NEOM City in Saoedi Arabië onderzoekt hoofdsponsorschap Jumbo-Visma
foto: Raymond Kerckhoffs
Raymond Kerckhoffs
zaterdag 24 juni 2023 om 14:30

NEOM City in Saoedi Arabië onderzoekt hoofdsponsorschap Jumbo-Visma

Het grootste architectuurplan van de wereld, NEOM City in Saoedi Arabië, onderzoekt de mogelijkheid om vanaf 2024 het hoofdsponsorschap van Jumbo-Visma over te nemen. Een nauw betrokken bron uit het Midden-Oosten heeft WielerFlits aangegeven dat NEOM zeer serieus kijkt naar de wielersport en dat ze de sponsoring van de beste wielerploeg als een unieke kans zien.

NEOM City is te omschrijven als een gebied dat tal van steden, resorts en andere ontwikkelingen zal bevatten. Het beoogde oppervlak van de geplande stad bedraagt 26.500 km² (bijna zo groot als België). NEOM zal zich over een lengte van 460 kilometer uitstrekken langs de Rode Zeekust. Het project wordt grotendeels gefinancierd door het Public Investment Fund, dat fondsen investeert namens de regering van Saoedi-Arabië. De Saoedische ontwikkelingsmaatschappij die is opgericht om NEOM te creëren, beweert dat het fonds 500 miljard dollar bijdraagt aan het plan.

Dit megaproject maakt deel uit van het Saoedische Vision 2030-plan om de economie van het land te diversifiëren, om zo de afhankelijkheid van de inkomsten uit de oliewinning te verminderen. Volgens ambitieuze tijdschema’s moet een groot deel van het project al in 2030 gebouwd zijn. Het eerste deel dat klaar moet zijn, is het luxe eiland Sindalah. De ontwikkelaar van NEOM streeft ernaar om de eerste gasten begin 2024 te verwelkomen. Dat zou ook het ideale moment zijn om een groot sponsortraject te starten.

“Interessant”, noemt Richard Plugge het geluid uit het Midden-Oosten. De CEO van Jumbo-Visma beweert zelf nog geen contact met de verantwoordelijken van NEOM te hebben gehad. “Hun interesse om onze ploeg te sponsoren is nieuw voor mij. Het kan zijn dat een van onze contactpersonen of bureaus die we hebben ingeschakeld om een nieuwe sponsor voor ons zoeken, contact met deze partij heeft. We krijgen van hen om de zoveel tijd een update. We zijn momenteel met meerdere internationale partijen serieus in gesprek, maar er is nog niks concreets.”

NEOM zet volledig in op duurzaamheid. Het is de bedoeling dat de stad koolstofneutraal wordt gebouwd, zonder wagens of straten. De energievoorziening zou volledig moeten bestaan uit wind- en zonne-energie. Daarom past fietsen goed bij dit imago.

NEOM presenteert zich als ‘the future of sport’. “NEOM wil een wereldwijd centrum voor sport worden. Het is klaar om een topbestemming voor grote sportevenementen te worden, samen te werken met wereldwijde sportmerken, uitstekende leefbaarheid voor bewoners te bevorderen en bij te dragen aan de innovatieve economie van NEOM”, zo staat er op de website.

Politiek instrument
Sport is de laatste jaren een belangrijk politiek instrument voor de leiders van Saoedi-Arabië geworden. Dat beaamt ook de Nederlander Stijn Janssen. De Nederlandse fiscaal econoom heeft jarenlang in het Midden-Oosten gewoond en is actief betrokken bij diverse grote deals in de sportwereld.

“Natuurlijk ziet NEOM de kansen die het hoofdsponsorschap van Jumbo-Visma biedt. Het past precies binnen hun profiel om – in navolging van UAE Emirates en Bahrain Victorious – een superpower in de wielerwereld te worden. Daarbij is Saoedi-Arabië vooral op zoek naar deals voor de lange termijn. Dat past weer bij Jumbo-Visma, dat een partner tot eind 2030 zoekt en daarbij de ambitie heeft om continue bij de beste ploegen van de wereld te horen.”, zegt Janssen.

Jumbo-Visma, de beste wielerploeg viert de Tour-zege van Jonas Vingegaard. Foto: Cor Vos

Janssen wijst naar diverse andere grote investeringen van Saoedi-Arabië in de sportwereld. In oktober 2021 werd Premier League voetbalclub Newcastle United door het Public Investment Fund (PIF) van Saoedi-Arabië gekocht. De aankondiging van het break-away golftoernooi LIV Golf Invitational Series begin 2022 en het contract van Cristiano Ronaldo met de Saoedi-Arabische voetbalclub Al Nassr. In 2020 tekende Saoedische staatsoliebedrijf Aramco een wereldwijde sponsordeal voor de lange termijn met de Formule 1. En dan heb je sinds 2021 ook nog de Grand Prix Formule 1 in Jeddah. NEOM heeft onlangs een langdurige sponsorovereenkomst getekend om hoofdpartner te worden van het Mercedes-Benz EQ Formule E-team.

Janssen: “In de wielersport zijn voorzichtig de eerste stappen gezet met de Saudi Tour, die door Tour de France-organisator ASO wordt georganiseerd. En de toeristenregio AlUla is tweede sponsor geworden van het Australische WorldTeam Jayco-AlUla. Dat NEOM overweegt om hoofdsponsor te worden van de beste wielerploeg van de wereld vind ik eigenlijk een vrij logische stap.”

Volgens Janssen wil Saoedi-Arabië NEOM activeren als onderdeel van zijn sportstrategie op verschillende gebieden. “Het regime wil dat de NEOM een topbestemming wordt voor grote sportevenementen. Zo zal NEOM de locatie zijn van de Aziatische Winterspelen van 2029. Het was de eerste keer dat de olympische familie een evenement toekent aan een stad die nog niet echt op de kaart staat.”

Sport is in Saoedi-Arabië een belangrijk onderdeel van hun nationale ontwikkelingsstrategie ‘Vision 2030’. Janssen benadrukt dat investeringen in sport een middel zijn om politieke goodwill te winnen, zoals Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten dit inmiddels al enkele decennia doen.

Janssen: “Kroonprins Mohammed bin Salman, die sinds 2017 de belangrijkste persoon in Saoedi-Arabië is, realiseert zich dat sport een fantastisch middel is om nieuwe diplomatieke relaties te creëren, nieuwe handelsovereenkomsten te sluiten, toeristen aan te trekken en sport in het algemeen te gebruiken als middelpunt om een positie in de internationale samenleving te creëren.”

Het peloton trekt al ruim twee decennia naar het Midden-Oosten. Foto: Raymond Kerckhoffs

Zo is Saoedi-Arabië van plan om samen met Egypte en Griekenland een tripartiete kandidatuur in te dienen voor de organisatie van de wereldkampioenschappen voetbal in 2030. Ook is het land erin geslaagd om de Argentijnse superster en onlangs tot wereldkampioen gekroonde Lionel Messi aan te trekken als de nieuwe toeristische ambassadeur van het koninkrijk.

Sportwashing
De investeringen in sport van Saoedi-Arabië worden vaak sportswashing genoemd: een poging om sport te gebruiken om het imago van het land wit te wassen. In Saoedi-Arabië worden de mensenrechten regelmatig geschonden. Amnesty International is zeer kritisch richting het Koninkrijk en wijst op vele misstanden van de mensenrechten.

De moord in 2018 op de Saoedische journalist Jamal Khashoggi, de vele politieke gevangenen, het grote aantal mensen dat de doodstraf krijgt, slechte leef- en werkomstandigheden voor vele arbeidsmigranten, de transparantie over bepaalde zaken etc. VN-deskundigen hebben onlangs nog hun verontrusting uitgesproken over het dreigende gevaar van executie van drie leden van de Howeitat-stam die zich tegen de bouw van het NEOM-project zouden hebben verzet.

Al zijn er ook geluiden dat er de laatste jaren een aantal zaken in positieve zin veranderen. Er is geen religieuze politie meer. Mannen en vrouwen mogen op kantoor op dezelfde verdieping werken. Er zijn festivals voor jongeren en iedereen kan autorijden en naar school. De pas 37-jarige kroonprins Mohammed bin Salman is het boegbeeld van Saoedische millennials. “Onder Bin Salman vindt tevens een verschuiving plaats, waarbij de orthodoxe (wahabitische) islam in de openbare ruimte plaatsmaakt voor een meer seculiere, nationalistische invulling van het geloof”, zo schreef De Volkskrant deze week nog.

Janssen: “Als je nu met Saoedische jongeren, liefst 63% van Saoedi’s is jonger dan 30 jaar, in gesprek gaat, merk je dat er vertrouwen is in deze hervormingen en dat ze geloven in een goede toekomst in hun land.”

