Parcoursbouwer Thierry Gouvenou pareert kritiek op parcours: “Probleem is verschil tussen Pogacar en de rest”
De Tour de France 2026 is net een week onderweg, maar lijkt, zonder val of ziekte van Tadej Pogacar, al beslist. De Sloveen pakte in de zesde etappe door de Pyreneeën al bijna drie minuten op zijn grootste concurrent Jonas Vingegaard. Thierry Gouvenou, parcoursbouwer van de Tour, ziet echter geen aanleiding tot aanpassingen aan het parcours.
Gouvenou verklaarde bij het Deense TV2 dat hij niet verwacht had dat de etappe tot zulke grote verschillen zou leiden. “We twijfelden over hoe zwaar de zesde rit zou zijn, maar wisten zeker dat de Tourmalet een beslissend moment zou zijn. Eerlijk gezegd hadden we niet zo’n groot gat verwacht en we dachten dat de verschillen aan de meet kleiner zouden zijn”, aldus de Fransman.
De oud-renner oordeelt dan ook hard over de etappe. “Op het gebied van spanning in het klassement zou je kunnen zeggen dat het een mislukking was. Maar dat is ook onderdeel van wielrennen. Dat is nu eenmaal hoe Pogacar is. Hij is zo sterk dat elk parcours hem ligt.”

Pogacar staat al met een ruime voorsprong in het geel – foto: Fotopersburo Cor Vos
Parcours niet het probleem
Toch ziet Gouvenou niet het parcours als het grootste probleem. “Het probleem is niet het parcours, maar het verschil tussen Pogacar en de anderen”, zei de official, die het vermijden van de grote Pyreneeëncols niet als optie zag. “Dat zou de sportieve uitdaging en de identiteit van de koers aantasten.”
Pogacar staat momenteel met een voorsprong van 2’42” op nummer twee Vingegaard aan de leiding van het klassement. Isaac Del Toro, ploeggenoot van de Sloveen, staat derde op 3’27”.
Tour de France (2.UWT)
Etappe 7: Hagetmau → Bordeaux (175.1 km)
| Rank | Renner | Tijd | |
|---|---|---|---|
| 1 | - | 24:56:17 | |
| 2 | - | + 02:42 | |
| 3 | - | + 03:27 | |
| 4 | - | + 03:30 | |
| 5 | - | + 03:34 | |
| 6 | - | + 03:55 | |
| 7 | - | + 04:00 | |
| 8 | - | + 04:21 | |
| 9 | - | + 04:57 | |
| 10 | - | + 07:10 |
Verder wist iedereen dat Pogacar op Tourmalet zou aanvallen en dat kans zeer klein was dat iemand hem kon volgen. Dat verschil zo groot zou zijn heeft mij wel verbaasd.
Oplossing: Bij grote rondes de eerste 2 weken sprint en overgagang etappes. Laatste week de bergen in. Voordeel: De 5 grote jongens houden zich rustig en geeft andere renners de kans op truien en overwinningen.
De sprint etappes dienen wel interessanter te worden. Nu kijk je naar groeiend gras. Denk bv aan maximale afstand van 100 tot 120 km. Meer bonusprints, wel of niet met neven klassement. Iets dergelijks zou ook in overgangs etappes kunnen.
Deze opzet kan ook in kleine rondes. Voorbeeld bv de UAE tour.
Ik ben benieuwd wat een ieder hier van vind.
Lijkt mij leuker dan nu naar groeiend gras te kijken. Zo te lezen vind jij dat leuker.
Had er iets ander gekund? Natuurlijk, maar dat zou niet logisch zijn. Stel je een Tour voor waar de etappe van afgelopen donderdag een individuele tijdrit was van 42 km, voornamelijk vlak. Dat had Vacek of Traeen nu het geel gehad en reed Evenepoel 40-50 seconden voor Pogacar. Echter zou het onbestaande zijn geweest om de Pyreneeën te verlaten zonder serieuze bergetappe. Met wat schuiven was die definitieve beslissing dan gewoon dit weekend gevallen met een alles vernietigende aankomst bergop waar toch naar gesnakt werd. Het 'probleem' zit niet in het parcours, het 'probleem' zit in de dominantie.