Ryan Kamp trekt aan de alarmbel na moeizame zoektocht: “Het gaat niet goed met de cross”
Interview Ryan Kamp crost sinds de jaarwisseling rond als man in black, maar vergis u niet: de 23-jarige Nederlander heeft wel degelijk onderdak gevonden, na zijn gedwongen vertrek bij Pauwels Sauzen-Bingoal na de jaarwisseling. Maar of alle zorgen nu weg zijn? “Dat is lastig in te schatten. Maar ik heb wel het nieuwe vertrouwen gekregen dat – als ik zo door blijf gaan – er wel altijd een oplossing komt”, zegt Kamp aan WielerFlits.
Laat ons eerlijk zijn: de constructie die de broers Roodhooft voor Kamp hebben opgezet, was een ultieme reddingsboei. Met het aantrekken van de sponsoren Colnago en Campagnolo gaven ze Kamp in laatste instantie de kans om zijn carrière voort te zetten als individueel renner. “Drie weken geleden wisten ze niet hoe ze me zouden helpen. Alles moest heel snel geregeld worden. En nog steeds is niet alles rond. Mijn eerste twee fietsen heb ik pas de avond na Zolder opgehaald, maar ik ben heel blij dat ik de winter zo kan overbruggen.”
Vind je het gek dat wij een beetje geschrokken waren dat iemand als Ryan Kamp geen ploeg vindt?
“Ik ben er zelf ook van geschrokken, dus het is niet raar dat jullie datzelfde gevoel hadden. Het is gewoon ook gek. Volgens mij sta ik zevende in het klassement van de Wereldbeker, ik werd vijfde op het EK. En ook in de UCI-ranking ben ik nog stevig aan het opschuiven, omdat ik vorig jaar in deze periode geen punten kon pakken door een hersenschudding. Dat je dan nergens welkom bent, dat is heel frustrerend.”
Jij hebt je manager toch aan het werk gezet, de afgelopen weken?
“Ik werk samen met Zelo Sports. En ja, die zijn gaan rondbellen en hebben hun werk goed gedaan. Alleen kregen ze bijna overal hetzelfde antwoord. Geen geld. Geen plaats. Er waren ook een aantal teams die zeiden: je bent een Nederlander en onze Belgische sponsoren zijn alleen op zoek naar Belgen. Dus ja, dan wordt het in één keer een heel lastig verhaal om het rond te krijgen.”
Gelukkig zijn er nog de Roodhoofts! Wat was hun motivatie om jou toch aan boord te brengen?
“Wat ze tegen mij hebben gezegd, is dat ze het gewoon zonde vonden dat mijn carrière verloren zou gaan. En volgens mij vonden ze het zelf een keer leuk om mijn fietsen en mijn materiaal te testen. Dat is natuurlijk niet het gebruikelijke, hedendaagse spul, en ik vermoed dat ze daar iets mee wilden proberen.”
De overeenkomst loopt tot begin maart. Wat daarna?
“Daar heb ik nog geen zekerheid over. Zij hopen natuurlijk ook dat, als er nu een shirtsponsor komt, zij daar misschien ook iets mee kunnen. Maar het eerste doel was om mij te laten fietsen. Misschien blijf ik nu de rest van mijn carrière als individueel renner rondrijden. Maar even goed is er morgen een of andere sponsor die met dit project in zee wil gaan, en wordt het opeens meer. Dat is nu lastig in te schatten. Maar ik heb wel het nieuwe vertrouwen gekregen dat – als ik zo door blijf gaan – er wel altijd een oplossing komt.”

Kamp aan het werk in Koksijde – Foto: Cor Vos
Eerder zei je ons nog dat je ook wegambities koesterde. Ga je de zomer dan niet in de Alpecin-Deceuninck Development-ploeg mogen doorbrengen?
“Dat was wel mijn ambitie inderdaad, ja. Natuurlijk zou dat hier perfect kunnen met hun Development Team. Maar hoe ze dat in het vat gaan gieten, dat is iets voor na de winter, denk ik.”