RIDE Magazine
168 Reacties
23-06-2023 18:32
Jammer dat de redactie niet reageert op vragen van wf-ers, waarom dit artikel zo gekleurd is. Ik ben de allerlaatste die uit gaat van complottheorieën. En ga zeker geen ongefundeerde beschuldigingen uiten. Maar de vraag leeft ook bij mij, waarom is dit een verhaal dat zo weinig kritisch is. En nee, voor mij gaat het niet om het werelddeel de afkomst van mensen, noch over hun religie. Ik ben tegen elke vorm van mensenrechtenschendingen, van welke aard en door wie dan ook. Een bedrijf dat grondstoffen levert voor dodelijke executies in de VS zou voor mij ook niet kunnen. En nee, ik ben ook geen fan van heel wat huidige sponsoren in de wielersport. Maar dit is wel een heel fout regime (zoals er helaas velen zijn en zeker ook niet exclusief in het aziatisch werelddeel). En als we naar bijvoorbeeld Qatar kijken waar alles beter zou worden door de aandacht door het WK voetbal, dan is al geweten dat de migrantenarbeiders daar enkel voor de buitenkant een iets verbeterde positie hadden gekregen, maar dat de meeste zogenaamde maatregelen niet echt zijn doorgevoerd of worden nageleefd. Dat is dus sportwashing (net als greenwashing) doen alsof. Kortom, een uitleg van de redactie zou welkom zijn.
24-06-2023 10:18
Wat een absolute afgang om de situatie mbt de Al-Huwaitat stam af te doen met een zin over de VN verontrusting. We hebben het hier om een stam die al jaren onderdrukt en monddood gemaakt wordt om plaats te maken voor dit megalomane project. Je doet je eigen lezers te kort door dit zo totaal niet kritisch neer te zetten. We hebben het hier over grove schendingen van mensenrechten. Dingen waarvan we in de geschiedenis zeggen - dat had nooit zo mogen gebeuren. Er zijn helaas verschillende sponsors in de sport actief waarbij kritische noten moeten worden geplaatst, maar dat moet totaal geen reden zijn om dat totaal niet meer te bespreken.

Voor meer info:

https://www.middleeasteye.net/news/saudi-arabia-neom-tribespeople-jailed-resisting-displacement

https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/neom-saudi-arabia-city-mbs-huwaitat-b809153.html

https://www.ohchr.org/en/press-releases/2023/05/saudi-arabia-un-experts-alarmed-imminent-executions-linked-neom-project
24-06-2023 16:04
Ondertussen kunnen we dus wel concluderen dat;
Dit niet om sponsoring van een wielerploeg gaat.
Jumbo-Visma en Plugge hier niet bij betrokken zijn.
Dit geen nieuws is maar een reclame.
Kerckhofs en/of heel Wielerflits zich zwaar laten betalen door een stel Saoedi's en hun vriendjes.
Kerckhofs en/of heel Wielerflits denken dat hun lezers achterlijk zijn.
22-06-2023 11:42
we gaan het Nederlandse karakter kwijt raken op zo manier. zucht!!!!
    22-06-2023 11:46
    Inderdaad, Saoedi-Arabië kent honderden toppers, daar blijft geen ruimte meer over voor andere nationaliteiten.
22-06-2023 13:30
Hopelijk laat het team zich niet meeslepen door de olie dollars, zolang in deze landen de mensenrechten aan alle kanten zwaar worden overtreden is dit toch echt niet wat je als nederlandse sportploeg moet willen. Doodstraffen, geen rechten voor migraten, bijna geen rechten voor vrouwen, een dictatoriaal regime. En dan een project wat zogenaamd duurzaam zou zijn, als het dat al zou zijn, gaat het wel in tegen elk ethisch principe. Natuurlijk zou het goed zijn als dit soort regimes zich zouden kunnen ontwikkelen naar meer openheid en vrijheid, maar zolang er een niet gekozen leider (dus per saldo dictator) aan de macht staat lijkt me daar weinig van terecht te kunnen komen. En dan wordt dit inderdaad voornamelijk sportwashing. @redactie een wat kritischer houding zou jullie niet misstaan. Het verhaal is wel erg vriendelijk naar het regime en het project toe en het sportwashing verhaal is veel te summier. Ik neem niet aan dat wielerflits aan de leiband van een dictator wil lopen of is dat wel het geval?
22-06-2023 15:42
Niet om de ethische discussie gemakkelijk af te doen, maar er is nog een ander aspect: mega-sponsoren met mega-geldzakken zijn op de lange termijn killing voor de sport, zie de voetballerij die met dank aan het grootkapitaal verworden is van leuk tegen een balletje trappen tot een financiële wedloop om de beste spelers die zich -hoe zou het toch kunnen- gedragen als over het paard getilde pubers. Hoe zeer ik het wielrennen een financieel gezonde toekomst wens, laat de WT alsjeblieft niet op de champions league gaan lijken. Uiteindelijk hoort sappelen met beperkte middelen ook tot de charmes van het profwielrennen: de liefhebbers blijven, de hossers en meelopers blijven weg. Kortom, liever Bloemenveiling Aalsmeer als nieuwe sponsor, ook als die hun personeel onderbetalen.
22-06-2023 21:36
Niet doen. Niet Doen! NIET DOEN!! De Saudi's maken alles kapot wat in hun handen komt. Laten we onze mooie sport wielrennen beschermen!
22-06-2023 11:43
Als Plugge zijn bewering klopt (nog niks van gehoord) is dit vooral een steen in de vijver vanuit NEOM City om te kijken hoe er op gereageerd wordt in de openbaarheid. Je kan in kantoortjes dit bekokstoven, maar natuurlijk ook via de media nietwaar.
22-06-2023 11:55
Zou Visma ook gaan stoppen met de sponsoring of blijven die wel? Dan krijg je team NEOM City - Visma.
22-06-2023 12:07
Principes zijn ook in de wielrennerij te koop, lijkt het. Als ze hier mee in zee gaan, moeten ze het nooit meer met over zaken als duurzaamheid en mensenrechten hebben. Ik kan er nog tegen als je meedogenloos voor eigen gewin gaat, maar met hypocriet gebrabbel alles recht proberen te breien gaat me echt te ver.

