bij Youri is het geloof in Wout van Aert minder groot, na al een druk voorjaar, een zware Giro d’Italia en de gele trui als hoofddoel van zijn #samenwinnen-ploeg Visma | Lease a Bike.

Maxim komt vervolgens met een andere naam op de proppen: Thibau Nys. Met zijn kwaliteiten zou hij in deze Tour óók in aanmerking kunnen komen voor groen, misschien wel eerder dan sprintbom Jonathan Milan – zijn ploeggenoot. Het mag duidelijk zijn: voor de groene trui kijken onze mannen dus meer naar puncheurs/aanvallers, dan naar de sterkste sprinters. Dat komt vooral omdat Maxim en Youri maar drieënhalve kans zien op een vrijwel gegarandeerde massasprint.

Winactie
 De winactie van vandaag: Maak kans op een duo-ticket voor Heathland Gravel 2025 en plaats je voor Unbound! Wil jij kansmaken op deze prijs? Speel dan deze Tourzomer mee met de WielerFlits winactie.


Luister hierboven naar de podcast en abonneer je via je favoriete podcast-app.
iTunes
Spotify
RSS-feed

Deze podcast wordt mede-mogelijk gemaakt door Alpecin DMG shampoo en de casual (wieler)kleding van Le Patron

In de RIDE Magazine Zomergids 2025 (€12,50) lees je een uitgebreid interview met wereldkampioen Tadej Pogačar. De Sloveen kwam spontaan naar de Alpecin Barbershop voor een knipbeurt en dat draaide uit op een interessant interview. Pogačar praat over het pakken van KOM's en het nastreven van nieuwe doelen. Bestel jouw exemplaar van het zomernummer 2025 van RIDE Magazine hier!!
RIDE Magazine
26 Reacties
01-07-2025 22:29
Begint tamelijk vermoeiend te worden, dat telkens weer te laag inschatten van het aantal te verwachten massasprints. Daarom hier een opsomming.

Etappe 1,3, 9 en 17 zijn met tweehonderd procent zekerheid massasprints. Ik weiger het zelfs toe te lichten.
Etappe 8 eindigt met een dusdanig onbeduidende klim dat ook dit een massasprint wordt.
Etappe 20 mag dan wel een col van de 2e categorie hebben, maar dat kreng ligt op maar liefst 63 km van de aankomst. Ook dit wordt vermoedelijk een massasprint.
Etappe 21 is een interessante. Ik verwacht wel dat types als v.d. Poel daar op die 4e categorie wegspringen, maar een echt groot gat slaan gaat lastig worden. In de ruim 6 km die volgen wordt hij wellicht teruggepakt door het peloton en volgt ook daar een massaprint.

Geen idee dus hoe men aan 3,5 massasprints komt.
    01-07-2025 22:37
    Ik snap dit ook niet. Deze discussie lijkt elk jaar terug te komen en elk jaar zitten we gewoon weer met minstens 6 massasprints. Kirsipuu was echt een uitzondering, de meeste sprinters van tegenwoordig verteren 'makkelijk' rond de 2000hm, zolang het maar niet te steil wordt en vlak voor de finish ligt.
    01-07-2025 22:46
    Etappe 7 is geen sprint, punchers gaan het hier doen met de Mûr
    Etappe 8 Etappe zou ook zomaar punchers kunnen worden, Evenepoel noemt het een 'valse sprint', mss sprint, dit is w.m.b. de halve sprint :-)
    17 kan zomaar een overgangsetappe met een vluchter als winnaar worden
    20 wordt echt een vlucht met sterke renners van kaliber Ganna

