Kritiek op gravel is onzin en wéér een knalerwt rit
zondag 7 juli 2024 om 08:05

Kritiek op gravel is onzin en wéér een knalerwt rit

Video De lastige etappe van zaterdag naar Colombey-les-deux-Églises baarde een muis. Waar onze mannen de verwachting hadden dat het onderweg oorlog zou zijn, besloot het peloton het voor de zoveelste keer deze eerste Tour-week rustig aan te doen. Gaat dat zondag dan eindelijk veranderen in de gravelrit rondom Troyes? Luister nu snel de nieuwe WielerFlits Update!

Eindelijk zagen we een keer een sprint zonder al te veel gekke strapatsen van de sprinters. Het was rechttoe, rechtaan in het kleine dorpje Colombey-les-deux-Églises, de laatste rustplaats van de legendarische Franse legergeneraal Charles de Gaulle. Daar was het andermaal Greeniam Girmay die er met de ritzege vandoor ging. En opnieuw was het Jasper Philipsen die geklopt werd, nadat hij eerder deze week ook al zijn meerdere moest erkennen in Dylan Groenewegen en Mark Cavendish. We gingen langs bij Alpecin-Deceuninck en Intermarché-Wanty, de beide Belgische ploegen kenden dus vreugde en verdriet. Maar moet gezegd: de verschillen zijn klein.

Dan de etappe van zondag, de veelbesproken gravelrit rondom Troyes. Over de zwaarte van het parcours zijn de meningen verdeeld. Toch lijkt het erop dat Visma | Lease a Bike – dat op papier zou moeten huishouden in deze rit – een verdedigende tactiek gaat hanteren. Kopman Jonas Vingegaard heeft immers maar weinig ervaring met offroad in koers. Dat terwijl geletruidrager Tadej Pogačar een tweevoudig winnaar van Strade Bianche is. Meerdere stemmen laten echter horen dat een gravelrit niet thuishoort in de Tour de France. Daar zijn onze verslaggevers fel op tegen, want volgens hoort het er wél bij. Kortom, stem snel af naar een nieuwe WielerFlits Update!

Iedere dag
Deze Ronde van Frankrijk voorzien onze verslaggevers Maxim Horssels en Youri IJnsen het publiek dagelijks van de WielerFlits Update. In een podcast en video van om en nabij het half uur duiden zij de gebeurtenissen in en rondom de Tour de France en kijken ze uit naar de etappe van een dag erna. De video verschijnt dagelijks op YouTube en hier op de website, de audio daarvan is te beluisteren in je favoriete podcast app.


Luister hierboven naar de podcast en abonneer je via je favoriete podcastapp.
iTunes
Spotify
RSS-feed

RIDE Magazine
19 Reacties
06-07-2024 20:53
Gaan jullie ook zeggen dat het onzin is als een van de favorieten lek rijdt en minuten verliest door smalle wegen en volgautos die op afstand zit? Dat is namelijk wel het verhoogd risico wat deze gravelrit met zich meebrengt.

Ik hoop van harte dat het niet gebeurt maar spektakel kun je ook met andere ritten uittekenen ipv 30km over losse steentjes te rijden.
    06-07-2024 20:55
    Ze reden ooit eens over een weg waar dode vissen lagen, dat was helemaal spektakel.
07-07-2024 01:02
Ik vind kritiek afdoen als onzin echt bizar. We hebben nota bene kritiek van mensen die toch echt wel hun sporen verdiend hebben in de wielersport.

De kritiek is ook zeker geen onzin. Dit soort dingen horen niet in een ronde. Gravel heeft zijn eigen WK. Een uit Amerika overgewaaide hype. We gaan ook niet veldrijden in de Tour. In eendaagse wedstrijden prima, maar in een ronde nee.

Er ligt niet voor niets gewoon asfalt tegenwoordig.
    07-07-2024 07:23
    Kasseien ook maar afschaffen? de Strade ook maar geheel over asfalt doen?
    07-07-2024 08:23
    Il Leopardo: dat vind ik anders. De kasseien van Noord-Frankrijk zijn een inherent deel van het Franse wielerpatrimonium en van die streek. En kunnen m.i. zo nu in dan in een wat afgezwakte vorm opgenomen worden in de ronde van Frankrijk. Hetzelfde kan je zeggen voor de sterrati in Toscane, en de Giro.

    'Gravel stroken' maken nergens deel uit van een wielerpatrimonium of van een streek. Het zijn gewoon onverharde wegen. Punt. Heb je overal. Daar is helemaal niets speciaals aan.

    Ik heb niks tegen gravelen want vind dit wel degelijk een mooie discipline. Maar het heeft niets met wegwielrennen te maken. Hou deze zaken aub gewoon gescheiden.