En dan eindigen met zo’n statement. Ik zeg er verder maar niets over…..

[quote] Janssen: “Als je nu met Saoedische jongeren, liefst 63% van Saoedi’s is jonger dan 30 jaar, in gesprek gaat, merk je dat er vertrouwen is in deze hervormingen en dat ze geloven in een goede toekomst in hun land.”[/quote]
22-06-2023 12:32
Saoedi Arabië heeft momenteel een slecht imago en dat is niet onterecht. Maar in de lijn van Dubai en Abu Dhabi proberen de machthebbers mee te gaan met de tijd en een modernisering in te slaan. Uiteraard vinden wij in het westen dat dit te traag, op onjuiste wijze en met verkeerde prioriteiten gebeurt, maar vooruitgang laat zich niet dwingen. Wat ook meespeelt: Saoedi Arabië ligt aan de zee, op een plek in de wereld die volgens IPCC modellen qua warmte 'onleefbaar' zal zijn. Dat dit niet veel meer betekent dan (ondergrens) een paar uur per jaar dat je niet buiten kunt komen omdat je lichaam niet kan koelen doet daar niets aan af, ze zijn door hun eigen olie en onze Westerse uitstoot van de afgelopen honderd jaar gedwongen om aan adaptatie te doen. Ze investeren vele miljarden in megalomane objecten, maar feitelijk ook in hun eigen levenszekerheid. De zomers in Saoedi Arabië worden nóg heter en tussen juni en september zal veel in de aircokoeling plaats gaan vinden. Dat ze als oliestaatje dit niet aandrijven via hun vrijwel gratis olie, maar met C02 neutrale opwekking, is lovenswaardig. Vooralsnog doen Amsterdam, New York, Peking en Adelaide hun dat niet na. NEOM City zal niet de gedroomde sponsor zijn, maar ik zou er ook geen grote ethische bezwaren tegen hebben (vanwege het vooruitgangsargument). En leg je het naast kinderarbeid en extreme vervuiling (vrijwel alle kledingsponsoren uit het voetbal), alcohol (heineken, voetbal champions league), gokverslaving (lotto, wielrennen), fossiele brandstoffen (total energies, wielrennen) dan durf ik NEOM City zelfs geen negatieve uitschieter meer te noemen. Dubai nu, is qua imago NEOM City 2040.
    22-06-2023 12:52
    Ik vind het nooit zo'n sterk argument om te zeggen 'er zijn ook nóg ergere voorbeelden'. De huidige sponsor is een supermarktketen. Zal vast ook van alles op aan te merken zijn, ethisch gezien (zie de Van Eerdt-affaire). Maar staat in geen verhouding tot je laten sponsoren door een regime waar politieke tegenstanders met het zwaard worden onthoofd op opgehangen.
    22-06-2023 13:06
    @panache en Kashoggi stond die moderniseringen zeker in de weg. Net als de inwoners van Jemen. Houd je bij het wielrennen, zou ik zeggen.
    22-06-2023 13:44
    Deze huidige supermarktsponsor is inderdaad een zegen. Maar daarvoor hadden we Rabobank, die we nog kennen van het Libor en Euribor schandaal (schikking 774 miljoen euro), ondeugdelijke rentederivaten, de grootste financierder van Braziliaanse en Oekraïense megastallen (megastallen zijn in Europa verboden), witwaspraktijken in de VS (Mexicaans drugsgeld), het financieren van importeurs die graniet inkopen dat door kinderhanden uit Indiase steengroeven is gehaald, en ga zo maar door. Net zoals Rabobank meer is dan deze schandalen, is Saoedi Arabië meer dan het imago dat haar nu in de weg zit. Daarom zeg ik: niet de ideale sponsor, maar binnen het grote plaatje ook niet de foutste die je kan treffen. Concreet: mocht ik in de positie zijn om te kunnen kiezen tussen Holland Casino (10 miljoen), NEOM City (20 miljoen), Shell (22 miljoen) en Red Bull (20 miljoen) dan zou mijn voorkeur uitgaan naar Red Bull met NEOM City op plek 2 (nog voor het beter betalende Shell).
22-06-2023 13:45
Als er voor een olie sponsor wordt gekozen is het einde zoek en gaat het duidelijk alleen nog om geld, het nederlandse DNA van de ploeg is dan verdwenen en ik denk ook veel supporters
22-06-2023 21:46
Zowel als weldenkend mens en als planoloog zou dit zo veel pijn doen. Idioot plan. Idioot regime en zou ook een idiote ploeg worden.
23-06-2023 09:42
Ik zeg, niet doen!!
22-06-2023 11:46
Man man man, UAE, bahrein, Alula, en nu Neom City?