    dus ja, in het slechtste geval alleen 1, 3, 9
    02-07-2025 01:29
    Sprakeloos, sorry ik bedoelde niet 7 maar 9. Ik heb het zojuist aangepast in mijn bericht.
    02-07-2025 09:23
    Als jij denkt dat etappe 20 een waarschijnlijke massasprint wordt heb je er nog zoveel verstand van als de mannen van de podcast
    02-07-2025 10:24
    TilburgsTrots, ik geef toe dat mijn opmerking dat dit waarschijnlijk in een massasprint eindigt wat ver gaat. Van alle door mij genoemde etappes is dit de minst kansrijke van ze alle. Veel zal afhangen van het tempo dat wordt gehanteerd. Bij een traag verlopende etappe zie ik sprinters nog wel terugkeren na de 2e categorie col. De 4e categorie col meer tegen het einde en het ietwat oplopende eindstuk zullen dan ook nog een rol spelen. Omdat de slotdag in Parijs geen zekerheidje meer is voor de sprinters zullen hun ploegen mogelijk een extra poging doen om etappe 20 nog mee te doen voor de prijzen. Afwachten verder.
    02-07-2025 11:07
    We weten allemaal al jaren lang hoe het gaat in de Tour: op een gegeven moment heeft door de hitte niemand er meer zin in en neutraliseert het peloton zichzelf. Resultaat: massasprint in een etappe waar dat van tevoren nooit voorspeld was.
    02-07-2025 14:30
    In etappe 20 is het gros van de sprinters na de eerste 25km (12km à 4,2%) al dusdanig op achterstand dat ze kansloos zijn, zeker gezien het tempo in de rest van de etappe hoog zal liggen omdat veel vluchters hun kans willen gaan hier. 0% kans op massasprint.
    Etappe 8 zal een sprint met een grote groep worden maar het is geen volwaardige kans voor alle sprinters, ik verwacht een type van Poppel. De echt zware mannen gaan tekort komen.
    Etappe 17 volg ik jou eerder dan de twee heren, ik verwacht hier gezien het verloop van de laatste 40km en het feit dat dit de laatste kans is voor de sprinters toch wel een massasprint. Maar een uitgemaakte zaak is het niet, er zitten meer hoogtemeters in dan de twee gecategoriseerde klimmetjes doen vermoeden.
    Etappe 21 hoeven we geen woorden aan vuil te maken, de kans op een massasprint na de laatste keer Montmartre is nihil, er is niet eens genoeg plaats daar om met een heel peloton gegroepeerd doorheen te komen.

    Kortom, ik zet in op viereneenhalve kans.
    05-07-2025 17:44
    Etappe 1 toch geen massasprint. ;-)
Als het tegenzit moeten we minimaal 3 sprintetappes meemaken is een betere kop.
02-07-2025 00:09
het maakt allemaal niet zoveel uit als er zoveel etappes zijn die de volle mep opleveren terwijl de echte sprinters er kansloos zijn....ik vind dit een geweldige zet van de organisatie....de strijd om de groene trui kan weleens spannend blijven tot in Parijs.....fantastisch toch?
01-07-2025 21:37
Het lijkt alsof ze dit jaar meer druk zijn met de kwantiteit dan de kwaliteit qua berichtgevingen!
02-07-2025 10:40
3 1/2 kans op massasprint; dan zit het 2x TEGEN in plaats van MEE.
Kan niet echt genieten van massasprint etappes , waar renners met gevaar voor hun leven op de eindsprint afdenderen.
01-07-2025 21:40
Kop past goed bij de foto's: je hoort het hun zeggen!
01-07-2025 22:15
Valence wordt gewoon een sprint, daar durf ik wel een wedje over aan.
    02-07-2025 08:53
    Ik ook. Als het in een massasprint eindigt, krijg jij van mij een RIDE Magazine thuisgestuurd.
    02-07-2025 09:57
    Ik merk dat de interpretatie nogal verschilt.

    De titel van het artikel heeft het over KANSEN voor sprinters. Dat is wat anders dan het benoemen van etappes waarvan je DENKT dat ze in een massasprint eindigen.