Wat zeggen jouw problemen om een ploeg te vinden over de algemene toestand van het internationale veldrijden?
“Het is eerst en vooral een hele kleine wereld. Waarschijnlijk hangen ook de sponsorkringen sterk aan elkaar via vrienden, liefhebbers en zulke dingen. Mijn conclusie is wel: als er geen plaats meer is voor een vaste top-10-renner zoals ik, dan gaat het naar mijn idee niet echt goed met de sport. Dat betekent dan dat de top 10 en al de rest daarachter over een paar jaar zijn koffers kan pakken. Er is te weinig budget voor de subtoppers.”
Dan krijg jij het gevoel: wat kan ik eigenlijk nog meer doen om een contract te versieren?
“Ja, je bent professioneel bezig, je staat ermee op, je gaat ermee slapen. Je doet er alles voor. En toch blijf je elke week tegen diezelfde confrontatie aanlopen dat je nergens terecht kan, dat is voor het moraal niet goed geweest. Maar gelukkig heb ik mezelf door vrienden, familie en door professionele hulp erdoor kunnen trekken. Het is een lastige wereld.”
Heeft deze hele toestand de afgelopen weken grote impact gehad op je vorm en je prestaties?
“Ja, ze spreken weleens over slapeloze nachten, maar ik heb er echt enkele gehad. Natuurlijk heeft dat wel een impact. De laatste paar weken heb ik zo’n intensief contact gehad met Christoph en Philip, dat ik bijna elke dag op en neer aan het rijden was om kleding te passen, fietsmeting, dit materiaal, dat materiaal. Toen is er niet veel van trainen gekomen.”
Kun je intussen alweer aan presteren denken?
“Ik heb nog een fatsoenlijk wereldbekerklassement. Dat zou ik nog graag willen behouden of zelfs verbeteren. Voor de rest: de kampioenschappen. Dat is altijd wel een doel en ook een hele mooie gelegenheid om mezelf in de kijker te rijden.”
Tot slot nog een woordje over je nieuwe materiaal. Colnago en Campagnolo hebben een grote traditie in de cross, maar toch is het een sprong in het diepe.
“Niels Albert, Sven Nys, Paul Herygers en Richard Groenendaal: die hebben allemaal op een Colnago gereden. Maar de laatste paar jaar is het uit de cross verdwenen. Toch is het een snelle fiets. In Baal merkte ik meteen al dat de fiets heel goed stuurt, goed reageert en doet wat ik wil. Verder wordt het een kwestie om zo snel mogelijk te wennen, door in plaats van wegtrainingen af en toe een leuke mountainbikeroute uit te kiezen.”
Wel benieuwd naar de flirt met Colnago/Campagnolo…je zou denken dat ze met Canyon/Stevens/Shimano gebeiteld zitten maar er is dus nog een andere insteek die interessant gaat worden om te volgen…
Maar deze uitspraak van Ryan is nog peanuts tegenover een andere uitspraak van hem in de Vlaamse media,
namelijk dat hij vooral Mathieu, Wout en Tom verwijt van de cross om zeep te helpen, doordat organisatoren zo diep in de geldbeugel tasten om hun astronomisch prijskaartje te kunnen betalen....dat subtoppers zoals
hijzelf vervolgens minder gegeerd zijn en de dupe hiervan zijn. Ook maakt hij een statement dat de cross op termijn zal doodbloeden door de tijdelijke intrede's van die "wegrenners".
Nu, dit zijn gedurfde uitspraken hé? die je trouwens van geen enkele andere crosser te horen krijgt....en ik
vermoed dat Ryan een probleem heeft met zijn ego en vervolgens een zondebok zoekt.