Op zich wel passend die wielersponsering omdat dat hele Neom project aandoet als een grote luchtfietserij. Wat uiteindelijk weer een spookstad in de woestijn wordt. Een grote vastgoedzeepbel.
    22-06-2023 12:21
    Een soort Almere++ dus.
    22-06-2023 16:57
    Nah, zo'n zeepbel is in niets te vergelijken met Almere. Almere is gebouwd om als buitenwijk van Amsterdam te dienen en doet dat dan ook volgens plan.
22-06-2023 11:49
Money, money, money, money ...
    22-06-2023 19:39
    Heb ik het nou goed gelezen hoe verschrikkelijk slecht in die andere landen is en hoe fijn in het id in dat zieke Nederlandse.
    22-06-2023 19:40
    Zijn jullie vergeten hoeveel tienduizenden mensen er in de ellende zitten vanwege de toeslagen affaire.
    22-06-2023 19:42
    En zijn jullie vergeten hoeveel gezinnen er in Groningen in de ellende doordat jullie fijne regering er voor vele miljarden uit de grond heeft gehaald en nu die mensen in hun kapotte huizen last rotten.
    22-06-2023 19:45
    Zo kan ik nog een tijdje doorgaan. De leiden die geen fan meer willen zijn waren eerder ook al geen fan, dat zijn liegen die geen fatsoenlijk positief woord uit hun bek kunnen krijgen en eeuwig en altijd op t
    22-06-2023 19:47
    Zoek zijn naar mogelijkheden te kunnen kankeren, afkraken en afzeiken.
    24-06-2023 13:07
    Pitufa, mooie genuanceerde reactie. Chapeau!
    24-06-2023 13:43
    @Bontempi, ik moest lachen.
22-06-2023 11:50
Lijkt me wel het einde van de vrouwenploeg.
    22-06-2023 11:56
    In een burka lycra pak mogen ze mss wel opstappen van meneer de Sjeik
    22-06-2023 12:04
    Net als bij Jayco
    22-06-2023 13:37
    UAE heeft zelfs twee vrouwenploegen: UAE Team ADQ (WTW) en UAE Development Team (CTW). Beide in de top tien van de [url=https://www.procyclingstats.com/rankings/we/promotion-relegation]promotie/degradatie lijst[/url].
    22-06-2023 15:24
    Nee hoor, als het om welke reden dan ook goed uitkomt, is men ook in SA zeer flexibel als het om de scheiding tussen mannen en vrouwen gaat, vooral als er een 'natuurlijke' scheiding is tussen binnenland (verboden) en buitenland (mag). Het verbod op alles dat met varkens te doen heeft is opmerkelijk genoeg veel strenger.
    22-06-2023 15:48
    En het schaatsen
22-06-2023 11:52
Brrr, een sponsor die voor zulke lelijke architectuur staat wil je toch niet op je shirt hebben. En dan weer dat duurzaamheids geleuter brrr. Of ze dan uit Saoedi-Arabie, China, Noord-Korea, Israel, Pakistan of Australie komen maakt mij totaal niet uit. Al moet je allereerst sowieso een Nederlands bedrijf willen natuurlijk. Had je maar een (Nederlandse)naam voor een wielerteam i.p.v. sponsor om je aan vast te houden zoals een Feyenoord of FC Groningen bij het voetbal. Dit is ook de reden dat veel mensen niets met een wielerteam op zich hebben, een wielerteam zonder vaste naam wat iedere paar jaar van naam veranderd is zo zielloos.
    22-06-2023 12:11
    Laten we hopen dat Beat door blijft groeien dan!
22-06-2023 11:56
Ik blijf hopen dat er echt een betere toekomst ligt in Saudi Arabië en dat er echt sprake is van een nieuwe generatie die dingen anders aanpakt. Maar voorlopig blijf ik sceptisch, want we hebben dit soort verhalen vaker gehoord.