    In mijn eerdere post ben ik ook vooral uitgegaan van KANSEN. Die opsomming lijkt mij zeer terecht. Het aantal KANSEN ligt zonder enige twijfel veel hoger dan 3,5. Valence bijvoorbeeld is zelfs voor een totale niet-klimmer als Merlier een eitje om te winnen.
    Wordt mij daarentegen de vraag gesteld of ik DENK dat Valence in een massasprint eindigt dan ligt e.e.a. net even anders. Op zo'n moment deel ik de mening dat weleens een vluchtgroep voorop kan blijven, al zeker omdat soortgelijke ritten wel vaker in de laatste week van de Tour zo eindigen.
    02-07-2025 14:24
    Ook bij LR verschilt men van mening over etappe 17: Benji houdt het op een sprint, Patrick denkt dat een vluchter wint. Ze denken allebei dat in Parijs een sprinter wint.
    02-07-2025 14:34
    @Jumbo: Kansen voor sprinters interpreteer ik als: er komt een sprint waarin je als sprinter dus kans maakt om te winnen. Met jouw woordenspel is vrijwel elke etappe een kans voor sprinters, wie weet hebben de klimmers een keer geen zin en komt er een sprint op de Ventoux. Er staat letterlijk: "als het tegenzit...", dat moet genoeg zijn om te begrijpen wat er bedoeld wordt. Want als het meezit voor de sprinters zijn er dus realistisch gezien 5-6 kansen.
01-07-2025 22:50
Ik tel ook 5 ritten die qua parcours zeker op een massasprint zouden kunnen uitdraaien.
Maar met al die vlak finishende ritten met een heuvel in de laatste 10 km zit je met dit punt: bij vrijwel alle topsprinters zit wel een andere topper in de ploeg die juist op zo'n heuvel het verschil kan maken. Vd Poel bij Philipsen, Nys bij Milan, Evenepoel bij Merlier, en ook bij Groenewegen, Girmay, De Lie, Bittner/Lund zitten wel wat renners in de ploeg die op zo'n heuvel vooruit kunnen komen te zitten. Dan zie je straks in de finale dus dat een groot deel van sprintersploegen niet achter zo'n kopgroep aan gaat jagen.
02-07-2025 08:07
Vraag me wel af waarom ze er zoveel teams een sprinter (of zelfs 2) meenemen wanneer er blijkbaar nauwelijks gesprint gaat worden.

Ach, het is de Tour maar, plekjes zijn niet kostbaar, steek er maar zo'n overbodige sprinter tussen... weet je wat, doe maar ineens 2.
02-07-2025 10:07
Ik vind het wel grappig hoe we alles willen proberen te voorspellen als wielervolgers. Tot het aantal kansen voor de sprinters toe. Afgerond tot op de halve kans. :-)

We zullen het wel zien, zeker? Ik heb nog nooit een voorspelling van de Tour gelezen die er boenk op zat. Het begint steeds meer de proporties aan te nemen van waarzeggerij naar mijn gevoel.
    02-07-2025 12:37
    Wat moeten we anders doen met ons enthousiasme omdat de Tour bijna start?
02-07-2025 10:41
Hoi, deze topic getuigt nou niet van kennis lijkt me. Allereerst is een halve sprint niet mogelijk. Dus komen we op 4 uit. En dat vind ik nog veel te weinig hoor. Etappes waar 4e cat. en zelfs 3e cat. (als die kort zijn) komen normaliter gewoon een sprint uit. Of beter gezegd een massasprint uit. Dus dan tel ik er wel 7 echte sprints die eraan komen. Als het tegen zit... tsja wat moet je daarmee? Niks dus. Gewoon het parcours goed doornemen. Ik blijf bij 7 stuks.
    02-07-2025 15:03
    Bedankt voor deze erudiete bijdrage. Dankzij jouw inbreng heb ik nu geleerd dat etappes waar 4e en (korte) 3e categorie hellingen inzitten normaliter gewoon op een sprint uitlopen. Dat scheelt een heleboel, nu hoef ik nooit meer te kijken naar het specifieke profiel van de hellingen in kwestie, waar ze in het parcours liggen, en hoe etappes bijvoorbeeld gepositioneerd zijn t.o.v. de andere 20 etappes is dus ook compleet irrelevant. Als ik dit eerder had geweten had dit me goed kunnen helpen met mijn poultjes, bijvoorbeeld voor etappe 18 en 19 in de Tour van '23.
02-07-2025 13:27
Etappe 3 kijk ik naar uit! Vanaf Mont Cassel (Kasselberg) zijn de laatste 30 km perfect voor waaiers. Huidige berichten zijn windkracht 4 vanuit het westen - dus in de linkerflank van het peloton = waaiers. Dit kan zomaar voor chaos zorgen waarbij de GC mannen oorlog gaan voeren (VLAB?) wat ten koste gaat van een massasprint.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine