Wonderkind Paul Seixas blaast tegenstand weg in openingstijdrit Ronde van het Baskenland
foto: Fotopersburo Cor Vos
maandag 6 april 2026 om 17:41

Wonderkind Paul Seixas blaast tegenstand weg in openingstijdrit Ronde van het Baskenland

Paul Seixas heeft zijn eerste overwinning in de WorldTour beet, en op wat voor manier. De 19-jarige Fransman was veruit de sterkste in de lastige openingstijdrit van de Ronde van het Baskenland. Het toptalent van Decathlon CMA CGM reed toppers als Isaac Del Toro en Juan Ayuso op grote achterstand.

Waar de bonkige types met een voorliefde voor kasseien bezig zijn aan de heilige wielerweek met de Ronde en Roubaix, verzamelen de klimmers en puncheurs zich in het noorden van Spanje voor de Ronde van het Baskenland (6-11 april). Op de eerste dag kregen de renners een lastige chronoproef voor de kiezen in Bilbao. Het 13,8 kilometer lange parcours is gelijk aan dat van de openingstijdrit in 2021.

Dat betekent: vanuit het vertrek meteen goed twee kilometer klimmen aan zo’n zeven procent gemiddeld, dan een lange afdaling en tot slot nog een venijnig slotklimmetje van zo’n vijfhonderd meter aan negen procent gemiddeld. Vijf jaar geleden sloeg Primoz Roglic, de latere eindwinnaar, hier meteen toe. De Sloveen stond ook dit jaar weer aan het vertrek, maar kon hij zichzelf ook opvolgen?

Roglic vliegt naar richttijd, maar Seixas is veel sneller
De renner van Red Bull-BORA-hansgrohe ging in ieder geval al behoorlijk vroeg van start, maar Roglic was wel degelijk ambitieus. Dat bleek ook wel aan de finish: met een eindtijd van 17 minuten en 37 seconden was de Sloveen liefst een halve minuut sneller dan thuisfavoriet en man-in-vorm Ion Izagirre. Roglic mocht met andere woorden plaatsnemen in de hotseat en zag vervolgens de ene na de andere renner veel terrein verliezen.

Primoz Roglic op weg naar een sterke eindtijd – foto: Fotopersburo Cor Vos

Maar, de echte uitdagers van Roglic moesten nog van het startpodium rollen. De eerste was Paul Seixas. De nieuwe Franse wielersensatie van Decathlon CMA CGM vertrok als een speer en was aan het tweede tussenpunt al bijna tien tellen sneller dan Roglic en verloor in het tweede zeker niet van zijn pluimen. Wat heet: Seixas wist nog eens te versnellen en dook bijna een halve(!) minuut onder de toch al zeer scherpe tijd van zijn zeventien jaar oudere concurrent.

Ayuso en Del Toro stellen teleur
Met zijn tijd van 17’09 deed de 19-jarige Seixas een nadrukkelijke gooi naar de dagoverwinning en eerste leiderstrui, maar Isaac Del Toro en Juan Ayuso konden eventueel nog onder zijn tijd duiken. Voor de andere toppers – denk aan Ilan Van Wilder, Brandon McNulty, Kévin Vauquelin en Florian Lipowitz – bleek de tijd van Seixas (veel) te hoog gegrepen.

Wellicht dat Ayuso nog voor een spannende ontknoping kon zorgen, maar de kopman van Lidl-Trek gaf aan het eerste tussenpunt al bijzonder veel tijd (bijna een halve minuut) prijs op Seixas. Dit bleek een veeg teken, want aan de streep bedroeg het verschil tussen de twee kemphanen ruim een minuut in het voordeel van Seixas.

Bekijk hier de indrukwekkende finish van Paul Seixas:

En Del Toro? Van een mokerslag zoals bij Ayuso was geen sprake, maar de Mexicaan had op geen enkel moment uitzicht op de zege en verloor liefst 51 tellen op Seixas. Die laatste wist de tegenstand weg te blazen in Bilbao en heeft na amper 13,8 kilometer al een zeer mooie voorsprong in het algemeen klassement.

De grote vraag is of Ayuso en Del Toro – die hun sportieve wonden moeten likken – hier de komende dagen nog van kunnen herstellen. Het goede nieuws voor deze renners: er staan deze week nog genoeg lastige etappes op het menu, waar het klassement nog flink op de schop kan en zal gaan.

Bestel de Zomergids
Tour de France Poster
28 Reacties
06-04-2026 18:49
Benieuwd hoeveel jaar het gaat duren eer mensen hem "saai" gaan vinden omdat die de beste is.

Ik vind het in ieder geval fantastisch. De Aliens die de sport naar een hoger niveau tillen. Roglic wordt dit seizoen vervangen door Seixas als het zo door gaat.
    06-04-2026 22:34
    Het is allemaal veelbelovend maar het moet allemaal ook nog maar uitpakken zoals we denken niet iedereen is Pogacar. Ullrich piekte ook heel jong en pakte heel jong de tour al, bleef uiteindelijk bij 1 tour en heeft maar 1 jaartje gedomineerd en iedereen dacht dat hij tour na tour zou gaan pakken, Bernal net zo.
    07-04-2026 00:22
    Verwacht dat Bernal nog wel op het niveau van Carapaz of Roglic zou zitten zonder al die valpartijen en andere ongemakken.
Blijkt over een paar jaar dat de Giro 2025 del Toro's beste kans was op een GT-zege.
06-04-2026 19:38
Bauke morgen in de bollentrui!
    06-04-2026 19:50
    Ja, wel jammer dat er in het verslag geen woord aan zijn originele actie wordt gewijd. Hij startte op een gewone fiets om die helling op te knallen en de bergtrui te pakken. Helaas was Seixas net iets sneller, maar die heeft al een ander truitje.
06-04-2026 17:44
Goede fietsen, die Van Rysel.
06-04-2026 18:37
Poeh, de gozer is nog maar 19 en dan dit uit je mouwen schudden tegen wereldtoppers!
06-04-2026 19:02
Pfoeh, als ie Baskenland pakt, gaat de franse druk al wel heel groot worden voor de tour. Maar een extra goat is altijd welkom natuurlijk.
06-04-2026 19:09
Voor de komende tijd zijn de kaarten geschud qua kleine en grote rondes. Pogacar, Vingegaard, Seixas, Del Toro, Ayuso en Lipo gaan de prijzen verdelen. Roglic heel misschien nog een laatste uitschieter dit seizoen en Remco kan maar beter eieren voor z’n geld kiezen.
    Ayuso en Lo mogen kruimels ruimen. Die kunnen echt niet op tegen die eerste vier,
    06-04-2026 22:26
    Ayuso ok… Maar bij Lipo hou ik nog een slag om de arm. Type renner voor wie de weekrondes te kort zijn. Leuke uitslagen, daar niet van, maar zijn specialisme ligt m.i veel meer in het drieweekse werk. Moet hij alleen niet in een ploeg zitten die hem telkens met een collega kopman naar de grote rondes sturen.
06-04-2026 19:25
Sterke prestatie en grote verschillen al over zo'n relatief korte tijdrit. Kockelmann was zelfs bijna buiten tijd!
06-04-2026 21:08
Als een 19 jarig wonderkind die bij UAE rijdt zo’n prestatie neerzet is het D-woord niet ver weg. Nu niets daarvan in de reacties..
    06-04-2026 21:45
    Logisch als je zulke zielen als Gianetti, Carera en Soler ziet rondlopen en dan ook nog UAE als sponsor bij die ploeg ga je automatisch ze verdacht vinden als je dan vriendelijke jongens van Decathlon zie met een leuk ploegie allemaal vrolijke jongens dan komt dat verschrikkelijke D woord niet in je op
    06-04-2026 22:58
    Seixas rijdt dan ook (nog) niet voor UAE.
    Heel goeie start van deze ronde maar heeft hem zomaar nog niet gewonnen.
    07-04-2026 06:14
    Logisch toch, zijn ploegleiding stond niet bekend als dopinghandelaren toen zijn nog in het peloton fietste. Zijn ploegleiding waren niet de spil in de oa Saunier Duval ploeg.
    En zijn ploegleiding zijn niet de baas van een ploeg waarin zelfs een 32 knechtende middenmoter (Grobschartner) zijn beste prestatie ooit levert op een tijdrit in de pro tour. Dat is mi veruit de opvallendste prestatie in deze tijdrit.
    07-04-2026 07:36
    Vorig supertalent del Toro krijgt draai om zijn oren en prompt wordt Seixas aan doping gekoppeld, onder het mom van: Maar UAE is zo vaak beschuldigd. Dat slaat nergens op en idd de meest opmerkelijke prestatie hier is van Felix.
06-04-2026 17:53
Weer een nieuw "wonderkind". Nu ff kijken of hij dit rondje kan binnenslepen. Lastig parcours meestal.
06-04-2026 18:59
Wout en Mads rijden volgend jaar voor plek 5 in de Ronde Van Vlaanderen!
06-04-2026 18:59
Fantastisch dit. Wat een renner.

Kwestie van tijd dat het wielrennen verder kapot wordt gemaakt als UAE met zijn flappen gaat zwaaien…
07-04-2026 12:14
Voor mij hoeft elke keer dat woord Wonderkind niet zo nodig. Groot talent, maar nog alles te bewijzen.
06-04-2026 19:24
Waarom staat bij Alpecin -Premier Tech de naam van Tim Marsman zijn naam niet bij de wedstrijd van de Scheldeprijs…..Marsman Tim doet woensdag mee.
06-04-2026 19:30
Wow!!!
06-04-2026 21:01
Vreemd dat ayuso zo slecht presteert in een tijdrit die hem toch echt moet liggen
    06-04-2026 22:00
    Niet vreemd, hij is gewoon niet genoeg hersteld van zijn val in Parijs-Nice.
06-04-2026 22:17
Wordt nog wat!
06-04-2026 22:37
Lipowitz valt tot nu toe wel tegen dit seizoen, de nummer 3 van de tour. Nou nou nou Evenepoel heeft hem naar een podium plaats getild in Catalonië, Lipowitz gaat dit jaar echt geen podium rijden in de tour. Onley de nummer 4 van de tour valt ook erg tegen bij Ineos, doet weliswaar niet mee aan deze ronde maar valt ook erg tegen. Nummer 3 en 4 van de armoede vorig jaar in de Tour.

Reacties zijn gesloten.