Trouwens, Ik hoor Plugge nu al zeggen dat er veel overeenkomsten zijn, en dat ze dezelfde doelen hebben, en dat ze elkaar perfect aanvullen.
    22-06-2023 15:41
    De 'haat' naar Saoedie Arabië is tenenkrommend.Vooral door mensen die nog nooit verder zijn gekomen dan de grens tussen Nederland en Duitsland.Laat staan dat ze recentelijk nog in SA gewoond hebben en werkelijk geen notie hebben van hoe dat land evolueert.Waarom willen mensen toch altijd anderen 'boetseren' naar eigen normen en waarden,leefwijze en onze cultuur opdringen? Voor anderen willen bepalen wat goed en fout is. Is dat het summum van "we wonen in een gaaf land" en een voorbeeld voor hoe het moet? Wat is er zo goed aan onze huidige cultuur,leefwijze bestuur als voorbeeld voor anderen? Ik ga verder maar niet in op de huidige "status" van dit land.Vingerwijzing voelt nu eenmaal beter voor 'deugers' dan retrospectie.
22-06-2023 12:03
Hier wordt ik kotsmisselijk van. Hoop dat het niet door gaat.

Die Arabieren denken vast: even snel cashen, weinig risico en naamsbekendheid vergroten.
    22-06-2023 12:08
    *word.........
22-06-2023 12:10
Typisch, die minnetjes.

Ik heb zeker nagedacht en ben eigenlijk nog veel te soft in mijn reactie. Eenieder die op wat voor wijze dan ook betrokken is bij de sportswashing van dit land verdiend de noemer 'Mens' niet meer.
22-06-2023 12:19
@HNak in jouw termen is iedereen die gebruik maakt van olie uit Saudi-Arabië ook gewetenloos. Er zijn dan weinig Nederlanders niet gewetenloos.
22-06-2023 12:36
Dat wordt dus de ballen er af draaien voor Mohamed al Evenpul als dit hele plan doorgaat.
22-06-2023 12:47
Qatar heeft eerst een ronde voor mannen georganiseerd vanaf 2002 met het oog om later internationaal hoger aanzien te krijgen WK op de weg 2016, ze hebben vanaf 2009 ook een ronde voor vrouwen in elkaar gezet (moest wel in verband met WK op de weg 2016). In 2016 eindelijk WK op de weg voor dames en heren en in 2017 geen koers meer gezien daar, ze staan nu op de wereldkaart.
Aan deze investeerders en jongens heb je totaal niks als het om de sport gaat, nog even en ze kopen de FIFA, de grandslam toernooien, formule 1 en het IOC op en dan hebben ze zowat de hele sportwereld in handen.
22-06-2023 12:53
Wat een horror. Brrr...

Ben benieuwd naar het geboetseerde verhaal waarmee dit eventueel bekend gemaakt gaat worden.

Reacties zijn gesloten.