Wat de toppers betreft moet ik zeggen dat ik vorig jaar genoten heb van meerdere battles, maar dat er dit jaar eigenlijk geen zak aan is door de overmacht van MvdP. Het was voor december juist vaak super spannend. Iedere keer weer afwachten wie er zou winnen. De aanwezigheid van de toppers zal de cross niet kapot maken, want er alles is tijdelijk, maar de piek van de hype ligt wel achter ons.
Ik kan mij voorstellen dat met Colnago/Campa een mooie deal was te maken, omdat de merken op deze manier tegen lage kosten (want maar 1 renner) toch weer in de picture komen.
Wat mij betreft is het trouwens ook niet meer dan logisch dat sommige sponsoren nu liever een Belg zoeken. Kijk bijvoorbeeld naar Trek-Baloise: de ploeg heeft al van der Haar, Ronhaar, Nieuwenhuis, Brand en van Anrooij. Denk dat dat een van de voorbeelden is waar de sponsor (Baloise) zal zeggen: doe maar eerst een Belg, daar zit onze markt. In Nederland ben ik ze zelf nog nooit tegen gekomen.
Heb al eerder gezegd dat ik niet begrijp dat DSM of Unibet hem er niet bij hebben genomen. In de zomer ongetwijfeld een nuttige knecht op de weg, dus wat dat betreft val je je er geen buil aan, en in de winter kun je plots ook een beetje extra sponsorwaarde aan je sponsors bieden. Of een team als Bingoal WB. Die hebben zulke bescheiden namen onder contract dat Kamp zelfs op de weg een daadwerkelijke versterking voor ze zou zijn.
Het is ook niet alsof je een hele veldrittak hoeft op te zetten. Veel van het werk in de post wordt zelfs bij de toppers door familie gedaan.
't Lijkt me voor een continentale ploeg met Nederlandse of Belgische sponsor toch een makkelijke manier om TV minuten te pakken.
Wat dat betreft blijft het een rare sport. Voor de sponsoren kun je beter jezelf helemaal in het rood rijden in ronde 1 om heel even in beeld te rijden bij de start en dan gewoon te DNFen, ipv een goede race rijden en 8e worden.
Wat dat betreft kunnen ze qua TV registratie nog wel wat afkijken bij de F1, die vroeger gewoon ronde na ronde de leider in de race in beeld bracht die plichtmatig zijn rondjes afwerkte. Tegenwoordig is er veel meer aandacht voor een interessant gevecht om de 8e plaats als het voorin niet spannend is.
De NPO moet sowieso gaan inzien dat in de toekomst 'live sport' de enige reden is dat mensen uberhaupt nog tv gaan kijken. Dat geldt ook voor sponsoren. Reclames op tv worden niet meer gekeken, dus dan kan je beter met je bedrijfsnaam een paar uur lang in beeld zijn op de rug van een wielrenner bij GP Samyn.
Zonder supersterren, met de helden uit de achtertuin en een uit 1 dorp afkomstig podium dus.
Hoeveel zou je minimaal bij elkaar moeten hebben om komend seizoen een Nederlands crossteam te hebben? Kom je toe met een ton?
Kortom, er moet een Nederlandse cross competitie komen op het hoogste niveau die ook op TV kan komen. Alleen dan kan je tegen sponsoren zeggen dat er een platform is waar structureel in geïnvesteerd kan worden. Als je terug kijkt naar het NK vorig jaar dan moet er lokaal voldoende belangstelling zijn en 2 van de +-8 races bestaan al: Woerden en Surhuisterveen.
Ik weet dat er al een initiatief is, maar kom op KNWU, pak eens door!
Het opzetten van een nationale crosscompetitie werkt behalve het ondersteunen van een sport ook door in culturele- en gezondheidsaspecten. Onderwerpen waar de overheid toch graag vooraan wilt staan? Mogelijk komt er met de tijd dan wel een Nederlandse sponsor die een team wilt ondersteunen.
Mbt tot kids op de weg: eerst leren crossen, daarna pas de weg op lijkt me een prima volgorde.