    ASO creëert zo een rit waar alleen maar problemen van kunnen komen. Meer risico's op valpartijen, meer risico's op lekke banden, meer risico's op tijdsverschillen tussen de favorieten ten gevolge van pech. Willen we dat zien? Ik niet alleszins. Wil je een leuken gravel koers zien? Kijk dan Strade Bianche. Ik wil in deze Tour de 'Grote Vier' man tegen man elkaar op waarde zien bekampen. Pech kan altijd, maar ik vind dat het de verantwoordelijkheid is van de organisatie de kans op dat scenario zoveel mogelijk te vergroten, i.p.v. te verkleinen.

    Dus, gravel in de Tour? Neen geen fan van.
    07-07-2024 09:24
    De kritiek is wel degelijk onzin in die zin dat het voortkomt uit het belang en niets meer dan dat. Een ploegleider/renner die niet kan tijdrijden vindt een tijdrit van 60 km niet meer van deze tijd, een ploegleider/renner die minder explosief is en minder kundig op onverhard terrein wil geen rit waar je 14x een sprint trekt naar een gravelstrook waarna de mindere goden er vanaf wapperen. We hebben in 2022 gezien dat een ploeg lekke banden en fietswissels kan 'overleven' (Vingegaard) wat aantoont dat die pechfactor schromelijk overdreven wordt.
    07-07-2024 10:31
    @Il Leopardo je leest niet eens mijn post. Prima om een strade etc te organiseren, schrijf ik zelfs. Kies je als renner bewust voor het risico van de chaos op te zoeken. Maar in een ronde nee. En daar zijn genoeg analysten en mensen in de wielerwereld die voldoende ervaring en kennis hebben het mee eens. Journalisten die hier deze 'onzin' uitspraak doen kijken toch voornamelijk naar sensatie. Die hele Netflixdocu gaat bijvoorbeeld louter om sensatie en drama. Niet om de kern waarom ik ooit de koers ben gaan volgen.
07-07-2024 02:17
Kritiek op de kritiek is onzin.
Heb deze podcast trouwens nog niet beluisterd, maar wat is een knal erwt rit?
    07-07-2024 08:27
    Denk dat niemand het antwoord op die vraag weet... volgens mij luistert er geen hond naar die podcast
06-07-2024 22:02
De Tour is in de jaren steeds meer gaan lijken op de Giro en de Giro steeds meer op de Tour. Dat is eigenlijk een jammerlijke ontwikkeling
06-07-2024 20:59
Spijtig dat jullie die kritiek ongenuanceerd wegzetten als "onzin". Op mij werkt het alvast averechts om het videootje te gaan bekijken.
    06-07-2024 21:52
    Eerlijk gezet vind ik een rit een “knalerwt” noemen volstrekt onzinnig.
    06-07-2024 23:12
    Nuance is niet meer van deze tijd lijkt het wel, knalzin rules...
06-07-2024 23:39
Ik dacht dat namen verbasteren niet mag van de huisregels.
07-07-2024 07:33
Met veel gevoel voor nuance weer: kritiek is onzin. Erg inhoudelijk ook. Dat terwijl veel van de kritiek juist goed onderbouwde kritiek is.

Maar wat mij ook stoort: dat gezeur over saaie ritten. Dat wordt door de organisaties versterkt. Met al die oortjes en het gereken bij de ploegleiders is de kans om in dit soort ritten een geslaagde vlucht op te zetten bijna 0. Ook loont aanvallen financieel amper, het prijzengeld is een lachertje vergeleken met wat de ASO opstrijkt aan vergoedingen, sponsoren en tv gelden. Breng bijvoorbeeld de rode trui en het combi-klassement terug, meer premies onderweg, etc. Zorg dat aanvallen weer loont.

En stop ook met zeuren over renners die het af en toe kalm aan doen: als ze iedere dag als dolle stieren koersen krijgen we dat gezeik weer dat dat helemaal niet kan en dat ze dus wel doping moeten gebruiken. Het is gewoon nooit goed....
    07-07-2024 08:34
    Probleem is inderdaad dat alle "sprintersritten" zo geregisseerd worden dat het ook sprintersritten worden. Self fulfilling prophecy. Met de oortjes ("hey guys, 5 watts more!!"), maar ook met de eendimensionaal denkende ploegleiders. Alsof pakweg Cofidis, EF of Movistar meer kans hebben in een massasprint dan met een vlucht...

    Dan is het logisch dat je als organisatie uiteindelijk zelf maar spektakel gaat opzoeken door kasseien of grindwegen.

    Dus... oortjes eruit, en inderdaad veel meer prijzen tussendoor. Zodat ook de Arkea's en dat soort ploegen tussentijds aan de slag willen.
06-07-2024 21:06
Oplossing: Iedereen die binnen het half uur van geel staat, rijdt NIET verder als één van hen lek heeft. Laat de klassiekermannen lekker doen en rijd als klassementsmannen als groep naar de finish.
07-07-2024 02:59
De meest allrounder wint. Zolang je de fiets niet op de nek hoeft te nemen en je kunt blijven fietsen, is er niets aan de hand.
07-07-2024 08:25
@David Janssens, ik kan me er helemaal in vinden. Bovendien heb ik geen trek in dat videootje.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine