Mauro Gianetti neemt geen verantwoordelijkheid in dopingzaak Saunier Duval: “Voelde me slachtoffer”
foto: Fotopersburo Cor Vos
zondag 26 juli 2026 om 12:35 Volg in Google

Mauro Gianetti neemt geen verantwoordelijkheid in dopingzaak Saunier Duval: “Voelde me slachtoffer”

Mauro Gianetti geeft als CEO van UAE Emirates XRG momenteel leiding aan de succesvolste wielerploeg ter wereld, maar in het verleden werd hij als renner én als manager in verband gebracht met dopingzaken. L’Équipe stelde hem enkele vragen over zijn verleden. 

Tussen 2004 en 2011 was Gianetti manager van Saunier Duval. Zijn renner Riccardo Riccò werd in de Tour de France van 2008 opgepakt nadat bekend werd dat hij betrapt was op het gebruik van CERA, een variant van synthetische EPO. De leiding van de ploeg besloot vervolgens het hele team uit de Tour te halen. Riccò werd kort daarna ontslagen, net als Leonardo Piepoli, die in de betreffende Tour positief was getest, zo zou later dat jaar blijken.

Als Gianetti naar die affaire gevraagd wordt, steekt hij de hand deels in eigen boezem, maar ontkent enige betrokkenheid bij het dopinggebruik. “Ik had anders moeten reageren, duidelijker moeten zijn tegenover de pers, moeten uitleggen dat ik een slachtoffer was. Maar mijn grootste zorg was het redden van de banen van 70 mensen. Je weet nooit wat je kinderen in hun kamers doen, en je weet al helemaal niet wat de renners thuis doen”, aldus de Zwitser.

Riccardo Riccó in het wit tijdens de Giro van 2008 – foto: Fotopersburo Cor Vos

Volgens Gianetti zelf valt hem dan ook niets te verwijten. “En voordat ik Riccò contracteerde, heb ik hem gevraagd zich bij de UCI te laten testen. De UCI stuurde me vervolgens een document waarin stond dat hij inderdaad een van nature voorkomend hematocrietgehalte van boven de 50% had. Ik voel me hierdoor slachtoffer. Ik heb in Italië een klacht ingediend tegen de renners die ervoor hebben gezorgd dat ik sponsors ben kwijtgeraakt en mijn reputatie hebben beschadigd.”

Getuigenissen van andere betrokkenen wijzen echter op het tegendeel. Zo beweerde Stéphane Heulot, perschef bij Saunier Duval, dat Gianetti renners aan de doping probeerde te krijgen en dat het dopinggebruik centraal binnen de ploeg geregeld werd.

Incident als renner
Als actief renner raakt Gianetti ook betrokken bij een opmerkelijk incident. Tijdens de Ronde van Romandië van 1998 moest hij de koers verlaten en verloor hij later het bewustzijn. Hij werd vervolgens naar het ziekenhuis gebracht, waar hij tien dagen op de intensive care lag. Dokters vermoedden dat Gianetti perfluorcarbon had toegediend gekregen om de zuurstofopnamecapaciteit van zijn bloed te vergroten. De dokters maakten hier melding van, waarna een onderzoek werd geopend dat uiteindelijk niet leidde tot sancties.

Als hem naar deze zaak gevraagd wordt, weigert hij er over te spreken. “Dat is een persoonlijke kwestie; wat ik te zeggen had, heb ik al gezegd”, zegt hij. Ook ontkent Gianetti ooit EPO te hebben gebruikt.

Gianetti als renner – foto: Fotopersburo Cor Vos

Voor de zomervakantie
10 Reacties
12:58
Dus niet geleerd van zijn fouten, nog steeds slachtoffer spelen en nog steeds liegen. Hoe moeten we er nu op vertrouwen dat zijn superteam wel schoon is?
12:41
Echt schandalig dat L’Équipe Gianetti een podium geeft om zijn eigen straatje schoon te vegen zonder ook maar een klein beetje kritisch te zijn. Wat ben je dan voor journalist?

Sowieso blijf ik me er al jaren constant over verbazen hoe makkelijk Gianetti(en de hele omkadering van UAE) er van af komt in de media. Kritische wieler- en onderzoeksjournalistiek bestaat blijkbaar niet meer.
    13:29
    het interview met chris froomey gelezen op deze website? kontkusserij van hier tot tokio bij een gepakte dopeur(vuelta '17) die alleen maar door heel veel geld en britse macht binnen de uci er mee weg kwam. nog maar te zwijgen van wat er verder in zijn jaren bij team sky allemaal gebeurde. dat is waar we het mee moeten doen lol
    13:31
    ook mooi was een stuk in het ad eerder deze tour waar ze godbetert brailsford vragen de dominantie van team uae te duiden. af en toe wordt een dopeur persona non grata en verder wordt alles en iedereen die het faciliteert de hand boven het hoofd gehouden en de reet gelikt
12:43
Typisch voor een persoon die ook telkens zijn Wikipedia pagina aanpast als er iets over zijn dopingverleden opgezet wordt. Anno 2026 denkt hij daar nog steeds mee weg te komen. Nog erger is dat hij zichzelf als slachtoffer ziet
12:45
Gianetti voelt zich gePiepold ;)
12:47
Het zou mij meer vertrouwen geven in zijn werkelijke houding tegenover doping gebruik, wanneer hij eerlijker kon zijn over zijn eigen verleden als renner en manager.
13:15
Als hij zou deugen zou hij zeggen: “ik ben fout geweest, maar heb geleerd van mijn fouten”

Om te reageren moet je ingelogd zijn.