Na vierde gele kaart hoeft Danny van Poppel nog niet te vrezen voor schorsing
foto: Cor Vos
maandag 25 augustus 2025 om 11:57

Na vierde gele kaart hoeft Danny van Poppel nog niet te vrezen voor schorsing

Danny van Poppel zal het slotweekend van de Deutschland Tour 2025 snel willen vergeten. Niet alleen viel de Nederlandse kampioen in de finale van de slotrit; hij kwam ook als eerste over de finish in de voorlaatste rit, maar raakte de zege kwijt omdat hij bestraft werd vanwege het afwijken van zijn lijn in de sprint. Hij kreeg daarvoor een gele kaart, alweer zijn vierde van dit seizoen. Maar voorlopig ontloopt Van Poppel een schorsing.

Van Poppel hinderde zaterdag Matthew Brennan en Søren Waerenskjold in de massasprint, zo oordeelde de jury. In het juryrapport kreeg hij dan ook vier straffen: een boete van 200 Zwitserse Frank, vier strafpunten in het puntenklassement, declassering naar de laatste plaats van de groep én een gele kaart wegens ‘afwijken van de lijn op een manier die een andere rijder hindert of in gevaar brengt, en onregelmatig sprinten’.

Het betekent de vierde gele kaart van Van Poppel dit seizoen, allemaal voor dezelfde overtreding. Eerder dit jaar kreeg hij al gele kaarten in de tweede etappe van de Tour Down Under (22 januari), de zesde etappe van de UAE Tour (22 februari) en in de derde etappe van de Tour de France (7 juli).

Een schorsing heeft de coureur van Red Bull-BORA-hansgrohe niet gehad voor zijn gele kaarten. Daarbij wordt namelijk gekeken naar de periode waarin de gele kaarten zijn uitgedeeld. Van Poppel kreeg nooit twee gele kaarten in één rittenkoers of drie gele kaarten in een periode van 30 dagen. Pas als dat laatste het geval is, volgt een schorsing van twee weken.

Van Poppel moet wel op zijn tellen passen. De ‘zwaarste’ straf is namelijk een schorsing van 30 dagen als je in een periode van één jaar zes gele kaarten pakt. Wat dat betreft tellen (tot de komende Tour Down Under) alle uitgedeelde kaarten nog mee en is de Nederlands kampioen twee gele kaarten verwijderd van een maand schorsing.

Of Van Poppel na zijn valpartij in de slotetappe van de Deutschland Tour schade heeft overgehouden, is nog niet bekend.

Gele kaarten in het wielrennen

Sinds 1 januari 2025 is het gele kaarten-systeem in werking, voor wedstrijden in de WorldTour, de ProSeries, WK’s, continentale kampioenschappen en Olympische Spelen. Er worden dan straffen uitgedeeld op basis van uitgedeelde gele kaarten:

  • 2 gele kaarten in één eendagskoers of in één rittenkoers: diskwalificatie + 7 dagen schorsing (die begint een dag na laatste gele kaart)
  • 3 gele kaarten in een periode van 30 dagen: 14 dagen schorsing (die begint een dag na laatste gele kaart)
  • 6 gele kaarten in een periode van 1 jaar: 30 dagen schorsing (die begint een dag na laatste gele kaart)

De UCI benadrukt dat een ‘rode kaart’ niet geïntroduceerd wordt. De straf die bij een rode kaart hoort, een diskwalificatie, is namelijk al een van de mogelijke sancties die juryleden kunnen uitdelen tijdens wielerkoersen.

RIDE Magazine
8 Reacties
25-08-2025 12:05
Systeem is niet streng genoeg. Als je in een periode van 1 jaar vier keer je collega’s in gevaar hebt gebracht hoort daar een straf op te staan.

Nu twee weken niet koersen en bij de zesde gele kaart een hele maand zou beter zijn geweest.
25-08-2025 12:23
Dit systeem waarbij gedurende een volledig seizoen nauwelijks een renner wordt geschorst kun je samenvatten ik een woord, nutteloos
25-08-2025 13:05
Mooi systeem.... zit je altijd safe... soort van straffen zonder echt straffen... heerlijk toch
25-08-2025 12:34
Gek genoeg een zeer vriendelijke jongen als hij niet op de fiets zit maar haalt blijkbaar in het heetst van de strijd dan toch wat ongeoorloofde manoeuvres uit anders heb je geen vier kaarten. Persoonlijk vind ik het vaak een dunne lijn wat nou echt over de schreef is bij de sprinters en het uitdelen van kaarten nogal willekeurig.
25-08-2025 13:27
Heel gemakkelijk om alles af te schieten. Er mag mogelijks wat strenger opgetreden worden: dat kan enerzijds door sneller geel te trekken, anderzijds door zwaardere straffen aan een (opvolging van) gele kaart(en) te geven.
Het is het eerste jaar dat het systeem in voege is dus dan ben je beter wat voorzichtig met het bepalen van de straffen om nadien bij te sturen en strenger te worden dan dat je bij de start riskeert om te snel te zwaar te straffen.
Alles bij mekaar zal er altijd veel op af te dingen zijn (een duidelijke lijn trekken is gewoon onmogelijk, het is altijd interpretatie) maar algemeen genomen denk ik wel dat het een positief effect heeft (/kan hebben) op het gedrag in een sprint. Renners gaan er echt wel bewuster door nadenken en hun gedrag deels aanpassen.
    25-08-2025 17:08
    Het is inderdaad nog maar een testjaar, en op zich is het een goede evolutie. We hebben nu wel gezien dat de straffen te licht zijn, dus dat mogen ze aanpassen voor volgend jaar.

    Ze lijken eerder echt van toepassing in grote rondes, daarin is een gele kaart pakken in week 1 veel gevaarlijker voor de renner.
25-08-2025 12:47
Met deze regels zouden er veel meer gele kaarten uitgedeeld moeten worden. Nu wordt pas een gele kaart gegeven als de jury de fout net niet zwaar genoeg vindt voor een DSQ. Dan slaat 14 dagen schorsing voor drie gele kaarten op een maand natuurlijk nergens op.
25-08-2025 15:07
Ik vond zijn manoeuvre in Duitsland niet zo gevaarlijk. Terechte diskwalificatie dat wel. Maar als we zo gaan kijken zie ik wel meer dingen in het peloton. Vooral richting knelpunten.

Reacties zijn gesloten.